ekin zarar veren sürü sahipleri

Merhabalar
tarlalarımıza zarar veren sürü sahipleri hakkında nasıl bir işlem yaptırabiliriz . her önune gelen kendisine ait bir çoban tutup meraları kullanabilirmi ? veya köy sürüsüne hayvan katmanın bir sınırı kanunu varmı.

Aynı durum benimde basıma geldi
köyün en ucundakı ormanın basladıgı tarla bababmdan bana kaldı

20 30 dönüm olsa bırakacam da 170 dönm tek parça

Eskiden de yapıyorlardı ama pek öenmsemezdik o tarlayı
orası bana düşünce canımı sıkmaya basladı bu durum
2 günde bir kontrol amaçlı gittiğimde bütün köyün tarlaları yayan olarak bıldıgımız çoban tam tarlanın yanlarında olurdu ama bi türlü denk gelmıyordu görmeyıncebişeyde dıyemıyorum tabı
birgün sans eseri gitim ne göreyim bi kaç koyun tarlanın ıcınde (20 ye yakın)gittim ne bu dedim ?
bide pişkşn pişkin buralar meraydı dedı bana yayma hakkımdır dedı
kan resmen beynime cıktı buna orda elıme bı aldım yenmı yemen mı
sonra arabaya bındırdım yakınlarda bi çeşme vardı bu s*refsızı suyun ıcıne bastım tövbe ettırdım bidaha yanasacanmı dıye 2 yıldır 5 km ötede güdüyor davarları
diyeceğim o bu tip insanlar laftan anlamıyor geregını yapman gerek

Merhabalar
tarlalarımıza zarar veren sürü sahipleri hakkında nasıl bir işlem yaptırabiliriz . her önune gelen kendisine ait bir çoban tutup meraları kullanabilirmi ? veya köy sürüsüne hayvan katmanın bir sınırı kanunu varmı.
Bizim oralarda tarlanın orta yerine bi sopanın ucuna poşet bağlayıp dikerler bunu gören çobanlarda salmaz oraya hayvanını

Bizim oralarda tarlanın orta yerine bi sopanın ucuna poşet bağlayıp dikerler bunu gören çobanlarda salmaz oraya hayvanını

Sizin oralarda çobanlar adammış, bizim buradakiler yaydığı hayvandan mal...
Ahirete intikal ettiriyoruz doğrudan...
Gerçi mal adamlar hâlâ kendi hakkı olduğunu düşünüyor,senin tapulu yerin olsa kaç yazar...

Bizde muhtara söylersin o da çağırır basar cezayı seve seve de ödemek zorunda kalır. Yakın tarihte komşu köy çobanı bizim köy merasına girmiş ekili alan değil sadece otlakiye ama babam basmıs cezayı adam bir hafta gitti geldi sonunda ödedi.

Çiftçi mallarına korumaya bildirin ama çözüm olmayacaktır, hakkı kötek olan çoban her köyde olduğu için beladan korkmuyorsan başacan sopayı başka çözümü yok