Erkunt Traktörün Mahindra grubuna satışı hakkında

28.04.2011
1,790
205
KARS

Öncelikle herkese merhaba Erkunt traktörün Mahindra grubuna satıldığı haberini duyar duymaz hepimizde bir burukluk oluştu haliyle üzüldük yerli firma diye tabir ettiğimiz milli gururumuz diyeceğimiz bir firmaydı niye böyle oldu dedik saydırdık yok öyle olacak yok böyle olacak derken Erkunt traktörden yetkili bir kişiyle konuşma fırsatı buldum ve olayın hiçte bizim sandığımız gibi olmadığını aktardı gel gelelim işin detayına.

Erkunt traktör satılmış fakat satıştan ziyade bu bir iş ortaklığı yani biraz daha detaylandıracak olursak gelişen ve sürekli değişen teknolojiye ayak uydurmak için pazar payını daha ileri seviyelere taşımak için atılmış çok büyük bir adım yönetim kurulu gine erkunt traktöre ait olacak şirket hisselerinin %100 ü satıldı yazıyor basında fakat şu anda yüzdelik dilim kesin belli değil eylül ayı sonunda Türkiye borsasına bildirdilecekmiş yüzdelik kesim.

Erkunt traktör adıyla üretime ve satışa devam edilecekmiş herhangi bir isim değişikliğine gidilmeyecekmiş.

Kaygılarımızı dile getirdim umarım Hindistan traktörlerinin kalite seviyesine inilmez dedim ve yetkili kişiden net cevap kesinlikle üretimimizde ve kalitemizde herhangi bir kalite düşüklüğü olmayacak ve daha ileriye taşınması için finansal destek verecekler dedi.

Pekii niye böyle bi yol izlendi dediğimdeyse son zamanda artırılan vergi yükünün altından kalkamadıklarını ve faaliyetlerine devam edebilmek için böyle bir yol izlediklerini söyledi.

Öncelikli hedeflerininse ülkede pazar lideri olup yurt dışında söz sahibi olmak olduğunu aktardı bir kaç seneye kadarda italyanlar ile iş birliği yapılacağı sinyalini de aktardı yani gelişmeler olumlu kimse kaygılanmasın ilerleyen zamanlarda en yetkili ağızdan da bunları duyacağız daha farklı gelişmeler olursa buradan gine gelişmeleri sizlere aktarmaya gayret gösteririm kalın sağlıcakla

Mahındra dünyanın en çok traktör üretip satan markası. Ancak şu var ki Hindistan üretimlerinin kötü namları onun bu büyüklüğünü gölgeler nitelikte. İnşallah daha iyi yerlere gelir. Fiyat politikasını da çiftçinin alım gücünü göz önüne alarak uygularsa satışı artırabilir. Ama ne olursa olsun bir Türk markası değil artık.

Mahindra belki iyi firma ama ne olursa olsun bir hindistan malı olduğu için kalitresiz algısı oluşdu biz çiftçilerin gözünde ki zaten ürettikleri traktörler de erkuntdan üstün değil.Bence italyan veya alman bir şirkete satılsa herşey bambaşka olabilirdi.Erkuntum yok ama canı gönülden destekleyen hatta satın almayı bile düşünüyordum ama şu saatden sonra hayatta almam ne olacağı belli değil çünkü.Tam anlamıyla "YAZIK" oldu.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci83
Öncelikle herkese merhaba Erkunt traktörün Mahindra grubuna satıldığı haberini duyar duymaz hepimizde bir burukluk oluştu haliyle üzüldük yerli firma diye tabir ettiğimiz milli gururumuz diyeceğimiz bir firmaydı niye böyle oldu dedik saydırdık yok öyle olacak yok böyle olacak derken Erkunt traktörden yetkili bir kişiyle konuşma fırsatı buldum ve olayın hiçte bizim sandığımız gibi olmadığını aktardı gel gelelim işin detayına.

Erkunt traktör satılmış fakat satıştan ziyade bu bir iş ortaklığı yani biraz daha detaylandıracak olursak gelişen ve sürekli değişen teknolojiye ayak uydurmak için pazar payını daha ileri seviyelere taşımak için atılmış çok büyük bir adım yönetim kurulu gine erkunt traktöre ait olacak şirket hisselerinin %100 ü satıldı yazıyor basında fakat şu anda yüzdelik dilim kesin belli değil eylül ayı sonunda Türkiye borsasına bildirdilecekmiş yüzdelik kesim.

Erkunt traktör adıyla üretime ve satışa devam edilecekmiş herhangi bir isim değişikliğine gidilmeyecekmiş.

Kaygılarımızı dile getirdim umarım Hindistan traktörlerinin kalite seviyesine inilmez dedim ve yetkili kişiden net cevap kesinlikle üretimimizde ve kalitemizde herhangi bir kalite düşüklüğü olmayacak ve daha ileriye taşınması için finansal destek verecekler dedi.

Pekii niye böyle bi yol izlendi dediğimdeyse son zamanda artırılan vergi yükünün altından kalkamadıklarını ve faaliyetlerine devam edebilmek için böyle bir yol izlediklerini söyledi.

Öncelikli hedeflerininse ülkede pazar lideri olup yurt dışında söz sahibi olmak olduğunu aktardı bir kaç seneye kadarda italyanlar ile iş birliği yapılacağı sinyalini de aktardı yani gelişmeler olumlu kimse kaygılanmasın ilerleyen zamanlarda en yetkili ağızdan da bunları duyacağız daha farklı gelişmeler olursa buradan gine gelişmeleri sizlere aktarmaya gayret gösteririm kalın sağlıcakla

Yav he he...
(Dayanamadım kusura bakma)

Bı yerde okudum ve katılıyorum

BABALARİ KURAR COCUKLARİ SATAR ...

Ayrıca mahindra Hisarlari aldığından beri doğru düzgün üretim yok işçileri 15 gün çalıştırıyor 15 gün ise bile cagarmiyor maaş ödemeleri de aynı keza

Abiler 2010 da Volvo Geely firmasına satıldı. Eskiden hem motoru hem kasası sağlam ancak konfor ve estetik olarak bircok arabadan geriydi. Geely ile birlikte aynı sağlamlığı muhafaza ederken (en az bozulan 6. Arac) aynı zamanda konfor da elde edildi. Bu dediğimde eski kasa Volvo XC90 ile yeni kasa Volvo XC90 ı karşılaştırmanızı öneririm. S90 diye yaptıkları arac bircok özellikte mercedes e220d ve bmw 5 serisi ve audi a6 dan da ileri. Ve hala aynı saģlamlığı koruyor. Eskiden hic gorulmeyen volvo ocaktan agustosa 8 ay boyunca 2500 adet sattı turkiyede. İnşallah bu da benzeri bir adım olur da yerli olan markamızı daha ilerilere taşır. Bizimkiler tafe diye bir traktör kiralamıs sağlammış baya sanırım oda hindistan malıymış emim değilim de. Saygılar

ERKUNT'TAN DA AÇIKLAMA GELDİ
Dünyanın ilk kadın traktör üreticisi ve Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan bugüne kadar pek çok ilke imza attıklarını vurgulayarak "2018 yılında kutlayacağımız 15. yılımıza M&M’le birlikte güçlü bir giriş yapıyoruz. Markamızı, M&M’nin global üretim ve satış ağının önemli bir parçası yaparak ülkemize ve ülkemiz çiftçisine daha fazla kazandırmak için çalışacağız." dedi.
Zeynep Erkunt Armağan yaptığı açıklamada Erkunt Traktör'ün Türk tarımının en büyük destekçisi olmaya çalıştığına ve çiftçilerin taleplerini yerinde dinleyip, hep yenilikçi çözümler üretmesine dikkat çekti ve "Türkiye'nin kendine yetebilecek bir ülke olduğuna inanarak, tarımsal üretim ithalatının yaratacağı dış ticaret açığının önüne geçmeyi amaç edindik. Tarımsal mekanizasyonun yurtiçinde üretiminin de bu sürecin önemli bir parçası olduğunu her fırsatta vurguladık. Bu anlayışın bir uzantısı olarak küresel ekonomiyle entegre olmamız gerektiğini biliyorduk, küresel çapta güçlü bir yatırımcıyı Türkiye'ye çekerek büyük bir başarıya daha imza attık." şeklinde konuştu.

http://www.haberturk.com/mahindra-mahindra-erkunt-traktoru-satin-aldi-1638597-ekonomi

Abiler 2010 da Volvo Geely firmasına satıldı. Eskiden hem motoru hem kasası sağlam ancak konfor ve estetik olarak bircok arabadan geriydi. Geely ile birlikte aynı sağlamlığı muhafaza ederken (en az bozulan 6. Arac) aynı zamanda konfor da elde edildi. Bu dediğimde eski kasa Volvo XC90 ile yeni kasa Volvo XC90 ı karşılaştırmanızı öneririm. S90 diye yaptıkları arac bircok özellikte mercedes e220d ve bmw 5 serisi ve audi a6 dan da ileri. Ve hala aynı saÄ£lamlığı koruyor. Eskiden hic gorulmeyen volvo ocaktan agustosa 8 ay boyunca 2500 adet sattı turkiyede. İnşallah bu da benzeri bir adım olur da yerli olan markamızı daha ilerilere taşır. Bizimkiler tafe diye bir traktör kiralamıs sağlammış baya sanırım oda hindistan malıymış emim değilim de. Saygılar

Traktor icin birsey diyemem, ama volvo artik motru kendisi yapmiyor.

Herkese merhaba ☺
Umarız hayırlı olur inşallah.

Bereket Tvden Ömer beyin paylaşımı gayet açıklayıcı olmuş onu sizlerle de paylasayim.

ERKUNT VE MAHİNDRA BİRLEŞTİ!
Mahindra Tarımsal Ekipmanlar Bölüm Başkanı Rajesh Jejurika,
Mahindra Direktör Yardımcısı Harish Gandotra,
Erkunt Traktör YK Başkanı Zeynep Erkunt Armağan
Önemli açıklamalarda bulundular.
Kendi yorumlarımı da katarak, özetle;

- Erkunt Traktör, kurucusu Zeynep Erkunt Armağan’ın liderliğinde varlığını devam ettirecek, hem de daha güçlü ve gelişerek,
- Mahindra bir dünya devi, traktör sadece bir sektörü, birçok ülkede satın alma ve ortaklık yaparak büyüme stratejisi izliyorlar. Buna paralel olarak Erkunt ile Türkiye pazarında ve Avrupa pazarında hızlıca büyümek istiyorlar.
- Mahindra sahip olduğu düşük maliyetli üretim, ar-ge, satın alma gibi imkanları Erkunt’a aktararak hedeflerine kısa vadede ulaşmayı öngörüyor. Bu imkanların sonucu olarak:
* Düşük maliyetli, dolayısıyla düşük satış fiyatlı Erkunt modelleri,
* Hali hazırda ar-ge merkezi olan Erkunt Traktörün bu faaliyetlerini büyüteceğini düşünürsek, daha teknolojik traktör modelleri,
* Erkunt’un ürün gamına eklenecek XTV (Daha çok ATV olarak bilinen araçların tarım versiyonu) modelleri,
* Ürün gamına eklenecek ekipmanlar,
* Ürün gamına eklenecek hasat makinaları,
* Yüksek ihtimal Mahindra Finans ile kolay satın alma süreci gibi avantajlar söz konusu.
-Armatrac markası ile 100 ülkeye ihracat yapılması planlanıyor.
- Türkiye’de kısa vadede pazar ikinciliği ve devamında pazar birinciliğini hedefliyorlar.

Çıkan haberleri değerlendirecek olursak;
- haber içerikleri,Mahindra’nın borsaya yaptığı açıklamalardan alınmıştır ve doğrudur. Hisselerin tamamını satın aldılar.
- Türkiye’de yetişen bir futbolcunun yurt dışına transferi gibi görüyorum. Kurucusu, yöneticisi, çalışanı, üreteni Türk ve böyle devam edecek.

Sonuçlarına bakılırsa;
-Mahindra açısından doğru bir seçim ve iyi bir yatırım. Çok önemsedikleri Türkiye pazarında Erkunt ile liderliği hedefliyorlar, zayıf oldukları Avrupa pazarında Armatrac ile güçlenmeyi hedefliyorlar.
-Erkunt açısından uluslararası marka olma yolunda gerekli bir adım. Kendi imkanları ile çok önemli noktalara geldiler ve başarılara imza attılar, artık bunu çok daha ileriye taşıma fırsatını değerlendirdiler.
-Bayiler açısından herşey çok pozitif, yeni ürünler, uygun fiyatlı adetli satışlar.
-Çiftçiler için daha memnun olacakları uygun fiyatlı ürünler ve tutkuyla bağlandıkları marka ile daha da farklı hizmetler satın alma yolu gözüküyor.

HAYIRLI OLSUN!

Diger yerliler vergi vermiyormuymus koc grubu yillardir vergide Turkiye cumhuriyetinin yukunu tasiyor .Vergi vermeyeceklerse gitsinler hindistanda traktor satsinlar.Yerli deyince aklima artik sadece basak traktor guvenli geliyor
Ne demiştk erkunt yerli montaj demiştik. Yerli üretim milli traktörümüz değilmiş demi. Daha zeynebin büyüsüne kapılıp hilesini yutanları sonra göreceğiz.

• Beğen
Tepkiler: ASARCIKLI

Ne demiştk erkunt yerli montaj demiştik. Yerli üretim milli traktörümüz değilmiş demi. Daha zeynebin büyüsüne kapılıp hilesini yutanları sonra göreceğiz.

Abi bu Erkunt sana ağır darbe vurmuş :) Satmadinda yanlız iyilik crd ile filan degismemissin kalpten giderdin Allah muhafaza

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Abi bu Erkunt sana ağır darbe vurmuş :) Satmadinda yanlız iyilik crd ile filan degismemissin kalpten giderdin Allah muhafaza
Sadece banamı yoksa kos koca bir.ülkeyemi. yedek parça tekeli servislerin bunları fırsata çevirmesi kalitesizliği . Sahibinde ne gir bak daha 10 ile 400 saatte haşmetler kudretler crd li heps kırla.

Satma konusuna gelince madyata dayanıyor. Yani artık bunu satımda krediyle traktör alım politikasına karşıyım. Sonra bankaya köle oluyon gerek yok. Ama satmadım diyede konuşmayacam dye bişey yok ... neyse o

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı