Et 9 TL ucuzlayacakmış

şimdi İsmail abi sana birşey sormak istiyorum bu yurtdışından gelen hayvanlar besilik geneli müteahit tipler aldı bu hayvanları bu kadar hayvana arpa yonca nasıl sağlıyacak bu insanlar et fiyatı düşürmeye çalışırken hayvan getirildi bizim köyde yonca 17 TL oldu tırlarla yonca arıyorlar

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.
Bizim bolgeyede gelecek bekliyorlar
Ben derim ya hersey topraktan baslar
Butun imkanlar varsa var yoksa yok
Tamam bireysel mucadele ilede olur ama
Dogal imkan gibisi yok bence

Bizim bolgeyede gelecek bekliyorlar
Ben derim ya hersey topraktan baslar
Butun imkanlar varsa var yoksa yok
Tamam bireysel mucadele ilede olur ama
Dogal imkan gibisi yok bence

bizim köye İstanbuldan biri gelmiş aylık 500tl kira ödüyor dediler kendiyle tanışmadım rivayete göre romanov koyun bekliyor damızlık toklu satışı yapmak için planı varmış inşallah tutar ama tarlası yok kış ortasında yonca aramaya başlar gibime geliyor.
bu işlere uzak biri değil sanırım merak etmiyor değilim şu saf kan romanovları

Koyun bircok bolgede buyuk başa gore daha uygun
Bizde dogdum büyüdüm koyun var babam ilgilenir
Babam hic sevmez inekleri birak şu hazircilari der bana hep
Doğru soyluyor babam saldim çayıra mevlam kayira masrafsız bakiyor koyuna oluyorda
Erkek kuzulari kurban satiyor dişleri damizlik koyunlar cogalinca meraklısına damizlik koyun satiyor toplu olarak
Benim bolgemde kirac bayir bolgeyi degerlendirme acisindan koyun daha iyi aslında

Koyun bircok bolgede buyuk başa gore daha uygun
Bizde dogdum büyüdüm koyun var babam ilgilenir
Babam hic sevmez inekleri birak şu hazircilari der bana hep
Doğru soyluyor babam saldim çayıra mevlam kayira masrafsız bakiyor koyuna oluyorda
Erkek kuzulari kurban satiyor dişleri damizlik koyunlar cogalinca meraklısına damizlik koyun satiyor toplu olarak
Benim bolgemde kirac bayir bolgeyi degerlendirme acisindan koyun daha iyi aslında

tarlaya saban koyuna çoban demişler.
koyuna çoban varsa getirisi yüksek heleki arada çobana destek olacak ikinci bir çobanlık yapacak insan varsa güdümünden bıkılmaması şartıyla koyun her zaman avantajlı.
koyunu kapalı bakarak kar edilse bile hayvanların sağlık durumu iyi olmuyor.
merada gezen koyunların kuzuları kendileride daha sağlıklı oluyor.
et piyasasında kuzu eti her zaman iyi rakamlarda satılıyor.

Almanya , Hollanda , Belcika gibi üst kusakta yer alan ülkelerde Allah vergisi bir iklim var , nerdeyse yılın 7-8 ayi ottan faydalaniyor hayvanlari belki bu sure daha bile fazladir. Ben Almanya ya Kasım ayında gittim bir yandan hayvanlar özel merada otlarken diger yandan bu meraları cayır olarak biciyorlarda ot slaji icin. Bizim meralarimizda bu bereket aynı yerde hep yok yesil ot asagilarda kalmiyor yazin ancak yuksek rakimli yaylalara cikmak gerek. Et sıkıntısının bence en önemli sebebi ulkemizde kucukbas sayisinin cok hizla dusmesi .

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Sen sudanida gordun turkiye ile kiyasla topraktan ne verim aliyor turkiyeyi avrupa ile kıyasla topraktan ne verim aliyor ne kadar yillik yagis aliyor
Dunya verim rekoru bugdayda ingiltere 1600 kg sulamadan
Avrupada bircok ulkernin meralar i yilin büyük kismi yesil verimli tarlalarida ot bugday sılaji yaptigi yere misir ekip yine silajdan hic sulamadan yuksek verim alabiliyor zaten silajida ilk yapan onlar kurutmak sorun olduğu icin otu
Misir silaji ot silaji bir yillik yiyebildigi kadar verebiliyorlar hayvanina cok düşürür bu maliyeti
Bize etlik hayvan et satan ulkelerin guney amerika olsun avrupa olsun yillik aldigi yağış .

Abi karşılaştırınca şunu görüyorum ki verim hemen hemen aynı. Çünkü ikiside çok bilinçli iş yapmıyor (türkiye ve sudan) sudanda avantaj şu sulama biraz daha kolay.

Ilhan abi avrupada toptan süt satış fiyatları 3 aşağı 5 yukarı bizimki kadar. Ama o insanlar mı daha cok kazanıyor yoksa o kadar destek tesvik almasına ragmen bizim ciftcimiz mi daha cok kazaniyor sorusunu sorarsak avrupalı ciftciler acik ara önde bizim verim yakaladigimizi falan dusunmuyorum. Amerikada çogu ciftci danelik misirda dekara 2 ton verimi geçmiş durumda. Suanda amerikada en çok verim yakalayan de (yarismada 1. Olmus) 3.3 ton dane mısır hasat etmiş. Sen piyasayı daha iyi bilirsin de bizde bu rakamlar 1 ton 1.250 civarı. Süt te de ette de zaten verim konusunda acık ara öndeler. Yani ben kesinlikle verimde sorun olduğu kanaatindeyim. He kendi ürünümüzü pazarlasak nolur dünyanın kârını ederiz o ayrı

Verimle ilgili bir durum değil arazileri büyük az kar olsa bile arazi çok oldugundan para getiriyor

• Beğen
Abiler bende kücükbasta aynı şeyleri düşünuyorum. Zaten biz türkler olarak koyuncuyuz. Türkler 3 hayvan beslermis biri at biri deve biri koyun. Deveyle at konu dışı da koyun hem yenilen bisey (lezzet olarak danadan çok ileri) süt de veriyor (gene inek sutunden daha iyi) bide beslemesi çok basit çunku koyun otu ısırarak inek diliyle kopararak yer. Koyun turkiyedeki meralar için çok iyi de koyunun da zahmeti çok 100 koyuna bakmaktansa 10 inek olsun rahat olsun diyor insanlar.

şu dönemde yetiştirmek yerine al besle kestir mantığı ile hayvancılığa giriş yapan çok fazla kişi var ülkede zaten olurunun üzerinde çiftçi var ülkede süt üretimindeki fazlalığı düşürüp et üretiminde yönelmek için önce olan üreciye yurt dışı menşeli hayvanlarda öncelik tanırmalı süt üretiminin fazlası ete kaysın üretici 60 baş hayvana nakit para basamıyor olan üreticiye şu kadardan aşağı alamazsın sınırı neden var çok anlamsız sonra hayvancılıkla alakası olmayan insanlar bu işlere yöneliyor olan üretici tıkanıyor yeni giren neye bulaştım ben böyle diyor. bu gün bakıyorum hep yonca üzerine sorular geliyor sanırım yurt dışından alınan hayvanların yem ihtiyacı hiç hesaba katılmadı bu kışın arpa ve yoncanın fiyatını gerçekten çok merak ediyorum.
kendisi arpa ve yonca ekmemiş olan besicilere geçmiş olsun diyorum.

Abi karşılaştırınca şunu görüyorum ki verim hemen hemen aynı. Çünkü ikiside çok bilinçli iş yapmıyor (türkiye ve sudan) sudanda avantaj şu sulama biraz daha kolay.
[video=youtu;JscAyYrfvAc]https://youtu.be/JscAyYrfvAc[/video]

bilinçsiz bir türk kadını mide dönmesi ameliyatı yapıyor.
bazen hayvanların mideleri döner bilinçsiz ülkemizde bu genelde cerrahi müdahale ile tedavi edilir.
bazı ülkelerde bu hayvanalar nedeni anlaşılamadan ölürler.
allaha şükür mide dönmesinden hayvanımız hiç ölmedi bildiğimden değil ama bazen kurban bayramını göremeden geceden ölen hayvanlar oluyormuş hiç görmediğmden bilmiyorum ağzı köpürürmü onu hiç bilmiyorum genelde mide dönmesinden ölüyor diye duyuyoruz.

Disaridan yuklu miktarda besi danasi getirenler farkli bir yol izliyor. Yurt disindan kredi aliyorlar. diyelim 5000 bas hayvan tanesi 1000 Euro ( rakamlari yuvarlak yaziyorum takilmayin lutfen ) eder 5 milyon Euro. Bunun bir milyonunu verip 4 milyonu % 2-3 faile kredi kullaniyor 11-12 ay sonra odemeli. Borclandigi Euro icin Turk banka ile anlasiyor, 11 ay sonra 4 milyon Euro icin kuru sabitliyor, bunu yaparken % 10 pesin yatiriyor yani 400.000 Euro yatiriyor.

Ne oldu toparlayalim, 1 milyon 400 bin pesin verdi aldi 5000 hayvan, 8 ay baksa eder 240-250 gun, kaba yem sadece misir silaji ve yonca anlasmali ektirse, fabrika yemini bir fabrikayla anlasip piyasadakinden ucuza alinca besiyi bitirebiliyor.

Isin enterasan tarafi surada diyelim satisi 10.000 TL oldu yani yaklasik 2.300 Euro, burada kari cok dusuk olsun diyelim 410 Tl hayvan basi kazansin eder 100 Euro. Cok az degil mi ?
Degil. 5000 hayvan 100 Euro eder 500.000 . Ama dikkat edon bastan verdigi rakam 1.400.000 di yani 500.000/1.400.000 = % 35.7 kar etti ! Yeme verecegi parayi banka kredisi kullansa bile sonunda kari % 25 den asagi dusmez.

Bu besicilik degil finansman meselesi.

• Beğen
[video=youtu;JscAyYrfvAc]https://youtu.be/JscAyYrfvAc[/video]

bilinçsiz bir türk kadını mide dönmesi ameliyatı yapıyor.
bazen hayvanların mideleri döner bilinçsiz ülkemizde bu genelde cerrahi müdahale ile tedavi edilir.
bazı ülkelerde bu hayvanalar nedeni anlaşılamadan ölürler.
allaha şükür mide dönmesinden hayvanımız hiç ölmedi bildiğimden değil ama bazen kurban bayramını göremeden geceden ölen hayvanlar oluyormuş hiç görmediğmden bilmiyorum ağzı köpürürmü onu hiç bilmiyorum genelde mide dönmesinden ölüyor diye duyuyoruz.

http://www.tarimziraat.com/hayvan_h...taliklari/midenin_yer_degistirmesi_hastaligi/

Kaba yem/kesif (%60/%40 olmalı)yem oranının iyi ayarlanmamasından kaynaklanıyor.Ayrıca silaj çok ince yapılırsa hayvanda geviş getirememe sorunu ortaya çıkıyor.Asidoz ve ketozis oluyor.Silaj taneleri fındık büyüklüğünde olmalı, mısır taneleri patlamış olmalıdır.
Doğum sonrası enerji açığını kapatmak için propilen glikol veya pancar pekmezi iyi gelir.1 litre sıcak suda 1 su bardağı pekmez eritilir.Günde iki sefer 3 gün verilebilir.
Eskiler ineklere yal yaparmış, buğday,arpa,mısır sıcak suya akşamdan haşlanıp sabah verilirmiş, sabahtan haşlanıp akşama verilirmiş, eski yöntem diyebilirsiniz ama hayvana çok yarayışlı olduğu tecrübeyle sabittir.

http://www.tarimziraat.com/hayvan_h...taliklari/midenin_yer_degistirmesi_hastaligi/

Kaba yem/kesif (%60/%40 olmalı)yem oranının iyi ayarlanmamasından kaynaklanıyor.Ayrıca silaj çok ince yapılırsa hayvanda geviş getirememe sorunu ortaya çıkıyor.Asidoz ve ketozis oluyor.Silaj taneleri fındık büyüklüğünde olmalı, mısır taneleri patlamış olmalıdır.
Doğum sonrası enerji açığını kapatmak için propilen glikol veya pancar pekmezi iyi gelir.1 litre sıcak suda 1 su bardağı pekmez eritilir.Günde iki sefer 3 gün verilebilir.
Eskiler ineklere yal yaparmış, buğday,arpa,mısır sıcak suya akşamdan haşlanıp sabah verilirmiş, sabahtan haşlanıp akşama verilirmiş, eski yöntem diyebilirsiniz ama hayvana çok yarayışlı olduğu tecrübeyle sabittir.
Evet abi pisirmek cok faydalıymış. En ideal silaj boyutu da 2.5 cm kadarmış. Büyük olsa gevişme daha iyi tetiklenirmiş de o zaman da sıkıştırmak zor. Biz kesif yemi çok fazla veriyoruz galiba çünkü mısır silajı çok da kaliteli bir kaba yem değilmiş yoncanın da verilmesi sınırlı. O yüzden muhakkak ot yedirmek gerekiyormuş. Bu duyduklarım doğrumu sen ne diyorsun hocam

hocam aklın yolu birdir eskiden hastalığı önleme yöntemi farklı olsada mücadele edilmesi gereken hastalık yine aynı ben hayvancılık yapmıyorum cahil bilinçsiz hayvancılık yapılıyor sözleri üzerine paylaşmak istedim hayvancılık o kadar küçümseniyor ki aklım almıyor İnternette bir takım tüccarların kötülemeleri izlenip bu kadar emek işçilik veren hayvancıya hakaret ediliyor.

hocam aklın yolu birdir eskiden hastalığı önleme yöntemi farklı olsada mücadele edilmesi gereken hastalık yine aynı ben hayvancılık yapmıyorum cahil bilinçsiz hayvancılık yapılıyor sözleri üzerine paylaşmak istedim hayvancılık o kadar küçümseniyor ki aklım almıyor İnternette bir takım tüccarların kötülemeleri izlenip bu kadar emek işçilik veren hayvancıya hakaret ediliyor.

Ya abi amma da şeyaptın yaa:) ama doğru çok bilgi eksikliği ve bir okadar da bilgi kirliliği var ve bunu devamlı gorüyoruz. Insanlar çalısıyor da çalismayla olsa en zengin hamallar olurdu bunu dile getirmistim. Neden inatla yanlıs anlamaya çalısıyorsunki? Bide yağmur meselesine gelince dunyadaki en iyi ciftcilerin oldugu yerlerden biri israildir ve çölun ortası ora. Cok ekonomik ve bi okadar da verim yakaliyorlar.

Ya abi amma da şeyaptın yaa:) ama doğru çok bilgi eksikliği ve bir okadar da bilgi kirliliği var ve bunu devamlı gorüyoruz. Insanlar çalısıyor da çalismayla olsa en zengin hamallar olurdu bunu dile getirmistim. Neden inatla yanlıs anlamaya çalısıyorsunki? Bide yağmur meselesine gelince dunyadaki en iyi ciftcilerin oldugu yerlerden biri israildir ve çölun ortası ora. Cok ekonomik ve bi okadar da verim yakaliyorlar.

şey yaparım kardeşim sabahın beşinde biz uyurken o beğenmediğin türk hayvancısı kalkıp ahırı dolaşacak gidip slaj sökecek hayvan sağacak adam neredeyse tıbbi operasyon yapacak seviyede hastalıklarda tecrübe edinecek senin beğenmediğin çiftçi sofrana gelen ete donuna kadar sponsor oluyor haberin olsun verimli topraklar sınırlı adam toprak için kardeşiyle dargın tek ümidi hayvanları daha iyisi oluyorda bizimkiler yapmıyor gibi insanları suçlama burada hayvancılık konusunda öyle adamlar ağzını açıp bir şey söylemiyor biz tavuğumuz yok adama cahil diyoruz.
bu yaptığın türk ahlak anlayışına aykırı. buna Kızılır.
sudan kültürüne aykırı değilse bilemem.

şey yaparım kardeşim sabahın beşinde biz uyurken o beğenmediğin türk hayvancısı kalkıp ahırı dolaşacak gidip slaj sökecek hayvan sağacak adam neredeyse tıbbi operasyon yapacak seviyede hastalıklarda tecrübe edinecek senin beğenmediğin çiftçi sofrana gelen ete donuna kadar sponsor oluyor haberin olsun verimli topraklar sınırlı adam toprak için kardeşiyle dargın tek ümidi hayvanları daha iyisi oluyorda bizimkiler yapmıyor gibi insanları suçlama burada hayvancılık konusunda öyle adamlar ağzını açıp bir şey söylemiyor biz tavuğumuz yok adama cahil diyoruz.
bu yaptığın türk ahlak anlayışına aykırı. buna Kızılır.
sudan kültürüne aykırı değilse bilemem.

La abi bizde neyin ne oldugunu biliyoruz ama. Ben dedim mi bizim ciftcimiz tembel? Ben dedim mi bizim ciftcimiz kötü?
8bf2964fed98d5e9a6a60e524a7aa8e1.jpg
ama ben diyorum ki bu emeklerin karşılığı az beceremiyorlar al götü boklu kuveyt ürdün bile şu listeye girmişken biz o kadar emeğe ragmen hala girememişiz. Bunu okuyunca "aa evet ya allah allah ben sabahdan aksama kadar çalısıyorum ama bu VERİM denen zımbırtıyı bi türlü yakalayamadım bunu çözmeliyim" demek yerine "ulaan sen bize nası verim yakalayamadı dersin dünyanın en iyi çiftcisi benim yağmur yağsaydı hepsinden daha iyi olurdum" demek ne kadar akıl işi? Holstein kadar nazlı bir hayvanla uğraşip senede 10 ton sütü alamamak mesela sence iyi bir başarı mı? Veya senede 1 milyona yakın besi hayvanı ithal eden ülkemizde 400 bin buzağının ölmesi? Bunlar bilim adamı çiftcilerimizin eseri değilde kimin eseri? Demekki ortada düzeltilmesi gereken hatalar var. E bunları söyleyince de ahlaksız mahlaksız lafları oluyor mu sence? "Acaba bu adam ne diyor ya?" Demek yerine aşırı bağnazlık içeren bu laflar olacak iş mi?

• Beğen
Tepkiler: mustafabalkes
La abi bizde neyin ne oldugunu biliyoruz ama. Ben dedim mi bizim ciftcimiz tembel? Ben dedim mi bizim ciftcimiz kötü?
8bf2964fed98d5e9a6a60e524a7aa8e1.jpg
ama ben diyorum ki bu emeklerin karşılığı az beceremiyorlar al götü boklu kuveyt ürdün bile şu listeye girmişken biz o kadar emeğe ragmen hala girememişiz. Bunu okuyunca "aa evet ya allah allah ben sabahdan aksama kadar çalısıyorum ama bu VERİM denen zımbırtıyı bi türlü yakalayamadım bunu çözmeliyim" demek yerine "ulaan sen bize nası verim yakalayamadı dersin dünyanın en iyi çiftcisi benim yağmur yağsaydı hepsinden daha iyi olurdum" demek ne kadar akıl işi? Holstein kadar nazlı bir hayvanla uğraşip senede 10 ton sütü alamamak mesela sence iyi bir başarı mı? Veya senede 1 milyona yakın besi hayvanı ithal eden ülkemizde 400 bin buzağının ölmesi? Bunlar bilim adamı çiftcilerimizin eseri değilde kimin eseri? Demekki ortada düzeltilmesi gereken hatalar var. E bunları söyleyince de ahlaksız mahlaksız lafları oluyor mu sence? "Acaba bu adam ne diyor ya?" Demek yerine aşırı bağnazlık içeren bu laflar olacak iş mi?

verim artışı için kaynak gerekli sana anlatmaya çalıştığım bu zaten ekonomik nedenlerden dolayı kaynak bulmakta zorlanan doğu çiftçisi atadan kalma yöntemlerle üretim yapmaya mecbur risk alamıyor.
suudlar bir litre süt için iki ton su harcıyor yazıyor İnternette.
bizim ülkemizin nufusu fazla verimli toprağı az kişi başı geliri düşük karslı Ahmet amcamız suudların sınırsız maddi imkanına sahip değil.
suudlar amerikadan hayvanına yiyecek getiriyor.
karslı Ahmet amcamız bunu nasıl finanse edecek.
suudların ürettiği bir litre süt için kaç ne kadar masraf yaptığı önemli.
bu adamlara süt lazım ve üretiminde kaynak kaygıları yok.
bizim ülkemizde bana ne olursa olsun bu kadar et lazım denmiyor bize ucuz et lazım deniyor nasıl üretirsen üret kaynak sorunları olmasa karslı Ahmet amcamızda ahırına kışın hayvanlarına ısıtıcı koyar amerikadan besinde getir.

verim artışı için kaynak gerekli sana anlatmaya çalıştığım bu zaten ekonomik nedenlerden dolayı kaynak bulmakta zorlanan doğu çiftçisi atadan kalma yöntemlerle üretim yapmaya mecbur risk alamıyor.
suudlar bir litre süt için iki ton su harcıyor yazıyor İnternette.
bizim ülkemizin nufusu fazla verimli toprağı az kişi başı geliri düşük karslı Ahmet amcamız suudların sınırsız maddi imkanına sahip değil.
suudlar amerikadan hayvanına yiyecek getiriyor.
karslı Ahmet amcamız bunu nasıl finanse edecek.
suudların ürettiği bir litre süt için kaç ne kadar masraf yaptığı önemli.
bu adamlara süt lazım ve üretiminde kaynak kaygıları yok.
bizim ülkemizde bana ne olursa olsun bu kadar et lazım denmiyor bize ucuz et lazım deniyor nasıl üretirsen üret kaynak sorunları olmasa karslı Ahmet amcamızda ahırına kışın hayvanlarına ısıtıcı koyar amerikadan besinde getir.

Abi yem temin edemiyor dediğin şey altın değilki isteyen nasıl herşeyi yapıyor bu iş istemekten geçer

İsrail nüfusunun %40 kısmı akademisyen,üniversite mezunu ve üstü bilgili kişiler, gen bankası gibi çalışıyorlar.:D Katma değerli ürün fazla.:) Parada bu sayede akıyor.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17