Çiftcinin 550 Milyon YTL sini Hurda Traktörler Yiyor..

17.12.08@gozlem.jpg

Ynt: Çiftcinin 550 Milyon YTL sini Hurda Traktörler Yiyor..

Heyt be Erkunt konuşturmuş yine milliyetçiliğini.Hem kendisi kazanacak hemde Türk çiftçisi.İnşallah vatana ve millete hayırlı olur.

İkiyüz bin traktör değiştiğini düşünelim. Ortalama bir traktör 50 milyar diyelim. Bin tanesi 50 trilyon, 10 bin tanesi 500 trilyon, 100 bin tanesi 5 katrilyon, 200 bin tanesi 10 katrilyon. 550 milyon ytl nin 300i milyonu yedek parçaya harcanıyor. Bu yedek parçanın hemen hemen tamamı yurt içinde üretiliyor. Bu 300 trilyon kendi ekonomimiz içinde kalıyor, istihdam yaratıyor, katma değer yaratıyor ve en azından bu para ülke içinde kalıyor. Peki traktörleri değiştirdiğimizde diyelim ki erkunt, başak ve tümosan yerli üretim ve pazardan yüzde elli pay alsınlar ki bu kadar pay alamayacakları da aşikar. Ne olur 10 katrilyonun 5 katrilyonu yine ülke dışına. Artı bu traktörler kadar da yedek parça parası dış ülkeye. Sonuç ne oldu. Çiftçi kazandı öyle mi? Demek ki matematik bu kadar basit olmuyor. Matematiğin bir de bu yönleri var. Peki bu yönlerini yansıtan var mı? Yok. O halde çıkarılacak iki sonuç var. 1- her makaleye inanmayacaz. 2- diyelim ki gavurdan bile alsak ekipmanlarımıza ve makinalarımıza iyi bakacaz. Çünkü bu paralar hep dışarıya gidiyor. daha iyi tarım yapacaz diye 10 katrilyonu traktöre harcayacağımıza bu parayı alt yapıya harcasak, örneğin sulama altyapısına harcasak ülkenin ne kadar milyon dönümüne su götürebiliriz. Benim şahsi kanaatim. Tartışılabilir.

Çiftçimizde para var mı diye soran yok. Bu kadar traktör hurda değişmeli deniyor. Adamda para olsa zaten değiştirecek. Kimse hurda traktörlerle tarım yapmaya meraklı değildir diye düşünüyorum. Yukarıda hesaplanan paralarıda kimsenin çiftçiye verebileceğini düşünmüyorum. Çiftçide bu paraları kazanamayacağına göre demekki verimi arttırmaya yönelmeliyiz. Zaten verimde artışı yakalasak fiyatlarda yüksek olsa çiftçi zaten para kazanır traktörünüde, ekipmanınıda değiştirir. Borçla, harçla herkes birşey alır. Fakat birde ödemesi var. Hergün TV ' de kredi borçlarından geri alınan araçları görüyoruz. Onun için en iyisi parayı kazanıp istediğin traktörü, ekipmanı satın alabilmek....

wer o zaman 30-35 bin tl ye servetide alsın millet yabancıya gitmesin.Hem türkiye kazansın diyo hem avrupalılarla fiyatta kafa kafaya gidiyo..nası wercen hurda traktörünüde alcan yenisini.

diomedes link=topic=11045.msg132866#msg132866 date=1231625057' Alıntı:
İkiyüz bin traktör değiştiğini düşünelim. Ortalama bir traktör 50 milyar diyelim. Bin tanesi 50 trilyon, 10 bin tanesi 500 trilyon, 100 bin tanesi 5 katrilyon, 200 bin tanesi 10 katrilyon. 550 milyon ytl nin 300i milyonu yedek parçaya harcanıyor. Bu yedek parçanın hemen hemen tamamı yurt içinde üretiliyor. Bu 300 trilyon kendi ekonomimiz içinde kalıyor, istihdam yaratıyor, katma değer yaratıyor ve en azından bu para ülke içinde kalıyor. Peki traktörleri değiştirdiğimizde diyelim ki erkunt, başak ve tümosan yerli üretim ve pazardan yüzde elli pay alsınlar ki bu kadar pay alamayacakları da aşikar. Ne olur 10 katrilyonun 5 katrilyonu yine ülke dışına. Artı bu traktörler kadar da yedek parça parası dış ülkeye. Sonuç ne oldu. Çiftçi kazandı öyle mi? Demek ki matematik bu kadar basit olmuyor. Matematiğin bir de bu yönleri var. Peki bu yönlerini yansıtan var mı? Yok. O halde çıkarılacak iki sonuç var. 1- her makaleye inanmayacaz. 2- diyelim ki gavurdan bile alsak ekipmanlarımıza ve makinalarımıza iyi bakacaz. Çünkü bu paralar hep dışarıya gidiyor. daha iyi tarım yapacaz diye 10 katrilyonu traktöre harcayacağımıza bu parayı alt yapıya harcasak, örneğin sulama altyapısına harcasak ülkenin ne kadar milyon dönümüne su götürebiliriz. Benim şahsi kanaatim. Tartışılabilir.

...

arkadaşlar değiştirecek durumumuz olsa gider en gıcırından alırdım ama malesef durum yok ber çokmu istiyom kabinsiz küflü enter üstünde gezmeyi ama durumbu arkadaşlar para olsa siz söylemeden yapacağız bu işi hem şu fazla yakıt işine kafam takıldı bizim enter 36 yaşımda ama köydeki diğer traktörlerle aynı işi yapıyo onlar kadar yakmıyo ama ben yinede enterimle mutluyum bide şu masraf yönüne katılıyorum ama yani yeni bir traktörün daha fazla masrafı var onun içine özel yağsı konulacak şurasına şu kayulacak burasına bu derken sakil olursun eski mallarda bu yandan biraz avantajlı bana göre motor defransiyal ve hidrolik yağsını eksik etme yürü yoluna

alipasalierkan link=topic=11045.msg132943#msg132943 date=1231632572' Alıntı:
Çiftçimizde para var mı diye soran yok. Bu kadar traktör hurda değişmeli deniyor. Adamda para olsa zaten değiştirecek. Kimse hurda traktörlerle tarım yapmaya meraklı değildir diye düşünüyorum. Yukarıda hesaplanan paralarıda kimsenin çiftçiye verebileceğini düşünmüyorum. Çiftçide bu paraları kazanamayacağına göre demekki verimi arttırmaya yönelmeliyiz. Zaten verimde artışı yakalasak fiyatlarda yüksek olsa çiftçi zaten para kazanır traktörünüde, ekipmanınıda değiştirir. Borçla, harçla herkes birşey alır. Fakat birde ödemesi var. Hergün TV ' de kredi borçlarından geri alınan araçları görüyoruz. Onun için en iyisi parayı kazanıp istediğin traktörü, ekipmanı satın alabilmek....
çok doğru konuşmuşsun bide 20 yaşından büyük traktorlerı trafikten çıkaracaklar diye bi muhabbet inş o olmaz yoksa çiftçiler bankalara köle olacak

kapitalist fabrikatör tuzaklarından bir tanesi daha.Sanki çiftçiyi düşünmüş oluyor beyefendiler.Hurdaymış sanan ne arkadaşım benim işimi görüyormu yeter bana.Senin bilmem ne traktörünü ne yapayım.O kadar çiftçi dostuysan yarısından fazlası vergi olan traktör fiatlarını düşür aşağıya

Yaw onlarının işine öle gelio yeni motor alsın millet para kazanalım ayağına kandırıyorlar böyle o zmn sıfır motorların wersinler ucuza ne 50 binden ayak kaldırıyorlar wersin 20 bine 25 e o zmn görelim yine böle bişiler çıkartacaklarmı? Zaten bi motoralıyon motor senın mı bankanınmı bellli değil nasıl iş bilmem sonrada böle şeyler çıkartıyorlar ..

hiç de çiftçinin 550 milyonu çöpe gitmiyor.eski traktörler yenilerden daha kaliteli ve saglam.işin gerçegi.bugün mf 165 ler hala altın gibiyse mf 285 ler fıat 640 lar vs vs bugün bu eski traktörlerin bakımı ve servis olanagı çok daha iyi ve ucuz.birçok sanayici ve tamirci bu işle kazanıyor.binlerce kişi kazanıyor.çiftçide hiç eski traktöründen şikayetçi degil.bugün tamirci,yedek parça satan acentacı,traktör galerileri şöyle bir baktın mı hep o 550 milyonun çöpe gittiği traktörler var.demekki çöpe gitmiyor.
aslında çiftçi traktöre degil traktörün arkasındaki ekipmana önem vermeli tarlasının peşinde koşmalı.traktörün degil.biride benim traktör peşinde koşan. hayallerle ,seneye harmana öderiz üç harman dört harman larla gelecegimizi ve umutlarımı yedik ben böyle düşünüyorum ama çok geç oldu.

köylü link=topic=11045.msg211368#msg211368 date=1252000964' Alıntı:
hiç de çiftçinin 550 milyonu çöpe gitmiyor.eski traktörler yenilerden daha kaliteli ve saglam.işin gerçegi.bugün mf 165 ler hala altın gibiyse mf 285 ler fıat 640 lar vs vs bugün bu eski traktörlerin bakımı ve servis olanagı çok daha iyi ve ucuz.birçok sanayici ve tamirci bu işle kazanıyor.binlerce kişi kazanıyor.çiftçide hiç eski traktöründen şikayetçi degil.bugün tamirci,yedek parça satan acentacı,traktör galerileri şöyle bir baktın mı hep o 550 milyonun çöpe gittiği traktörler var.demekki çöpe gitmiyor.
aslında çiftçi traktöre degil traktörün arkasındaki ekipmana önem vermeli tarlasının peşinde koşmalı.traktörün degil.biride benim traktör peşinde koşan. hayallerle ,seneye harmana öderiz üç harman dört harman larla gelecegimizi ve umutlarımı yedik ben böyle düşünüyorum ama çok geç oldu.
alk-*s ayakta alkışlanır +rep

tabi tabi.eski traktörleri ortalama 10 000 liraya verip birer fendt alalım alaman harikası.450 000 lira para mı.bugün her çiftçide var o para.sadece herkes yok ayağı yapıyor.eskiden bir politikacının 45 kilo altını olduğu ortaya cıkınca eşi.bu kadar altın herkeste var demiş ti.ben inanmıyorum herkeste var.para birer fendt alın bakiyim.hafta sonu herkeste görücem.bende perşembe günü alayım.süper loto o gün çekiliyorda. arab-*-*

bir traktör asla hurda olmaz.bozulan parçanın yenisini takarsın.sadece eski teknolojiden dolayı verimsiz çalışır.çok yakar.yada arıza yapar.bizim burada 40 küsür yıllık mf 165 i hala kullanan var.ustası var.parçası var.hurda değil.....

bence yeni ne olursa olsun her zaman eskiden iyidir ama çiftçide para yok çöiftçi bitti artık helede son 2-3 senedir gübre mazot tohum ihtiyacını dahi karşılıyamayan çiftçiler iyice arttı bu adam nasıl kalkıp sıfır traktör alsın parası olan elbette yeni binmek ister ama parası olmayan ne yapsın

atacankocer23 link=topic=11045.msg211397#msg211397 date=1252005434' Alıntı:
bence yeni ne olursa olsun her zaman eskiden iyidir yerli yabancı tartışmasına gelincede hangisi iyi ise bence onu almak lazım sadece yerli olduğu için onu tercih etmek yanlış diye düşünüyorum
sonuçta traktör alıp satmak herkezin kendi hür iradesidir.....yanlış veya doğru bişey diyemeyiz...herkezin kendi seçimi....