Mera artı besi büyükbaş besiciliği için yardımcı olun lütfen

slm ben afyon emirdag ilçesinde başlangıc olarak 50 baş dana ile besicilik yapmak istiyorum Ankarada bi kargo şirketinde çalışıyorum ama burda çalıştığımız emeği hayvancılığa versek çok daha fazla kazanacağımdan eminim tarım zaten var hayvancılıkta baba mesleği memlekette tarlamız var traktör ve tüm ekipman var her yıl 200-300 dekardan fazla ekip biçiyoruz ankarada olmamızdan sadece sürüp ekip bicip geliyoruz arpa buğday çavdar ekiyoruz hayvancılığıda kasabada değilde kasabaya 6-7 km uzaklıkta yayla tabir ettiğimiz yerde yapmak istiyorum mera sıkıntısı yok dağ taş boş sadece 3-5 kişi var koyunculuk sığırcılık yapıyorlar ama mera paylaşılacak diye bilgi vermiyorlar daha doğrusu paylaşmak istemiyorlar benim düşüncem ailemin yılllar önce yaptığı şekilde yapmak istiyorum şöyle ki
kış bitiminde kars ve yöresinden 50 baş dana alıp otlaklar kuruyana kadar (malum mera sulak değil ) merada otlatıp akabinde kısa besi yapıp kış girince kesime vermek istiyorum .
buna göre;
karstan alacağımız dana kaç aylık olmalı ve tanesini kaça alırız.
kısa süreli besi kaç ay olmalı kaç ayda randıman alınır
ve yapacağımız kısa süreli beside hayvan başı ne kadar maliye çıkar
bu konularda yardımcı olursanız sevinirim hatta cep telefonuzu mesaj kısmından atarsanız ararım teşekkurler

resimler ekte

Resimler ve ekler

• 20170611_091353.jpg
    20170611_091353.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 355
besicilik yapacağım yere ait resimler

Resimler ve ekler

• 20170611_091407.jpg
    20170611_091407.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 426
  • 20170611_091412.jpg
    20170611_091412.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 267
  • 20170611_081711.jpg
    20170611_081711.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 269
  • 20170611_084434.jpg
    20170611_084434.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 222
  • 20170611_084443.jpg
    20170611_084443.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 229
[ Ankarada bi kargo şirketinde çalışıyorum ama burda çalıştığımız emeği hayvancılığa versek çok daha fazla kazanacağımdan eminim
Özellikle bu cümleni alıntı yaptım yuzde yuz haklısın. Öncelikle belirteyimki afyonda hayvan karstan daha ucuzdur. Yanlışım varsa okuyanlar beni düzeltsin. Benim gibi karsa gidip boş dönme. Kars hayvan pazarı haftanın 5 6 gunu açık. Atla otobuse karsa gıt bır 2 gun hayvan pazarını dolaş. Bu işi sırf karstan getrıp besleyecem satacam para kazanacam şeklınde değilde köyde yasayacam 3 5 süt hayvanım tavuğum besi hayvanım tarlalarım olacak kazanmaya çalışacam diye düşün. Kargodan aldığının 5 mislini kazanacağın gunler uzak değildir. Hayvancılık hesap makınasıyla kazanç hesaplanacak iş değildir. Pazardan hayvan alma bir iştir. hayvanı satmak ayrı bır iştir. Beceri ister. Allah yardımcın olsun imkanın varsa bekleme. bende senın imkanların olsa bu iş çok daha iyi yapardım.

kars'tan merada otlatılan 180-225 kg 50 dana ile besicilik. iyi bir merada ya da yem takviyesi ile 0,7-0,8 kg ağırlık artışı ile hayvanlar 100 kg artışla 300 kg olur. beside 120 günde 1,3 kg artışla 450 kg da besicilere satılır. ya da besiye devam edilir, 600 kg'da kesime gönderilir.

• Beğen
Tepkiler: altinmustafa
[ Ankarada bi kargo şirketinde çalışıyorum ama burda çalıştığımız emeği hayvancılığa versek çok daha fazla kazanacağımdan eminim
Özellikle bu cümleni alıntı yaptım yuzde yuz haklısın. Öncelikle belirteyimki afyonda hayvan karstan daha ucuzdur. Yanlışım varsa okuyanlar beni düzeltsin. Benim gibi karsa gidip boş dönme. Kars hayvan pazarı haftanın 5 6 gunu açık. Atla otobuse karsa gıt bır 2 gun hayvan pazarını dolaş. Bu işi sırf karstan getrıp besleyecem satacam para kazanacam şeklınde değilde köyde yasayacam 3 5 süt hayvanım tavuğum besi hayvanım tarlalarım olacak kazanmaya çalışacam diye düşün. Kargodan aldığının 5 mislini kazanacağın gunler uzak değildir. Hayvancılık hesap makınasıyla kazanç hesaplanacak iş değildir. Pazardan hayvan alma bir iştir. hayvanı satmak ayrı bır iştir. Beceri ister. Allah yardımcın olsun imkanın varsa bekleme. bende senın imkanların olsa bu iş çok daha iyi yapardım.

hocam teşekkur edrim cevabınız için şu an bilgi toplama aşamasındayım illeki kars olacak diye bişey yok bizim koyde ordan getirip sattaıklarını biliyorum o açıdan dedim ..

konuyu toparlarsak şubat ayında getirip şubat-mart-nisan-mayıs-haziran.temmuz gibi otlaklar kuruyor o zamana kadar otlakta yayılacak ve akabinde 4 yada 5 ay tam besi ve kesim buna göre
1. alacağımız dana kaç aylık olmalı ve kaça alınmalı
2. hangi ırk olmalı
3. bu zaman ve takvimle hayvan başı kaç kilo toplayabilir ve kaç para bırakır

50 kadar alacak sermayen varsa ithal hayvan al. İthal hayvan tedarikinde biraz sıkıntılar var ama gün geçtikçe düzeliyor. İyi hayvan sayısı artıyor. İthal hayvan hem daha uygun fiyatlı hem de daha verimli. Et süt kurumu güney Amerikadan angus ve hereford, avrupadan şarole, limuzin, simental, angus harici hayvan getirmeyecekmiş artık.

Merayı en iyi değerlendiren hayvan angustu sanırım. Serbest mera ile buzağılarıda içine salarsan daha verimli besi alırsın. Sütü az olduğu için sağmaya değmez bırak yavrusuna yarasın. Biz burda yavrulara yumurta içiririz daha iyi irelsin diye.

kısa besi yapacağımdan dolayı kaç aylık hayvan alınmalı takvim şöyle düşünüyorum şubat ayında getirip ağustos'a
kadar merada otlayacak ve eylül-ekim-kasım-aralık tam besi yapıp kesime gönderecem onun için alacağım dana kaç aylık olursa istediğim verim alınır bu arada simentel ırkı almak istiyorum kaç aylık dana kaça alınır sizce teşekkur ederim

• Beğen
Tepkiler: sel
kısa besi yapacağımdan dolayı kaç aylık hayvan alınmalı takvim şöyle düşünüyorum şubat ayında getirip ağustos'a
kadar merada otlayacak ve eylül-ekim-kasım-aralık tam besi yapıp kesime gönderecem onun için alacağım dana kaç aylık olursa istediğim verim alınır bu arada simentel ırkı almak istiyorum kaç aylık dana kaça alınır sizce teşekkur ederim

selamlar yokmu bu şekilde besi yapan bana yardımcı olacak kimse arkadaşlar

Aleyküm Selam. Bu iş hayvancılık tornadan çıkma istediğin ebatta istediğin şekilde cevaplar arıyorsun. Kısa besi dediğin 4 5 aylıktır senınkı subattan aralıka kadar 10 ay sürüyor. Kültur ırkı dediğimiz simental hostayn gibi ırkların besi süresi zaten doğumdan kesime 14 aydır. enfazla 15 aydır.Hayvanlar genelde nisan mayıs haziran aylarında doğurur. Subatta 9 10 aylık olurlar bunlar içinden besiye çekılmemiş zayıf melez bulmalısınkı meraya salasın. Haziranda doğan danayı subatta tam besi baslangıcı olur. Yani ortalama 300 kılo canlı ağırlıkta olur. bunları alıp meraya salsan bır ay sonra 230 kıloya düşer. Senin işin pazar pazar dolaşıp melez ve yerli ırk besiye başlanmamış zayıf cılız hayvanları toplayıp meraya salmak sonrasındada aralık ayına kadar besleyip kurbancılara satmak olacak. Bir yaşından küçük zayıf ne bulursan al. Kaça alınır diye soruyorsun . mesela ben 60 arkılo eti olan tosunları mayısta çiftini 6800 e aldım. Bu hayvanlar pazarda yere değmez taliplısı çoktur.3500 ile 4500 arası alırsın. kaça satarım diye sorma doğmamış çocuğa don biçilmez. O gunun sartlarında pıyasası ne ise ona satılır. Mesela bu yıl diyelimkı kurban iyi fiyata satıldı ıyı para eder ama kurban elde kaldı zor elden çıkarırsın.Bu iş komple düşün .Köylü mehmet ağa ol. Eşin senden yana değilse olmaz. Köyde çocukların için okul yksa olmaz. Çobanlık yapamam diyosan hiç olmaz. Sabırsız bırıisen şimdiden vazgeç. Biz yıllar oldukı aldığımız fiyata satamadık. Hayvanları ve köyu seviyosan yap bu işi yoksa kargoya devam. Pazarda cambazlar arasında ip atlayabileceksen hayvanların toplu olarak tabak hastası olduğu vakıt mücadele edebileceksen , sabah 5 te kalkıp meraya salabileceksen düğün bayram cenaze unutacaksan düşün bu işi.

Aleyküm Selam. Bu iş hayvancılık tornadan çıkma istediğin ebatta istediğin şekilde cevaplar arıyorsun. Kısa besi dediğin 4 5 aylıktır senınkı subattan aralıka kadar 10 ay sürüyor. Kültur ırkı dediğimiz simental hostayn gibi ırkların besi süresi zaten doğumdan kesime 14 aydır. enfazla 15 aydır.Hayvanlar genelde nisan mayıs haziran aylarında doğurur. Subatta 9 10 aylık olurlar bunlar içinden besiye çekılmemiş zayıf melez bulmalısınkı meraya salasın. Haziranda doğan danayı subatta tam besi baslangıcı olur. Yani ortalama 300 kılo canlı ağırlıkta olur. bunları alıp meraya salsan bır ay sonra 230 kıloya düşer. Senin işin pazar pazar dolaşıp melez ve yerli ırk besiye başlanmamış zayıf cılız hayvanları toplayıp meraya salmak sonrasındada aralık ayına kadar besleyip kurbancılara satmak olacak. Bir yaşından küçük zayıf ne bulursan al. Kaça alınır diye soruyorsun . mesela ben 60 arkılo eti olan tosunları mayısta çiftini 6800 e aldım. Bu hayvanlar pazarda yere değmez taliplısı çoktur.3500 ile 4500 arası alırsın. kaça satarım diye sorma doğmamış çocuğa don biçilmez. O gunun sartlarında pıyasası ne ise ona satılır. Mesela bu yıl diyelimkı kurban iyi fiyata satıldı ıyı para eder ama kurban elde kaldı zor elden çıkarırsın.Bu iş komple düşün .Köylü mehmet ağa ol. Eşin senden yana değilse olmaz. Köyde çocukların için okul yksa olmaz. Çobanlık yapamam diyosan hiç olmaz. Sabırsız bırıisen şimdiden vazgeç. Biz yıllar oldukı aldığımız fiyata satamadık. Hayvanları ve köyu seviyosan yap bu işi yoksa kargoya devam. Pazarda cambazlar arasında ip atlayabileceksen hayvanların toplu olarak tabak hastası olduğu vakıt mücadele edebileceksen , sabah 5 te kalkıp meraya salabileceksen düğün bayram cenaze unutacaksan düşün bu işi.

eyvallah gayet açıklayıcı olmuş bizim köyde bu işi benim dediğim şekilde yapıyor kış çıkınca karstan 50-60 hayvan alıp benim dediğim gibi kışa girerken kesime götürüyor ama onlar normal yerli ırk hayvanlar gayette iyi para kazanıyorlar merayı paylaşmamak adına ayrıntılı bilgi vermiyorlar mera iyi fakat su sıkıntı var onun için başkalarının paylaşmasını pek istemiyorlar.
bizim zaten bir ayağımız köyde tarlalarımız var bayağıda çok yıllık ortaklar dahil 400 dekar falan ekiyoruz abimle birlikte kasabada evimiz,taraktörümüz ve tüm ekipmanlarımız var burdan tamamen kopup abimle beraber hayvancılık yapmayı düşünmekteyiz

yerli hayvanlar da besicilikte kazandırır. önemli olan alış fiyatı. yerli ırk 130-140 kg danalar uygun fiyattan alınıp, mera+besi ile 360-380 kg ağırlıkta kesime gönderilir. burada önemli olan: satış-(alış+yem)=kazanç elde edilmesi. bu hesabın önceden bilinmesi. hesabın yapılabilmesi. 360-130=230 kg, 4ay mera 120×0,5 kg=60 kg; 360-190=170 kg; 170÷0.7=230 gün besi

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca