Traktörde hassasiyet orta yaydan mı yoksa milden mi olmalı?

Kullanıcılara sormak istiyorum fiat traktörlerinin 56 serileri orta koldaki yaydan hassasiyeti alırken 66 serisi traktörler hidrolik kolunun birleştiği milden alıyor. 285 massey ve 398 de ise yine orta kollun bağlandığı yerden alıyor sizce hangi sistem pulluk gibi ağır işlerde daha kullanışlı ve performanslı . sizin kulandığınız traktör markası modeli ve hassasiyet ayarı nedir?

Kollarin bağlandığı yerdeki milden hassasiyet aliyor, bir adet geniş pul var, pulu içe yada dışa takarak 2 seçeneği oluyor.
Teşekkürler kardeşim. Yeni bir şey daha öğrendim trakkulüp sayesin de peki kalın pulu içe mi yoksa dişarida mi daha hassas olur. Benim traktorun şu anki halinden biraz daha hassasiyetini artırma imkanımız var mi
e171db26d405f24addbf07298471e0f9.jpg
31dcdabaa1a9ddfb87d5ebd2051f77d3.jpg

060e98e1973b7a5a8021b556959dca9f.jpg

Pul senin traktörün pozisyonda yani dışta olması hassasiyeti azaltiyor, zorlu işlerde kullanmak için. Pul içe takilinca hafif işler için.
Hassasiyeti arttirmak için pulu içe alabilirsin.
Bir de youtube da new holland td serisi kullanma kilavuzu videosu var, hidrolik kullanma tavsiyelerini izlemeni öneririm.

• Beğen
Tepkiler: muhammet63
Pul senin traktörün pozisyonda yani dışta olması hassasiyeti azaltiyor, zorlu işlerde kullanmak için. Pul içe takilinca hafif işler için.
Hassasiyeti arttirmak için pulu içe alabilirsin.
Bir de youtube da new holland td serisi kullanma kilavuzu videosu var, hidrolik kullanma tavsiyelerini izlemeni öneririm.
YouTube açtım çok bilgilendirici videolar var teşekkürler herkese

https://youtu.be/anpCj_SvLKU
videonun 15. dakikadan itibaren ortakolu sökerek 5 li pulluk ile sürüm işlemi yapılabilmiş. Bu pulluk 6 lı olsa daha derin sürüm yapsa bile orta kol sökülü iken sürüm yapabilirdi. Yani pulluk uzadığı zaman orta kola itme gücü oluşturmayacağı için hassasiyet komutu da göndermez, ancak kuru toprakta ve çok derin işleme yaparsa biraz iletir.
Eğer pulluk 3 lü veya 2 li olsa orta kol sökülü işleme yapamaz, pulluğun arkası fazla kalkar. Bu da 2 li, 3 lü pullukta orta koldan hassasiyet için gerekli itme gücü oluşur.

Hassasiyeti oratadan beyin yayindan olar daha rahat yapiyor hassasiyeti bende 66 serisi ve 56 serisi de var fakat soyle birseyde var arkadaslar 66 serisi arkada ekipman varken korkmadan gidersin 56 da oyle degil pernonun takili oldugu yeri yirtar yada bey yayini catlatir 70 beygir uzeri traktorler icin keainlikle alttan olmali zaten kullandiklari buyuk pulluklarda teker oldugu icin asiri bir hassasiyete ihtiyac duyulmuyor

Hassasiyeti oratadan beyin yayindan olar daha rahat yapiyor hassasiyeti bende 66 serisi ve 56 serisi de var fakat soyle birseyde var arkadaslar 66 serisi arkada ekipman varken korkmadan gidersin 56 da oyle degil pernonun takili oldugu yeri yirtar yada bey yayini catlatir 70 beygir uzeri traktorler icin keainlikle alttan olmali zaten kullandiklari buyuk pulluklarda teker oldugu icin asiri bir hassasiyete ihtiyac duyulmuyor
"70hp den fazla traktörlerde büyük pulluklarda tekerlek olduğu için hassasiyete pek gerek yok" açiklaması doğru değil. Hassasiyet büyük traktörlerde de gereklidir ve kolaylik sağlar.
Hassasiyet aslında çeki gücünü ölçmek içindir, yan kol kökünden alınan sinyal gerçek çeki kuvvetini ölcer, orta kol ise çeki gücünü dolaylı yoldan ölçer, dolaylı ölçtüğü için bazı aletlerde handikaplidir.
Ama bişey varki Nh 66 ve Td serilerinin, tümosanların kökteki hassasiyet burcunun ayarını bilmeyen cok operatör var ve iyi çalişmadığı yönunde sikayetler var.

• Beğen
Tepkiler: GörkemÇetin
"70hp den fazla traktörlerde büyük pulluklarda tekerlek olduğu için hassasiyete pek gerek yok" açiklaması doğru değil. Hassasiyet büyük traktörlerde de gereklidir ve kolaylik sağlar.
Hassasiyet aslında çeki gücünü ölçmek içindir, yan kol kökünden alınan sinyal gerçek çeki kuvvetini ölcer, orta kol ise çeki gücünü dolaylı yoldan ölçer, dolaylı ölçtüğü için bazı aletlerde handikaplidir.
Ama bişey varki Nh 66 ve Td serilerinin, tümosanların kökteki hassasiyet burcunun ayarını bilmeyen cok operatör var ve iyi çalişmadığı yönunde sikayetler var.

Hassasiyet gereksizdir demiyorum beyefendi ben her ikisinide kullaniyorum 56 serisinin hidrolik hassasiyeti kim ne derse desin 66 serisinden cok daha guzel fakat bey yayli sistem 70 beygir ve uzeri traktorler icin gereksiz alttan hassasiyetli hidrolik daha randumanli daha kullanisli diyorum yanlis anlamis olabilirsiniz kusura bakmayin lutfen.

• Beğen
Tepkiler: ERKİLET HASAN