Çiftcinin Sırtından Doyan Doyana

Muhendisler konusunda haklisiniz. Bizim egitim sistemimiz hatali. Ben makineciyim, okulu bitiren kopru, makine, otomobil, buzdolabi, tarim makine ve ekipman hepsini yapar ! Herseyi bilen hicbirsey bilmez halbuki. Ben birkac sanayi icin kendimi gelistirdim, inanin arabama el surmem, buzdolabima el surmem tamirci cagiririm.

Zooteknistler tavuktan anlar, buyukbastan anlar, koyundan keciden anlar, bence olmaz boyle, buyukbas besiyi ogrensin ama dogru ogrensin, koyu keci ogrensin ama dogru ogrensin. Veteriner de oyle bence buyukbas mi koyun mu bilecek karar versin, hepsini yaparim bilirim abi olmuyor.

Ziraatciler de ayrilmali, aycicekci ayri misirci ayri, bugdaygiller ayri olsun. Topraksiz tarim seralarinda domates biber, hiyar ayri olmali, detaylari bugdayi bilenin bilecegi is degil. Zaten bu nedenle verim arisi olmuyor. Muhendis aycicek tarimini iyi bilecek pamuga karismam diyecek, pamukcu isini bilecek bugdaya arpaya karismayacak ki isinin tum girdisini ciktisini ogreneek uygulayacak. Yabancilar serada dekara 80 ton biz 50 ton aliyorsak sebebi herseyi bilenler, adam domatesi tam ama gercekten tam bilse biz de yapariz 80 ton.

Bir japon turistle tanismistim adam benim isim domates diyordu baska ise karismam. Bir veteriner, Avustralya`li tanidim adam veteriner olmus benim alanim yumurta kabugu dedi, adamin isi gucu bu, yumurta kabugu, baska seye bakmiyor.

Kooperatifler konusunda soylenenler maalesef dogru, tarim birlikleri koyluyu kollayacagina luks ofislerde maka arabalarinda yasiyor, millet olarak birlikte hareket edemiyoruz.

Bu dediğiniz ayrım var aslında ancak doktora düzeyinde var. İnsan ömrü sınırlı. Oysa köy enstitüleri modelinde olduğu gibi mühendisleri çalıştıkları bölgelerin ürünlerine konsantre olacak şekilde eğitsek sorun çözülecek. Tarımsal araştırma enstitülerinde çeşit geliştiren doktoralı mühendisler var. Örneğin adam Osmancık pirinç çeşidini geliştirmiş. Ülkenin gururu bir çeşit. Sen bu adamı al, fakültede ders verdir, tohumu geliştiren adam çeltiğin nasıl üretileceğini gençlere ayaklarıyla öğretir. Ama bu mühendislerin işi sadece çeltik olacak. Ya da buğday ya da ayçiçeği gibi.

Mühendisleri "ne iş olsa yaparım abi" mantığıyla yetiştiriyoruz.

Adamın ünvanı gene mühendis olsun. Ama Namık Kemal Ünv mezunu Buğday, Ayçiçeği ve Çeltikten anlasın, Çukurova mezunu pamuktan turunçgilden anlasın. Göstermelik 1-2 seçmeli ders koymakla olmuyor bu iş.

Verimi artirmak cozum degilse nedir / Diyelim 100 dekar bugday icin kullandigin mazotu devlet bedava verdi sorun bier mi ? 100 dekara nekadar mazot yakiyorsunuz ?

Birsey ekmemisler yaziyor demek moda deyim, dededen babadan ekenler kazanamiyorsa kusur bende mi ? Becermemissin demektir, okuyorum, goruyorum, geziyorum, yabancilar bal gibi yapiyor, yapamayan kusuru kendinde aramali once. Birlesip alim satin yapin , hayir. Verimi artirmak icin birseyler yapin, hayir. Cozum ne mazot mu, mazot bedava olsa hersey hallolacak mi ? Evet ben ekmiyorum ama issizim parasim ama ayda 3000 e cobanlik yapmam demedigim icin param yok kazanamiyorum demiyorum. Kendi iisimi yapiyor ve kazaniyorum, kazanamazsam hata bendedir.

Gubre destegi olsun, mazot bedava olsun, vergi vermeyeyim, sulama masrafsiz olsun, bunlar olacak sey degil.

Firinlar satiliyorsa eger demek ki kazanmiyor, manavlar kapaniyorsa demek ki kazanmiyor, hani onlar kazaniyordu ?

Besici hayvanini kendisi satamiyor celepe veriyorsa devlet ne yapsin, arkadas sikayet halletmiyor cozum yolu nedir ? Ustelik celep dedigin kisi ya koylun ya akraban, cok karliysa sen de yap deyince kiziyorsunuz.
Kasabadan donerken yogurdu, yagi, tavugu marketten alan ciftciyle eski ciftci ayni mi ? Kendi sutunu uretmeyen, iki koyun besleyip kesip kavurmayan, marketten alan yetiremiyorum kazanamiyorum deyince biraz tuhaf oluyor.
Ama bizim çifçimiz yine akıllanmaz.
Az kalsın gidip 150 bin krediye imza atıp traktör alacaktık. Bunun faiziyle 210 220 bin borç olması demekti.

Yüce Rabbim işimizi rast getirdi de vaz geçtik.
Eğer alsaydık kazanan bayi fabrika banka olacaktı.
Sonra 5 yıl krediyi ödemek için yemeyecek içmeyecek bankaya al ben yiyemedim sen ye diyecektik.😡😡

5 yıl sonra traktöre bakacaktık traktör eskimiş.
Satsan alan yok. 150 bin krediylede 210 220 binlik traktör 60 70 bin olmuş.
Çifçinin hali bu. Keşke onun yerine arsa ev dükkan alsa. Yada hiç bir şey almasa borcuda olmasa.
Borcu olan kimsenin efendisi olamaz.

Atatürkümüz zamanında köylü milletin efendisi demiş ama o zamanki köylünün komşusuna bile borcu yokmuş. Şimdiki köylünün yemciye mazotcuya bankacıya kooperatiflere uçan kuşlara borcu var.

Bu kadar kuruma borcu olan bir toplumun bir kitlenin kime karşı bir saygınlığı olur.
Bankaya gidiyon borçun şu kadar
Kooperatife gidiyon borcun şu kadar
Yemciye gidiyon borç
Mazotcuya gidiyon borç
Nere gitsen borç
Bu kadar borçla biz ancak şehirlinin efendisi değil kölesi oluruz.

Ne zaman kitle ve toplum olarak akıllanırsak o zaman ürünümüzü kendimiz satarız. Milletin efendisi oluruz.
Sen ödenmeyen borçların altına gir sonra efendi değilmiyim de. 😔😔😤😤

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Hadiya sen benim ne is yaptigimi ne kadar kazandigimi biliyormusunki konuşuyon iş ankaraya gitmeklemi oluyor biz sivas et ureticileri birligi olarak eski bakan faruk celigi ne zaman cebinden arasak acardi derdimizi dinlerdi biseyler yapmaya calisirdi ama adami birakmadilarki yapsin sen dil uzatirken once kiminle konustuguna dikkat et

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

o kadar çok biliyorsan benim ne iş yaptığımı biraz irdirgermisin?

senin derdini dinleyen bakan o kadar. sizin oraların bir hikayesini sana yazayım.
Köyün birine zamanında bir millet vekili gelir. Köylülerin derdini dinleyip sigara paketinin üzerine notlarını itina ile yazmış. daha sonra köyden çıkarken son sigarasını da yakıp paketi yol kenarına atıp gitmiş.

yani olay senin anlayabileceğin şekilde yazayım. ya kendi içimizden birini seçeceğiz , ya iş yapabilecek kişiyi arayacağız yada bizler adam olacak yada toptan gideCEĞİZZZZ.

o kadar çok biliyorsan benim ne iş yaptığımı biraz irdirgermisin?

senin derdini dinleyen bakan o kadar. sizin oraların bir hikayesini sana yazayım.
Köyün birine zamanında bir millet vekili gelir. Köylülerin derdini dinleyip sigara paketinin üzerine notlarını itina ile yazmış. daha sonra köyden çıkarken son sigarasını da yakıp paketi yol kenarına atıp gitmiş.

yani olay senin anlayabileceğin şekilde yazayım. ya kendi içimizden birini seçeceğiz , ya iş yapabilecek kişiyi arayacağız yada bizler adam olacak yada toptan gideCEĞİZZZZ.
Biz bilinçli bilinçsiz iş yapmasak hesap kitap görmeden gider bankalrdan krediye bulaşırsan bakan bize ancak o kadar bakar. İş bakandan falan bitmiyo şu her şeyin pahalılığında bilene eşşek yüküyle para kazanan çifçiler var ama onlar akıllı düşünür isanlar krediye falan bulaşmamışlar. Her şeyi gücü yettiği kadar gören insanlar.

En basit örneği dedem. Ben hiç hatırlamam kredi çektiğini 480 lik traktörle bizden de çok yaşlı olduğu halde 80 yaşında Allah uzun ömür versin. Bizden daha çok ekiyor daha çok kazanıyor.

Çünki ürününü kaldordığında bankaya faizz ödemeye koşmuyor. Parasını cebine koyup evine gidiyor...
Herkes kendi kendine ediyor.

En basiti traktörlerin fabrika satış fiyatına bakıyorum 150 bin sahibindende almış satan adama bakıyorum 118 bin
Bir.insan ne kadar kazanırsa kazansın bu işin içinden çıkabilirmi. Malın para etse nr olur mazot 1 tl ucuz olsa ne olur gübre atmadan eksen ne olur. Nasıl kazanacan daha durup duruken 30 35 bin zarar etmişsin birde kredi faizi ödeyecen 40 50 bin
Çırpınışlar boşu boşuna
Önce hesap kitap yapacan alacaksan peşin alacan alamıyorsan elindekinn kıymetini bilecen.

Borcu olan ciftciyle borcu olmayan ciftcide ayni sen urununu goturunce senin borcun var 50 kurus senin için borcun vok 100 kurusami alalim diyorlar herkez ayni muameleye goruyor ofise bugday goturuyon alimci memurun kafa atiyor bugun alim yok deyip arkana bakarak gonderiyor senin uc troktorun var onun bir traktoru var senin bin ton arpan b8n ton bugdayin var deyip muamele yapmiyor bizi kimse adam yerine koymuyor galeriye gidiyorsun alti ustu traktor sadece demir yığını 150 binden kapi acıyor kamyon almaya gidiyorsun adam ucak gibi yapmis tartsan traktorden agir beygir olarak onun iki kati traktorden ucuz araba almaya gidiyorsun mersedece bmw ye bakiyorsun neler var neler traktorden daha ucuz kardesin televizyonda reklamlari donuyor slaj biçme makinasi 52 bn tl yazmislar alti üstü demir alti ustu demir kilo ile tartsan demirin tonu 2200 tl bu kac ton ki bu para isteniyor bircok arabanin fabrika cikis fiyatından daha pahali adam o paraya araba satiyor icinde motoru var herseyi var sen ondan daha pahaliya alti ustu demir satiyon kardesim bu ciftciyi soymak degilde ne demek istedigim bu biz örgütlenmiyoruz bir olmuyoruz sesisimizi cikarmiyoruz bizi inek gibi sagiyorlar esek gibi sirtimiza biniyorlar