Kumsal tarlaya yonca ekimi

Bu sene tarlamızı tesviye yaptık göz kararı önce salma su verip yüksek kalan ve çukur kalan yerleri öğreneceğiz ama sizce bol kumlu bu tarlada yoncadan verim alabilir miyiz ayrıca ekimi şimdi mi yoksa yazın mı yapmamız daha iyi olur kışları burası soğuk olduğu icin ilk baharda yapmayı düşünüyoruz
Tarlanın ne kadar kumsal olduğunu gösteren birkaç resim yükledim

Ekimi öncelikle tarlayı aktardıktan sonra 1000m2 ye 15kğ DAP atıp daha sonra toprağa karıştırıp üzerine salma su vermeyi düşünüyorum daha sonra mibzer ile dekara 5 kğ tohum atmayı planlıyorum

Resimler ve ekler

• DSC_0089.JPG
    DSC_0089.JPG
    2.9 MB · Görüntüleme: 349
  • DSC_0096.JPG
    DSC_0096.JPG
    2.5 MB · Görüntüleme: 353
  • Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Bu sene tarlamızı tesviye yaptık göz kararı önce salma su verip yüksek kalan ve çukur kalan yerleri öğreneceğiz ama sizce bol kumlu bu tarlada yoncadan verim alabilir miyiz ayrıca ekimi şimdi mi yoksa yazın mı yapmamız daha iyi olur kışları burası soğuk olduğu icin ilk baharda yapmayı düşünüyoruz

Ekimi öncelikle tarlayı aktardıktan sonra 1000m2 ye 15kğ DAP atıp daha sonra toprağa karıştırıp üzerine salma su vermeyi düşünüyorum daha sonra mibzer ile dekara 5 kğ tohum atmayı planlıyorum
Öncelikle kolay gelsin bereketli olsun. Verim konusunda yonca gördüğüm kadarıyla seçici değildir hatta verimsiz topraklar üzerinde ıslah edici etkisi vardır ekim zamanına gelince görünüşe göre hazırlığınızın bitip ekime başlamanız eylül ayına sarkacak gibi. Şimdi eker de yonca biraz palazlanırsa soğuktan etkilenmez hemde ilkbahara hazır olarak sezona başlar, ilkbaharda ekerseniz soğuk vuracak derdiniz olmaz işiniz garanti olur ( tarlanızda kumsalmış soğuktan etkilenme yapabilir
bölgedeki daha önce yapılan ekimlere göre hareket edebilirsiniz ) kolay gelsin

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Bu arada yonca azota ihtiyaç duymaz ama tesis yılında üre kullanmanızda yarar var biz ekerken tohumu üre ile karıştırıp ekeriz aynı zamanda tohum tarlaya daha dengeli dağılır

Arazinizde kesinlikle tarımsal kireç kullanınız.yonca çok yıllık bir.bitki olduğu için topraktan yüksek derece de calsiyum kaldıracağı için uygulayın ayrıca toprağın su tutma kabiliyetini arttıracaktır. Hatta mümkünse koyun gübresi kullanınmanız bile calsıyum ihtiyacınızı bir nebze karşılamış olur

Arazinizde kesinlikle tarımsal kireç kullanınız.yonca çok yıllık bir.bitki olduğu için topraktan yüksek derece de calsiyum kaldıracağı için uygulayın ayrıca toprağın su tutma kabiliyetini arttıracaktır. Hatta mümkünse koyun gübresi kullanınmanız bile calsıyum ihtiyacınızı bir nebze karşılamış olur

Koyun gübresi zor ama kireç kullanmaya çalışırım

Arkadaşlar dekara 25 kğ DAP gübresi atarak 5 gün önce ektim yoncayı ve çıktı yarın dekara 10 kğ gelecek şekilde fıskiye ile üre atacağım sizce ne kadar faydalı olur 3 gün sonrada hümik asit atacağım ama ne marka iyidir yoncaya hangisi iyi gelir bilmiyorum

Kumsal olduğundan çok su ister
Bizim büyük menderes nehri kenarında bi tarlamız var şuan slajlık darı var 3 4 sene öncede ekmiştik yer kumsal olduğundan nerdeyse darı her hafta su istyordu çok sıkıntı yaşadık
Bu sene baya bi hayvan gübresi attık bide arpa yatağı olduğundan saman çöpleride suyu tutduğundan bu sene sıkıntı yaşamadık
Hayvan gübresi iyi gelir
bide kumsal yer çok verimli olur.

Kumsal olduğundan çok su ister
Bizim büyük menderes nehri kenarında bi tarlamız var şuan slajlık darı var 3 4 sene öncede ekmiştik yer kumsal olduğundan nerdeyse darı her hafta su istyordu çok sıkıntı yaşadık
Bu sene baya bi hayvan gübresi attık bide arpa yatağı olduğundan saman çöpleride suyu tutduğundan bu sene sıkıntı yaşamadık
Hayvan gübresi iyi gelir
bide kumsal yer çok verimli olur.

Abi zaten her üç ğünde bir bi saat yağmurlama yapıyorum tarlada az su durunca kapatıyorum şuan çoğu yeri çıkmış durumda dediğin gibi hayvan tersi olan yerler çok güzel çıktı

Yonca derin kök yapar, yağmurlamayı azar azar yaparsan yanlızca yüzeyi ıslamış olabilirsin. Derine suyu indirebilirsen kökleri teşvik etmiş olursun.
Su durmaya başlayınca suyu kesiyorum dediğinden böyle bi kanıya vardım.