TARIMSAL İŞLETMECİLİKTE ''MALİ DİSİPLİN'' DEYİNCE AKLINIZA NE GELİYOR?

Tarımsal işletmenizde ekonomik stratejiler izliyor musunuz? Ekonomik prensipler belirleyip buna göre hareket etme alışkanlığınız var mı? Mali açıdan tüm detayları inceliyor musunuz? bu durumun gerekliliğine inanıyor musunuz?

Ynt: TARIMSAL İŞLETMECİLİKTE ''MALİ DİSİPLİN'' DEYİNCE AKLINIZA NE GELİYOR?

Agri_King link=topic=11189.msg113971#msg113971 date=1229738439' Alıntı:
IMF hepsini hallediyor.
Ben bireysel olarak sizin işletmeciliğinizin hangi koşullarda gerçekleştiği ile ilgili düşüncelerinizi bekliyorum... (mikroekonomik) yoksa makroekonomik olarak bakarsak dediğinizde yanlışlık yok...

Mikro, makro, nano ve mega düzeyde muz cumhuriyeti şeklinde bir gecede gümrükler değişir, gemiler gelir gider, bir çuval gübre 100 lira olur, mazottan aldığı vergiyi bile geri vermeden destek veriyorum der, dövizin ne olacağı, ürünün ne edeceği belli değildir. Bu durumda; Post doktora da yapsan tarım ekonomisinde, hedefi tutturma şansın, Nurullah Ataç ' ın mahalle kahvesi filozofları ile hemen eşittir. Ancak ve ancak o da kestirebilirsen, megatrendleri yakalamakla biraz şansın olabilir, trend TV ye ya da kahveye inmişse o da zaten geçmiştir. Bu durumda burada en mantıklı cevap gene de IMF dir. Ha arkadaşım ben tez yazacam diyorsan gel kal 1-2 hafta anlatayım.

Agri_King link=topic=11189.msg117777#msg117777 date=1230001016' Alıntı:
Mikro, makro, nano ve mega düzeyde muz cumhuriyeti şeklinde bir gecede gümrükler değişir, gemiler gelir gider, bir çuval gübre 100 lira olur, mazottan aldığı vergiyi bile geri vermeden destek veriyorum der, dövizin ne olacağı, ürünün ne edeceği belli değildir. Bu durumda; Post doktora da yapsan tarım ekonomisinde, hedefi tutturma şansın, Nurullah Ataç ' ın mahalle kahvesi filozofları ile hemen eşittir. Ancak ve ancak o da kestirebilirsen, megatrendleri yakalamakla biraz şansın olabilir, trend TV ye ya da kahveye inmişse o da zaten geçmiştir. Bu durumda burada en mantıklı cevap gene de IMF dir. Ha arkadaşım ben tez yazacam diyorsan gel kal 1-2 hafta anlatayım.
Tarımsal ekonomi konusunda bir tez yazacak olsam üstad, gerçekten birşeyler dinlememe gerek yok... Geride aktif biçimde tarımla geçmiş 21 yıl, ekonominin göbeğinde geçen 3 yıl var... 24 sene yani... Bu arada henüz gencim... mutlaka birçok konuda öngörüleriniz doğru ancak bende işletmelerin mali karar süreçlerinin kahve veya televizyon sinerjisiyle bir yere varamadığını anlatmaya çalışıyorum bu konuyu açarak... Örneğin sizin Fendt tercihiniz, bizim 150 hp gücün üstündeki mf tercihimiz,her türlü ekipman tercihi bir ekonomik çıkarıma dayalı değil mi? en basit yaklaşımla sevgili çiftçi arkadaşlar girdi-çıktı hesabı yapsalar bu konu ile ilgili herşeyi not alsalar ellerinde en azından ciddi bir istatistik veri olur... Makro etkiler tartışılır ama hiç mi bilimsel olmayacağız tarımsal işletmecilikte?... Gümrükleri de iyi bilirim uzmanlık alanlarımdan biri de bu, bir konu açtım bununla ilgili ama henüz kimsenin dikkatini çekmedi... bir arkadaş birşeyler yazmış ama arkadaş tarafından anlaşılmamış konu gördüğüm kadarıyla... velhasıl aynen böyle mi devam etsin...
Herkes kendi ekonomisini tartarak yol alabilir dış etkiler olumlu ya da olumsuz olsa bile... Tartamıyorsa altında kalır, maalesef bu kadar net...

Şimdi güzel kardeşim; tartım işi için biliyorsun kantar lazım.. Senin merak ettiğin sektörde %1-2 büyük çiftlik işletmelerini bir kenara koyarsak ya da bilimsel tabirle 'ihmal edersek', geri kalan kitlenin karar vericileri ortalama 50 yaşlarında. 50 yaşta, bırak köyü tüm ülkenin genel eğitim ortalaması sadece 2,5 yıl. Yani sadece okuryazar. İlkokul mezunu bile değil. Anlayacağın bu kantar anca 2.5 tartar. Uzmanlık da öyle bir yerde bulunarak olmuyor. Kedi/kasap olayı gibi. Önce lisansını alacaksın, sonra yüksek lisansını yapacaksın, sonra doktora ve post doktora yapacaksın. Eğer hoca ile üçkağıt ilişkisi yoksa ya da aşırma tezler ile milleti kandırmadan alınteri varsa o zaman o kişiye uzman denir. onun adı da tıp, tarım ya da ekonomi uzmanı değil, atıyorum glokom, patates mildiyösü ya da forwarding yönetimi uzmanı falan olur. Yani koca bir üniversiteyi besleyecek devasa konularda çok zor uzman olunur. Şimdi bu 2,5 ve uzmanlık olayını birleştirirsen üstüne de koskoca tecrübeleri eklersen teoreminin şu şekilde sonuçlandığını göreceksin: 'Bizim insanımızın; Erkekliğine, Avcılığına ve Çiftçiliğine laf edilmezmiş.' Genç, enerjik, meraklı, cesaretli, atılgan bir kardeşimiz olarak umarım bu teoremin sonucuna çabuk ulaşırsın. Bak mesela bu ülkede bölge gözetmeksizin her yerde damlama sulamayı devlet 5 yıllığına finanse ediyor, bu bir bilimsel lokum gibi millete pazarlanıyor, dişine yapışmadan da kimse anlamıyor. Dişe yapışma olarak şunu kastettim: Damlama sulama tesisi ve çalıştırılması iyi bir mühendislik ve operasyon isteyen, aslında çöl iklimi ve toprak profilinde başarılı, göl kenarındaki 50 cm altında tuz tabakası bulunan yerlerde kullanılmaması gereken, toprağı tuzlulaştırma riski salma sulamadan çok da az olmayan bana göre ülkemiz şartlarında gubidik bi sistemdir. Yapıştı mı şimdi dişe? Ama bu damlama denen sistem hali hazırda 'modern ve bilimsel' diye sözde 'uzmanlar' tarafından 80 küsur il, 800 küsur ilçede pazarlanmakta ve teşvik sağlanmaktadır. Al sana bilimsellik, al sana uzmanlık, al sana teknoloji, al sana hebadan trenler, bozdur bozdur harca. Şimdi burada ben ne dedim? Kılavuz-karga/Burun-teres ahalinin mevcut hali. Kim neyi araştırıyor? Bırak çiftçiyi bunun mühendisi para verip kaç kitap alıyor? kaç fuara para verip gidiyor? kim üniversitede kaç kişiyi tanıyor? bunu ekvatorda 8 tur attırmak mümkün. son olarak 'garbage in garbage out'.. yani elindeki veri çöp ise araştırmanın sonucu da çöp olacaktır. falan.. filan.. falan..
e zaten de sen uzman olmuşsan ve birşeyler dinlemene gerek yoksa ben kime anlatıyorum, sen niye soruyorsun? neyse belki kız anlamasa da gelinler faydalanır.. Bu cevap bu topik altındaki son cevabımdır. Sana başarılar.

Nasıl yani? burada neyi sorguluyoruz? Benim uzmanığımı mı? lisans veya yüksek lisans gibi titrleri mi? ben gümrük uzmanlık alanım diyorsam ciddi bir sınav sonucu alınmış bir belgeden bahsediyorum... yıllarca pratikte yapmış olduğum konulardan... Ya siz neden bahsediyorsunuz üstad... olmazlardan, yapılamazlardan... Benim onlarca çiftçi arkadaşım, büyüklerim üniversite mezunu... olmasalar neyi değiştirir? en azından bu sitede yazdığım şeyleri herkesin algılayabileceğine son derece eminim ben...çiftçilik sadece makinalardan, ekipmanlarda ibaret değil bunun bir ekonomik yanı var ve bunuda ciddiye alalım diyorum ben... siz ne diyorsunuz? almayalım mı? plansız, programsız mı devam edelim...kendimizi bir hiç olarak mı kabul edelim? en zayıf noktamız bu zaten... ben herkesi dinlemeye açığım ama sizin davet biçiminiz çok ilginç... ilk etapta hiçbirşey dinlemeden birkaç tez yazabilirim diyorum ben... herşeyi ben bilirim demiyorum... Hiç bir büyüklüğü kenara koymayalım hepsini ele alalım diyorum... sizin veri olarak sunduğunuz herşey doğru, peki benim söylediklerim yanlış mı? Hiç bir kızgınlık, öfke içerin de değilim... sizi kızdıran şey ne olabilir bu konuda onuda anlamış değilim...

Flood olacak ama, hesaplama gerekliliği ile ilgili konularda mı açılırmış? Bunlara gereksinim mi duyulurmuş? Şaşırtıcı...

Tabi ki dikkat ediyoruz.Etmezsek var olma şansımız yok.Ancak bunu bahsettiğiniz uzmanlık içinde yapmıyoruz.Zaten fazlasıyla başkalarının elinde olan bir konu bence.Ama yine de zevk için motor değiştirmeyi,100 dönüm tarlası olup da 3 motor almayı bırakmalıyız bence.Ayrıca bu işten para kazanabilecek bir seviyeye getirip tek bir iş olarak algılamak gerekir.

Çok önemli bir konu açmışsınız diye düşünüyorum. TOBİ diye yeni bir kavram çıktı malumunuz. Bu kadar büyük olmasına da gerek yok. Küçük aile çiftçiliğinden bahsetmek bence çok önemli. Öncelikle bir çok çiftçinin elinde kendi tecrübelerinden de yararlanarak kendi ürettiği ürünle ilgili olarak tam bir maliyet hesabı olduğuna inanmıyorum. Bu maliyet hesapları düzgün bir şekilde yapılmadığında da maalesef yüksek maliyetle götürüsü getirisinden fazla işler tercih edildiğinde ortaya kötü sonuçlar çıkıyor. 100 dönüm tarlası olup da 3 traktör sahibi olmak ise işin çok başka bir yönü. Özellikle tarımsal girdiler, kira giderleri, ilaç gübre yakıt maliyetlerinin çok ciddi şekilde hesaplanmadığını düşünüyorum. Ayrıca finansal planlama denilen hadise de çok önemli. Çiftçi ürettiği ürünün fiyatıyla ilgili bir önkestirmede bulunamadığı gibi ülkemizin bir çok yerinde çiftçi kardeşlerimiz kendini harmana atma mantığıyla davranıyor ya da şartlar o duruma getiriyor. Sonuçta harman demek çokluk demek ve nerde çokluk, orda b....luk anlamına da geliyor. Bu da beraberinde spekülasyonları ve fiyat dalgalanmalarını getiriyor. Halbuki yetiştirilen ürünlerde bolluk ya da kıtlık olmayıp da piyasaya salınımın dengeli olması fiyat istikrarını da sağlayacaktır diye düşünüyorum.

evdeki hesap çarşıya uymuyor nekadar hesap yapsakta bizim hesapları her zaman allakpullak eden yanlış devlet politikası var sonunu düşünen kahraman olamaz deyip her şeye inat çifçiliğe devam ediyoruz ben busene çok kazandım diyen arkadaşlar ger çekte kazandılarmı düşünün.

Yok şimdi konuyu açan abimiz hesabını kitabını tutmaya çalışıyor,hava basıyor millete.Ben hesabımı biliyorum siz bilmiyorsunuz diye.Ona göre yorum yazın yani.

evet ekonomik kriterlere dikkat ederek birşeyler yapıyoruz ölçüp biçip herşeyi ona göre ekiyor hasadını ona göre yapıyoruz ama herkezin sitem ettiği noktalar malum dünyanın en pahalı mazotu tarım kredinin fahiş gübreleri derken ekonomik planlar bir anda alt üst oluyor kuru paran varsa dayanım gücün o kadar yüksek oluyor misal şu an gübre 14 lira iken mevssim başı kredi koperatifi 22 liraaya veriyor daha doğrusu bu rakama geliyor mazot desen altın gibi her 5 günde bi farklı fiyat işçileri peşin öde mazotu peşin boruya kredi çek traktörü kredili al zamanında öde eeee sonunda tüccar çek versin 6 ay sonraya buna plan dayanmaz umudunu çeke bağlamak gibi bi hatada yapamıyosun adam ödemezse bitersin o yüzden tarım hem dinlendirici ruhu hemde işkenceci bu şartlarda mevlam her zmaan çalışana hakkını veriyo ama alışverişte çok zor çünkü bütün tüccarlar müslümanlığı gereğince yaşamıyo....

Görüyorum ki başkalarının uzmanlık alanları hakkında hiçbir bilgisi olmadan ahkam kesenler, konu kendilerinin uzmanlık alanları olupta ciddiye alınmayınca alınganlık gösteriyor...

Agri_King link=topic=11189.msg113971#msg113971 date=1229738439' Alıntı:
IMF hepsini hallediyor.
:D cok haklsın
selcuktnt link=topic=11189.msg224315#msg224315 date=1256661700' Alıntı:
evet ekonomik kriterlere dikkat ederek birşeyler yapıyoruz ölçüp biçip herşeyi ona göre ekiyor hasadını ona göre yapıyoruz ama herkezin sitem ettiği noktalar malum dünyanın en pahalı mazotu tarım kredinin fahiş gübreleri derken ekonomik planlar bir anda alt üst oluyor kuru paran varsa dayanım gücün o kadar yüksek oluyor misal şu an gübre 14 lira iken mevssim başı kredi koperatifi 22 liraaya veriyor daha doğrusu bu rakama geliyor mazot desen altın gibi her 5 günde bi farklı fiyat işçileri peşin öde mazotu peşin boruya kredi çek traktörü kredili al zamanında öde eeee sonunda tüccar çek versin 6 ay sonraya buna plan dayanmaz umudunu çeke bağlamak gibi bi hata yapamıyosun adam ödemezse bitersin o yüzden tarım hem dinlendirici ruhu hemde işkenceci bu şartlarda mevlam her zmaan çalışana hakkını veriyo ama alışverişte çok zor çünkü bütün tüccarlar müslümanlığı gereğince yaşamıyo....
şunu sölim şimdi 50 dölüm 2500 m2den yeşil mahsul ekmek bence türkiyenin yarısını yönetmek gibi ek dik gübre mazot işci boru su medaş petrolcu arıza saglık bi düşünün cok işle ograşıyoruz cok haklısın kardeş yönetici üniverstesi benim cevremde cokk ilk okulu bitirmemiş adam cok zengin ama iş adam olmuş en kralına taş cıkardır konya kaşınhanı kasabası var havuc ekerler adamlar italya hollanda ingiltere yunanistan rusya her yere havuc satıyolar ımf krız yasa hepsine bir yol buluyolar satıyor vallaha adamlar

pamukçu link=topic=11189.msg113854#msg113854 date=1229719482' Alıntı:
Tarımsal işletmenizde ekonomik stratejiler izliyor musunuz? Ekonomik prensipler belirleyip buna göre hareket etme alışkanlığınız var mı? Mali açıdan tüm detayları inceliyor musunuz? bu durumun gerekliliğine inanıyor musunuz?

Hiçbir işletme maliyet analizi yapmadan başarılı olamaz. İş gücü, amortisman ve sermaye faizinin de göz önünde bulundurulduğu maliyet analizinin yapılmasının çok önemli bir konu olduğuna inanıyorum.

KARDES TURKIYEDE tarimsal isletmecilik mali disiplin belki ora ve buyuk isletmelerde soz konusu olabilir ama bunu ciftcilere indirgedigimizde nerdeyse yoktur,
devlet politikasina bakarsak ne zaman tc paraya SIKISSA ve ekonomik kriz olsa once ciftcinin haklari elden alinir vur garibanin sirtina denilir
dusunun birader tarla desteklemeleri 1956 yilinda onaylanmis ama biz ne zaman aldik ecevit zamaninda 2000-2001 de ve simdi bu kaldirildi ilk ruzgarda yine ciftcinin hakki gitii elden cunki en pasif en hakkin i aramaktan amhluklar bizizde ondan
enflasyon yillik yuzde 6 denilen muz cumhuriyetinde tarim kredi koop yuzde 13.5 faiz uyguluyorsa nerde hak hukuk yillik iki misli kadar faiz oduyor ciftci
kara gun dostumuz denilen ofis uc bes soytariya seni bogduruyorsa tuccar bugdayi senden 460 alip hic yiktirmadan romorku ofise 510a bosalttiriyorsa yemisim sosyal devlet anlayisini.
cope ativermisim mali disiplini kabiniede bilmem kimin picinin akrabasi gubreci diye bir gecede yuzde yuz gubraya zam ertesi gece gumrukler sifirlaniyorsa bu devlet muz cumhuriyeti bile olamaz olsa olsa haramiler devletidir
ne kadar mali disiplin yaparsan yap bir gecede el fatiha nedennnnnn kafasini kuma gomen biz ciftciler yuzunden
hep dedim soyle biz haymanadan ciksak golbasi polatli ciftcileri gelse eskisehir yolundan bir meclise yurusek yolu bir kapatsak arkada pulluklar gorelim bir daha oyle dassaklarinca ciftciye yan bakacaklarmi
ataturk asar vergisini kaldirdi iste olan biten bu baska allah askina ne yaptilar
gene allah bin razi olsun atamdan dusunduyse ciftciyi o dusundui bizi milletin efendisi yapti....
ama ciftci atanin iymetini bile bilmedi
deveye diken ciftciye si.... yaranir kardasim bu ulkede bu kadar
gerisi faso fiso