pioneer 119

diğer çeşitlerde neden yok 6462 de var 119 da var 108de de yüzde 10 kadar yaptı limagrinin 5542 5461 5582 çeşitlerinde yüzde 1 bile yok bu hava şartları ile alakası yok ona ayrı hava ona başka havamı pioneer köse hastalığına dayanıklı olmadığını kabul etsin

yanlış anladınız pioneerın çeşitleri hava şartlarından etkilendi demek istedim lg 5542de ektik onlarda hiçbir şey yok bidaha pioneer ekmeyi düşünmüyorum. Özellikle 119 ve g46da köse var bizim bu bölgede 108de %5 civarında. Azda yer ekmiyoruz bu yıl çoğunu 119 ekmiştik köseden dolayı 350 dönümden fazla bozduk

• Beğen
Tepkiler: cancan18
yanlış anladınız pioneerın çeşitleri hava şartlarından etkilendi demek istedim lg 5542de ektik onlarda hiçbir şey yok bidaha pioneer ekmeyi düşünmüyorum. Özellikle 119 ve g46da köse var bizim bu bölgede 108de %5 civarında. Azda yer ekmiyoruz bu yıl çoğunu 119 ekmiştik köseden dolayı 350 dönümden fazla bozduk

aynen bizim buralarda d pioneer kırmızı kalemi yedi seneye limagrine dönüş yapıcağız yağ oranı düşük olsun biraz ama garanti olsun masraf çok oluyor

Bu tarz hastalıkları artık çok görecez. Bunun sebepleri;
1-Toprakların organik maddece zayıf kalarak bu tarz mantar hastalıklarına karşın bitkiyi destekleyememesi,
2-Üretilen tohumların standart kalıpta olması,
3-Topraklara ağır girmek ve erken ekmek.

Artık topraklarda köse hastalığına sebep olan mantar var. Buna dikkat edelim. Şu anda ekilen tüm ayçiçek markalarında köse var. Ha bunun çeşitlerle bi alakası var mı derseniz bence pek yok. Bir çok ayçiçeği tarlası geziyorum. Hemen hemen her markada var. Özellikle su duran, toprağın ağır işlendiği tarlalarda gördüm köse hastalığını.

Lakin toprak uygulaması yaptırdığım ve gezdiğim arazilerde köseye rastlamadım.
Köseyi ekarde ettiğimiz tarlalarda oldu. Kısa sürede kendini toparlayanlar oldu. Ölenlerde oldu.

Dikkat etmemiz gereken tek yer tarlanızın toprağı. Gerisi fasa fiso. Pioneer, limagrain vs vs frk etmiyor artık.

Bu tarz hastalıkları artık çok görecez. Bunun sebepleri;
1-Toprakların organik maddece zayıf kalarak bu tarz mantar hastalıklarına karşın bitkiyi destekleyememesi,
2-Üretilen tohumların standart kalıpta olması,
3-Topraklara ağır girmek ve erken ekmek.

Artık topraklarda köse hastalığına sebep olan mantar var. Buna dikkat edelim. Şu anda ekilen tüm ayçiçek markalarında köse var. Ha bunun çeşitlerle bi alakası var mı derseniz bence pek yok. Bir çok ayçiçeği tarlası geziyorum. Hemen hemen her markada var. Özellikle su duran, toprağın ağır işlendiği tarlalarda gördüm köse hastalığını.

Lakin toprak uygulaması yaptırdığım ve gezdiğim arazilerde köseye rastlamadım.
Köseyi ekarde ettiğimiz tarlalarda oldu. Kısa sürede kendini toparlayanlar oldu. Ölenlerde oldu.

Dikkat etmemiz gereken tek yer tarlanızın toprağı. Gerisi fasa fiso. Pioneer, limagrain vs vs frk etmiyor artık.
Doğan abi bu dediklerinin 3 ünü babamda dedi tıpa tıp aynı sözler ile biz pionner 6264 ektik balkandakilere 104 ektik

Geçmiş olsun Evren.Bu sene ekim zamanı bol yağış alan yerler köseye kapılmış.Doğancan'ında dediği gibi firma farketmeksizin köseye kapılanlar oldu.Bir sene bizimde canımız yanmış vakit geç olduğundan tekrar ekememiştik.Acısı bende büyüktür.Arkadaşlarında dediği gibi Erken ekim
Soğuk,nemli,yağışlı havalar
Su basan topraklar
Bitkinin ıslak kalması
dayanıksız çeşit ekimi
en belirgin nedenleri köse hastalığının.

diğer çeşitlerde neden yok 6462 de var 119 da var 108de de yüzde 10 kadar yaptı limagrinin 5542 5461 5582 çeşitlerinde yüzde 1 bile yok bu hava şartları ile alakası yok ona ayrı hava ona başka havamı pioneer köse hastalığına dayanıklı olmadığını kabul etsin

5582 EKTİM HİÇ KÖSE YOK.
PIONEER LL 05 EKTİM ONDADA BİR SIKINTI YOK FAKAT 119 EKENLER SIKINTILI.GEÇEN SENE BEN EKMİŞTİM 119 U BİR PROBLEM OLMADI.BU SENE YAĞIŞLAR VE SERİN HAVA ETKİLEDİ GALİBA.

Benim ektigim çeşitte Pioneer 64 ll 62 bende köse sorunu yok fakat yapraklardaki anormallik canımı sıkıyor
c6f08c5e4e7078466b235e3e8ea00b40.jpg

75eaeec91cd2fdcb58cc2d1224d02aaa.jpg

cd22e86295f495f8451b7c2b8db41e7d.jpg

f8a58a6325d922e3e3e45c7d0ff84fc3.jpg

8671de1b8cd761a317a244a500c121a0.jpg

Bizim buralarda kose olmasının en önemli nedeni belirttigin noktalar

pekala aynı tarlada yan yana aynı gün 6462 5542 5582 ekildi 6462 de yüze 30 köse var diğer çeşitlerde tek bir köse yok bunun amlamı köseye dayanıklı tohum var köseye zayıf tohum var hepsi bahane yok soğukmuş yok erkenmiş yok ağır işlenmiş benim tecrübem bu bu sene ortaya çıktı fotoğrafları atabilirim pioneer köseye en dayanuksız çeşit oplduğu bu sene belli oldu limagrin en dayanıklı çeşit

• Beğen
Tepkiler: barisege
5485 ektik 150 dekar. erken ekilenler de tek tük köse varken geç ekilen 1 tarlada %40 zarar vardı. iyi kötü toparladı ama ölen de çok . burası taban tarla. hava şartlarından ziyade tarlanın su tutup tutmaması köseyi etkiledi bu yıl. bu tarlaların tamamı geçen yıl da açiçek idi. çiçek olmayan geç ekim 5566 çeşitte de tek tük köse var ama genel olarak iyi.