Kesime başladık

basarili bir rasyon fabrika yeminden daha ucuz ve iyi kilo yapmis para kazanir gibi gözüküyor
Yalniz anlamadigim pamuk küspesini islenmeden veremezsiniz , makinasi mi var sizde

Hocam iyi günler
Hayvanları 3 aylıkken aldınız. Hayvanlar saf holstein galiba. 11 aylık besi ile 645 kilolara çıktınız ve 377 kiloda kestiniz yani %58 karkas randımanı aldınız. Doğru mudur hocam ? Bu hayvanları 3 aylıkken kaç kilodan ve ne kadardan aldınız bilgi verir misiniz ? Bazı kişilerin Simental ile yapamadığını Holstein ile baya başarılı yapmışsınız.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.
Holstein kiloları en başta
Görmüş olduğunuz en son kesilen hayvanların kilosu onlar montofon ve simental

9e1df880f89558cd67a9f3dd244b6d8f.jpg

Bunlar holstein nin kilosu

Bunlar holstein nin kilosu

Hocam şimdi kafam karıştı Holsteinler 14 ayda 645 kilo oldu kesimde 320 kilo karkas mı çıkardılar ?
Bu Holsteinlerin besi performansını merak ediyorum o yüzden bu kadar soruyorum.

Doğu malları ve besi ırkları 1.5 kilo altına kolay kolay düşmüyor 1.7 kiloları bile ortalamada görenler var. Holsteinde durum nedir ? 7-11 ay arası 200-250kg alanınan iyi bi Holstein ondan sonra günde kaç kilo alabiliyor ?

Hocam şimdi kafam karıştı Holsteinler 14 ayda 645 kilo oldu kesimde 320 kilo karkas mı çıkardılar ?
Bu Holsteinlerin besi performansını merak ediyorum o yüzden bu kadar soruyorum.

Doğu malları ve besi ırkları 1.5 kilo altına kolay kolay düşmüyor 1.7 kiloları bile ortalamada görenler var. Holsteinde durum nedir ? 7-11 ay arası 200-250kg alanınan iyi bi Holstein ondan sonra günde kaç kilo alabiliyor ?
Aydın da bir tane mezbaha var mezbahacı iyi bi geçiriyor yapıcak bir şey yok o mezbaha kestiriyoruz iyice sıyırıyor benim olduğum yer kiralık çiflik yapıcam yerde ekin var bu yüzden ekinin kalkmasını bekliyorum kantarım yok
Bundan önce başka mezhabada kestim( o mezbaha kapandı şimdı) orda holstein 54 geldi
Bence holstein ilk boya gidicek sonra besiye çekilecek
Bide şimdi elde olanı değerlendirmek lazım bizim burda holsteinden başka bişey yok

Son düzenleme: