Şanzıman lı ot toplama hakkında ki tecrübeleriniz nelerdir

Arkadaş lar ben bu makineden almak istiyorum yonca da kullanmak için fakat fikir alıyorum bizim buralarda aman aman yaygın değil ama fiyatından ama işçiliği iyi olmadığından sizce nasıl bir makina yonca yaprağı nı çok döküyor diyen var yerden toprak alıyor diyen var sizin yorumlarınız nelerdir...

Yan tarafta görünen Fimaks marka vardı birkaç sene önce. Sadece o tarz kalın parmaklı bir makine için konuşuyorum, başka çeşidi nasıldır, bilmem.
Düz arazi lazım, çukurda bırakır, tümsekte toprağı kazar hem kendi şanzımanına hem motora zarar. Düz olursa tek ot bırakmıyor, ben çavdarı mastarla biçip bununla toplamıştım iyi iş çıkardı. Çayırda otların yaprağını döküyor, biraz kaba davranıyor ota :) Yoncanın yaprağını döker bu tarz bir makina. Farklı modeller nasıl olur bilmiyorum tabii. Sap falan toplarken mükemmel ama.

Resimler ve ekler

• Görüntü323.jpg
    Görüntü323.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 131
Düz arazi lazım.Otu yere seren çayır biçme makinesi olursa ot veya yonca daha kısa sürede kuruyor.Tanburlu makine biçiminde kuruma süresi uzuyor.Yonca hafif çiğli iken çevrilirse yaprağını dökmez, kullanıyoruz.Papatya türü toplamadan daha güzel namlu içine toprak almıyor ve namlu daha havalı kalıyor, çabuk kuruyor.

• Beğen
Tepkiler: Ali ÖZAYDIN
Bende sizin gibi karamsardim alırken tecrübelerimi aktarayim sana.

Öncelikle helikopteri aldim geldim ve milletin dedigi 6 bin TL para verilirde alinirmi bu oldu umursamadim hiçte

Öncelikle gece hava nemli iken toplayacaksin çiğde yani. Gündüz yonca toplayacaksan hic alma sapi elinde kalir.

Kirpi dedigimiz alet ile kıyaslandığında kirpiye göre temiz düzgün bir iş çıkarır.
Mazottan ve vakitten karın olur. 5 saatte kirpi ile topladığınız yeri bununla rahat 2 saatte toplarsin.

Tabiki zeminin düzgün ise daha iyi cikarir. Otu kirpi gibi dolamadigi icin nemli toplarsan bile tam kuruma sağlar

Öncelikle helikopteri aldim geldim ve milletin dedigi 6 bin TL para verilirde alinirmi bu oldu umursamadim hiçte

Öncelikle gece hava nemli iken toplayacaksin çiğde yani. Gündüz yonca toplayacaksan hic alma sapi elinde kalir.

Kirpi dedigimiz alet ile kıyaslandığında kirpiye göre temiz düzgün bir iş çıkarır.
Mazottan ve vakitten karın olur. 5 saatte kirpi ile topladığınız yeri bununla rahat 2 saatte toplarsin.

Tabiki zeminin düzgün ise daha iyi cikarir. Otu kirpi gibi dolamadigi icin nemli toplarsan bile tam kuruma sağlar

Yani mesela bu gün biçsek 1 gün bekletip toplasak olur mu ısınma yapmaz dimi

Marka olarak ne önerirsin

Marka olarak ne önerirsin
Marka olarak ben çelmak aldim genelde surmak fimaks turkay vs markalarin kaliteleride ayni diye biliyorum. Tamburlu ot bicme makinesi düşün bütün firmalarin çıkardığı tamburlar ayni genelde... Servis yedek parça olarak sana en yakin hangisi ise onu tercih edebilirsiniz... şanzuman zaten direk dıştan geliyor hangi marka olursa olsun

Ben şahsım olarak Çelmak tan memnunum