Hangi Traktör

merhaba sn trakklup üyeleri. çok yeni kullanıcıyım. çok yeni de çiftçi adayıyım.

hangi traktörü alacağım konusunda siz tecrübeli kullanıcılardan fikir danışmak istiyorum. başlığı genel bir alanda açmak isterdim ancak JD(sahipleri) ve diğer kullanıcılardan tarafsız olmalarını ıstırham ederım.

arazimin toprak yapısı kumlu tınlı. güneşte beton gibi sert olan bir toprak. yağmur sık yağar veya barajdan sulama imkanı mevcut.

bütçem çok kısıtlı maxımum 35-36 bın tl.

baktığım markaların hepsi aynı fiyatta 35-36 arası; yılları ise 2006 -07
başak 2075 dt 85 4x4
LS U60 4x4
HATTAT 60 bg 4X4
ve
John Deere 5303 4x4

güleceksiniz ama ben hayatımda hiç traktör kullanmadım. kullanımı kolay olmalı yani:)öğrenmek işi de ayrı konu :)

baktığım traktörlerin hepsi kapalı kabinli . ilaçlama yapılırken kapalı kabin gerekli.
kendimce ls u60 mıtsubıshı motorlu ımıs yenı oğrendım uygun gibi.
john dere yi de ikinci eli güçlüdür diye çok söyleniyor ama 5303 iyi bir makınaya benziyor. turbosu olmadığını tahmın edıyorum.
negatif bir durum olurmu turbo olmaması bılemıyorum.

esasen ilk kez çiftçiliğe giriyorum diye bütçemi hiç zorlamadan kioti kapalı kabinli dk 551c almak niyetine de girdim.
korkum şu toprağı sürüp süremeyeceğimden emin olamıyorum ( güç anlamında).
sık arıza oluşsun ıstemıyorum.
tamir bakım parça masrafları bütçeyi yormasın istiyorum.
kullanımı kolay olsun kısmı önemli.
bir yıl içinde tahmini 15 defa kullanacağım. arazim bir kömecik 20 dekar.sarımsak ekeceğim.tonumluklarımı geçen yıl herşeyi ile elle manuel ektim hasat etmek üzereyim . çıktılar üretmeyi başardık allahın izniyle...

kırklareli bölgesi ıpard olmadığı için sıfıra giremiyorum.

değerli yorumlarınızı beklerim.

teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: F1453
20 dekar arazi için daha uygun fiyatlı ama motoru, ön takımı, şanzımanı, hidroliği, lastiği temiz bir traktör almak bence daha mantıklı. mf 240-265 ya da fiat 480-540 temiz olmak kaydıyla daha mantıklı olabilir. JD ve LS arıza çıkarırsa parçası pahalı olabilir. 20 dekar için 4x4 ve kabin biraz lüks olur bence. 35-36 vereceğim diyorsan temiz mf 3050-3060 phantom olabilir. Önemli olan temizini bulmak. Ford 3000 de senin işini fazlasıyla görür.

değerli üyeler. yanıtlar verdiğiniz için çok teşekkür ederim. hepsini hemen inceledim.
tt55 çok isterdim, köyün %90'ı bu markadan, fiyatı biraz bütçe üstünde baktım. 40 bin tl gözden çıkarılmalı.
tümosan 5155 ler 45 ın üstünde maalesef.
MF 265s 25 bine kabinlisi var. sanırım bu traktör efsane.f3000. mf 3050 ve 60 da öyle. eski jenerasyonu tercih etmeyelim derim.
ama tümosan ve newholland tercih olmalı diye anladım.

yatırım amaçlı ileryeceğimden 20 dk olan bir kömecik alanı yaradan nasibederse icar yolu ile her yıl arttırarak devam etme amacım var. yani bütçe kısıtlı olmasa 85 bg lik bir makina alıp bu konuyu kapatabilirdim. mecburen orta halli bir makina gerekicek. benim favorılerime aldığım traktörler anladım ki başımıza iş açabilir. farklı makınalar olursa sizlerle paylaşırım .

steyr de baktım saolun. eski jenerasyon tercih etmeyelim derim bence. gelişmeye dönük te plan yapmalıyım.yani bana şunu söyleyen de çok : dışarıda ver 5 bin tlye traktörler at kamyonete koy tarlana ne vize ne plaka. sür tarlanı keyfine bak. o da bir fikir. bütçe çıkmasa onu da yapacam.

mevcut başımın tatlı bir belasını paylaşayım; 23 bin tl ye 98 model bir 4x4 jip aldım geçen yıl. egszundan başladı arızaları, motorundan çıktım. gün itibariyle şanzuman yağ kaçakları vs ile jipim halen tamircilerle yatıp kalkıyor :) masraf 10 bin tl. yani geçenyıl 33 bin tl ye adam gibi bir makina alsaydım dememek içten bile değil. iliğimizi sömürdü. bu tecrübeyi traktörde yaşamaktan ödüm kopuyor arkadaşlar.

teknik olarak 2006 dan başlayan japon malı da olsa ama bizi tamircilere abone etmeyecek , iş görecek bir makina olmalı özetle, kısmet tabii...

herbir yorum yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Samet.1473
steyr de baktım saolun. eski jenerasyon tercih etmeyelim derim bence. gelişmeye dönük te plan yapmalıyım.yani bana şunu söyleyen de çok : dışarıda ver 5 bin tlye traktörler at kamyonete koy tarlana ne vize ne plaka. sür tarlanı keyfine bak. o da bir fikir. bütçe çıkmasa onu da yapacam.

mevcut başımın tatlı bir belasını paylaşayım; 23 bin tl ye 98 model bir 4x4 jip aldım geçen yıl. egszundan başladı arızaları, motorundan çıktım. gün itibariyle şanzuman yağ kaçakları vs ile jipim halen tamircilerle yatıp kalkıyor :) masraf 10 bin tl. yani geçenyıl 33 bin tl ye adam gibi bir makina alsaydım dememek içten bile değil. iliğimizi sömürdü. bu tecrübeyi traktörde yaşamaktan ödüm kopuyor arkadaşlar.

teknik olarak 2006 dan başlayan japon malı da olsa ama bizi tamircilere abone etmeyecek , iş görecek bir makina olmalı özetle, kısmet tabii...

54c düşünmezmisiniz

Arkadaşların hepside haklı bencede 20 dönüm için dörtçeker makine çok olur. Temizini bulabilirseniz fiat 640,fiat 7056 ya da mf265 gibi her hangi bir traktör sulu tarımda sizi 100 dönüme kadar idare eder. Ne zaman ki daha çok alan işlediniz ve daha çok para kazandınız işte o zaman en iyisini alırsınız.

Abi tumosan in 1977- 2006 modelleri en kaliteli model yıllarıdır. Sana 1998-2006 tumosan 60.80n iyi gider. 70.70ede(65hp) ve 74.80n(74hp) yede bakabilirsin arıza durumu en azdır. Yakıt konusunda seni uzmeyeceklerini dusunuyorum . 30bin liraya rahat bulursun.

Sayın [MENTION=77593]flover_02[/MENTION] Mal kıymeti bilmez acemi şoför olsun.Yeni motor olsun;
Radyatörün önü toz dolar, temizlemezse motor hararet yapar.
Hava filtrelerini temizlemezse turbo toz çeker, motor çekişten düşer.
Şanzıman yağını eksik kullanır, aşınmalara sebeptir.
Motoru baygın düşük devirli kullanır, krank mili kesebilir.
Ağır yük altında debriyaj vurdurması yapar ya balata sıyırır yada defransiyeli zorlar.
Motor dağıtmak çok kolaydır.:)
Biraz anlayan bir arkadaşla bir motor tercih edin, yedekte de biraz bütçe ayırın.Ustaya gitmeyen motor azdır, kimi seyrek gider, kimide biraz sık gider.

• Beğen
Tepkiler: sürücü
değerli ve tecrübeli abiler. yazdıklarınızın herbirine tek tek bakıyorum. önerilerin hepsi eski modellerde. neden eski almalıyım? yani neden yeni almıyorum tam mantığı kavrayamadım. 65 ve 80 beygir arası olanların içinde 6080 canavar gibi bir makina mesela ve güzel olan şu halen piyasası var , satılıyor.

şöyle bir yorumunuza danışmak istiyorum. 4x4 55bg makina bana uygunmudur. 20 dönüm olarak bakmayın da daha çok toprak yapısı olarak bakalım bu sefer. toprak bildiğiniz kumsal , sıkan toprak, sert ve su tutmayan toprak. yapı bu. ama en başta yazdığım gibi sulama imkanı var.

traktörden sonra techizat alımı sırada.... onları da ayrıca danışacağım. ne güzel ki bilenlerle sohbet etmek.

Sayın [MENTION=77593]flover_02[/MENTION] Mal kıymeti bilmez acemi şoför olsun.Yeni motor olsun;
Radyatörün önü toz dolar, temizlemezse motor hararet yapar.
Hava filtrelerini temizlemezse turbo toz çeker, motor çekişten düşer.
Şanzıman yağını eksik kullanır, aşınmalara sebeptir.
Motoru baygın düşük devirli kullanır, krank mili kesebilir.
Ağır yük altında debriyaj vurdurması yapar ya balata sıyırır yada defransiyeli zorlar.
Motor dağıtmak çok kolaydır.:)
Biraz anlayan bir arkadaşla bir motor tercih edin, yedekte de biraz bütçe ayırın.Ustaya gitmeyen motor azdır, kimi seyrek gider, kimide biraz sık gider.

ah hocam ah bizim jeep işte tüm bu yazdıklarınıza maruz kalanlardan...sütten ağzımız yandı.

Traktortor almakla iş bitmiyor bi okadar da ekipmana gidiyor.onlarida hesaplayin butcenizi ona gore bi motor bakin derim.bizde 1995 fiat 54c var 70 dekar yeri ekip dikio bize cok bile gelioyor.4 cekerlerin yakit olayinida arastirmak lazim..bence yapacaginiz ise gore motor alin..tej cekerler 100 150 dekar yeri rahat rahat işler

• Beğen
Tepkiler: keskın 39
değerli ve tecrübeli abiler. yazdıklarınızın herbirine tek tek bakıyorum. önerilerin hepsi eski modellerde. neden eski almalıyım? yani neden yeni almıyorum tam mantığı kavrayamadım. 65 ve 80 beygir arası olanların içinde 6080 canavar gibi bir makina mesela ve güzel olan şu halen piyasası var , satılıyor.

şöyle bir yorumunuza danışmak istiyorum. 4x4 55bg makina bana uygunmudur. 20 dönüm olarak bakmayın da daha çok toprak yapısı olarak bakalım bu sefer. toprak bildiğiniz kumsal , sıkan toprak, sert ve su tutmayan toprak. yapı bu. ama en başta yazdığım gibi sulama imkanı var.

traktörden sonra techizat alımı sırada.... onları da ayrıca danışacağım. ne güzel ki bilenlerle sohbet etmek.
Abi neden eski almalıyım demissinde. Yenilerde kalite oranı daha dusuk. Hemde 2006 üstü senin istedigin fiyatta nerdeyse traktör yok. Oyuzden eskiler diyoruz.

Hocam düşünürseniz mavi gövde 640 var sulu tarım hiç yapmadık kuruda 150 dönüm buğday 150 dönüm ay çekirdeği ektik yıllarca satmayı planlamadigimiz için her bakımı yapılmış olarak kullandık geçen yıl iyi bir fırsatla Tumosan 8075 aldık 640 dinlenmeye kaldı düşünürseniz görüşebiliriz eşe dosta gider yüz düşürmez istediğiniz kişiye sorup gösterebilirsiniz..

20-80 dekar arazi için traktöre o kadar para bağlamak yerine o parayla ekipman alınır, ya da işletme sermayesi olarak tutup gübreni falan peşin alırsın, kredi kullanmazsın, malını satacağın zaman nakit ihtiyacından sezonda ucuza vermezsin. Ya da ne bileyim birileri tarla satar onu alırsın işletmeni büyütürsün. Arkadaşların dediği gibi eski de olsa temiz 60 bg civarı bir mf ya da nh işini rahat rahat görür. Ben bu işi hobi olarak yapacağım traktör sürmüş olmak için çiftçilik yapacağım diyorsan o zaman başka.

• Beğen
Tepkiler: flover_02