Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?

Arkadaşlar,

Konu uzatmadan sadede gelelim. Trakya'da bu yıl ciddi bir süne popülasyonu mevcut. Son 1 haftadır dolaştığım tüm tarların neredeyse hepsinde vardı.

Bazı arkadaşlar, arazilerini dolaşmasına rağmen süneye rastlamamışlar. Bunun 3 nedeni var:

1-) Kışlamış ergin süneler, kapalı,yağışlı, rüzgarlı ve soğuk havalarda beslenmez. Süne, sıcağı seven bir canlı ve bu tip havalarda bitkilerin alt kısımlarına ya da toprak çatlaklarına girerek saklanıyorlar. Özellikle Trakya için son 15 günlük hava durumu gözlenirse durum anlaşılır . Ergin süne görmek istiyorsanız, güneşli ve rüzgarsız bir günde, özellikle de öğleden sonra tarlaların sınır boylarını dolaşın.

2-) Şu an asıl tehlike kışlamış erginler değil, dönem olarak 3 ve 4. nimf döneminde olan, yumurtadan yeni çıkmış genç süneler. Bu süneler, buğday hasadına kadar yoğun şekilde beslenmek zorunda. Çünkü bu dönemden sonra gelen 9 aylık pasif kışlama dönemini aç geçirecekler. İyi beslenemezlerse, kışı geçirmeleri çok zor.

Özetle şu an asıl tehlike, ergin sünelerden öte 3 ve 4. nimf dönemindeki yeni oburlar. (15 gün içinde hepsi ergin olacak)

3-) Bu yeni oburlar ise yumurtadan yeni çıktıkları için bizim bildiğimiz süne formundan çok daha küçükler. 1 ve 2 nimf dönemlerinde gözlemlenmesi oldukça zordur ancak sonraki dönemlerde can hali ile buğdaylara saldırdıklarından başak aralarında gözlemlenebilir. Bu kadar obur olmalarının nedeni de, buğdayın kısa süre sonra sarı olum evresine geçecek olması. Buğday sarı olum evresine geçince, hali ile sünelerin tanenin öz suyu emmesi zorlaşıyor ve aç kalabiliyorlar.

Aşağıda 2 - 3 ve 4. nimf dönemindeki süneler (resimler tarafımdan son bir hafta içinde çekilmiştir)

Ekli dosyayı görüntüle 11652

Ekli dosyayı görüntüle 11653

Ekli dosyayı görüntüle 11653

Hatta kendi kanolalarımda da, sünenin yakın akrabası olan kımıl zararlısı gözüme çarptı. İçine girip ilaçlamak mümkün olmayacağından, en azından tarlaların çevresini yoğun şekilde ilaçlayarak küçük de olsa bir set oluşturmaya çalıştık. Rüzgarın tarlaya doğru estiği kenarlarda turbo atomizör ile içe taşıtma yaptık. Diğer yerlerde de traktörün üzerine binerek hortumlu tabanca kullandık. Biraz komik oldu ama başka da çare yoktu:

Ekli dosyayı görüntüle 11654

Ekli dosyayı görüntüle 11655

Ekli dosyayı görüntüle 11656

Yukarıdaki bilgilerden anlaşılacağı üzere süneler yumurtadan çıktı ve çaresizce mahsullere saldırıyorlar. Bizim de kendimizi savunmaktan başka çaremiz yok. (dengeyi bozduk bir kere. üstelik savaşı da biz başlattık) Aksi halde %100 zarar etme ihtimalimiz var. (süne zararı %7 ve üstü olan buğdayları TMO almıyor. %10'un üstünü yem fabrikaları dahi almıyor. Zaten %12 ve üstünü çöp olarak görebilirsiniz. Hayvan yemi dahi olmaz. (Yani en başta dediğimiz gibi zarar %100 olabilir)

Öncelikle süne ilaçlaması, zaman bakımından kanuni olarak sınırlandırılmış bir uygulama. İzin verilen zamandan önce uygulanması (yanılmıyorsam geçen yıl 3000 liraydı) para cezasına tabi. Bu açıdan verilen önerileri uygulayıp uygulamama kendi inisiyatifinizde ve cezai işleme maruz kalabilirsiniz. Ben sadece seçenek sunabilirim.

Devletin hemen her alanında olduğu gibi bunda da çifte standartlar mevcut. Şu an Trakya'da ilaçlamaya izin çıkmış ilçeler mevcut. Ancak çıkmamış ilçeler de mevcut. Hepsinden ilginci, birbirleri ile sınırı olan ilçelerde dahi farklı uygulamalar var. Bu tarz ilçelerde, birinde süne olup diğerinde olmaması gibi bir durum söz konusu olmadığından, idarecilerin bazılarının işlerini hakkı ile yapamadıkları gerçeği ortaya çıkıyor.

Hali hazırda (az da olsa) yumurtadan çıkmak üzere olan süneler var. Şu an hemen bir uygulama yaparsanız, çapa dönemindeki bu yumurtalardan çıkacak sünelere karşı çaresiz kalırsınız.

Uygulama yapmak için beklediğinizde ise, şu an aktif olan taze erginler ciddi zarar verebilir. İki ucu ... değnek.

Benim önereceğim çözüm, vakit kaybetmeden uygulama yapılması. Yapılması ancak kullanılan ilacın sistemik etkili insektisitlerden seçilmesi. Böylece hem aktifler, hem de yumurtadan geç çıkış yapacaklar kapsam altına alınabilir.

Peki hangi ilaç?

İlaç konusunda pek çok alternatif var ancak şu ana kadar benim en iyi netice aldığım ilaç, Bayer'in Hunter isimli ilacı. Kanola yetişticiliği yapan arkadaşların yakından tanıdığı bu ilaç aslında buğdaya tescilli değil. (aslında kanolaya da tescili yok :) ) Ancak piyasada bulabileceğiniz en etkili sistemik insektisitlerden biri. Tüm yaprak bitleri ve süne türevlerine de etkili.

Buğdaya tescili olmaması nedeni ile ziraatçılar karşı çıkabilirler ama fazla üstünde durmamanızı tavsiye ederim. Keza geçen yıl bu ilaçla yaptığım buğday deneme tarlalarının tamamında süne zararı "0" (sıfır) çıktı. Hepsinden önemlisi şu an uygulama yapıldığı taktirde hasada kadar kafanız rahat olur.

Şu an için (Trakya'da) verimler yüz güldürecek gibi duruyor. Bende bu yıl buğday yok ama eken arkadaşlarımız var. Temennim, İnşallah fiyatlar da yüz güldürür ve emeklerin karşılığı alınır.

Şimdiden herkese bereketli olsun.

Son olarak:

"Ben çiftçiyim" diyen, buğday yetiştiren herkesin okuması gereken, süne nedir, türleri nelerdir, ne zaman, ne kadar zarar verir, özetle süne hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri içeren güzel bir makale:

https://bku.tarim.gov.tr/Zararli/KaynakDetay/134

uzunköprü ilçe tarımın yaptığı incelemede daha bir açıklama yapmadılar ama bizim bölgemiz için sünenin olmaya bileceği hakkında söylentiler var tabi söylenti kendim gidip bakmadım. seninde dediğin gibi sünenin sıcak havaya ihtiyacı var bu yılda Trakya bölgesinde iklim şartları sünenin üremesi ve yumurta bırakması için uygun saçıklıkta olmadığı anlatıldı bize tabi daha bir 10 günlük bir zaman var atın derlerse atıcaz yoksa atmıyacaz.

Trakyada süne var. En azından bizim bölgemizde var. Geçen hafta uyguladık.8-9 gün oluyor. Syngenta Eforia 247. dekara/10 gram.

Özellikle Alfasipermetrin(Fastac 100EC) veya Lambda(Karate 5 EC) uygulayacak arkadaşlara tavsiyemdir; doz aşmayın, yan sanayi ilaç kullanmamaya özen gösterin. Neden? Biz süneyi yok etmeye uğraşıyoruz, buğdayı değil.Bütün bir sezon boyunca fitotoksiteden bahsettik.İşte onun kralını bu süne ilaçları yaratır. İlaç uygulandıktan 24 saat sonra tarlanın acayip şekilde sarardığını göreceksiniz.Bu normal bir durum değil."Yaa boşver nasıl olsa 15 gün sonra zaten oluma gelecek" denecek bir durumda değil bana göre.15 gün demek tane şişirmek demek, kalite demek.Bayrak yaprak yeşil olduğu sürece bitkinin üretmeye devam edeceğini unutmayın.
Pompaya dekara 200-250 gr gelecek şekilde üre eritip ilave ediniz veya elinizde amino asit varsa o gene daha iyi olur.Bunlardan birine ilaveten potasyum nitrat da varsa dekara 50-100 gr şeker gibi gelir.%100 ilacın yan etkisinden kurtaramayabiliriz bitkiyi ancak bir kaç gün daha ayakta kalma fırsatı vermiş oluruz.Ne kadar ürün toplarsak o kadar kardır.
Şimdiden hasadınız bereketli olsun, Allah gönlünüze göre versin.

Eline saglik yilmaz hocam dokturmussun yine emin ol aldigim 1 kg fazla bugdayda cok emegin var

Estağfirullah.

Teşekkürler Yılmaz.

Sağ ol Şuayip Abi.

uzunköprü ilçe tarımın yaptığı incelemede daha bir açıklama yapmadılar ama bizim bölgemiz için sünenin olmaya bileceği hakkında söylentiler var tabi söylenti kendim gidip bakmadım. seninde dediğin gibi sünenin sıcak havaya ihtiyacı var bu yılda Trakya bölgesinde iklim şartları sünenin üremesi ve yumurta bırakması için uygun saçıklıkta olmadığı anlatıldı bize tabi daha bir 10 günlük bir zaman var atın derlerse atıcaz yoksa atmıyacaz.

Elbette karar size ait. Ancak tüccar "ben bu malı almam" dediğinde İl/İlçe Tarım Müdürlüğü'ndeki memur arkadaşlara bir yaptırımınız var mı?

Verilen kararın doğru ya da yanlış olması size dokunmuyorsa, o karar üzerinde ne kadar düşünürsünüz?

Süne uygulama tarihini hatalı belirlediği için çevreye ya da çiftçiye zarar verdiği sabit olan görevlilere, bu zararı tazmin yaptırımı getirilse, sizce uygulamalar bu kadar keyfi mi olur?

Trakyada süne var. En azından bizim bölgemizde var. Geçen hafta uyguladık.8-9 gün oluyor. Syngenta Eforia 247. dekara/10 gram.

Özellikle Alfasipermetrin(Fastac 100EC) veya Lambda(Karate 5 EC) uygulayacak arkadaşlara tavsiyemdir; doz aşmayın, yan sanayi ilaç kullanmamaya özen gösterin. Neden? Biz süneyi yok etmeye uğraşıyoruz, buğdayı değil.Bütün bir sezon boyunca fitotoksiteden bahsettik.İşte onun kralını bu süne ilaçları yaratır. İlaç uygulandıktan 24 saat sonra tarlanın acayip şekilde sarardığını göreceksiniz.Bu normal bir durum değil."Yaa boşver nasıl olsa 15 gün sonra zaten oluma gelecek" denecek bir durumda değil bana göre.15 gün demek tane şişirmek demek, kalite demek.Bayrak yaprak yeşil olduğu sürece bitkinin üretmeye devam edeceğini unutmayın.
Pompaya dekara 200-250 gr gelecek şekilde üre eritip ilave ediniz veya elinizde amino asit varsa o gene daha iyi olur.Bunlardan birine ilaveten potasyum nitrat da varsa dekara 50-100 gr şeker gibi gelir.%100 ilacın yan etkisinden kurtaramayabiliriz bitkiyi ancak bir kaç gün daha ayakta kalma fırsatı vermiş oluruz.Ne kadar ürün toplarsak o kadar kardır.

Eforia da güzel bir ilaç. Uygulama yapılan yerlerde iyi sonuçlar aldık.

Son olarak bildiğiniz üzere potasyum, olgunlaşmayı hızlandıran bir besin element. Geçen sene gözlemlediğim, şu anki dönemde potasyum + üre verilen parsellerin, yalnızca üre verilenlere göre daha hızlı sarardı. 3 farklı alanda denedim ve geç dönem (başak sonrası) potasyum (bence) kullanılmamalı. tek üre ve çok az magnezyum (klorofil artırma gayesi ile) en iyi sonucu veriyor.

Amino asit dahil diğer konuların tamamında hemfikiriz :D

Eline sağlık abi.Kımılda da bu ilaç kullanılabirmi?

Evet ama hangi bitki? Şahsen kanola'da kullandım ve sonuç iyi.

Bizim taraflarda yok bölgesel bir durum söz konusu olabilir dikkatli olma lazım.

Sınır boylarındaki başak aralarına ve bitki alt kısımlarına İyi bak Süleyman :)

Beyefendi bilgiler için teşekkürler.Sünenin zararının acaba rekolte düşmesi ne mi yoksa kalite düşmesine mi daha fazla etkisi var?

Sevgili [MENTION=21067]sebazios[/MENTION]

Evet potasyumun erkencilik özelliği olduğu doğrudur.Bunun farkında olarak yukarıdaki tavsiyem 200-250 gr üreye karşılık 50-100 gr potas.
Velev ki 200 gr azota karşılık 200 gr potas verdik. Yine normal zamanında oluma girecektir. + ilacın solvent etkisi işin içine girdiği vakit sizin karşılaştığınız durum ortaya çıkar.Normalde ilaçsız eşit dozda uyguladığınız zaman aman aman sararma olmaz.

[QUOTE=sebazios;1040158

Elbette karar size ait. Ancak tüccar "ben bu malı almam" dediğinde İl/İlçe Tarım Müdürlüğü'ndeki memur arkadaşlara bir yaptırımınız var mı?

Verilen kararın doğru ya da yanlış olması size dokunmuyorsa, o karar üzerinde ne kadar düşünürsünüz?

Süne uygulama tarihini hatalı belirlediği için çevreye ya da çiftçiye zarar verdiği sabit olan görevlilere, bu zararı tazmin yaptırımı getirilse, sizce uygulamalar bu kadar keyfi mi olur?

Bizim burada ilçe tarım il müdürlüğü bölgemizde süne yoktur ilaç atmaya gerekiyor diye bir yayın yaptığında çevremizde bulunan fabrikalar senin malında süne var diyerek geri çeviremiyorlar. Hem tarlamızda süne yokken ilacı atarak tarlada bulunan yararlı böcek ve haşerelerin organik maddelerin ayrışarak tekrar toprağa karışmasını görev edinmiş durumda. Yani doğanın gönüllü temizlik işçileri gibi çalıştıkları söylenebilir. Örneğin, birçoğumuzun “olmasaydı da olurdu” dediği hamamböcekleri ekosistemin devamlılığı konusunda kilit rol oynamakta. Çürümekte olan organik maddelerle ilgilenen bu tür, özellikle azotun ayrıştırılması ve yeniden toprağa dönüşü için çok büyük önem taşıyor. Bitkiler, toprağa geri dönen bu azotu kullanıyor.

Bizimde köyün üst tarafına atma izni geldi diğer kısma atmanız gerek yok dendi 2 gündür yağmurda yağıyor ne yapçağımızı bilemedim olmayan yere de atsam mı yağışta süne yukarı çıkamaz diye biliyorum şaşkınız

Bizimde köyün üst tarafına atma izni geldi diğer kısma atmanız gerek yok dendi 2 gündür yağmurda yağıyor ne yapçağımızı bilemedim olmayan yere de atsam mı yağışta süne yukarı çıkamaz diye biliyorum şaşkınız

Arkadaşım bizim köy e de haber geldi ( kapaklı ,karlı ) atmaya başladık . olmayan yerede at en azından ( umut malkoç ) arkadaşımızın dediği gibi sınır boyları komple dolan ve ortadan bir veye iki sefer gitmen yetiyor dedi . ben denedim gayet güzel dedi bilginize

Bizi etkileyecek olan süneler daha yumurtadan yeni cıkıyorlar bu süneler yamurla çok etkili değiller yamurluda olsa bunlar başağın altında eğer varsa başağı emmeye başlıyorlar.