Havalı ekim makinası tavsiye

İrtem marka olarak çok kaliteli 2017 agritecnica da irtemde vardı türkiyeden katılan bir kaç markadan birisi idi. yerli en kaliteli marka diyebilirim rahatlıkla. Ciddi pancar ekicisi değilseniz bin tlye kara makine diyorlar burda pancar koopdan verdiler onunla yapılan ekimler çok güzel çimleniyor bizde gaspardo olmasına rağmen pancar ekimini o makineler ile yapıyoruz.

Ayçiçeği ve mısır için Gaspardo değilse irtem başkasına benim kafam çalışmaz

İrtem marka olarak çok kaliteli 2017 agritecnica da irtemde vardı türkiyeden katılan bir kaç markadan birisi idi. yerli en kaliteli marka diyebilirim rahatlıkla. Ciddi pancar ekicisi değilseniz bin tlye kara makine diyorlar burda pancar koopdan verdiler onunla yapılan ekimler çok güzel çimleniyor bizde gaspardo olmasına rağmen pancar ekimini o makineler ile yapıyoruz.

Ayçiçeği ve mısır için Gaspardo değilse irtem başkasına benim kafam çalışmaz

şimdilik pancar ekicisi değilim ilk önceliğim ayçiçeği ve silajlık mısır ekimi
herkes gaspardo tavsiye ediyor ama yerlide irtem diyor, şakalak & özdöken ise
gaspardo nun kopyası olan makinlar. irtemin kalitesi tartışılmaz ama
ünitelere hareket veren sistem irtem de zincirli özdökende şaftlı bunun
ilerde avantaj yada dezavantajı ne olur ? forumda başka bir konuda [MENTION=76199]The_Hoca[/MENTION]
nickli kullanıcı gaspardo kullancısı olduğunu zincirlide illaki kaçırma olduğunu
boşluklar artınca ileride dahada kaçırmanın arttığından bahsediyor...

Arkadaşlar uzun zamandır kullandığım hassia marka havalı ekim makinamı değiştirmek istiyorum. Aklımda ilk olarak gaspardo var 4 sıralı alıcam. Şakalak sordum 15 dediler, gaspardo için 20 gibi fiyat verdiler . Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bende şakalak kullanicisiyim arkadasimda gaspardo var deyişen hiç bir şey yok makinalar birebir aynı .4 lu almani tavsiye ederim ben Beşli aldım ekim siralarinin ikisi lastik izine geldiği için iyi ekim olmadı sokup dörtlü yaptım.

• Beğen
Tepkiler: sed39
Bende şakalak kullanicisiyim arkadasimda gaspardo var deyişen hiç bir şey yok makinalar birebir aynı .4 lu almani tavsiye ederim ben Beşli aldım ekim siralarinin ikisi lastik izine geldiği için iyi ekim olmadı sokup dörtlü yaptım.

5 li sıra arası 70 cm de nasıl ekim sıralarının ikisi teker izine gelsin, siz pancar mı ayçiçeği mi ekiyorsunuz ?

bizim burda 5 li kaydırmalı var herhangi bir sıkıntı çıkmadı şimdiye kadar...

[video=youtube;oQZHcIji74o]https://www.youtube.com/watch?v=oQZHcIji74o&t=20s[/video]

şimdilik pancar ekicisi değilim ilk önceliğim ayçiçeği ve silajlık mısır ekimi
herkes gaspardo tavsiye ediyor ama yerlide irtem diyor, şakalak & özdöken ise
gaspardo nun kopyası olan makinlar. irtemin kalitesi tartışılmaz ama
ünitelere hareket veren sistem irtem de zincirli özdökende şaftlı bunun
ilerde avantaj yada dezavantajı ne olur ? forumda başka bir konuda [MENTION=76199]The_Hoca[/MENTION]
nickli kullanıcı gaspardo kullancısı olduğunu zincirlide illaki kaçırma olduğunu
boşluklar artınca ileride dahada kaçırmanın arttığından bahsediyor...

Ekim yapılan alanın fotosunu koysunlar, şaftlı olmalı, 3500 kg motorda gübreli kullanırsanız 4 lü, gübresiz kullanırsanız 6 lı iyi olur. 6 lı gübreli kullanmak içinde 90 hp 4000 kg civarları traktör iyi oluyor.Hafif motorda kafa sallama problemi oluyor, rampa yerlerde dönüşler zorlaşıyor, Mertsan makine kullandık, 20 senedir ekim yapıyoruz, zincir çarkları boşluk yapınca illaki tane atlatır, yeniyken azdır, makine eskimeye başlayınca boşluklar artar.Şaftlı da aşınma olsa bile boşluğunu kendi alır.
Şakalak Şaftlı kullanan arkadaşta var, makine ağırlığı 150 kg fazla, en az 5 cm ekim aralığı var,Gaspardo 700 kg , en az 3 cm ekim aralığı var.Sebze tohumu ekmeye uygundur.Mısır, ayçiçek için ekim sıklığı belli zaten.
Gübresiz mi, gübreli mi derseniz, bize gübresiz uyuyor, arazi zaten hayvan gübresi ile doygun durumda ihtiyaç duymuyorum, sizin için gübreli olması daha iyi olur, gübreyi banda,sıraya vermek ürün gelişimini hızlandıracaktır.Kolay gelsin.
Şaftlı kardeşim.Sakın hata yapma.

Farklı bir açıdan farklı bir öneri yapayım en arka baskı tekerlekleri tek teker olduğunda sulamadan sonra toprağın üstü kapak yapıyor çimlenmede sorun olabiliyor. resimdeki gibi çift tekerlekli olursa bence daha güzel olur

Resimler ve ekler

• other-agristar-irtem,729221f4.jpg
    other-agristar-irtem,729221f4.jpg
    62.7 KB · Görüntüleme: 101
Ekim yapılan alanın fotosunu koysunlar, şaftlı olmalı, 3500 kg motorda gübreli kullanırsanız 4 lü, gübresiz kullanırsanız 6 lı iyi olur. 6 lı gübreli kullanmak içinde 90 hp 4000 kg civarları traktör iyi oluyor.Hafif motorda kafa sallama problemi oluyor, rampa yerlerde dönüşler zorlaşıyor, Mertsan makine kullandık, 20 senedir ekim yapıyoruz, zincir çarkları boşluk yapınca illaki tane atlatır, yeniyken azdır, makine eskimeye başlayınca boşluklar artar.Şaftlı da aşınma olsa bile boşluğunu kendi alır.
Şakalak Şaftlı kullanan arkadaşta var, makine ağırlığı 150 kg fazla, en az 5 cm ekim aralığı var,Gaspardo 700 kg , en az 3 cm ekim aralığı var.Sebze tohumu ekmeye uygundur.Mısır, ayçiçek için ekim sıklığı belli zaten.
Gübresiz mi, gübreli mi derseniz, bize gübresiz uyuyor, arazi zaten hayvan gübresi ile doygun durumda ihtiyaç duymuyorum, sizin için gübreli olması daha iyi olur, gübreyi banda,sıraya vermek ürün gelişimini hızlandıracaktır.Kolay gelsin.

benim içinde şaftlı sistem biraz daha ağır basıyor ama ben 5 li gübreli düşünüyorum ağırlığ 1020 kg görünüyor sitesinde sanırım o da sıkıntı çıkarmaz videoda ki makine 1200kg civarı önüne ek ağırlık ile rahat ekim yapıyor...

Farklı bir açıdan farklı bir öneri yapayım en arka baskı tekerlekleri tek teker olduğunda sulamadan sonra toprağın üstü kapak yapıyor çimlenmede sorun olabiliyor. resimdeki gibi çift tekerlekli olursa bence daha güzel olur

sizin tavisye ettiğiniz tekerler sanırım diskli makinalarda mevcut benim alacağım makina baltalı tip olduğu için baskı tekerler klasik sistem olacaktır...

bizim burda 5 li kaydırmalı var herhangi bir sıkıntı çıkmadı şimdiye kadar...

[video=youtube;oQZHcIji74o]https://www.youtube.com/watch?v=oQZHcIji74o&t=20s[/video]
Bizim yada sizin oralar diye bi kavram yok .burda asıl olan toprak yapısı niyemi çünki videoda göstermiş olduğunuz bizim burda gav toprak diye nitelendirilen bi toprak yapısı ne kada yağmur yağarsa yagsin birgün sonra ekim tavına gelen bi toprak nadirde olsa bu tarz tarlarimiz var .Ama bide yağmurdan sonra üç bes gun geçse bile tava gelmiyen yerlerde bu lastik izlerinde ekim nasıl olucak diye sorarim size.eger bilgi verecekseniz yada bilgilendirecekseniz ilk önce soracaginiz toprak yapısı ve ekim zamanı yağış alma durumunu sorgulamaniz kanımca iyi olur.

6 sirali hidrolik kaydirmali sakalak mibzer kullaniyorum. 45 70 otomatik zaten 28 cm icinde piston baslarini iptal edip uniteleri iterek ayarlama yapiyoruz. 6 sira olunca 45 cm ekimlerde iki sira tekere denk geliyo ama hic onemi yok cunku mibzere istedigin gibi derinlik ayari verebiliyosun. Daha once sonmezler kullaniyoduk bu bizim buyuk bir sorundu. Smdi ise dedigim gibi sorun olmaktan cikti. Zaten 70 cm ekimlerde makina muazzam hatasiz ekim yapilabiliyo ;) sira uzeri mesafelerde de cok dusuk hatalar yapiyo yani 20 25 bin bandinda alinabilcek bence en iyi makina sakalak ;) bide parca sorunu yok makinanin bakkaldan bile bulabiliyosun parcasini ;)