yeni başlayacağım

Selamun aleyküm herkese foruma yeni üye oldum büyükbaş hayvancılık yapacam öncelikle 2 tane holştein inek getireceğim sütümüde yoğurt yapıp 2.5 liradan satacam hesaplıyorum karlı bi iş oluyor ben bu ineklere 20 kilo mısır silajı 6 kilo süt yemi 3 kilo yonca 3 kilo küspe 1 kilo saman versem iyi bi rasyon olurmu herkese şimdiden teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: esref ozkan
Gardaş ufak aile işletmesi için en iyi hayvan montofondur. Neden dersen:
1) az hasta olur dayanıklıdır
2) sütü zengindir yogurt peynir iyi olur
3) erkeği holsteine göre cok daha iyidir beside
4) meraya yaysan mera kabiliyeti de iyidir
Holstein sosyete garılar gibi olur hastalığı bitmez protein ve yağ olarak montofonun gerisinde kalır montofon hem süt iceriği olarak hem kanââtkarlık olarak holsteinden daha avantajlıdır montofon al ama saf ırk çok iyi bulman lazım piyasada her holstein montofon simental orjinal değildir👍 saygılar

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Kandemir kardeş bende sonra simental montofon düşünüyorum ama şimdilik holştein biraz daha ucuz ve biraz sütü fazla olduğu için holşteinle başlayacağım yorumun için teşekkürler
Usta şunu unutma holsteinin sütü su gibidir misal bi kilo peynir icin 5 kilo montofon sütü kullanacaksan 7 kilo holstein sütü kullanırsın bu rakamlar gerçek değil tam fark ne kadar bilmiyom ama fark var. Montofon gene 30 lt ye yakın bazen 30 u geçenler var onlardan bul hem daha çok yoğurt peynir çıkar sen sütü kendin işleyecen holsteinin sütü su gibi bide holstein seni bezdirir illallah edersin ayak sorunu kıl tüy boyna sorun çıkarır. Dayanıklılık konusunda Holstein passat gibidir montofon reno 12 gibidir seni asla üzmez. Bir daha düşün derim daha bilgili abilerimiz vardır da bildiklerimizi aktarmazsak ayıp olur:))

Kandemir kardeş peki yukarda yazdığım yemleme nasıl olur bide 3 kilo küspe yerine kepek olacak
Şimdi usta doğmamış çocuğa don biçmek de olmaz sen hayvanları temin et bi zooteknist bi veteriner eşliğinde rasyonu hazırlayın ama çok ta kötü bi rasyon değil ortalama bir ineğe versen iyi kötü çıkar birşeyler de eşref şekerlinin ryegras diye tanıttıği bir ot var her avrupalının rasyonunda ya silajı ya kurusu muhakkak bulunur ama ağırlık silaj. Sende ekecek bikac dekar yerin varsa muhakak ek o otu yiyen hayvanın sağlık problemleri azalıyor yemi severek yiyor ve süt kalitesi artıyor. Geçen bi hayvancılık programı izledim. Hollanda da adamın biri holstein mallarına 25 kilo ryegras silajı, 10 kilo mısır silajı, 4 kilo bira posası, karıp veriyordu süt yemi de hayvandan hayvana değişiklik gösyeriyordu. Güzel sonuçlar elde ediyordu ahır verim ortalamasını hatırlamıyorum ama şunu biliriz ki bi avrupalı holstein in nazını çekiyorsa en az 35 litre alır bence. Ama siz bir bilene sorarsanız her zaman mantıklısı olur. Biz sizi yanıltmayak.

Şimdi usta doğmamış çocuğa don biçmek de olmaz sen hayvanları temin et bi zooteknist bi veteriner eşliğinde rasyonu hazırlayın ama çok ta kötü bi rasyon değil ortalama bir ineğe versen iyi kötü çıkar birşeyler de eşref şekerlinin ryegras diye tanıttıği bir ot var her avrupalının rasyonunda ya silajı ya kurusu muhakkak bulunur ama ağırlık silaj. Sende ekecek bikac dekar yerin varsa muhakak ek o otu yiyen hayvanın sağlık problemleri azalıyor yemi severek yiyor ve süt kalitesi artıyor. Geçen bi hayvancılık programı izledim. Hollanda da adamın biri holstein mallarına 25 kilo ryegras silajı, 10 kilo mısır silajı, 4 kilo bira posası, karıp veriyordu süt yemi de hayvandan hayvana değişiklik gösyeriyordu. Güzel sonuçlar elde ediyordu ahır verim ortalamasını hatırlamıyorum ama şunu biliriz ki bi avrupalı holstein in nazını çekiyorsa en az 35 litre alır bence. Ama siz bir bilene sorarsanız her zaman mantıklısı olur. Biz sizi yanıltmayak.

Çok sağol yorumlar için kandemir kardeş

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
jersey i bilmiyolardir ama sutu bi kere tadan bi daha ister kalite her zaman kazandirir

En iyi süt jersey dedir ama onun da buzağsı iyi para etmiyor erkeği sıfır et tutuyor ama birinci sınıf simentalin dişisi 10.000 tl ye gidiyor erkeği desen 2 yaşına kadar besle deve kadad oluyor buzağı kazancından ötürü simental derim ikinci de montofon