Ziraat Bankası

Salı günü hisseli tarla alım kredisi hakkında bilgi almak için ziraat bankasına gittim. Zirai kredilere gittiğinizde kesinlikle kimse yüzünüze bakmıyor. (Ayrıcalıklılar hariç)Genel herkesin bilmesi gereken bir soru soruyorsunuz, devlet sırrı muamelesi görüyor. Ziraat bankasından pavyonda yemek için yada tatile gitmek için 50.000 lira tüketici kredisi çekin, kredi notunuz iyiyse sizden gelir belgesi dışında bir belge istenmiyor. Ama zirai kredi dediğinizde 10.001 lira olursa teminat, kefil ve ipotek istiyor. Alacağımız kredi en fazla 50.000 lira, yıllık taksit en fazla 15.000 lira, yıllık bordrolu hane gelirimiz 75.000 lira. Bana 50.000 lira tüketici kredisi verirken hiç bir engel yok ama devletin sağladığı sübvansiyondan yararlanmak istediğimde niye yorguna yokuşa sürüyorsanız. Benden bu kadar detaylı teminat istedikten sonra eğer ödemezsem, maaşıma haciz koymayacaksan haklısın. Ama ödemezsem ilk maaşıma haciz konacağından adım gibi eminim. TC. kimlik numarası diye bir şey var, kredi notu diye bir şey var, tüketici kredisi kullanırken bunları bilip kullanıyorsun, zirai kredi olunca neden kullanmıyorsun. 11 haneli sayıyı girip bir tuşa bastığında benim nasıl bir adam olduğumu, ayağımdaki donuma kadar görüyorsun. Tüketici olursan gel kapımız ardına kadar açık ama çiftçi olursan dokuz dereden su getir. Çiftçi olsam da, memur olsam da, işçi olsam da ben aynı adamım neden çiftçiye ikinci sınıf vatandaş gibi davranıyorsunuz?
Adı Ziraat olan ve devletin çiftçiyi desteklemek amacıyla kullandığı, sermayesi milletin olan bir banka neden çiftçiye, köylüye böyle davranıyor anlayamıyorum.
Bu da yorumsuz. http://www.gazetevatan.com/ora-ntisiz-kredi--549317-ekonomi/

Devlet cesmesinden su icmek zordur. Bide tuketici kredisiyle subvansiyonlu krediyi ayni kefeye koymak olmaz cunku tuketici kredisini herkes alir herkes kullanir. Subvansiyonlu (devlet destekli) olani ise sadece belirli nitelikleri tasiyan girisimci musteriler alabilir. Tabiki bi yatirim kredisi icin plan proje yeterlilik belgesi ve bazi teminatlar olmak zorunda. Istenen evraklarin tamami devletin zb ye zorunlu kildigi evraklar. Bence bu kredilerden yararlanin cunku gercekten avantajlilar. Bu kredilerden yararlanmanin tek yolu da istenen sartlari eksiksiz yerine getirmek..

Devlet cesmesinden su icmek zordur. Bide tuketici kredisiyle subvansiyonlu krediyi ayni kefeye koymak olmaz cunku tuketici kredisini herkes alir herkes kullanir. Subvansiyonlu (devlet destekli) olani ise sadece belirli nitelikleri tasiyan girisimci musteriler alabilir. Tabiki bi yatirim kredisi icin plan proje yeterlilik belgesi ve bazi teminatlar olmak zorunda. Istenen evraklarin tamami devletin zb ye zorunlu kildigi evraklar. Bence bu kredilerden yararlanin cunku gercekten avantajlilar. Bu kredilerden yararlanmanin tek yolu da istenen sartlari eksiksiz yerine getirmek..

adı üstünde ziraat bankası ve tarım kredi koperatifi bunlar osmanlı zamanında çifçi tefeci nin eline düşmesindiye kurulmuş bu iki kurum çifçiye destek yerine köstek oluyor hayat sigortası ürün sigortası ipotek fek dosyamasrafı diyerekdenn çifçiyi sövüşlüyor çok yüksek faizlerle kredi veriyorlar memurların vurdum duymazlıkları işi zorlaşdırmaları da cabası çifçi ye zaten şuan bankalar kredi vermiyor gibbi bişey dolu ve kuraklık yüzündenn çifçinin zor durumda parası olmadıgı nı biliyorlar güya çifçiye destek veren kurumlar mesela dolu zararı oldu tv de çifçiye yardım edilecek borçları ertelenecek denildi borç ertelemesi için çks ve ürün sigortası yaptırmak gerekiyormuş tv de bunu söylemezler şehirdeki vatandaşda çifçiye devlet destek veriyor çifçi hala hayıflanıyor der

Devlet çeşmesinden su içmek zor değildir. Devletin görevi herkesin çeşmeden su içmesini kolaylaştırmaktır. Bazı işgüzarlar devlet adına işi zorlaştırıyor. Şartlarımız tutmasa zaten o krediye başvurmayız. Ben aynı adamım, banka aynı banka, şartlarım ikisine de tutuyor. 50.000 lira tüketici kredisi alırken teminat kefil istenmezken, niye zirai kredi kullanırken iş yokuşa sürülüyor. Ben ayda 1900 lira tüketici kredisi ödeyebilirim, ama yılda 12-13000 lira zirai krediyi ödeyemem. Aynı ziraat bankası ORA alışveriş merkezine krediyi verirken kaç liralık teminat almış.

• Beğen
Tepkiler: ozyy
Devlet çeşmesinden su içmek zor değildir. Devletin görevi herkesin çeşmeden su içmesini kolaylaştırmaktır. Bazı işgüzarlar devlet adına işi zorlaştırıyor. Şartlarımız tutmasa zaten o krediye başvurmayız. Ben aynı adamım, banka aynı banka, şartlarım ikisine de tutuyor. 50.000 lira tüketici kredisi alırken teminat kefil istenmezken, niye zirai kredi kullanırken iş yokuşa sürülüyor. Ben ayda 1900 lira tüketici kredisi ödeyebilirim, ama yılda 12-13000 lira zirai krediyi ödeyemem. Aynı ziraat bankası ORA alışveriş merkezine krediyi verirken kaç liralık teminat almış.
Polemik amacli degil ama su soruyu sormadan edemeyecegim madem sartlariniz krediyi alamaya uygun neden dert yaniyosunuz ? Teminat vermek zor bisey degil aksine iyi bisey sizin o bankadaki kredi hacminizi arttiracak sonraki islemlerinizde size kolaylik saglayacaktir. Bence isi kolay hale getirmek sizin elinizde eger bi hakkiniz varsa kimse onu yokusa suremez size tavsiyem istenenleri yapin ;)

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
adı üstünde ziraat bankası ve tarım kredi koperatifi bunlar osmanlı zamanında çifçi tefeci nin eline düşmesindiye kurulmuş bu iki kurum çifçiye destek yerine köstek oluyor hayat sigortası ürün sigortası ipotek fek dosyamasrafı diyerekdenn çifçiyi sövüşlüyor çok yüksek faizlerle kredi veriyorlar memurların vurdum duymazlıkları işi zorlaşdırmaları da cabası çifçi ye zaten şuan bankalar kredi vermiyor gibbi bişey dolu ve kuraklık yüzündenn çifçinin zor durumda parası olmadıgı nı biliyorlar güya çifçiye destek veren kurumlar mesela dolu zararı oldu tv de çifçiye yardım edilecek borçları ertelenecek denildi borç ertelemesi için çks ve ürün sigortası yaptırmak gerekiyormuş tv de bunu söylemezler şehirdeki vatandaşda çifçiye devlet destek veriyor çifçi hala hayıflanıyor der
Tv de bunu soylemeleri gerekmez ki akil var mantik var zb yi ciftciyi korusun diye kuran devlet sigorta sirketlerini de ayni amacla kurdu. Zaten devlet sigortanin da yarisini veriyor. Ama yok siz yinede ben sigorta yaptirmam ekinime dolu vursun harmanim olmasin (allah korusun) derseniz zb de dogal olarak onlem bile almiyosun getir benim parami der.

Tv de bunu soylemeleri gerekmez ki akil var mantik var zb yi ciftciyi korusun diye kuran devlet sigorta sirketlerini de ayni amacla kurdu. Zaten devlet sigortanin da yarisini veriyor. Ama yok siz yinede ben sigorta yaptirmam ekinime dolu vursun harmanim olmasin (allah korusun) derseniz zb de dogal olarak onlem bile almiyosun getir benim parami der.

sen o yapılan lara sigortamı diyon sen sigorta görmemişsin dolu kuraklık olsa yüz de yüz hasarın olsa zararının yüzde otuzunu sana öderler onu geçtik hayat sigortası ne bunlar kapitalist düzenin işleri ziraatın mühendisi tarım danışmanı çifçiyi okadar düşünüyorsan hangi ürünü ekecekse çifçi onun kursunu ver ehliyet gibi ben sigorta yapılmasın demiyom yaptırmak isteyen yaptırsın ama dolu kuraklık oldugumu yuz de yuzunu ödesin zararın o yapılan sigorta filan degil çifçi milli gelirden en az pay alan grub çifçiyi düşünüyorsa kerediyi avrupa daki çifçi ler gibi yüzde bir faizle ver mazotu 2 tl ye ver destek veriyoruz diyorlar devede kulak destek filan degil o verdikleri yani demem o ki sigorta destek kredi öle olmaz ya tam yapın yada yapmayın