2018 yılı için ilk toprak hazırlığı JX65c PULLUK SÜRÜMÜ

Pullukta 4 12" de 7km/h ı sadece 1. viteste yakalarsınız oda ortalamada olmaz. Ağır 4 de 4-5 km arası gezer traktör. Kuma yakın yerlerde belki dediğiniz gibi oluyor olabilir. Benim ölçümlerim gpse göre bu arada.

Şanzıman biraz seri 70-66 ile kıyaslarsam 2500 devir son hızda 5km/h gibi fark var.Genel olarak viteslerede yansıdığını düşünürseniz,takviye 4 70-66 seri 1 den fazla diyebilirim.

o hızlı gidince çizinin temiz oluşu benimde ilgimi çeken bir ayrıntı onuda soracaktım.
pulluğu niye yukarıya atıyor kollar inme hızı traktörün hızından yavaş kalıyor bir çok videoda görüyorum pulluk kalkıyor sürümü yapan arkadaş arkaya bakmıyor gidiyor toprak çiğ kaldıktan sonra anlamı yok.
sizin traktör zıplaya zıplaya gidiyor ama pullukta bi yukarıdan gitme saçmalama yok gibi

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.
Troktor hizli gidince topragi daha iyi attiriyor cizi ondan temiz gorunuyor ayrica ciziyi daha genis aciyor.yavas gidildiginde kezegin yana deviriyor sadece. 6 8 km hizla gidildiginde toprak daha guzel kapaklanmis oluyor.pullugun dal cikma egilimi hizdan deilde traktorun hasdiyet ayarlarindan kaynaklaniyor guzel bir pulluk ve hassiyet ayari ile dalma cikma egiliminde bulunmaz pulluk

Hocam elinizle gücünüzün yetmediği bi şeyi çekmeye(çekmeye çalıştınız şeyi kavrayarak değilde 4 parmağınız ile çektiğinizi düşünün) çalışın bütün gücünüzü kullanın. Burda şunu görüceksiniz parmaklarınız kayıcaktır ve çektiğiniz yeri bırakma eğilimi oluştucaktır. Pullukta tam olarak bunu yapıyor.

Bahsettiğiniz yani daha doğrusu hidrolik kol hassasiyet ayarı tamamen yağ basıncı ile lt/dk hesabı ile çalışır. Dakikada daha fazla yağ basan traktörün hassasiyeti daha iyidir. Yani büyük traktör ekimde çok yakar mantığı yanlıştır yakar ama bi 100hpye göre akiş hızı vok daha fazla olduğu icin tohumları homojen dağıtır verimde fark yapar.

Burda orta kolun hassasiyetle bi alakası olduğunu düşünmüyorum hassasiyeti ve basma kuvvetini sağlayan yan kollar.

Kaldı ki pulluk çok hassasiyet gerektiren bi işlem değil en azından özellikle bi ekim işlemine göre tillere göre.

Hassiyet in en gerektigi ekipman pulluk ve cizelde gerekli ayni iki marka traktoru sahada birinin hassiyeti. Guzel ayarli olsun digerinde kapali hic calismasin aralarin 2 vites fark yasanir toprak sert ise bu fark dahada artar
Hassiyetin daha hizli algilayip hizli tepkimelerde Traktorun dk. Da yag basinci etkili bur faktor olabilir turkiye bircok cifcimiz hassiyeti kullanmadan cift surmeye calisiyor sonra cekmiyor yakiyor oluyor.hassiyet bir traktorun sah damaridir onu kesersen olu gibi olur

• Beğen
Tepkiler: SefaBakırcı
Toprak işlemede hız arttıkça pulluk direnci de artıyor, özellikle sert toprakta. Örneğin 65hp traktör 4 lü 12 pullukla seri 1 sürüyorsa, 100 hp ayni pullukla seri 3 ile sürülmez, 5 li 12 veya 14 pulluk seçilir seri 1 ile veya daha agır vites ile sürüm yapılır.
Bişey var ki çok yavaş gidince pulluk güzel çevirmiyor. Jxc nin seri 1 hızını bilmiyorum, tahminim 25 gazda 10 km gibidir, 15 gazda 6-7 km hızlı sayılmaz.
[video=youtube;Wjy93U_rVcs]https://www.youtube.com/watch?v=Wjy93U_rVcs[/video]
30 jant lastikle tabelada 2000 devir 9 km/h hız gösteriyor.36 jant lastikler daha yüksek, 2000 devirde 10 km/h civarı hız var, fazlası da olabilir, garantiye konuşmayı severim.:)
[video=youtube;hFDOxWS7vYw]https://www.youtube.com/watch?v=hFDOxWS7vYw[/video]
45 saniyede 100 metreyi çıkıyor.Takviye 4 ortalama 2000 devirde 8 km/h hızı var.Hiç 6-7 km/h hıza benzemiyor, arkadaşlar tarla uzunluklarını bildirseler daha net cevaplarız.

Kolay gelsin uygun pulluk ve devirde yakıt ideal.

Guzelin dedikodusu cok olurmus.bizde bos laf yok hic bir zaman abarmadikta. Gercek ne ise onu yazdik. Seri 2 alpler pulluk aniz bozumu iyi seyirler

https://youtu.be/dqjt1izj_P4

ikinci videonun 20. saniyeden sonra pulluk topraktan çıkıyor.
toprağın tavının müsade ettiğinde fazla hızlı gitmeye kalkınca böyle oluyor daha yavaş gidilse orası sürülmedik kalmazdı .

traktöre takılmayıp hızını göz önünde tutarsak benim traktörün hidroliklerin battı çıktı zorlandıya yetişebildiği hız bu daha hızlı gidersem tavsız sert yerde ikinci videodaki gibi yukarı atıyor
bu hızda gidince sert yere gelince hidroliklerdeki mekanizma yukarı zorlayıp traktörü basıyor orayı koparınca rahatlayıp geri geri salıyor bunu derinliği çok fazla değişmeden yapıyor hızlanınca batmaya fırsat bulamıyor.
https://youtu.be/Da-tedayksM

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Kolay gelsin bereketli olsun mehmet abi kırmızılardan tek aşk CASE birgün bizimde olacak inşallah.
çok saol sefa allah gönlündekını nasıp eder ınsallah
Güzel paylaşım. Kolay gelsin...
saol erkan abi

• Beğen
Tepkiler: SefaBakırcı