Nohutta ki hastalık ve ot ilacı

sevgili arkadaşlar bu sene bizim bölgede ilk defa biçer ile hasat yapılacak... ben de dahil bicerdover ile bitireceğiz inşallah... hasada yaklaşık 20 gün kaldı...

bictiren arkadaşlar makine seçerken ve biçim zamanıni tayin ederken nelere dikkat etmeliyiz... dokmemmesi kırmamasi temiz bicmesi sabah yada öğlen bicmesi fark ediyor mu? hasat için nobutlarin boyları yağmurdan dolayı 50/60 cm civarı....hasat yeri Kahramanmaraş (yaklaştı hasat)

Merhaba, ben hem nohut üreticisi hemde biçerdöver işletmesiciyim. Yani biçerdöverimle hem kendi nohutumu hem de müşteri nohutunu hasat ediyorum. Diyeceğim birinci öncelik, biçimi yapacak biçerdöverin markası modeli önemli değil, kesinlikle önemli olan batör kafesinin yani kontrabatörün ya mısır için olanı ya da normalin aralarından birer tel sökülmüş olanı olmalı, aksi halde nohut yarı yarıya kırılır. Sabah, öğle veya akşam biçiminin etkisi aynı buğday arpa gibidir. Diğer hassas ayarlar ise oparatör tecrübesi ve biçerdöver marka modeline göre değişir. Dediğim gibi tek şart batör kafesidir. Şimdiden bereketli olsun.

Merhaba, ben hem nohut üreticisi hemde biçerdöver işletmesiciyim. Yani biçerdöverimle hem kendi nohutumu hem de müşteri nohutunu hasat ediyorum. Diyeceğim birinci öncelik, biçimi yapacak biçerdöverin markası modeli önemli değil, kesinlikle önemli olan batör kafesinin yani kontrabatörün ya mısır için olanı ya da normalin aralarından birer tel sökülmüş olanı olmalı, aksi halde nohut yarı yarıya kırılır. Sabah, öğle veya akşam biçiminin etkisi aynı buğday arpa gibidir. Diğer hassas ayarlar ise oparatör tecrübesi ve biçerdöver marka modeline göre değişir. Dediğim gibi tek şart batör kafesidir. Şimdiden bereketli olsun.
mısır için olan direk olur mu yani... bakalım inşallah dediğiniz gibi buğdaylar hasat ediliyor şuan onlardan sonra nohut hasadına geçecekler. dediğiniz gibi birer tel sökme uyarsinda bulunmalı m inşallah

sevgili arkadaşlar bu sene bizim bölgede ilk defa biçer ile hasat yapılacak... ben de dahil bicerdover ile bitireceğiz inşallah... hasada yaklaşık 20 gün kaldı...

bictiren arkadaşlar makine seçerken ve biçim zamanıni tayin ederken nelere dikkat etmeliyiz... dokmemmesi kırmamasi temiz bicmesi sabah yada öğlen bicmesi fark ediyor mu? hasat için nobutlarin boyları yağmurdan dolayı 50/60 cm civarı....hasat yeri Kahramanmaraş (yaklaştı hasat)

Abdurrahman kardeşim ne yapdın nohutlar biçmeye yakınmı biçeri ayarladınmı biçince verimler hakkında bilgi verirsen sevinirm hangi çeşit ne verim vereck durumlar nasıl

Abdurrahman kardeşim ne yapdın nohutlar biçmeye yakınmı biçeri ayarladınmı biçince verimler hakkında bilgi verirsen sevinirm hangi çeşit ne verim vereck durumlar nasıl
biçerdöver de bizim buğdaylari bicenler buralardan ic Anadolu ya geçmeden nkhutlar olgunlaşırsa bicecek ulaşmaz sa da bulacağız... buğdaylari bicenler tecrübemiz var biçeriz diyor ama kırıp dökme durumlarına emin değilim inşallah sağ salim biçilir. hasadı paylaşırım inşallah

cok güzel anlatmışsınız elinize sağlık.
bizim burada buyukler derki biçercinin işine fazla karışma ..

• Beğen
Tepkiler: parsibey
mısır için olan direk olur mu yani... bakalım inşallah dediğiniz gibi buğdaylar hasat ediliyor şuan onlardan sonra nohut hasadına geçecekler. dediğiniz gibi birer tel sökme uyarsinda bulunmalı m inşallah

Evet mısır için olan oluyor. Bende Clayson 8060 biçerdöver var. Her sene hem buğday hem de nohut hasatı yaptığım için. Çıkma bir bator kafesi aldım (200 TL), üzerinden 1'er tel söktüm, buğday biçimi bitince 2 3 saat gibi bir sürede bunu değiştirip nohuta devam ediyorum. Yani biçerdövercinin 200 lira ve 2 3 saat harcaması, sizin nohutunuzun hemen hemen hiç kırılmaması demektir. Sonuçta nohut biçim fiyatı buğdayın 2 katı, biraz zahmeti olacak tabi...

Nohutun son hali cinsi azkan 13kg tohumla 10kg gübre ile ekildi 2 sefer anaktroz 1 sefer dar yaprakli 1 sefer genis yaprakli ot ilaci yapildi hala ot var simdide yaprak sinegi var gibi
4b1666df16b0dbbd9bdf1542ee22d7a4.jpg
d311cd600608f0df63227856d6bfcd93.jpg
4313028270e5f108548cd06037449df9.jpg
4b28f809516ed9569b7b538083610a11.jpg
31cb785e90d3710f3c0ff1feb7fa5b69.jpg
910a4899df4a1c82eb2bac737cce42b1.jpg

Nohutun son hali cinsi azkan 13kg tohumla 10kg gübre ile ekildi 2 sefer anaktroz 1 sefer dar yaprakli 1 sefer genis yaprakli ot ilaci yapildi hala ot var simdide yaprak sinegi var gibi
4b1666df16b0dbbd9bdf1542ee22d7a4.jpg
d311cd600608f0df63227856d6bfcd93.jpg
4313028270e5f108548cd06037449df9.jpg
4b28f809516ed9569b7b538083610a11.jpg
31cb785e90d3710f3c0ff1feb7fa5b69.jpg
910a4899df4a1c82eb2bac737cce42b1.jpg

1- Nohuta ot ilacı çıkmadan önce atılacak
Resimlerde gördüğüm ot ilaçlarından kaynaklı gelişim bozukluğu
Benim de bir tarlada başıma geldi aynı durum
Hümikcan uyguladım 300ml/ dekar şeklinde baya bir toparladı tavsiye ederim

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
26 Şubatta ekimini yaptığımız azkanın son durumu.
Ekimde 12 kg tohum ve 10 kg DAP gübre kullanıldı
Tohumlar BAYERin tohum ilacıyla ilaçlanıp ekim sonrası ot ilacı atıldı.
BUNLAR HARİCİNDE EKİLDİKTEN SONRA BİR DAHA TARLAYA KESİNLİKLE GİRİLMEDİ. BİÇİMİ BEKLEYECEK.

Allah hayırlısıyla biçmeyi nasip etsin. (MAŞALLAH)

Ekli dosyayı görüntüle 20004

Ekli dosyayı görüntüle 20005

Ekli dosyayı görüntüle 20006

Ekli dosyayı görüntüle 20007

Hasat nasıl