06.06.2017 Balıkesir Bölgesi Ramata arpa..

Rabbim hasat etmeyi nasip etsin 1 basakta kaç dans var ? Verim beklentinin nedir ? Sulumu kurumu ...

Şuanda bakmadım başakta kaç tane var ama bir sırada 13 tane var 6 sıralı arpa.Tabi değişiyor duruma göre.Bazıları sulak araziler ama hiç sulama yapmadık.Fotoğrafdaki Büyük tarlalar kıraç araziler arpa üzerine arpa ekilen yerler.
Bu sene nisanda iyi yağmurlar aldı bölgemiz mayısta hiç dinmedi desek yeri var.Verim beklentim geçen sene nisanda bir yağmurla 500 kg verim almıştık bu sene ne olur bilemem.Ama geçen seneki verimi alırız diye tahmin ediyorum.Aslında nasibimiz neyse onu alacaz.Azı çoğu farketmiyor..Ama bu sene çok baktık arpalara.Boyları belleri geçiyor başak taslağı çok iyi.Herşey nasip kısmet..

• Beğen
Tepkiler: manyaslı
Aynı arpadan tavsiyen üzere ektim çok güzel çıkım yaptı allah razı olsun peki buğday varmı erkenci cins önerebileceğin renan buğday nasıl

Ne demek kardeşim inşallah hasadında bereketli olur.Buğday için bölgemizde çoğunlukla yine alfa tohumun
Kılçıklı kaşifbey orta erkenci tohumunu ekiyorlar.Kateyide eken çok ama kılçıksız oldğu için kuş çok zarar yapıyor diyolar.Ben kaşif bey ekmiştim 2sene önce fazla bakım yapamadım ama yinede 450 kg altına inmedi.Renan buğday çok sıkıntılı bizm bölgemizde.Mayısda yağmurlarda sıkıntı olursa taneyi dolduramadasn döner.Onun için pek eken yok bende ekmiyiroum.

• Beğen
Tepkiler: turan64
Maşallah güzel mahsul,bereketli olsun.Ozgur hangi ilçeye baglisiniz,bizde kurak geçti biraz

Abi kepsut.Çok güzel yağış aldı burası bu sene arpalar aşırı boylu kimi yerler yattı ama zararı yok.Taneler çok iyi.Allahın izniyle hasada kadar bir sıkıntı olmassa biçerken ve biçtikten sonra forumda paylaşacam.Sİzin ilçe neresi?

Bizim iklime göre eski bugdaylardan 15 gün geriden geldi ramata biraz daha erkenci olsa daha güzel olacakmış bu önerdiğin buğday geç kalmasın 1 sene kral 97 ektik bıcerdover yerden zor aldı büyümedi hiç 2 3 senedir çeşit 1252 ekiyoruz ama sıcağa ve kuraklığa gelmiyo buğdayı değiştirmem lazım ama bu ramata arpa çok guzel

Abi kepsut.Çok güzel yağış aldı burası bu sene arpalar aşırı boylu kimi yerler yattı ama zararı yok.Taneler çok iyi.Allahın izniyle hasada kadar bir sıkıntı olmassa biçerken ve biçtikten sonra forumda paylaşacam.Sİzin ilçe neresi?

Yağışlar hep değirmen bogazi aysebaci Kepsut doğrultusunu takip ediyor,bizim Paşaköy tarafına az yağmur düşüyor,görüntüye göre,biz daha guneydeyiz belki ondan,10 gün önce biraz iyi yağmur yağdı ,diğerleri yağmur sayılmaz,bugdaylarin boyu kısa kaldı

• Beğen
Tepkiler: manyaslı
Bizim iklime göre eski bugdaylardan 15 gün geriden geldi ramata biraz daha erkenci olsa daha güzel olacakmış bu önerdiğin buğday geç kalmasın 1 sene kral 97 ektik bıcerdover yerden zor aldı büyümedi hiç 2 3 senedir çeşit 1252 ekiyoruz ama sıcağa ve kuraklığa gelmiyo buğdayı değiştirmem lazım ama bu ramata arpa çok guzel

Şimdi bizm burda bütün tarlalarda kaşif bey var.Benim arpalar süt oldğunda kaşif beyin içi daha boştu.Arasında 1 hafta fark var.Biçimide genelde eklime göre arpadan 10 gün sonra biçilir.Genelde bizm burada arpa bişçimi geçe kaldığından buüdayla berber biçiliyor.Bu sene kısmetse ilk gelen biçere biçtirecem geçe bıraktınmı başak kırar ramata dikkat et.

• Beğen
Tepkiler: cancan18
Ozaman iklim aynı sayılır hava durumu yağışlı gosteriyo yoksa bizde bicecez seneye birde kaşifbey deneyelim gelişme süreleri asa yukarı aynı bizdede arpa buğday arasında 10 15 gün oynuyo

e08451071b597a6fde4f600c4a732803.jpg
9e290276dac12d83e455708b1b1c14b1.jpg
21213e0c6cedddbcc75f79a838650ed0.jpg

• Beğen
Tepkiler: özgür