TARIM İLAÇLARININ YAN ETKİLERİ VE ÇİFTÇİLERİN HUKUK MÜCADELESİ (Makale-hacimmet)

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray
TARIM İLAÇLARININ YAN ETKİLERİ VE ÇİFTÇİLERİN HUKUK MÜCADELESİ
İki haftadır tarımda kullanılan ilaçların insan sağlığı üzerine olumsuz etkilerini ve kullanım sırasında yapılan hatalar,iklimin olumsuz etkilerini konuştuk.Tarım ilacı kullanımı ile ilgili doğru bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.Bu yazımızda ise doğrudan tarım ilaçlarının üretim hatalarından kaynaklanan doğrudan ilaçların etken maddelerinden kaynaklanan fitotoksit yan etkilerle karşılaştığımız zaman tarlalarımızdaki ürünlerimiz bu ilaçlardan yoğun zarar gördüğü zaman neler yapmalıyız neler yapabiliriz bunları konuşalım.
Tarım ürünlerimizde fitotoksit bir yan etki vakasıyla karşılaştığımızı farz edelim ve firmaya durumu illettiğimizi düşünelim.İlaç firması sorunu kabullenip bizim tam zarar tazminatımızı verdiği zaman problem ortadan kalkabilir ama eğer firma hiçbir sorumluluk kabul etmez ise ne yapabiliriz.Resmi kanallardan şikayette bulunup dilekçeler verip hatta mahkemeye verip hak arama sürecine gireriz.Peki ya resmi kurumlare öncelikle bizden neler isteyecek ilaç faturan varmı?kullandığın ilacın şahit numunesi varmı?tarlanda şahit denemen varmı?kullandığın ilacın üretim seri numarası varmı gibi birçok soru soracaklar ve belgeler isteyecekler.Şimdi herkeze soralım bu saydıklarımızı yapıyormuyuz ve bu belgeler varmı?Değerli okuyucularım yine herzamanki gibi çuvaldızı başkasına batırırken iğneyide kendimize batıralım biz bu saydığımız belgeleri uygulamaları yapmıyoruz çok çok az çiftçi meslektaşım bunları yapıyor.Kullandığımız ilaçlarla ilgili olumsuz bir yan etkiyle karşılaştığımız zaman remi ve hukuki olarak hakkımızı arama sürecine girdiğimizde ilaç faurasının şahit numunenin,ilaç ambalajlarının,tarlada şahit denemenin olması bu süreçte haklılığımızı ispatlamak için gerekli deliller olacak bunlar yoksa boşa kürek çekmiş olacağız.
Tarım ilaçlarının üretimleri 3-5-10 tonluk partiler halinde üretim proseslerinde yapılıyor ve üretilen her partiden bir numune tarım bakanlığına gönderilerek incelemeler sonucu satışı için onay alınıyor.Eğer kullandığımız üretim seri numarasına sahip bir ilaçta içerik hatası doz fazlalığı yada eksikliği veya farklı bir etken madde tespit edilirse zaten firma hukuki olarak sorumlu duruma düşüyor.Bu konunun örnekleri var sahada üretim hatasından dolayı piyasadan toplatılan üretimi durdurulan,ceza alan ve tazminat ödemek zorunda kalan birçok firma var.
Sahada tarım ilacı yan etkilerinin en büyük sebeplerinden biride uzmanlar tarafından şöyle değerlendiriliyor:Tarım ilaçlarının üretim hatalarının yanında piyasada muadil diye tanımlanarak satılan ilaçların dolgu maddelerinden kaynaklanan etkilerden dolayıda bitkilerde fitotoksit yan etkilerin gözlemlendiğini söylüyorlar.Burada muadil ilaç kullanımı konusu detaylı olarak düşünülmeli çiftçiler olarak neden muadil ilaçları kullanıyoruz bir çiftçi olarak bana göre cevabı ucuz olmaları,piyasada 230 tl ye satılan AA isimli ilacın AA muadili aynı etken maddeye ve dozlara sahip B ilacı diye 90-100 tl ye satılan muadil diye adlandırılan ilaçlarını alıyoruz ve kullanıyoruz.Burada muadil ilaç kullanımında ilacın kullanıldığı sahaları incelemek kullanan çiftçilerle görüşerek ilaç alımı yapmamız ilaçların yan etki riskini azaltacaktır.
Muadil ilaç,üretim hatası,dolgu maddesi problemlerinin yanında bazı ilaçların toprakta kalıcılığı arttığı için bitkilerinin zarar gördüğünü söyleyen çiftçilerimizde var.Bu konu özellikle bu yıl gündemde bu problemden muzdarip çiftçilerin olduğunu duyuyoruz.Uzmanlar bu konuyu araştırıyorlar şu aşamada duyduklarımız iklim değişikliklerinin ve toprakların organik madde değerlerinin etkileriyle birlikte topraktan ve yapraktan kullanılan bazı ilaçların bazı etken maddelerin ruhsatlarındaki arınma sürelerini aşarak sonrasındaki ürüne zarar verdikleri toprakta parçalanmadan kaldıkları ve sonrasında ekilen bitkilere zarar verdikleri yönde duyumlar alıyoruz.Bu konu tam olarak netlik kazanmış değil şuan hukuki süreçte firmalarla mücadele eden çiftçiler var.
Tarım ilaçlarının geleceğimiz için en büyük riski bence topraklarımızda birikerek kalıntı bırakmaları ve topraklarımızın verimliliğini,geleceğini,yaşamını bitirmeleri.Bilinçsizce tarım ilacı kullanmaya devam edersek birgün tarım yapabileceğimiz bu topraklar olmayacak,Çocuklarımıza tarımla ilgili bir gelecek bırakamayacağız.Değerli okuyucularım bu haftaki yazımızdan bu kadar önümüzdeki hafta başka bir konuyla görüşmek üzere bereketle kalın.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca