Krediyle Hayvancılık İşletmesi

Arkadaşlar öncelikle herkeze iyi günler.Benim bir sorum olacak.Kos-Geb hayvancılık kredileri veriyor.50 bin tl si hibeli.Böyle bir 90-100 başlık koyun işletmesi kurulsa iş yürürmü? 80 baş kurbanlık koç, 15 tanede dişi koyun alınsa bu işe nasıl başlanır.Çok bilgili olmayan biri nereye danışabilir?işe nasıl başlanır, nerden başlanır?Tavsiye edermisiniz? 80 baş kurbanlık koç bakılsa bu kadar hayvan satılması kolay olurmu? Müşteri olurmu?Koyun sütü nereye satılır?Hangi firmaya satılır?90-100 baş koyun için kaç metrekare ağıl gerekir.bir koyun kaç kg sütverir?kaç kg yem yer?kaç kere beslenir.bu konuda çok bilgim yok ama birkaç taktik yada cevap verirseniz çok sevinirim herkeze bol kazançlar...😃

İşin başlangıcı icin kredi destek konularini bilmiyorum
Koyunlarimiz var babam bakiyor
Mekandan baslarsak normal sac ve profil cati olabilir 100 hayvan icin 10 m ye 20 m. Yuksek olursa iyi olur ici traktor ile temizlenir ici bolunup balya stoku yapılabilir
Mekanda yon onemli yazin golge kisin kuytu olmasi için duvarlar açılıp Kapanir olabilir
Bizim koyunlara babsm bakiyor dedim sut sagmiyor kuzular emiyor eskiden sagiyor du
Kuzular emiyor sütü disi kuzuyu damızlık erkekleri kurbanlik yapiyor
Uygun musteri olursa ara sıra damizlikta satiyor
Yem pek vermiyor koyuna sadece kuru ot dolduruyor devamli otluklara ssdece kurbanliklara birkac ay yem
Sabah namazından sora salar otlatir sàt 10 a kadar akşam ikindiden çıkınca yine otlatir
Sut az verir koyun sagimi zordur ama sutu satilir kolayca değerlidir
Guzel iştir su an inekten daha iyi
Her bölgede yapılabilir mera olursa maliyet düşer yoksa hazir verilir maliyet yükselir
Çiftçilik varsa tavsiye edrim 15 ila 20 kadar anac koyun alıp başlanabilir borcsuz
Ciftcilikle koordineli cok guzel olur bir birini tamamlar
Borclanip destekle kredi ile yapılabilir ama riskli

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Cevrenizde koyunculuk yapan birisinin yaninda bir sure calissaniz iyi olmaz mi ? Bilgiyi kitabi almaktansa eli tasin altinda olmak daha iyi. Bu arada ucretsiz cobanlik kurslari oldugunu, basarili olanlara kredi verildigini duydum, dogrulugundan emin degilim.