Çiftçilere oda külfeti

Çiftçilere oda külfeti

STAR(3).jpg

Ciftciye bi faydalari yok.sadece aidat toplayip cay icip oturuyolar.
Yolladiklari mesajlar bile desteklemeleri aldiktan sonra geliyor.
CKS dosyalarini tarim il mudurlukleri de yapiyor ziraat odasina once yaptirmanin mantigini bunca senedir
anlamadim ben.
Neyi sorsan haberleri yok yada vatandas soyleyince ogreniyorlar.
Kapatilsa hepimiz icin daha hayirli olur.
aidatlarida devlete verelim ki hic olmazsa bu oda yukunden kurtulalim.

• Beğen
Tepkiler: ranger
ziraat odalarının yaptıgı görevi eger ki ziraat odaları kapanırsa il veya ilçe tarım müdürlüklerinin yapacagını hemde bedeva yapacagını düşünüyorsanız kapanması için elimizden gelen mücadeleyi verelim

ama zannetmiyorum
atalarımız boşa dememiş BALIK BAŞTAN KOKARMIŞ diye
sistem yanlış bizler sistemin en altındaki oda ya döşemeye çalışıyoruz
il ve ilçe tarım müdürlükleri işini iyimi yapıyor
yada oralardaki ziraatçiler yada memurlar çok mu mükemmel iş yapıyor
bence hayır
hepsi bankamatik memeuru misali

enazından ziraat odaalrındaki personel işine baglı ve çiftçiyle ilgileniyor
hazırladıgı cks için dekara 1,3 yada 1.4 lira gibi bir ücret alsada yada yıllık aidat alsada üyelik için
yinede işlerini yaptıklarını düşünüyorum

buarada ziraat odaları ile bir bagım yok
sadece il tarım dan ve iltarımdaki personelden tiksindim
çiftçi düşmanı hepsi

Arkadaşlar düşüncelerinizde haklısınız ziraat odası personeli olarak söyleyeyim doğru söylüyorsunuz yaptığımız pek bir iş yok yılın 3 ayı çalışıp geriye kalan 9 ayında'da boş boş oturuyoruz ancak destekleme durumlarında sizlerin haklarını savunan sizleri orada temsil eden bir üst birlik var. Bu sene ''Z.O.B.İ.S'' (ziraat odaları bilgi sistemi) diye bir sistem getirdiler ve aidatlar %80 oranında arttı ayrıca önceleri sistemden dolayı personel rahatsız oluyor o 3 aylık dönemde çok başları ağrıyordu yeni gelen ''Z.O.B.İ.S'' ile birlikte şimdi çiftçinin başı ağrıyacak örneğin A ilçesinde yaşıyorsun B ilçesi sınırlarında arazin varsa oradaki ziraat odasına'da üye olmak ve aidat ödemek durumundasınız biz çalışanlar olarak en azından bu durumun önüne geçilirse sonraki senelerde hem çiftçi hem çalışan rahat eder bizim rahatımız pekte önemli değil çiftçi olmasa birlikler odalar zaten olmaz.

İkinci bir konuda ÇKS işlemlerinin tamamen ziraat odalarına geçmesi gibi bir şey evet söz konusu bu tür söylentilerin yayılmasına sebepte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın yapmış olduğu bir açıklama ''benim mühendisim masa başında oturmayacak çiftçilerim ile ilgilenecek sahada olacak'' demesidir.
Mantıklı olanda budur zaten ben Kamu Yönetimi mezunuyum ilçe tarımdaki mühendisin yaptığı dosyadan daha sağlıklı dosya ve sistemi giriş yapıyorum, oradaki mühendiste benim gibi ada parsel ürün giriyor bende o zaman onun mühendislik okumasının ne anlamı kaldı mühendisleri sahaya sürmeleri çiftçinin faydasınadır.
Çalıştığım bölgede dönüme (1000m2) 35 kg arpa, 30 kg civarlarında buğday eken adamlar var.

Yorum sizin.

ne mühendis isterim ne ziraat odası ne çks le ugrasmak mazotumu avrupadakı çifçi gibi 1 tl den kullanmak isterim gübremide 50 kurus yapsın yani demem oki mahsule fiyat versin ler her çifçinin tkk ya bankalara borcu var nasıl ödenecek bu borçlar sömürü düzenine karşıyım çifçinin sırtından insinler sigorta şirketleri bankalar tkk ziraat odası il tarım nere gitsek para istiyorlar sanki biz sokak dan topluyoz hangi birine bakacaz

Ziraat odası buluşmadaki konuşmamı dikkate almış sanırım ki bizim 460 dönüm yerin aidatını 530tl ye çıkarmış dalga mı geçiyorsunuz bu parayı alipta bana ne gibi bi hizmette bulunacaksiniz dedim biz belirlemiyoruz fiyatlari gibi bi savıştirmayla karsilastim ordan ilçe tarima gittim ya bu para nasilsa benden cikacak ben size vereyim bu parayi dedim onlarda inanin biz istemiyoruz ciftci belgesini mahkeme karariyla aliyorlar bizde istemiyoruz onlari dediler yani ciftciye yağlı kazik yine

Arkadaşlar düşüncelerinizde haklısınız ziraat odası personeli olarak söyleyeyim doğru söylüyorsunuz yaptığımız pek bir iş yok yılın 3 ayı çalışıp geriye kalan 9 ayında'da boş boş oturuyoruz ancak destekleme durumlarında sizlerin haklarını savunan sizleri orada temsil eden bir üst birlik var. Bu sene ''Z.O.B.İ.S'' (ziraat odaları bilgi sistemi) diye bir sistem getirdiler ve aidatlar %80 oranında arttı ayrıca önceleri sistemden dolayı personel rahatsız oluyor o 3 aylık dönemde çok başları ağrıyordu yeni gelen ''Z.O.B.İ.S'' ile birlikte şimdi çiftçinin başı ağrıyacak örneğin A ilçesinde yaşıyorsun B ilçesi sınırlarında arazin varsa oradaki ziraat odasına'da üye olmak ve aidat ödemek durumundasınız biz çalışanlar olarak en azından bu durumun önüne geçilirse sonraki senelerde hem çiftçi hem çalışan rahat eder bizim rahatımız pekte önemli değil çiftçi olmasa birlikler odalar zaten olmaz.

İkinci bir konuda ÇKS işlemlerinin tamamen ziraat odalarına geçmesi gibi bir şey evet söz konusu bu tür söylentilerin yayılmasına sebepte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın yapmış olduğu bir açıklama ''benim mühendisim masa başında oturmayacak çiftçilerim ile ilgilenecek sahada olacak'' demesidir.
Mantıklı olanda budur zaten ben Kamu Yönetimi mezunuyum ilçe tarımdaki mühendisin yaptığı dosyadan daha sağlıklı dosya ve sistemi giriş yapıyorum, oradaki mühendiste benim gibi ada parsel ürün giriyor bende o zaman onun mühendislik okumasının ne anlamı kaldı mühendisleri sahaya sürmeleri çiftçinin faydasınadır.
Çalıştığım bölgede dönüme (1000m2) 35 kg arpa, 30 kg civarlarında buğday eken adamlar var.

Yorum sizin.
Ziraat odası tamamen sömürü mantigiyla calisiyor ne zaman cikmista devletle ürün fiyat pazarligi yapmis ne zaman cikipta bi ciftcinin yarasini sarmis birakin Allah askina ben jakkimi helal etmiyorum gelsinlerde benden hak alsinlar bakalim

Donume 1 lira aliyolardi demekki yukselmis buyil toplam aldigim destek 150.000m2 icin 1025 mazot gubre 626 lira arpa pirimi. gecen yil koyum dahil 4 muhtar gezdim oda ilce tarim arabamla yaktigim mazot dahil 200 tl masrafim + yerinde olmayan muhtarlarim icin 2 gunumu harcadim...(Nail Abi duymasin)

Donume 1 lira aliyolardi demekki yukselmis buyil toplam aldigim destek 150.000m2 icin 1025 mazot gubre 626 lira arpa pirimi. gecen yil koyum dahil 4 muhtar gezdim oda ilce tarim arabamla yaktigim mazot dahil 200 tl masrafim + yerinde olmayan muhtarlarim icin 2 gunumu harcadim...(Nail Abi duymasin)
Bizim burası 250 lira aliyirdu 460 dönüme bu yil merkez belirlemis fiyati

Hicbir faydaları yok. Yılda 1 sefer görüyorum 15 dakikalık is yapıp aidatları alıyorlar. Otura otura semiriyolar.

Aynen kardeşim, bizm ilçede yoktu bu oda denen zımbırtı. ÇKS yi ilçe tarımdaki arkadaşlar 10 lira alıp hallediyordu. 2 sene önce bu zımbırtı açıldı. yok 150 vereceksiniz. aynı evrakları baştan vereceksiniz. tabi bu arada, köye git gel aza muhtar ara. Oraya koydukları, memure hanımlar 3 saat sıra bekletip, sonra benim mesaim bitti demez mi? Neyimize yarıyor ben hala anlayabilmiş değilim. Anlatabilecek varsa beri gelsin. Onlara da sordum. destekleme alıyorsunuz ya. dedi. iyi de Oda şubesi yokken de alıyorduk biz.

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle
Ziraat odaları kuruluş amacı açısından çiftçinin bir nevi sendikasıdır.Bence çok faydalı bir kurumdur.Ama maalesef kuruluş amacına uygun bi ziraat odası göremedin.Durum böyle diye ziraat odalarını kapatalımmı yoksa kendi ellerimizle (tatile giderek,para alarak,hatır gönül için ) oy vererek seçtiğimiz başkanlarımı değiştirelim.Ziraat odası başkanı kendi memleketimizin adamı değilmi... Bunları köylerdeki delegelerimiz seçmiyorlarmı? Hangi başkanımız okumuş veya amaca uygun kendini yetiştirmiş hiç kendimize sorduk mu? Bana göre Milletçe en büyük hatamız, yegane uyamadımız kural DEVLETTE HATIR GÖNÜL İŞİ OLMAZ.ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN...

1 tane evrak için 60 lira isteyen kan emici odalar. devletin suçu. aç adamlara ziraat odası yönet dersen aç açlığını yapar. sen devlet olarak tarımı zaten iş bilmezlere emanet edersen nah gelişir tarım. varsa yoksa para ver. gözünüz cebimizde.

Ilçe tarim memurları istemiyor aslinda ziraat odasını bakanlik da istemiyor ama adamlar nasil olduysa mahkemeyi kazanmislar ülkemizde polisi sehit eden teröristi serbest birakan bide tazminat ödeten bi yargıdan faydalı bi karar beklenemez tabi o hakime diyeceksin ki senin maasindan yılda bi 200lira kesilsin nasil hissedersin

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi