Çiftçiler için tarlada zor şartlar altında çalışma dönemi kapanıyor. Teknolojide yaşanan büyük ilerleme, her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de kendisini hissettiriyor.

Üretilen yeni nesil yerli traktörler de bu ilerlemenin en önemli göstergesi. Traktörler lüks otomobilleri aratmıyor. Klima, arka izlemeli ve gece görüş özellikli kamera, LCD ekran televizyon ve CD çalar, mini buzdolabı, lastikleri patladığında veya indiğinde otomatik olarak şişirilmesini sağlayan hava pompası, 12 ileri 4 geri senkromeçli vites kutusu yeni nesil traktörlerin özelliklerinden sadece birkaçı.

Çankırı merkezli Artrak Yeni Traktör tarafından üretilen Superline marka traktörlerde adeta yok yok. Birçok lüks arabada bulunmayan özelliklere sahip yeni nesil yerli traktörler 50-55 bin yeni liraya satılıyor. Tarımın Türkiye ' deki kalbi konumunda olan Çukurovalı çiftçilerin oldukça rağbet gösterdiği traktörlerin, yüzde 72 ' si yerli üretim. Artrak Fabrikası Genel Müdürü Naci Mehmet Baran, traktörlerin en büyük özelliğinin yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlaması olduğunu söyledi. 45 beygirden 90 beygir gücüne kadar 6 tip konforlu traktör ürettiklerini vurgulayan Baran, 4 aylık deneme sürüşlerinin ardından iç piyasada 160 sipariş aldıklarını kaydetti. Rusya ' ya yıllık 5 bin adet göndermek üzere bağlantı yaptıklarını dile getiren Baran, 'Almanya ' ya 60, Fransa ' ya da 40 traktör yollayacağız. 2009 yılı için hedefimiz iç piyasaya bin 800 traktör satmak.' dedi. Çukurova ' nın kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Baran, emsalleriyle karşılaştırıldığında çok ekonomik olan traktörlerin kriz ortamında çiftçinin imdadına yetiştiğini kaydetti.

Yeni nesil traktörlerin Çukurova ' daki bayiliğini alan Alpa Ticaret ' in sahibi Sadık Pamuk, konforda sınır tanımayan traktörleri getireli bir ay olmasına rağmen 5 sipariş aldıklarını açıkladı. Traktörlerden Çukurova ' da 150 adet satmayı hedefledikleri belirten Pamuk, yüzde 25 yakıt tasarrufu ve düşük fiyatını gören 30 çiftçinin de deneme sürüşleri yaptığını aktardı.

(ALINTI)