Küçükbaş'a Başlangıç

Merhaba abilerim, kardeşlerim. Adım Osman, şuan özel bir şirkette dijital animasyon'la uğraşıyorum ama inanın hiç zevk almıyorum 6 senedir neden bu sektördeyim onuda bilmiyorum :) Yani çok gördüğünüz örneklerden biriyim, başka sektörden hayvancılığa geçiş çabaları.. Eşimin ben köyde öğretmenlik yapmak istiyorum hep hedefim buydu demesi üzerine içimdeki çiftlik ışığı yeniden parladı ve ciddi ciddi araştırmalara başladım.. Dağın başında animasyon şirketi de bulamam tabi bununda etkileri var :)

Hiç hayvan baktın mı? içine girdin mi? derseniz köyde sezonluk kaldığımız için bütün işimiz gücümüz hep şehirdeydi o yüzden hiç hayvanımız olmadı. Köye gittiğimizde ben sabah namazıyla kalkardım kahvaltımı eder komşuların ahırlarına giderdim koşa koşa, bütün gün komşularımızın büyükbaş hayvanlarını güderdim akşamda bana her gün 2 kova süt verirlerdi öyle evime dönerdim :) Zaman geldi gübreye battım, zaman geldi güderken dana süstü zor kaçtım, zaman geldi gece dağda inek aradım ama hiç bir zaman bıkmadım Allah'ın her günü sabah yine koşa koşa o ahıra gittim.. Sonra çalışma koşulları beni iyice şehire mahkum edince pek köye gidemez oldum.. Şehirde'de kurban bayramlarında bir çadıra giderim gönüllü yardım ederim hep.. Benim hayvancılığım şuana kadar buydu.. Bunu artık kendi işim olarak yapmak istiyorum..

Ben tabiri gereği tek tabancayım eşimle köye yerleşip o öğretmenlik ben çiftcilikle uğraşacağım aman aman bir işletmede kurmayacağım aile işletmesi derler ya hedefim odur.. Aza kanaat edip geçinelim yeter bizim için yeter ki sevdiğimiz iş sevdiğimiz hayat olsun..

Neden küçükbaş derseniz büyükbaşla pek uğraşmak istemiyorum uzun vadeli bir bekleyişi var yeme dayalı bir beslenmesi olduğu içinde fazla maddi güç istiyor.. O yüzden koyuna karar kıldım.. Koyunu da kuzu ve damızlık koyun üretimi olarak düşünüyorum.

Evimi, ahırı mı kuracağım alan 10 dönümdür. Köy civarın'da da 10 dönüm daha arazim vardır. Köyün merası da boştur. Ben size bunları neden anlattım derseniz..

Bu iş içersin de olan abilerim kardeşlerim bu kardeşinize bir yol gösterin kendi mini yaşantısını kursun.. Başlangıçta neyi nasıl yaptığın çok önemli.. Ahıra hangi cins hayvan soktuğun, ne otu soktuğun, nasıl bir ahır yaptığın, hayvan için tarlaya ne ektiğin.. Siz bana yolu gösterin ben evelallah yürürüm.. Şu yazdığımı okuduysanız bıkmadan çok teşekkürederim :))

Merhaba Osman,

Bende senin gibi özel bir şirkette ihracat departmında müşteri temsilciliği yapmaktayım. Aynı zamanda babamla birlikte çiftçilik yapmaktayım ve kurban bayramı için erkek koç yetiştiriyorum. senede 20 ile 30 adet
Bende senin gibi yaptığım işi sevmiyorum ama 11 sene oldu aynı işite çalışıyorum. Amaç sigortamız yürüsün mantık nu :):)

Koyunculuk yapmak ile güzel karar vermişsiniz inşallah hayellerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Merhaba Osman,

Bende senin gibi özel bir şirkette ihracat departmında müşteri temsilciliği yapmaktayım. Aynı zamanda babamla birlikte çiftçilik yapmaktayım ve kurban bayramı için erkek koç yetiştiriyorum. senede 20 ile 30 adet
Bende senin gibi yaptığım işi sevmiyorum ama 11 sene oldu aynı işite çalışıyorum. Amaç sigortamız yürüsün mantık nu :):)

Koyunculuk yapmak ile güzel karar vermişsiniz inşallah hayellerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Merhaba :) Biz böyle ne yapacağız sistemin zorunlu kıldığı koşullarla sevmediğimiz işlerde bir ömrümüzü harcıyoruz Allah hepimizin gönlüne göre verir inşallah :) Bol bereketli kazançlar dilerim kurbanda :)

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci83
Kardeşim okudum üşenmeden derdini çok iyi anlatmışsın. Sanırım göz ardı ettiğin şeyler var örneğin çocukların eğitim hayatı, düşündün mü hiç lise çağında tekrar şehre dönmek zorunda kalacağını? Traktör makina ekipmanda yok sanırım. bu iş 20 gün gittiğin tatilde uğraştığın hobi olmayacak. Gecesi gündüzü soğuğu sıcağı yok az çok biliyorsun zaten. Bizimkilerin bi lafı vardır hayvancılığa dair. Ne düğün ne cenaze yemle ha yemle diye. Az çok özetliyor sanırım. Ha bu işi yapacağın yerde mera bolsa en doğru seçim küçükbaş olur o kararın doğru. Ama iyi tart düşün

• Beğen
Tepkiler: KoyuncuKastamonu
Animasyon ve ya baska bir bilgisayar isini internet uzerinden yapabilirsiniz. Belki daha az oderler ama akmasa da damlar derler ya !

Bolgenize uygun irk hayvan alir dogru koclari kullanirsaniz, isci ucreti odemezseniz kazanirsiniz.

Bu forumda gordugum en buyuk sorun, ciftcilerin traktor ve ekipman aski. Hep traktor yenileyip, bir buyugunu alip borclaniyorlar. Isinize yariyan, traktor ve ekipmani ikinci el alip para baglamaz ve faizle borclanmazsaniz, tarim ve hayvancilikta para var !

Basarilar dilerim.

Kardeşim okudum üşenmeden derdini çok iyi anlatmışsın. Sanırım göz ardı ettiğin şeyler var örneğin çocukların eğitim hayatı, düşündün mü hiç lise çağında tekrar şehre dönmek zorunda kalacağını? Traktör makina ekipmanda yok sanırım. bu iş 20 gün gittiğin tatilde uğraştığın hobi olmayacak. Gecesi gündüzü soğuğu sıcağı yok az çok biliyorsun zaten. Bizimkilerin bi lafı vardır hayvancılığa dair. Ne düğün ne cenaze yemle ha yemle diye. Az çok özetliyor sanırım. Ha bu işi yapacağın yerde mera bolsa en doğru seçim küçükbaş olur o kararın doğru. Ama iyi tart düşün

Eşim zaten lise öğretmeni çocuklar için okul bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.. Birde kırsalın büyük metropol şehirlerden daha güvenli, daha sağlıklı bir eğitim hayatının olduğuna inanıyorum çünkü çocuk elindekinin değerini anlıyor.. Ekipman olarak da doğrudur şuan hiç bir şeyim yok ama ufaktan her şeyi toparlayacağım.. Bir anda gidip bir traktöre 70-80 bin veremem, daha düşük modellerle başlayıp düzenimi, durumumu, kazancımı sabitlediğim zaman ekipmanları teker teker yenilemeyi düşünüyorum.. Ben tek başıma olduğum için bana yardım edecek insanımda yok hayvana kendim çıkacağım, ahırımı kendim temizleyeceğim, tarlamı kendim ekeceğim yani çobanda benim patronda benim :) bu iş klavye başında yazmakla güzel görünüyor tabi :) ama ben yapabilceğime inanıyorum.. Okuduğunuz ve yorum kattığınız için çoook teşekkürederim :)

Animasyon ve ya baska bir bilgisayar isini internet uzerinden yapabilirsiniz. Belki daha az oderler ama akmasa da damlar derler ya !

Bolgenize uygun irk hayvan alir dogru koclari kullanirsaniz, isci ucreti odemezseniz kazanirsiniz.

Bu forumda gordugum en buyuk sorun, ciftcilerin traktor ve ekipman aski. Hep traktor yenileyip, bir buyugunu alip borclaniyorlar. Isinize yariyan, traktor ve ekipmani ikinci el alip para baglamaz ve faizle borclanmazsaniz, tarim ve hayvancilikta para var !

Basarilar dilerim.

İnternet üzerinden yapılabilir evet hatta reklam ajansımız da mevcut işin geleceği yerde belli ama ben inanın bırakırsam bu işi bir daha kolumu bırakın serçe parmağımı kaptırmam :) Ben bu işe borçlanıp, canavar gibi makineler alıp başlayamam maddi gücüm neyse onun boyunun yettiği şeyler alıp başlamak amacım.. Kazandıkça değiştirmeyi planlıyorum ekipmanı.. Çoban almayıda düşünmüyorum kendim gütme taraftarıyım, çocuğun var ama başkası büyütüyormuş gibi geliyor bana :) büyüdüğünde ne onlar seni tanır ne sen onları.. Yorumunuz için çok teşekkürederim :)

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN

Öncelikle tebrik ederim.
1-Kesinlikle çoban tutma. Açıklaması: Çobana vereceğin maaş, yemek maliyeti az buz değil. Birde adam seni belli bir süre sonra sigortamı yapmadı diye mahkemeye verirse gör sen o zaman şamatayı. O yüzden Çoban sana çok maliyetli gelir hiç tavsiye etmem. Zaten düzgün bir adamda bulamazsın. Bir çobanın tüm maliyeti yemek sigota maaş ve görmediğin verdiği zarar 2.500 Tl yi geçer. O Paraya kaç çuval yem alırsın sen hesap et.

2-Mutlaka 10 dönüm arazine bir sene buğday bir sene Fi+Tritikale+Buğday+Yem Bezelyesi Karışımı ot ek. Oranı %60 baklagil %40 buğdaygil şeklinde olacak. Bu sayede hayvanların protein ve enerji ihtiyacları dengeli karşılanır. Hemde toprağa organik madde kazancı ile toprak her sene daha iyi olur. Böylece elinde Buğday + Saman ve Karışık Ot balyası elde edersin. Başkalarına daha az ihtiyacın olur.

3-Bina yapımına kesinlikle fazla para harcama. Toprak zemin üzerine Kutu profil direk ile Saç çatıdan büyük bir yer yap. Bir kısmını saman ot yem depolarsın bir kısmını kucukbas ıcın kullanırsın. Duvarda yapma onun yerine yine saçtan kapat. Yükseklik en alçak yeri 4 m olsun orta kısmı 5 m. Ayrıntı istersen msj çek.

4. Bende senin gibi 2 sene önce başladım bu işlere. İyi de yaptım. Ama eksik hatalı yerler de oldu. Sen hata yapma diye uyarmak isterim. Az para harca doğru yere harca ve kimseye bakma.

5. Traktör alma. Ekipman alma. Çünkü almakla bitmez bu işler. Yazık elindeki para sende kalsın. Orada bir tanıdk bulursun verirsin parasını 10 dönüm yeri ektirirsin. İhtiyacın olduğunda neyse parası verir işini yaptırırsın.

6. Planlama önemli. Alacağın hayvan önemli. Öncelikle az ama güzel hayvanlarla başla. Meraya çıkartırsan çıkart ama çıkartamazsan sorun değil. Yapacağın alanın etrafına tel örgü çek belli büyüklükte bir açık alan oluştur. orada gayet güzel bakılıyor. Dedim ya çobana 2500 tl vereceğin her ay 50 cuval yem alırsın o para ile. 50 cuval yem 100 hayvana yeterde artar bile.

7. sen sor ben cevaplarım sıkıntı yok. bu arada bende muhendislik bitirdim sonra işletme okudum şimdide sosyoloji 2 sınıftayım yaş 37. okumaya devam. hedef ölmeden 5 unı bitirmek.

Sayin Stronger`in dedigi gibi bir yerin etrafini cevirip mera disinda bakacagin zaman icin faydali basit, kendin yapabilecegin bir ekipmanin fotograflari.

Kucukbas icin olculeri degistirebilirsiniz.
ZERO GRAZER WAGON 2.png

ZERO GRAZER WAGON 4.png

Öncelikle tebrik ederim.
1-Kesinlikle çoban tutma. Açıklaması: Çobana vereceğin maaş, yemek maliyeti az buz değil. Birde adam seni belli bir süre sonra sigortamı yapmadı diye mahkemeye verirse gör sen o zaman şamatayı. O yüzden Çoban sana çok maliyetli gelir hiç tavsiye etmem. Zaten düzgün bir adamda bulamazsın. Bir çobanın tüm maliyeti yemek sigota maaş ve görmediğin verdiği zarar 2.500 Tl yi geçer. O Paraya kaç çuval yem alırsın sen hesap et.

2-Mutlaka 10 dönüm arazine bir sene buğday bir sene Fi+Tritikale+Buğday+Yem Bezelyesi Karışımı ot ek. Oranı %60 baklagil %40 buğdaygil şeklinde olacak. Bu sayede hayvanların protein ve enerji ihtiyacları dengeli karşılanır. Hemde toprağa organik madde kazancı ile toprak her sene daha iyi olur. Böylece elinde Buğday + Saman ve Karışık Ot balyası elde edersin. Başkalarına daha az ihtiyacın olur.

3-Bina yapımına kesinlikle fazla para harcama. Toprak zemin üzerine Kutu profil direk ile Saç çatıdan büyük bir yer yap. Bir kısmını saman ot yem depolarsın bir kısmını kucukbas ıcın kullanırsın. Duvarda yapma onun yerine yine saçtan kapat. Yükseklik en alçak yeri 4 m olsun orta kısmı 5 m. Ayrıntı istersen msj çek.

4. Bende senin gibi 2 sene önce başladım bu işlere. İyi de yaptım. Ama eksik hatalı yerler de oldu. Sen hata yapma diye uyarmak isterim. Az para harca doğru yere harca ve kimseye bakma.

5. Traktör alma. Ekipman alma. Çünkü almakla bitmez bu işler. Yazık elindeki para sende kalsın. Orada bir tanıdk bulursun verirsin parasını 10 dönüm yeri ektirirsin. İhtiyacın olduğunda neyse parası verir işini yaptırırsın.

6. Planlama önemli. Alacağın hayvan önemli. Öncelikle az ama güzel hayvanlarla başla. Meraya çıkartırsan çıkart ama çıkartamazsan sorun değil. Yapacağın alanın etrafına tel örgü çek belli büyüklükte bir açık alan oluştur. orada gayet güzel bakılıyor. Dedim ya çobana 2500 tl vereceğin her ay 50 cuval yem alırsın o para ile. 50 cuval yem 100 hayvana yeterde artar bile.

7. sen sor ben cevaplarım sıkıntı yok. bu arada bende muhendislik bitirdim sonra işletme okudum şimdide sosyoloji 2 sınıftayım yaş 37. okumaya devam. hedef ölmeden 5 unı bitirmek.

Dedikleriniz benim için çok değerli bilgiler gerçekten teşekkürederim :) Bir kaç kişide şunu gördüm, hayvanları meraya salmadan arazilerine ot ekip sadece arazide yayıyorlar.. Bunun artısı eksisi nedir acaba? Örneğin ben 50 baş sürüyü kendi 10 dönüm arazime ryegrass ekip tellerle çevirdiğim halde içinde yaysam nasıl bir verim alırım? Bu 10 dönüm arazi böyle koşulda beni 100 başa taşıyabilir mi? Çok teşekkürederim :)

• Beğen
Tepkiler: turan64
Bu işe girmeden önce bir köyde yaşa zorlukları gör.hevesin kaçabilir dışardan bakınca iyi görülebilir.isin içine girince pişman olmakta var.

Bizde ilk sene öyle yapalım diyoruz eşimle.. İlk başta gidelim koşulları görelim, yaşıyalım bir sene paramızı da biriktirelim sonrasında 15, 20 hayvan ile hayvanı tanıya tanıya başlıyalım :) Acelemiz yok hiç bir şey için güzel olsun sağlıklı olsun mutlu olalım :)

1. Bu cadir sistemler cokda ucuz degil. Ayni paraya 6 tane profil direk uzerine trapez sac ile yap daha uzun omurlu. Çadırin omru kisa. Dedigimi yap. Cok para harcama. Birde 10 dönüm yeri ziyan etme. 10 donum yeri ek bic daha iyi. Hayvanlari 200 m2 yer cevir orada bak. 10 donumden aldigin ot ile rahat bakarsin. 10 donume koyun salayim deme. Cok yerin olur sal derim ama 10 donum olmaz. Ek daha cok ot ve bugday alirsin senin için daha ekonomik. 20 koyun al. Koye yerlesince. Merak etme. Koyu kolay alinir satilir. Baktiniz olmuyor hemen satilir. Demir profillerde kaynak yerinden sokulur. Trapes saclarida civata ile sokersin. Herseyi satabilirsin. Kaybin az olur. Bence koyun isinde para var. Emin ol ogrendikce daha cok hayvan isteyeceksin. 100 koyun sayisi kritik sayi. Ustu seni cok rahat gecindirir.

Abi bende bisey sorcam hazır konu açılmışken.Saçtan ağıl yapılsa kışın çok soğuk yada yazın çok sıcak olurmu?tuğla yerine saçtan yapsak fiyat ne kadar düşer?ve abi 95 adet koyun için kaç metrekare ağıl gerekir.

Abi bende bisey sorcam hazır konu açılmışken.Saçtan ağıl yapılsa kışın çok soğuk yada yazın çok sıcak olurmu?tuğla yerine saçtan yapsak fiyat ne kadar düşer?ve abi 95 adet koyun için kaç metrekare ağıl gerekir.
Kisin donar yazın yanarsin
Kisin saç terleme yapar hayvanların üzeri islanir.tugla kiremitt şaşmayın