reygras

Abi ben sadece araştırmacıyım yanlıs yonlendirmek istemem. Ancak avrupada cok verilen bir gıda. Ancak yalnız ryegras ile besicilik olamaz. Sütculukte 17 18 kilogram sut veren inegin ihtiyaclarini sinirsiz yaş ryegras saglayabilir. Piyasada cok uç şeyler var yok efendim 8 10 bicim alinirmis da tek ryegrasla 30 kilo sut alirsin da beside tek ryegrasla hayvanı gergedan gibi eder de gibi birsuru bilgi kirliligi var. Ama cok arastirdigim bir bitki senede 2-3 bicim alınabiliyormus. Her bicimde kuru bicersen 1 ton civarı verim alınabiliyormus. Ama batıda ryegras silajı ve kurusunun yanı sıra otlatma çok yaygın. Ciddi bir otlatma var. Aynı zamanda kesif yem hayvanı çok yordugu icin döl problemlerine de iyi geliyormus diye duymustum. Kullanan herkes cok memnun kullanıp da kötü diyen birine denk gelmedim henüz. Silajını da kurusunu da yaşını da hep olağanüstü bir iştahla yedikleri göze çarpıyor. Aklıma gelen bu kadar. Tekrar soyluyorum tecrübem yok tecrübeli abiler daha iyi bilgi verir ben sadece tecrube etmis insanlardan duyduklarim

ilk baharda iki defa biçilir. diğer yıl için tohum dökmek üzere bırakılır tohum yaptığında çatır çatır kuruyken biçilir sıcakta toplanır tohumu dökülür kışa yeniden kalkar.
bizim köyde otlatanda var biçip kurutanda ama slaj için çokta uğraşmaya değmez inekler yulafa göre daha bi seviyor tek yem bitkisiyle hiçbir zaman besi olmaz bu hayvanın proteine minerallere bir sürü ıvır zıvıra ihtiyacı var mide yapısı gereği bile tek fenni yem ile sağlıklı beslenemiyor tek kesinlikle olmaz

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
ilk baharda iki defa biçilir. diğer yıl için tohum dökmek üzere bırakılır tohum yaptığında çatır çatır kuruyken biçilir sıcakta toplanır tohumu dökülür kışa yeniden kalkar.
bizim köyde otlatanda var biçip kurutanda ama slaj için çokta uğraşmaya değmez inekler yulafa göre daha bi seviyor tek yem bitkisiyle hiçbir zaman besi olmaz bu hayvanın proteine minerallere bir sürü ıvır zıvıra ihtiyacı var mide yapısı gereği bile tek fenni yem ile sağlıklı beslenemiyor tek kesinlikle olmaz
Tohum parası bi defa verip kendi tohumu ile gelecek yila devam ettirilebilmesini bilmiyordum. Bugün de yeni bilgi ögrenmiş oldum.

Burda baska bu ot hakkında bilgisi olanlar varsa ben bisey sormak istiyorum
Ryegrass otu yonca gibi havadaki serbest azotu toprağa bağlar mı? Yoksa buğday gibi azotu mu sömürür?
Dar yapraklı bitki benim bildigim kara cim turu azotu bağlamaz
Azotu bağlayan yuvarlak yapraklilar baklagil yonca bezelye fiğ gibi

• Beğen
Burda baska bu ot hakkında bilgisi olanlar varsa ben bisey sormak istiyorum
Ryegrass otu yonca gibi havadaki serbest azotu toprağa bağlar mı? Yoksa buğday gibi azotu mu sömürür?

http://www.yembitkileri.gen.tr/caramba.html

Sorgum sudan otu gibi dekara 10 kg gübre atıp sulanıp hemen biçilirse azot zehirlenmesi yapıyor, gübrelemede dikkatli olmak gerekiyor.Yonca gibi azot bağlayıcı özelliği yok.Topraktan makro ve mikro elementleri sömürüyor.:)
Rasyonu kuru madde, enerji, protein , calsiyum v.s. maddelere göre hazırlamak gerekiyor.Kalsiyum miktarı yoncaya göre az, süt için kalsiyum gerekir.
Rasyon için iyi bir seçenek gibi duruyor.

• Beğen

şu ota karaçim dememizde sakınca yoktur sanırım.
karaçim ekenlerin en büyük sorunu ilk biçimi kurutmak biraz zor oluyor havalar serinken biçiliyor birkaç defa çevirmek gerekiyor bu süreçte yağmur yeme olasılığıda çok yüksek oluyor

şu ota karaçim dememizde sakınca yoktur sanırım.
karaçim ekenlerin en büyük sorunu ilk biçimi kurutmak biraz zor oluyor havalar serinken biçiliyor birkaç defa çevirmek gerekiyor bu süreçte yağmur yeme olasılığıda çok yüksek oluyor
Karacim degilsede cok benzer özelliklere sahip İlhan hocam
Bizim bolgede kara cim ve yabani yulaf cok olur yetisir kendiliginden hububat tarlalarinda ve biz bununla mucadele için Hububatta pahali dar yaprakli ot ilaclati kullaniriz
Ben uzun suredir karacim ve yabani yulafa dar yaprakli ilaç kullanmam
Bugday arpa ve bos birakirim bu sirlamada bugday arpa dan sonra yabani yulaf kara cim kendiliginden gelir genis yaprakli ot ilaci hardal ve papatyaya kullaniyorum sonra ure zamani 10ila 15 kg ure ve ota bicimi yaparim
Ot biciminden sora sürüp birakiyorum
Değerli bir ot deniyor reygras bizim kara cime gore biraz daha hizli yuksek verimli
Ama kendiliginden gelen yetisen bazi yerlerde maliyet için ucuz
Tabi her bolgede yetisir mi bilmem

Sakarya bölgesi olarak ilkbahar yağışları çok alan bir bölge olarak bakarsak
13 kasımda deneme amaçlı geçte olsa ekim yaptık
Sonuçları sıralamak gerekirse
Mayıs 10 gibi biçim yapıldı 3 günlük kuruma sonrası biraz fazla kurudu makina beklerken streçleme makinası ile Slaj yaptık geç ekime rağmen 1.750 kg ortalama Slaj aldık tekrar yetişirdi ama mısır ekileceğinden dolayı bozduk
Yem bezelyesi tritikale karışımına göre verim olarak bakılırsa eğer erken ekip sonbaharda bir biçim alınıp kışa girerse baharda iki biçim yapılıp Slaj yapılırsa dekara 6 ton kadar rahatlıkla verim alınabilir hayvanların tüketimi mükemmel paket slajlardan çıkan ürün ün kendine has çok güzel kokusu var (bezelye paketlerinin yanına yaklaşılmıyor kokudan)
Ryegrass arkası ekilecek ikinci ürün bezelye arkası ekilen ürün kadar albenili olmuyor verimleri daha düşük gibi duruyor hasatta onlarıda paylaşırım
Sonuç olarak ekilecek bir ürün bezelye ekimi yerine tamamen ryegrass ekimi planlıyorum bu sene

Karacim degilsede cok benzer özelliklere sahip İlhan hocam
Bizim bolgede kara cim ve yabani yulaf cok olur yetisir kendiliginden hububat tarlalarinda ve biz bununla mucadele için Hububatta pahali dar yaprakli ot ilaclati kullaniriz
Ben uzun suredir karacim ve yabani yulafa dar yaprakli ilaç kullanmam
Bugday arpa ve bos birakirim bu sirlamada bugday arpa dan sonra yabani yulaf kara cim kendiliginden gelir genis yaprakli ot ilaci hardal ve papatyaya kullaniyorum sonra ure zamani 10ila 15 kg ure ve ota bicimi yaparim
Ot biciminden sora sürüp birakiyorum
Değerli bir ot deniyor reygras bizim kara cime gore biraz daha hizli yuksek verimli
Ama kendiliginden gelen yetisen bazi yerlerde maliyet için ucuz
Tabi her bolgede yetisir mi bilmem
İsmail abi bizim köyde çok benzediği için regras otuna karaçim deyip geçiyoruz.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Sakarya bölgesi olarak ilkbahar yağışları çok alan bir bölge olarak bakarsak
13 kasımda deneme amaçlı geçte olsa ekim yaptık
Sonuçları sıralamak gerekirse
Mayıs 10 gibi biçim yapıldı 3 günlük kuruma sonrası biraz fazla kurudu makina beklerken streçleme makinası ile Slaj yaptık geç ekime rağmen 1.750 kg ortalama Slaj aldık tekrar yetişirdi ama mısır ekileceğinden dolayı bozduk
Yem bezelyesi tritikale karışımına göre verim olarak bakılırsa eğer erken ekip sonbaharda bir biçim alınıp kışa girerse baharda iki biçim yapılıp Slaj yapılırsa dekara 6 ton kadar rahatlıkla verim alınabilir hayvanların tüketimi mükemmel paket slajlardan çıkan ürün ün kendine has çok güzel kokusu var (bezelye paketlerinin yanına yaklaşılmıyor kokudan)
Ryegrass arkası ekilecek ikinci ürün bezelye arkası ekilen ürün kadar albenili olmuyor verimleri daha düşük gibi duruyor hasatta onlarıda paylaşırım
Sonuç olarak ekilecek bir ürün bezelye ekimi yerine tamamen ryegrass ekimi planlıyorum bu sene
Yem bezelyesinide ihmal etme tek başına reygras baska ama reygras yem bezelyesi karsimi çok başka
Bunun rasyon degerlerini bilen arkadaşlar bilir
Reygras ve yem bezelyesi karisimi uygun ölçülerde cok dengeli ve yararli karsim olur

Her bitki kendi tohumunu üretir, bir sonraki yeni sezon(yıl) için. Doğadaki-meradaki bitkilerin her sene nasıl yeniden yeşerdiğini sanıyorsun ki?
Reygrası meyve sebze sanmışım gibi söylemişsın [emoji2] Tabiki tohum yapar bitkiler fakat her kültür bitkisi tohumunu birakinca ertesi yil yapmiyor, yabani otlar arasinda eriyip gidebiliyor. Reygras hakkinda ayrintili bilgim yok, daha hiç ekmedik.

• Beğen

peki reygrasla besi yada damızlık yetiştirmek istersek yanına ne eklenmeli sadece reygras yetmez diyen arkadaşlarda var işin açıkçası
yetmez demek olmaz şöle yada böle olmalı demek lazım bi konuya olmaz diyorsan olurunu açıklaman lazım
benim bu konuyu açmamdaki amaç madem bu kadar etkili ve ucuz bir besin ülkemiz için kullanımını arttıralım ve etkisini dahada nasıl arttırabiliriz (yanında neler kullanalım) bunları tartışalım

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN