Fiat 450

Daha önce Fiat 450 teknik özellikleri içeren konu açmıştım, Fiat bölümü, fotoğraflar(alıntılar) kısmından ulaşabilirsiniz..

450 lerde 1400 kg kaldırma kapasitesi var. 800 litre su, 250 kilo makine ağırlığı var desem teknik olarak kaldırır. Fakat ön ağırlık takmadan çok can sıkar, kötü ihtimalle direksiyon tepkisi zayıflar.

480 ve 640 larda 600 litre makine kullanılıyor, biz 640 ta 600 litre makine ile fazla sorun yaşamadık, 1850 kilo kapasiteli kollar tam dolu makineyi rölantide bile kaldırıyor.

Makine içindeki su miktarı azalacağı için kullanılması durumunda önce düz tarlalar ilaçlayıp, sonra engelli tarlalara geçilebilir, yada makine biraz daha az doldurulup ilaçlama yapılabilir.

Bir de 415 ve 450 Fiat ile 15 ayak asılı buğday ekim mibzeri kullanılıyor, onlarda tam doluyken hiç olmadı 800 kilo ağırlığa sahip.

• Beğen
Tepkiler: Yaşar Akgün
Hocam iyi günler 450 çift çeker bi traktör buldum çift çeker olduğu için çok istiyorum türkiyede de yok pek ilk rastlıyorum yani ama traktör afedersin turşu tadilat ister ve çift çeker düzeneği çalışmıyo sanırım mili yok çok dikkat edemedim bende massey 5440 var ara geçmeye gübre atmaya ilaç atmaya süt götürmeye sağa sola gitmeye lazım ot biçicek bu gibi küçük işler yapıcak çok masraf çıkarırmı traktör bide kepçeli fiat konusunda bilgin olduğunu düşünüyorum bu konularda yardım edebilirmisin

Arkada 1 ton ağırlık olduğu zaman 30 derece eğimli rampada kafa diker, tehlikeli olur.Yan yerde çekme yapabilir.Düz yerde 600 litre yeterlidir, üzeri riskli olur.
450 çiftçeker anca antika meraklılarına gider.:)

Traktörün önünde kepçede var [emoji23] önü kalkarsa bi kova toprak alırım [emoji23][emoji23][emoji23]

Kaldırırda arkadaşların belirttiği gibi sıkıntı çıkartır arkadaş 7056'ya 800 litrelik taktı yokuşa vurunca önü kalktı yan döndü şans eseri devrilmekten kurtuldu. Arkada ilaç makinası önde dolu kepçe kovası ile maceraya giripte bu seferde Fiat bölündü diye forumda konu açmayasın :)

Hocam iyi günler 450 çift çeker bi traktör buldum çift çeker olduğu için çok istiyorum türkiyede de yok pek ilk rastlıyorum yani ama traktör afedersin turşu tadilat ister ve çift çeker düzeneği çalışmıyo sanırım mili yok çok dikkat edemedim bende massey 5440 var ara geçmeye gübre atmaya ilaç atmaya süt götürmeye sağa sola gitmeye lazım ot biçicek bu gibi küçük işler yapıcak çok masraf çıkarırmı traktör bide kepçeli fiat konusunda bilgin olduğunu düşünüyorum bu konularda yardım edebilirmisin
11cf093e4dfb18d17605d5f7fb314819.jpg

e60e1ccd999a3c7a38e8c7fb5a55c5ec.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170527/f9dfa79e9e672a017f220ae4aaf0262e.jpg[/IMG

[IMG]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170527/44b73c004e0e80db220c07e55396706e.jpg

Bahsettiğiniz traktör bu sanırım..

Kaporta kötü evet, önyükleyici bir traktör olduğu için kepçe boş halde bile arka hidroliklerde 1 ton yük ile kolay kolay ön kaldıracağını sanmıyorum.

1,75 dingil açıklığı tabiki eğimli arazide bir miktar sıkıntı tabiki tamamen sağa yada sola yatık çalışma düşünürseniz..

Çapraz iniş çıkışlar yada geçişler esnasında sırasında pek sorun olacağını sanmıyorum çünkü kepçe normalde kısa olan traktör boyunu epey uzatmış, denge sorunu düşük ihtimal.

Biz 640 ile boş ağırlığı 600 kilo, tekerlekleri dahil genişliği 3 metre olan buğday mibzeri ile tarladan çıkarken en az 30 derece eğimden yola çapraz çıkıyorum, tabiki mibzer boş halde çapraz çıkıyorum, Ön ağırlık sadece 50 kilo gübre çuvalı. Doluyken denge kaymasını engeller için tam dik iniş yada çıkış yapıyorum.

Böyle bir traktör, mısır ayçiçek gibi sıra bitkisi arası sürüm için ideal, Hidrolik kaldırma kapasitesi o tarz ekipman için yeterli, fakat sürekli ön tekere bakmak zorunda kalıyorsanız kepçe can sıkar mı bilmiyorum.

6 ileri 2 geri vites ön yükleyici için fena değil, alt kademede bulunan 4. Vites ve hemen üstünde yer alan seri geri vites işinize yarar.

Arka çeki ayarlı asansör tip, gayet güzel.

Bir de Hidrolik direksiyon varsa düşünülebilir.

Arkaya da bir sandık içine kum vb. doldurup ağırlık gerekiyor ön yükleyici için.

Küçük bi kollara takılan malzeme var içine taş beya çakıl doldurabilirim hayvancılık işimiz çok fazla ağıra girer zaten açık sistem ağırımız var bide yem karma makinesini dolduracak her gün 8 metre küp yem karma makinem var o işleri yapacak genelde bide işte dediğim gibi ara geçecek ilaç atacak gübre atacak gerçi baya çalışacakmış şimdi böyle sayınca çok geldi neyse bunlarda kuyruk mili için el debriyajı varmı yoksada çok mühim değil tabi traktör için ne siyorsunuz ben başkasını dinlemeyi düşünmüyorum sizin düşüncenizi öğrenmek isterim. Fiyat faln ne olur çift çeker olduğu için gerekli parçalar çabuk bulunurmu arıza açtığı durumlarda masraf çok çıkarmı bunlar önemli birazda tabi 2. El alıyoruz sonuçta çok bişey aramıyorum ama babam styer diye tutturdu bende bu traktörün daha çok işimize yarayacağını düşünüyorum kafamda çok karıştı şu durumda fiyatı nasıl piyasası hızlı mı elimizi çabuk tutmalımıyız ne dersiniz ismail bey

Küçük bi kollara takılan malzeme var içine taş beya çakıl doldurabilirim hayvancılık işimiz çok fazla ağıra girer zaten açık sistem ağırımız var bide yem karma makinesini dolduracak her gün 8 metre küp yem karma makinem var o işleri yapacak genelde bide işte dediğim gibi ara geçecek ilaç atacak gübre atacak gerçi baya çalışacakmış şimdi böyle sayınca çok geldi neyse bunlarda kuyruk mili için el debriyajı varmı yoksada çok mühim değil tabi traktör için ne siyorsunuz ben başkasını dinlemeyi düşünmüyorum sizin düşüncenizi öğrenmek isterim. Fiyat faln ne olur çift çeker olduğu için gerekli parçalar çabuk bulunurmu arıza açtığı durumlarda masraf çok çıkarmı bunlar önemli birazda tabi 2. El alıyoruz sonuçta çok bişey aramıyorum ama babam styer diye tutturdu bende bu traktörün daha çok işimize yarayacağını düşünüyorum kafamda çok karıştı şu durumda fiyatı nasıl piyasası hızlı mı elimizi çabuk tutmalımıyız ne dersiniz ismail bey
Bunlarda kuyruk mili standart el debriyajlı, motor veya tekerlek hareket tahrikli. Fazla kafanız takılmasın extra olarak teker tahrikli yapmışlar.

Fiyat hepten fena değil, zira galeri tek çeker kaporta bitik 450 lere bile 10 12 bin yazıyorlar. Biraz pazarlıkla 15 16 bin gider

Ülkemizde turuncu kaporta çiftçeker Fiat nadir rastlanan bir şey, inşallah çeker sistemi içinde kritik bir parçası yoktur piyasada bulunmayan.
Muhtemelen herhangi bir Fiat çeker sistemi ile uyar parçası, tabi bunu en doğru usta bilir.

Alternatif olarak piyasada fiyatları bunun civarında kepçeli eski John Deere utb üniversal lar fordlar var, ama onların da bakım durumu bundan farklı olacağını sanmıyorum.

Yakınımda bulunan bir çiftlikte kepçeli kioti dk551 var. Şoförü çok memnun, zaten kepçe ebatlı da bunun kadar bir şey. Her çiftçiye lazım diyor, hatta meydan bulsa piyasaya da iş yapacak.

Kısaca, bakım durumu iyi bir böyle alet ufak ve orta işletme için iyidir, fiyat da fena değil. FIAT sağlam makine, ölüsü bile çalışır. Biraz bakımla iş yapabilir.

Tabiki yerinde görüp incelemeden ne desek yalan olur.

Anladım yardımlarınız için çok teşekkürler
Ek olarak;

Dediğim gibi bunların çiftçeker olanı ülkemizde yok denecek kadar az var yada yok. Umarım bahsi geçen traktöre çiftçeker sonradan takılma değildir.

Ön lastikler çok çabuk eskitir, çünkü dönüş ve ağırlık o tarafta, almadan ona uygun lastik piyasada yaygın olup olmadığına bakın derim. Arka lastikler kolay eskitmez.

Bir de tekçekerde bunları kullanmak biraz dert. Çünkü ağırlık ön tarafta kaldığı için çekişi sağlayan arka tekerde patinaj ve kaçırma başlıyor özellikle buğday yada herhangi bir yığına dalarken. Arkaya bağlanan ağırlık bunun bir nebze azalırsa da kesin olarak çözmüyor. Ön çeker çalışırsa çok daha verimli olur. Bahsettiğim kioti şoförünün dedikleri bunlar.

Fiat kolay kolay bölünmez, zira bu tarz ekipman takılsın diye şasede cıvata montaj yerleri var, bunda da oraya monte edilmiş olması.

Hidrolik kaldırma kapasitesi 1430 kg olan newholland T480 ile patlayan 600 litre hiç sorun olmadı, kullandık çünkü. Hem de düz arazide değil eğimli balkan tarlalarında, babam 1200 kilo kapasiteli 415 ile bile 600 lük parlayan koşmuş.

Eywallah sağolasınn valla içime su serptin ben biraz nadir olan şeyleri severim tek sorun babamı kandırmak gerçekten bu traktörün sorunlarıyla özene bezene uğraşırım bakalım halkımızda hayırlısı gerçekten çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için görüşmek üzere

Eywallah sağolasınn valla içime su serptin ben biraz nadir olan şeyleri severim tek sorun babamı kandırmak gerçekten bu traktörün sorunlarıyla özene bezene uğraşırım bakalım halkımızda hayırlısı gerçekten çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için görüşmek üzere
Ben teşekkür ederim, özelden mesaj yeni ulaştı elime oradan yanıtlardım daha önce ulaşsaydı.

Steyr konusunda ise;
Dar lastikli olması ara işler için ideal makineler sınıfına sokar. Yakıt olarak çok kişi memnun. Fazla kullanma şansım olmadı fakat hararet olarak şikayet edenler oluyor. Hidrolikler 2600 kg ile sınıfında üst düzey sayılır. 800 litre makine steyr için sorun olmaz. Yine başkasından duyduğum kadarıyla arka diferansiyel ve şanzımandan sorun yaşayanlar olmuş. Özellikle buçuk vitesi sık sık takılan bir arkadaşım vardı. Fiata göre daha özellikli ve çekiş gücü iyi fakat sağlamlık olarak benim kanaatimce daha iyi değil.