Arpaları biçiyoruz

Re: Cevap: Arpaları biçiyoruz

Ramata arpa sene çok yağmurlu giderse birde fazla azot kullanılırsa kesinlikle yatar.Ben 3 seneidr ramata ekiyorum.Dekara ilk sene 24 kg tohum verdik mibzerle sık oldu arpa ama kıraç yerlerde bile dekara 500 kg verim aldım.Taban yerlerde 650 kg çıktı bazı yerler.Ondan sonra dekara 21 kg kullandık tohumu,daha iyi kardeşlenme yaptı.Kısmetse 10 gün sonra biçicem arpaları.Öenmili olan ramata suyu çok sever.Bölge kurak geçiyorsa ramata taneler çok cılız olur kilo yapmaz.Zaten iki sıralıya göre taneler cılız.Erkenci bir çeşit verimi yüksek.Dekara 20 kg 18-46 şubat ayı başlarında dekara 20 kg üre taban yerlere.Kıraç yerlerede bunlara ilaven 10 kg 26 nitrat atım bu sene.Bir kere ramata arpa pas HASTALIĞINA çok kolay yakalanır.Kesinlikle kaliteli pas ilacı kullanmak şart.Ben bu sene opera max kullandım.Yaprak gübrelerni iki sefer dekara 100 gr gelecek şekilde potasyum çinko magnezyum kullandım.Birinci yaprak gübelerini ot ilacınla berber,15 gün sonrada ikinci yaprak gübrelerinide opera max ile ilaven dekara 100 gr amino asit kullandım.Bunlar yapılırsa ramata arpadan en yüksek verimi alırsın.Taneler iyi olur tonaj basar.Yoksa 2 sıralı arpa gibi at gübreyi sonra biç olayını ramatada yaparsan neden 2 sıralı ekmedim diye kendine kızarsın.

Özgür bey benim yerler 2 senedir dinleniyor yani ekilmemisti.yerleri bıçakla surdum 3 ay dinlendi sonra Mart ayında yazlık ekim. 500 dönüm ramata. Donume 25 kg tohum attim.Taban gübresi Dap 10kg vurdum.üst gübre 8kg üre vurdum.tohum sertifikalı olduğu için pas ilacı vurulmustu Alfa tohumculiktan aldım. Yağmurlar iyi sayılır. Yani 10 günde bir yağıyor.sizce yeterlimi allah bilir tabiki ama siz 3 yıldır ektiginiz için bilirsiniz donume 500kg verir mi

• Beğen
Tepkiler: manyaslı
Cevap: Re: Cevap: Arpaları biçiyoruz

Özgür bey benim yerler 2 senedir dinleniyor yani ekilmemisti.yerleri bıçakla surdum 3 ay dinlendi sonra Mart ayında yazlık ekim. 500 dönüm ramata. Donume 25 kg tohum attim.Taban gübresi Dap 10kg vurdum.üst gübre 8kg üre vurdum.tohum sertifikalı olduğu için pas ilacı vurulmustu Alfa tohumculiktan aldım. Yağmurlar iyi sayılır. Yani 10 günde bir yağıyor.sizce yeterlimi allah bilir tabiki ama siz 3 yıldır ektiginiz için bilirsiniz donume 500kg verir mi

Tohumun sertfikalı olmasının pasla alakası yok.Zararlılara karşı ilaçlanıyor.Dekara ne kadar veiri bilemem ama verdiğiniz gübre sanki az gibi.Foto koyun bi bakalım gelişimine..

Ramata taneleri dolgun oluyo
Bizim arpa flakes fabrikamız var orda kullanıyoruz baya Urfa arpasına göre iyi
68ca24cdfd4022c752ebab54beaa52d9.jpg
d7122ca34301db3e4f1fd6e05e57c7ea.jpg

Bende ramata ektim resimlerini yukluyecem ama bir türlü nasıl yukleniyor bulamadım. Yardımcı olurmusunuz

bende ilk defa iki arazimde forumda bahsediliyor diye ramata ektim yagislar guzeldi 20kg tohum 20kg 18-46 10kg ure 10 kg seker gubre attim 1 defa ot 1 defa pas olmadigi halde pas ilaci attim 550kusur kg diger arazimde ise 640kusur kg verim 16 adet 25-28kg arasi balya aldim 1000m2 birde burda fiyatlar arpa 83krs bugday alan yok satani opeyim hesabi fiyat veren yok 75-80 krs arasi diyorlar aliyor ama fiyat belli degil

Selamın aleyküm. Ya kardeşim bir zahmet yardımcı olun bu siteye nasıl fotograf yükleniyor. Bir türlü bulamadım. Allah rızası için bilgi veriniz.tarlaları göstermemektedir lazim