Avrupanın EN Büyük Besi Bölgesi-KAYSERİ

amaç hayvancılık değil hayvancılık yapan insanları merkeze yakın yerlerden çıkarıp betonlaşmaya devam etmek
20 megawat kapasiteli biogaz tessi kurmak
önce esk kesim hane açsın 3-5 tane kesimcinin elinde kayseri
büyüklerden biri kesmez piyasayı düşürür diğerleri keser kesmeyene mal verir olan üreticiye olur

Beside üretim mi var sanki buzağ olmadıkca. Karstaki sadece buzagı uretimi yapan yetistiricilerimize çok düşük fiyatlı angus sperması sunacaksın ki insanlar kendi hayvanina atsin çıkan güzel buzağları sattıkca bu işin tadını alacak ve daha çok anaçla bu isi yapacak. Yoksa dünyanin besihanesini kursan nolur buzağ olmadıkça

Buzağı olmazsa ne et ne de sut üretimi olur bu konuda en onemli is sperma cok onemli hangi cinsi aşılatacaz karar iyi verilmeli
Abi bak sağmal isletmelerde hayvanin sütü alinir yan ürun olan erkekler de beslenir. Merada da etci irk anaclar beslenir etci ırk yavrular alinir ve beslenir. Bizim doguda sutcu hayvanlari (montofon ve simental) meraya saliyorlar onlarin buzagisini aliyorlar. Dogudaki süper meralarda yapilacak is mi bu. Etci ırk yapilmaya baslanmalı diye dusunuyorum. Demiyorumki 10 bin liraya gebe düve alsınlar. Ellerindeki montofon zavot simental ve melezlerine ya aşımla ya tohumlamayla angus şarole ve benzerleri atarak bu buzagilari elde etsinler

Doğu et sorununa çözüm olur mu olur..

ama orda ne insan kaldı nede sermaye..

bütün doğu anadolu nun toplam nüfusu bi ıstanbul etmiyor..

buyur burdan yak!

on yılların hatta asırlık bi sorun..

kır mutlu olmadan kente huzur haram olur.. cesselam
Aynen altına imzamı atarım. Ama abi 1 kişi yapar işin dadını alır istanbuldan abisini amca çocuklarını çagırır. 1983 sayımında kars (o senelerde ığdır ve ardahan da dahil) 2.5 milyon buyukbas ondan cok daha fazla da kucukbad varmis. Hepsi merada geziyor. E abi biz zaten senede 1 milyon besi hayvanı ithal etmiyozmu? 2 milyon anaç gene olsun atak angus spermayı ne çıktıysa kesek arap ülkelerine et satmaya baslariz bile:) ama doguda ufak ufak baslamali ki devamında bu is buyusun

Beside üretim mi var sanki buzağ olmadıkca. Karstaki sadece buzagı uretimi yapan yetistiricilerimize çok düşük fiyatlı angus sperması sunacaksın ki insanlar kendi hayvanina atsin çıkan güzel buzağları sattıkca bu işin tadını alacak ve daha çok anaçla bu isi yapacak. Yoksa dünyanin besihanesini kursan nolur buzağ olmadıkça
Bunlar isi bilmeyen adamlarin veterinerlerin lakirtisi ne zaman karstan hayvan almislarda beslemislerde akıl veriyorlar karsta iyi mali bul karstaki saglamlik gelisen hayvan hic biyerde yok dana bi senelik besiden sonra karkas 500 600 kilo veriyor

Bunlar isi bilmeyen adamlarin veterinerlerin lakirtisi ne zaman karstan hayvan almislarda beslemislerde akıl veriyorlar karsta iyi mali bul karstaki saglamlik gelisen hayvan hic biyerde yok dana bi senelik besiden sonra karkas 500 600 kilo veriyor
Aynen haklısın. Zaten bu yüzden dunyada bu sektörde birinciyiz bizden ilerisi yok. Hatta herkes sıraya girdi kars malı isteriz angus da neymiş diye. Hatta amerika kacak olarak karstan numune hayvan kaçırdı. Tüm dünya zooteknist veterinerler tüm ömrünü bu işe adamıs bilim insanları hiçbirsey bilmez hepsi mal gibi oturur ama bizim ciftcimiz herseyin en iyisini bilir. Bundan ötürü en iyi yemler türkiyenindir en iyi hayvan türkiyenindir tarımda hayvancılıkta bjzden ilerisi yok demi.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Aynen haklısın. Zaten bu yüzden dunyada bu sektörde birinciyiz bizden ilerisi yok. Hatta herkes sıraya girdi kars malı isteriz angus da neymiş diye. Hatta amerika kacak olarak karstan numune hayvan kaçırdı. Tüm dünya zooteknist veterinerler tüm ömrünü bu işe adamıs bilim insanları hiçbirsey bilmez hepsi mal gibi oturur ama bizim ciftcimiz herseyin en iyisini bilir. Bundan ötürü en iyi yemler türkiyenindir en iyi hayvan türkiyenindir tarımda hayvancılıkta bjzden ilerisi yok demi.
Hadi yaa kactane dana besledin onu birak kactane kars danasi gordunde konusuyon bu sene satilan 1000 dana olmus kurbanda 400 tosun satıldı laf olsun diye konusma o yuzdenmi israil dogunun kirmizi hayvanini goturup islah ederek orda besi yapiyor isvicrede anadalonun boz irki vardir goturup islah etmisler 25 30 litre aliyorlar adam gorunce agzi acik kaliyor 2 dana beslemeyen 15 yasindaki cocuklar akil veriyor

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp
Avrupa kendi hayvanlarına angus asilayarakmi sorunu çözmüş kendi hayvanlarini islah etmisler avrupada cesit cok buyuk bas kucuk bas ve domuz yeniyor domuzdan buyuk basa sirami geliyorda buyuk bas yeniyor domuz kopek gibi bir dogumda 8 9 tane yavruluyor domuzun yendigi yerde et ihtiyacimi olur

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Hadi yaa kactane dana besledin onu birak kactane kars danasi gordunde konusuyon bu sene satilan 1000 dana olmus kurbanda 400 tosun satıldı laf olsun diye konusma o yuzdenmi israil dogunun kirmizi hayvanini goturup islah ederek orda besi yapiyor isvicrede anadalonun boz irki vardir goturup islah etmisler 25 30 litre aliyorlar adam gorunce agzi acik kaliyor 2 dana beslemeyen 15 yasindaki cocuklar akil veriyor
Karsa git kac tane yerli hayvan var herkes montofon simental çalışıyor. Ayrıca o oturduğun yerden rahatca söylediğin "ıslah etmek" dediğin laf acaba ne kadar kolay? Ben zaten garip bir laf söylemiyorum elimizde normal sayıda anaç var buna angus tohumu atmaktan bahsediyorum. Artık uruguay amerika brezilya arjantinden hayvan ithal ettigimiz yeter. Sadece melezlemeyle bu sorunu çözebiliriz. Bu fikrim denenirse çok ciddi sonuçlar elde edileceğinden eminim. Ama gel gör ki bu sektöre yıllarını vermiş sen hala en ufak bir fikir sahibi bile değilsin. Bu dediğimi türkiyede yapan birkac insan var isimlerini bilmiyorum ama cok ucuza guzel genetikli hayvan elde ediyorlar. Ben sana angus anacı al demedim dikkat et angus tohumu at en fazla 100 lira. Büyük sürü sahibiysen boğa ile çözersin

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN

2b9df8b844c864f80df1baea99c2ed03.jpg
al bak 2005 de 324.266 adet safkan angusu olan amerika ilk angusu görünce "ıy bu nası garabet bişi la" demiş ondan sonra ilk melezleme yapmış ardından safkan getirmiş ve bugün adam hayvan ihraç ediyor. Elimizde doğal kaynak var adam gibi kullanabilirsek güzel sonuclar aliriz. Zaten abi sen buzacılık yapmıyonmu 2 hayvana veterinerden angus tohumlat sonuçlarını bizimle paylaş