180 Dekar Yonca

Abi katı hayvan gubresi dekara 1 kamyon mu? Cok ciddi bi rakammıs yav buyuk isletmeler nasıl yapiyor ki?? Ciddi bir maliyet teskil eder bu. Yani 50 dekar yer eken adamın bile hic olmazsa bir as950 veya bmc fatih tarzı bir arac alması şart ozaman
Ya ne zannettin öyle bilgisayar basinda akil vermeye benzemez kamyon almaya gerek yok onceden hafriyat sirketiyle anlasiyordum kamyonlariyla kepceleriyle gelip bir gunde tertemiz ediyorlar hatta gece 12 de gelip sabah 7 kadar calisip bitirdiklerini biliyorum simdi kamyona cok para veriyorum diye kepce aldim kendi romorklerimle traktorlerle kendim goturuyorum donume bir kamyon derken insafli davrandim on donum yere 20 kamyon dokturdum gecen 10 donum yere 44 romork doktum ama on sene tarlaya ne ekersem ekeyim gubre atmiyorum atarsam urun yatiyor tarla kurak arazide olsa yagmur yagmasa bile hersene surup ekiyorum hem icar vermiyorum hem her sene ekiyorum masrafsız 600 700 kilo arasi urun alıyorum

• Beğen
Tepkiler: dogannn
Ya ne zannettin öyle bilgisayar basinda akil vermeye benzemez kamyon almaya gerek yok onceden hafriyat sirketiyle anlasiyordum kamyonlariyla kepceleriyle gelip bir gunde tertemiz ediyorlar hatta gece 12 de gelip sabah 7 kadar calisip bitirdiklerini biliyorum simdi kamyona cok para veriyorum diye kepce aldim kendi romorklerimle traktorlerle kendim goturuyorum donume bir kamyon derken insafli davrandim on donum yere 20 kamyon dokturdum gecen 10 donum yere 44 romork doktum ama on sene tarlaya ne ekersem ekeyim gubre atmiyorum atarsam urun yatiyor tarla kurak arazide olsa yagmur yagmasa bile hersene surup ekiyorum hem icar vermiyorum hem her sene ekiyorum masrafsız 600 700 kilo arasi urun alıyorum
600 700 kilo ne alıyon

Kucugum insanlar tuyo almak için degil biseyler öğrenmek icin giriyorlar benim kizdigim bilgi sahibi olmayan insanlar konusuyor insanları yanlis yonlendiriyorlar insanlarin hayatlarini mahvediyorlar emeklerini carcur etmelerine sebeb oluyorlar biraz once arkadas ek bes bicim alin diyor adamin memleketin nere demiyor sen yonca tohumu ne kadar biliyormusun 25 kilo 350 tl kilosu 14 tl eder donume 7 kilo falan atilir 180 donume 180×7 = 1260 kilo lazim 1260×14= 17640 tl eder işçilik soyle boyle 50 bin gider ve bu adam istediği verimi alamaz her sene zarar ederse 50 bini sen verecekmisin
Aynen hemşerim kesinlikle haklısın.
Ayriyeten ne olur yoncayı bir.yatırım aracı olarak görüpde.çok paralar harcamayın. Ekinlerinizi saman yapan biçere biçtirin daha çok kar edersiniz. 100 150 ton saman kışın daha çok para bırakır. Ama yoncaya öyle çok paralar vermeyin.
Onun suyu gübresi biçmesi kurutup balyelemesi tarlada götürmesi hep mazota dayanan masraflar. Mazot harcayarak para kazanmayı yatırım olarak değilde ufak bir desdek olarak görmek daha iyi olur.

Hayvan gübresi atmadan yonca eken hayal biçer zaten. Ben lise dönemlerinde dedeme hayvan güberesi çekerdim dekarı falan o zamanlar pek hesaplamazdık ama dekara 3 4 remork kül ve yanmış hayvan gübresi dökerdik. Dedemin 15 yıl abartı gibi oldu ama gerçekten öyle yonca biçtiğini biliyorum.
Kül suyu fazla toprağa geçirmediği için su ne kadar verirsen ver yoncaya zarar veremezdi. Yoncayı öldüren tek şey aşırı sulamak.

Hayvan gübresi atmadan yonca eken hayal biçer zaten. Ben lise dönemlerinde dedeme hayvan güberesi çekerdim dekarı falan o zamanlar pek hesaplamazdık ama dekara 3 4 remork kül ve yanmış hayvan gübresi dökerdik. Dedemin 15 yıl abartı gibi oldu ama gerçekten öyle yonca biçtiğini biliyorum.
Kül suyu fazla toprağa geçirmediği için su ne kadar verirsen ver yoncaya zarar veremezdi. Yoncayı öldüren tek şey aşırı sulamak.
Dogru soyluyorsun eskiden yoncalar cok uzun giderdi 10 sene gittigini biliyorum baska koylerden kamyonla gubre getirirdik eski yonca biceri tamburlarla bicerdik cok zor seyrerdi simdi ne oluyorsa cabuk seyriyor fark ettim balya makinasinin döktüğü yaprak artiklar yoncadan kalanlar yoncanin uzerinde kalinca o kalanlar yoncayi seyretiyor o kisim daha çıkmıyor

• Beğen
Tepkiler: şerefli1
Bizim bölgede sulu arazilerde kisin su duran yerler en büyük sıkıntı yoncada
Su duran yerlerde kışın yonca Çürüyor topragin gecirgenligi önemli su tutma kapasitesi önemli tesfiyesi önemli

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.
İsmail abi o su kesen yerler karatoprakta çökek yerlerdir biz tekli patlatma ile sürümden önce tarlayı yarıyoruz büyük ölçüde fayda sağlıyor ama ufakta olsa mutlaka oluyor kışın su duran yerler çürüyüp gidiyor.

İsmail abi o su kesen yerler karatoprakta çökek yerlerdir biz tekli patlatma ile sürümden önce tarlayı yarıyoruz büyük ölçüde fayda sağlıyor ama ufakta olsa mutlaka oluyor kışın su duran yerler çürüyüp gidiyor.
Ilhan hocam Zaten bizim bolgeye hatri sayilir disaridan geliyor yonca
Bayirlarda alcak yerde su durma isi patlatma ile sorun çözülebilir . Ama bizim ova deniz seviyesinde kişin su bazi yerlerde hic kaybolmaz . Aşağıdan yukariya cikar
Ovanin buyuk kismi bu yuzden yonca ya uygun değil çürür kışın . Bu yerlere celtik ekiliyor

Kaliteli yonca 16 protein değerine sahiptir.At ve koyun çiftlikleri alıyor.Bol yapraklı cins, 70 krş/kg civarında fiyatlar var.Sizde nakliyede olduğundan fiyatlar biraz daha üstte seyrediyor.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

Kışın su kesen yerde yonca olmaz,direnaj gerekir.Balye kalktıktan sonra yoncayı tırmıkla taramak faydalıdır.Tamburlu çayır biçme makinesi devirsiz kullanılırsa yoncayı seyreltir, kökü yolma yapar.Zagalı tip çayır biçme makinesi daha iyi iş çıkarıyor,keserek biçiyor, tamburlu gibi vurarak değil.Kullanan farkı görür.

• Beğen
Tepkiler: dogannn
Kışın su kesen yerde yonca olmaz,direnaj gerekir.Balye kalktıktan sonra yoncayı tırmıkla taramak faydalıdır.Tamburlu çayır biçme makinesi devirsiz kullanılırsa yoncayı seyreltir, kökü yolma yapar.Zagalı tip çayır biçme makinesi daha iyi iş çıkarıyor,keserek biçiyor, tamburlu gibi vurarak değil.Kullanan farkı görür.
hocam devir mevzu önemli biçilen yerde kalan sapları yatırmayacak hızda gitmek gerekiyor yatarsa yonca geri geç kalkıyor dediğiniz gibi seyrelme erken başlıyor.

Yoncanin koku bir metre derine iniyor tambur nasıl bir metre derindeki koku yoluyor hic anlamadım 25 senedir tamburla biciyorum bir metre derinden koku cikardigini bırakın kok gormedim ama yoncayi bilmeyen tabandan bicer yonca yaprak atmadan erken sularsa kesilen sapa su girerse o zaman yonca kesilir yonca biraz yuksek bicilir duruma gore yaprak atana kadar biraz beklenir oyle sulanir yonca ya sudan yada balya artiginin altinda kalirsa çürür oyle seyrer

Yoncanin koku bir metre derine iniyor tambur nasıl bir metre derindeki koku yoluyor hic anlamadım 25 senedir tamburla biciyorum bir metre derinden koku cikardigini bırakın kok gormedim ama yoncayi bilmeyen tabandan bicer yonca yaprak atmadan erken sularsa kesilen sapa su girerse o zaman yonca kesilir yonca biraz yuksek bicilir duruma gore yaprak atana kadar biraz beklenir oyle sulanir yonca ya sudan yada balya artiginin altinda kalirsa çürür oyle seyrer

Biçimden sonra hemen sulama yapmamak konusunda biraz daha bilgi verir misiniz.

Biçimden sonra hemen sulama yapmamak konusunda biraz daha bilgi verir misiniz.
Açıkça anlattım ya yoncanin sadece sapi varken sulama yapilmaz su kesilen sapin ucundan içine girince yoncayi curutur biraz bekleyecen yonca bir iki goz atip yapraklar iki parmak boy atana kadar bekleyecen öyle sulayacan zaten iyi sulanmis yonca bicimden bir hafta sonrasinda o sekile geliyor yada biçmeden bir hafta on gun once sularsan bicimden hemen sonra yonca kuruyup balyalanana kadar kendini topluyor

1436872574100.jpg

Yoncayı %10-30 çiçekli iken biçiyoruz.Yonca yeni ekim, tazeyse devirsiz biçim kökü yoluyor.

Damdan düşenin halinden damdan dusen anlar buradaki cogu insanin yaptigi bilmeden konusmak babam senin gibi is bilmiyen iki insanin aklına giderek ciftlik yapti hayvandan anlamaz inekten anlamaz bi adam ciftlik yaptı ve herseyini batırdı burdakilerde ayni yapiyor insanlara gaz veriyor

Gaz vermeyen nadide üyelerdeniz.Hasını da tersini de elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz.Sıkı muhalefet iyi idare demektir ama biz de bu ülkenin vatandaşıyız.