Tümosan ve kullandığı şanzumanlar

Tümosanın kullandığı farklı şanzımanlar var, bunlar Tümosanın kendi üretimimi eğer değilse hangi firmadan alıyor. Bide kullanan arkadaşlar kullandıkları şanzıman kaç vites ve memnunlarmı özellikle ileri - geri leri nasıl çalışıyolar çırtlama curtlama varmı dayanıklımı bakımları nasıl.. kullandığınz tümosan kaç model ve hangi seri şanzumanından memnunmusuz ? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Tumosan in tarla serileri kendi sanjimani bahçe serilerinde carraro kullanıyordu bende 12+12 8185 var şu an sanjiman dan bi sıkıntı olmadı ama debriyaj balatasini çabuk bitiriyor 95 ve 105 hp lerin sanjimani motor gücüne zayıf geldiği için çok arıza veriyor

işte buuu..
Kullanıcı dediğin böyle olur..
herşeyi deşifre edersek kazanan biz oluruz..
nail benim kardeşim bu arada :)

Elimizde şaun iki ayrı model var.Bunlar; 96 model Tümosan 74.80N ve 2009 model Tümosan 90.80DT..
74.80 de 8+2 90.80 ise 12+3 vites seçeneğine sahibiz her iki modelde de vites arası gecişlerde kullanıcı hatası dışında bir ses yok tek ses geri vitese geçişlerde oluyor. Şuan için 74.80 in şanzımanında bi sorun olmadı lakin 3 kere debriyaj balatası ve 1 kerede debriyaj teli değişti ve halen rektefe olmadı 10.000 saati devirdi suan da halen iş başında. 90.80 de işe bir kere debriyaj balatası değiştirmek zorunda kaldık. 2 senelik garanti kapsamında 2 kere yakıt otomatiği değişti aksilik o iki garantinin bittiği ilk ayda hidrolik pompası arıza verdi. şimdi ise anlamadığımız bir sebepten dolayı turboşarjı değiştirmek zorunda kaldık.

Yeni serilere değinecek olursak bildiğim kadarıyla tarla serilerinde maxima harici diğer modellerde kendi şanzımanını kullanıyor. 2012 senesine kadar ön çiftçeker şanzımanını carraro ve hema marka kullanmaktaydı hema marka önce sanzımanın arka ile uyumlu olmamasından kaynaklanan dişli sıyırmalarının cok olması munasebetiyle suanda ön sanjımanları carraro ve kendi üretiminlerini kullanıyor. 85 beygirden sonra yani 2010 üretilmeye başlanan siyaj yazı gri çizğili klasik modeller dahil 90 ve üzeri beygir gücündeki traktörlerde şanzıman sorunu hat safhaya ulaştı. Motor gücünün fazla ve bana göre yakıt tüketiminin az olması ve fiyatının Çiftci dostlarımıza cüzzi gelmesi sebebiyle yoğun ilgi gördüğü aşikar lakin bu tür sorun devam ettikçe Çiftçimiz bu işte hem canı hem cebi sıkılıacak ve Avrupa menşei traktörlere ilgi coğalacaktır. Türk Motor Sanayi'ne (Tümosan) duyurulur..

Son düzenleme:
2014 5275 VAR CARRARO ŞANZIMAN. BENİM TEK ŞİKAYETİM (ASLINDA KÖTÜ BİŞEY DEĞİL) LEVYE DE ÇATAL KULLANIYORLARMIŞ DEBRİYAJA SONUNA KADAR BASMADAN İLERİ GERİ GEÇMİYOR AMA ŞANZIMANI KORUMAK İÇİN YAPILAN BİRŞEY AMA BAZEN CAN SIKABİLİYOR

Tumosan klasik kasasında yandan vitesli levyeli serileri artık tekrardan gobekten vites ile üretime çıkaracakmış diye duydum.eski pazarlamacısından öğrendim,şuan ne durumda bilmiyorum.şanzuman sorunlarından dolayı bu sisteme donecekmiş diye duydum.hayırlısı artık ne olur

Tumosan klasik kasasında yandan vitesli levyeli serileri artık tekrardan gobekten vites ile üretime çıkaracakmış diye duydum.eski pazarlamacısından öğrendim,şuan ne durumda bilmiyorum.şanzuman sorunlarından dolayı bu sisteme donecekmiş diye duydum.hayırlısı artık ne olur
Geri dönüş değil ortadan vites üretimine devam ediyorlar. Yandan ve ortadan vites olarak üretiliyor

Geri dönüş değil ortadan vites üretimine devam ediyorlar. Yandan ve ortadan vites olarak üretiliyor

2014-15 model klasik seriler tamamen yandan vitesli carraro diye biliyorum.trakyada ki fuarlarda 2 yıl civarında ki sureçte o şekildeydi demek daha doğru olur.dediğiniz şekilde olabilir.ama fuarlarda klasikler hep yandan vitesliydi.artık tamamen gobekten olabilir.

2014-15 model klasik seriler tamamen yandan vitesli carraro diye biliyorum.trakyada ki fuarlarda 2 yıl civarında ki sureçte o şekildeydi demek daha doğru olur.dediğiniz şekilde olabilir.ama fuarlarda klasikler hep yandan vitesliydi.artık tamamen gobekten olabilir.
Ben meksanlar dan aldım sürekli de görüşürüz istek üzerine ortadan üretime tekrar başlandı dedi

2013 8105 var 2 defa şanzıman indirdik ilkinde sabanlar köke takıldı şanzıman gitti ikincide öyle bisey hic zorlama ya gelmiyo yakıtı super( 8tl/dekar) ama cok narin eğer 8105 alinacaksa kesinlikle ince teker olmasi lazim patinaj atması lazım yoksa içerden biseyler parcaliyor

ortadan viteslerde dişli sayısı daha az olduğu için çekişi biraz daha iyi oluyor.

• Beğen
Tepkiler: ahmet35
2014 5275 VAR CARRARO ŞANZIMAN. BENİM TEK ŞİKAYETİM (ASLINDA KÖTÜ BİŞEY DEĞİL) LEVYE DE ÇATAL KULLANIYORLARMIŞ DEBRİYAJA SONUNA KADAR BASMADAN İLERİ GERİ GEÇMİYOR AMA ŞANZIMANI KORUMAK İÇİN YAPILAN BİRŞEY AMA BAZEN CAN SIKABİLİYOR

aynı şey NewHolland TD lerde var. Her yıl bir kere kesin başıma gelen bi sorunu var. İleri-Geri kolunun kökündeki kilit pimi kesip ileri-geri levyesini boşa çıkarıyor. El girmeyecek yerde olduğu için delirtiyo beni :)

• Beğen
Tepkiler: ahmet35
Td ve jxlerin levyelileri daha pratik sağlıklı diye tahmin ediyordum shuttle lara göre.bugun yollarda altyapı çalışması olduğu için caseyle kahveye gittim kahvede durrken debriyaja bastığım pedal yayı çengelinden koptu ve alt doşemeye çarpıp sol gozumun yanından mermi gibi arka cama çarptı.çok şukur kıl payı sıyırdık.karsan ın biraz daha ekmek yemesi gerektiğine inandım !

Td ve jxlerin levyelileri daha pratik sağlıklı diye tahmin ediyordum shuttle lara göre.bugun yollarda altyapı çalışması olduğu için caseyle kahveye gittim kahvede durrken debriyaja bastığım pedal yayı çengelinden koptu ve alt doşemeye çarpıp sol gozumun yanından mermi gibi arka cama çarptı.çok şukur kıl payı sıyırdık.karsan ın biraz daha ekmek yemesi gerektiğine inandım !

Birde debreyaj telleri sıkıntılı. Çalışırken çıt diye bi ses geldimi yarım günün gider. Depoyu ve ibrenin olduğu kısmı sökmeden değişmiyor. Parça sıkıntısı yok ama parçası çürük :)

Geçmiş olsun Allah korumuş valla.