Tasarımı ve İmalatı Bana Ait Olan Nohut Eleme ve Boylama Makinesi

IMG-20170909-WA0007.jpgIMG-20170909-WA0009.jpgIMG-20170911-WA0012.jpgIMG-20170911-WA0011.jpgIMG-20170911-WA0005.jpg

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Tebrikler kullanılan malzemeler nedir yapım aşamalarını da anlatabilir misiniz sizden nohut adına çok şey ogrendim ...

üzerinde 1mm kalınlığındaki galvanizli saçtan 11mm, 7mm, 5.5mm ve 4mm delik çaplı 4 aqdet elek,

eski çapar marka sütsağım makinesi motoru ve bunun devrini düşürmek için eski kurtsan süt sağım makinesi şanzumanını kullandım.

Gerekli kasnak ve kayışlar ile 6 boy 30luk köşebent, 1 boy 65lik npu, 2 adet eski pancar su motoru tekeri projeyi tamamlamaya yetti

Elinize akliniza sağlık ,çok işe yarar bir çalışma olmuş,kolay gelsin.
Eleklerin ,Eğimleri kaç derece,sizce; şurası şöyle olsaydı burası böyle olsaydı dediğiniz yerleri oldumu?

elek boyu 100 cm ve başı ile sonu araqsındaki seviye farkı 10 cm. eğim biraz daha fazla olsa tabiki daha iyi olacakmış. İnanırmısınız öyle imkansızlıklar içinde tamamladım ki... köy eskişehir merkeze 70 km. ne torna tezgahı var ne kasnak kayış satan dükkan. gerektiğinde matkabı torna yaptım, gerektiğinde taşlama taşını fırça ama sonunda tamamladım çok şükür...

Elinize saglik, guzel gorunuyor, temiz is olmus. Ic lastikten 2 cm eninde serit kesip elege deyecek sekilde yerlestirip gerdirerek sabitleyin, cok ziplatmadan daha kolay eler. Nohut cikis kanallarinin uzerini cuvalla kapatirsaniz saga sola sacilmaz, bulabilirseniz birer miknatis parcasini eleklere sabitleyin civi falan varsa tutar elenen nohuta karismaz.
Hayirli is bol kazanc dilerim.

Elinize saglik, guzel gorunuyor, temiz is olmus. Ic lastikten 2 cm eninde serit kesip elege deyecek sekilde yerlestirip gerdirerek sabitleyin, cok ziplatmadan daha kolay eler. Nohut cikis kanallarinin uzerini cuvalla kapatirsaniz saga sola sacilmaz, bulabilirseniz birer miknatis parcasini eleklere sabitleyin civi falan varsa tutar elenen nohuta karismaz.
Hayirli is bol kazanc dilerim.

Öncelikle önerilker için teşekkürler. Nohut çıkış kanallarında zıplama hemen hemen hiç olmuyor ama en büyük sorunum, orjinel makinelerin altında bulunan toplar bunda olmadığı için elekleri belli sürede bir temizlemek gerekiyor, yoksa tamamen delikler tıkanıyor.

Güzel paylaşım. Elinize sağlık. Örnek ve faydalı bir uygulama olmuş. Bizde büyük boylama makinası var. Köyde de bu sene nohut eken arkadaşlar var. Onlarda bu tarz makina yapma düşüncesindeler. Onlara örnek olarak gösteririm. Kendi işlerini görür...

• Beğen
Tepkiler: parsibey