Genç Güçsan Turbo Atomizör Seçmimi...

04.04.2010
1,705
653
Eskişehir

Sayın forum eşrafı, bağ için turbo atomizör araştırmalarımın sonuna yaklaşmış durumdayım. Bulunduğum yerde bu tür makinelere talep sıfıra yakın olduğundan makineleri inceleme imkanım yok. 7 dekar telli terbiye sistemli bağımız için makine bakıyorum. [MENTION=6949]ydincbayram[/MENTION] şanzımansız makinenin işimi göreceğini söyledi ve marka olarakta parlayan ı tavsiye etmişti. Manisa'dan forum dışı bir tanıdığım ise aynı tavsiyede bulundu. Bu makine için gittim fakat bayi ve firmadan elektirik alamadım ( benim için önemli bir ayrıntı ). Diğer markalara baktım bende. Bun markalar Önallar, Üntar, Buzlusan ve Güçsan. Benzer özellikteki makinelerin aralarındaki fiyat farkı 300-500 tl yani ( bana göre ) seçimi etkileyecek bir fiyat farkı yok.

Fakat Güçsan firma yetkilisi ( telefonda ) ve bayi ile uzun uzun görüştüm. Firma yetkilisi kayışlı ( şanzımansız ) makine yerine şanzımanlı almamı tavsiye etti. Sebep olarak kayışta zamanla kaçırma ve buna bağlı olarak hava akımında düşüş yaşayabileceğimi söyledi. Bu makineyi bağ için almak istediğimi söyleyince "bağmatik" adını verdiğkleri bir makinesinin olduğunu bunu alırsam daha memnun kalacağımdan bahsetti. Ben asılır tip bakıyorum ama çekilir tipinin videosunu paylaşayım bir fikir verecektir.

https://youtu.be/6UXcm8UZXjo

Opsiyonlara birde ( benim için çok önemli olan ) kabin içinden kumanda etmek için çekilir tiplerdeki sistemi ekleme imkanım olacak.

Güçsan şanzımansız makinede comet96 88lt debiye sahip İtalyan pompa kullanılıyor. Şanzımanlı olursa kullanılan pompa comet121 modeli olacak buda 115lt debiye sahip. Birde kabin içi kumanda sistemi var oda Annovi Reverberi marka olacak.

Evet yazıyı uzun tuttum ama nihayet özellik bitti duygusal kısma geldik.

Bağmatik modeli farkı 300 tl / (Sadece şanzımanlı modele uygulanıyor.)
Şanzıman farkı ( pompada büyüyecek ) 1200 tl
Kabin içi kumanda sistemi farkı 500 tl.

Şimdi soruma geçebiliriz. Ben şanzımansız makine alsam dedikleri sorunu yaşar mıyım, bu sorunu yaşasamda bu kayıp kayda değer olur mu?

Güçsan marka makine ve firma hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Yada bunları bir kenara atıp ölümüne Parlayan mı diyorsunuz?

Gönlüm şanzımansız, kabin içi kumandalı Güçsan'dan yana olsada fikirleriniz benim için önemli.

Şimdiden teşekkğr ederim. Muhtemelen yarın makineyi sipariş edeceğim.

Hayirlisi olsun simdiden. Sanzumansizda guc kaybi yasamazsin bundan yana endisen olmasin. Marka seciminde ise bayii den cok servis konusunu gozonunde bulundur bence daha cok.
Artik butun markalar kaliteli. Izmir fuarinda gordugum onallar firmasida gayet guzel makineler yapmis. Sitede de temsilcileri var gorusmeni tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: ofas
2000Lt gücsan makina kullanıcısı olarak makinadan memnun kalirsin bulunduğum bölgede yüzde yüzü bu makinayı kullanmakta adamlar makinasının arkasında servis yedek parça vs sıkıntı yasamazsin

Hayirlisi olsun simdiden. Sanzumansizda guc kaybi yasamazsin bundan yana endisen olmasin. Marka seciminde ise bayii den cok servis konusunu gozonunde bulundur bence daha cok.
Artik butun markalar kaliteli. Izmir fuarinda gordugum onallar firmasida gayet guzel makineler yapmis. Sitede de temsilcileri var gorusmeni tavsiye ederim.

Teşekkür ederim.

Peki bu 88 litre debili pompa yeterli olur mu sizce? 4-5 metre boyundaki meyve ağaçlarını ilaçlamam gerekirse bu pompa işimizi görür mü?

Teşekkür ederim.

Peki bu 88 litre debili pompa yeterli olur mu sizce? 4-5 metre boyundaki meyve ağaçlarını ilaçlamam gerekirse bu pompa işimizi görür mü?
Şimdiki sistem ile bizim kullanmış olduğumuz sistem ayrı kendini geliştirdi adamlar sizin işinizi rahatlıkla göreceğinden eminim üretim yapmış oldukları yer yakinimda istediğin her konuda yardımcı olurum

Trakkulüp yemininden Yeni gördüm:eek:
2-Açtığım konulara kimse cevap yazmıyo diye kahrolmayacağıma. Ne ararsan kendinde ara başkası yalan ağlar atasözüne göre azmedeceğime ve azimle zıçanın delemeyeceği bişey olmadığını kanıtlayacağıma.

15-Üye olduktan hemen sonra bismillah yok şunu şöyle yapsaydınız, yok şu niye şöyle diye ukala tavırlar sergilemeyeceğime

17-Her türlü topic ve paylaşıma yorum yazacağıma yazmazsam kuşum aydın olacağıma...

Şimdiki sistem ile bizim kullanmış olduğumuz sistem ayrı kendini geliştirdi adamlar sizin işinizi rahatlıkla göreceğinden eminim üretim yapmış oldukları yer yakinimda istediğin her konuda yardımcı olurum

Firmayla gorusmende fayda var. Agac da ilaclamayi dusunuyorsan 121 pompa tercih etmen yerinde olur.

Asılır tip de kumanda ilavesi olmuyor muymuş

Araya başka işler karıştığı için alımı gerçekleştiremedim. En kısa zamanda alacağım. Firma yetkilisi ısrarla şanzımanlı almamı tavsiye etti. Bende şanzımanlı traktör içerisinden kumanda edebileceğim bir sistem ekletip 600 litrelik olanı almaya karar verdim. Şanzımanlıda c121 pompa var. Arkadaşlar fikirleriniz için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee

Ofas kardeşim, senden çok yardım almam lazım. bağ yapıyorsun. bende bağ yapıyorum. benden 3, 4 sene önce başlamışsın. bir ara bağının fotoğraflarını görmüştüm ama hangi konu başlığındaydı, geçen aradım bulamadım. telli terbiye, ilaçlama ekipmanı bunları ben de baştan alacağım. sen benden bir kaç yıl önce alıyorsun. takipteyim

Ofas kardeşim, senden çok yardım almam lazım. bağ yapıyorsun. bende bağ yapıyorum. benden 3, 4 sene önce başlamışsın. bir ara bağının fotoğraflarını görmüştüm ama hangi konu başlığındaydı, geçen aradım bulamadım. telli terbiye, ilaçlama ekipmanı bunları ben de baştan alacağım. sen benden bir kaç yıl önce alıyorsun. takipteyim

Forumda bağın bir başlıkta fotoğrafı var oda "çilek " bölümünde bulamamanız normal. :)

http://www.trakkulup.net/showthread.php?t=74309

Bildiğim konularda yardımcı olurum onda problem yok, ama bende çok acemiyim.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
Araya başka işler karıştığı için alımı gerçekleştiremedim. En kısa zamanda alacağım. Firma yetkilisi ısrarla şanzımanlı almamı tavsiye etti. Bende şanzımanlı traktör içerisinden kumanda edebileceğim bir sistem ekletip 600 litrelik olanı almaya karar verdim. Şanzımanlıda c121 pompa var. Arkadaşlar fikirleriniz için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.
Çok iyi olmuş, Allah hayırlı etsin. hem küçük beygirli traktörler, çekilir tiplerde turbo çalışınca, çok zorlanıyor veya çekmiyor. Bağ fotoğraflarınız için ayrıca teşekkür ediyorum. Bu V demirleri hazır mı aldınız? yoksa yaptırdınız mı? Beton direkler biraz daha yüksek olsa daha iyi olmaz mıydı?

Çok iyi olmuş, Allah hayırlı etsin. hem küçük beygirli traktörler, çekilir tiplerde turbo çalışınca, çok zorlanıyor veya çekmiyor. Bağ fotoğraflarınız için ayrıca teşekkür ediyorum. Bu V demirleri hazır mı aldınız? yoksa yaptırdınız mı? Beton direkler biraz daha yüksek olsa daha iyi olmaz mıydı?
Demirleri burada tarım makineleri imal eden bir tanıdığıma yaptırdım. beton direkler daha uzun olsa ne gibi bir sonuç çıkardı ortaya bilmiyorum mevcut haldeki yüksekliği bu terbiye sisteminde önerilen yüksekli ile aynı ( toprak üzeri yükseklik 110-120 cm).

Ofas abicim 1000 lt çift pervane süperlative güçsan kullanıyoruz gayet memnunuz darısı senin basına artık [emoji4]

Kıyas yapma yada iyi-kötü diyebilmem için bu konuda bir tecrübem olmalı ama bende memnun kalacağım kanaatindeyim. Teşekkür ederim. Pazartesi, salı teslim ederiz dediler bakalım.

Ofas abicim 1000 lt çift pervane süperlative güçsan kullanıyoruz gayet memnunuz darısı senin basına artık [emoji4]

Hayirli olsun gule gule kullanin. Havalar kullanmayi nasip etmedi daha bize muson iklimi gibi ege 3gun acik gitse 2gun yagmur yagiyor

Ben makine derdindeyken bordo bulamacı zamanını kaçırdım. Pamuklandı gözler, artık hayırlısı neyseki bağın ilacı çok kullanma fırsatı inşallah daha çok olur :).

Bu arada profilde İzmir-Manisa yazıyor, Menemen mi yoksa? :)

Ben makine derdindeyken bordo bulamacı zamanını kaçırdım. Pamuklandı gözler, artık hayırlısı neyseki bağın ilacı çok kullanma fırsatı inşallah daha çok olur :)
o zaman Bordo bulamacını % 4 değil de 3, 2.5 falan atabilirsiniz. 4 bile atsanız şu an eskişehirde bir zararının olacağını düşünmüyorum.
Demirleri burada tarım makineleri imal eden bir tanıdığıma yaptırdım. beton direkler daha uzun olsa ne gibi bir sonuç çıkardı ortaya bilmiyorum mevcut haldeki yüksekliği bu terbiye sisteminde önerilen yüksekli ile aynı ( toprak üzeri yükseklik 110-120 cm).
Direkleri biraz daha yüksek yapsaydınız, traktör, makine ekipman bağa daha çok yaklaşabilir. Fakat üzüm Alfonso ise çok yükseltmek önerilmiyor. Çardak pergola sistemine çok uygun değilmiş.

Bordo bulamacının dozunu düşürmek aklıma geldi bakalım makine gelsin duruma göre hareket edeceğim inşallah.
Traktör sıra arasına rotavatör çekince sıra üzerinde 40cm yer anca kalıyor onuda ayrıca işçi çapalıyor.Üzümde ağırlık alphonse. Aksine alphonse çardakta daha iyi verim yapıyor diye ( Manisa Sun Fidancılık ve Manisa Bağcılık Araştırma ) anlatmışlardı bana.