***%50 Mazot desteği Tırpanlandı***

Yüzde 50 mazot desteği verilmeden düşürüldü!
08 Haziran 2017 02:09

Mazot desteği verilmeden tırpanlandı!
Hükümetin, çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek için en önemli vaatlerinden olan yüzde 50 mazot desteğinin daha verilmeden düşürüldüğü ortaya çıktı. (Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 7

Önemli bir ayrıntıya dikkat çekti
Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım, bugünkü köşe yazısında 2017 tarım destekleri ile ilgili yaptığı analizde önemli bir ayrıntıya dikkat çekti.
2 / 7

Pamuktan örnek verdi
2017 tarım destekleri kapsamında mazotta en yüksek desteğin dekar başına 36 lira ile çeltik ve pamuğa verileceğini belirten Yıldırım, ancak bu rakamın yüzde 50'nin karşılığı olmadığının altını çizdi.
3 / 7

Bakanlığın raporu ele verdi!
Bu iddiasını da Bakanlığın pamukla ilgili geçmiş dönemde yayınladığı maliyet raporu ile ortaya koyan Yıldırım, “Bakanlığın geçmiş dönemde yayınladığı maliyet raporlarında pamukta dekar başına mazot kullanımı 20-22 litre civarında olduğu ifade edildi. Bu veriye göre pamukta mazot desteğinin en az 45 lira olması gerekiyordu" dedi.
4 / 7

En fazla küçük üretici mağdur olacak!
Diğer yandan arazi büyüklüğü ve kullanılan teknolojiye göre de mazot tüketiminin farklı olacağını dile getiren Yıldırım, büyük üretici için desteğin yeterli olabileceğini ancak küçük üretici için yetersiz kalacağının altını çizdi.
5 / 7

Amacına ulaşan bir destek olmayacak!
Yüzde 50 mazot desteğinin 2018 Mart-Nisan ayında ödenecek olmasının da çiftçi için ayrı bir sıkıntı olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bu desteğin 2018 Mart-Nisan ayında ödeneceği düşünüldüğünde amacına ulaşan bir destek olmadığı görülüyor" eleştirisinde bulundu.
6 / 7

Seçim ve referandumda kullanılmıştı!
Ali Ekber Yıldırım yazısında, Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir Ödemiş'te 14 Ekim 2016'da Milli Tarım Projesi'ni açıkladığında "Çiftçinin kullandığı mazotun yarısı devletten" sözünü de hatırlattı. Bu sözün daha sonra Başbakan ve Bakan Faruk Çelik tarafından da defalarca dile getirildiğini belirten Yıldırım, seçim ve referandumda da malzeme yapıldığını anımsattı.

https://www.tarimdanhaber.com/haber/desteklemeler/yuzde-50-mazot-destegi-verilmeden-dusuruldu

Edirne milletvekili ,aynı zamanda Trakya Birlik başkanı Rafet Sezen in açıklaması .Trakya birliğe yurtdışından 15.000 ton ham yağ getirilmesi için izin verilmiş..Bizim emeğimizi, hakkımızı korumakla hükümlü başkanımızın açıklaması ..sanki bir başarı kazanan komutan gibide basına açıklama yapmış.Kimlerin eline düşmüşük uyan çiftçim gör dostunu düşmanını..

• Beğen
Tepkiler: umedis
Bizi kimler kandırma dı ? Peşinden koştuklarimiz karınları doyunca sırtını donmedi mı ? 2000 de 80 kuruş a mazot alıp 50 kuruş a domates sattık Şimdi 4.45 kuruş mazot yazın domates 0.50 kuruş ... Aman enflasyon çıkmasın aman asgari üçretli aç kalmasın...
Sene oldu 2017 cifciyim kardeşim 90 Lara döndü ...( Maddi Anlamda )

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci60
Bizi kimler kandırma dı ? Peşinden koştuklarimiz karınları doyunca sırtını donmedi mı ? 2000 de 80 kuruş a mazot alıp 50 kuruş a domates sattık Şimdi 4.45 kuruş mazot yazın domates 0.50 kuruş ... Aman enflasyon çıkmasın aman asgari üçretli aç kalmasın...
Sene oldu 2017 cifciyim kardeşim 90 Lara döndü ...( Maddi Anlamda )

keşke 90 lara dönebilsek çünkü o zaman çifçi bana göre daha iyi para kazanabiliyordu. bir yıl pancar ekip ikinci el bir traktör edindim ikinci yıl 30 dölüm civarı yeri pancar ekerek bir daire sahibi oldum. HA dersen ki imkanlar bakımından 90 lara dönüldü bende seninleyim.

keşke 90 lara dönebilsek çünkü o zaman çifçi bana göre daha iyi para kazanabiliyordu. bir yıl pancar ekip ikinci el bir traktör edindim ikinci yıl 30 dölüm civarı yeri pancar ekerek bir daire sahibi oldum. HA dersen ki imkanlar bakımından 90 lara dönüldü bende seninleyim.

Abi yaşım gereği 90 ları çok hatırlamıyorum...Ancak durum gerçekten içler acısı ben köyde değilim bi ayağım köyde... Ama dedemin her harman sonunda bı tarla aldığını bilirim ... Şimdi karın doymuyorki tarla alalim

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci19