aydan hanım

herkese merhaba arkadaşiar kayseride arpa olarak tarım 92 ekiyoprum. bu yıl aydan hanım arpa çeşidini dene diyenler oldu. tarım 92 ye göre verimi nasıldır. artısı varmıdır. tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

Arcanda Eskişehir de tarm92den tartışmasız önde. Ama sizin orada nasıl olur bilemem. Ama Kayseri de 2-3 yıl kaldım. Merkez Eskişehir den az soğuk. Buna göre çok problem olmaz gibi.

Tarm92 ( en azından bana göre ) 400-450kg üzerine çıkamayacak bir çeşit. Bu verimi gördüğü an yere yatar. Yatan arpa ile birlikte tabiki hayallerde yatar.

Arcanda bulursanız deneme için ekin. Eğer iki farklı yere ekme imkanı olursa birini erken diğerini geç ekin. Zira sert kıştan etkilenip etkilenmeyecegini görerek daha net bir fikriniz olur.

İnce 04, aynı şartlarda tarm92'den ( bence ) +50kg ve üzeri verim kapasiteli bir çeşit.

İş daha karmaşık hale gelsin :) . Seymen cesidinede bir bakın isterseniz ama seymen soğuğadaha hassas olabilir.

Deneme benim işim derseniz Emon u da deneye bilirsiniz. ( sanki ) Arcanda sınıfı bir çeşit

Son düzenleme:
Arcanda Eskişehir de tarm92den tartışmasız önde. Ama sizin orada nasıl olur bilemem. Ama Kayseri de 2-3 yıl kaldım. Merkez Eskişehir den az soğuk. Buna göre çok problem olmaz gibi.

Tarm92 ( en azından bana göre ) 400-450kg üzerine çıkamayacak bir çeşit. Bu verimi gördüğü an yere yatar. Yatan arpa ile birlikte tabiki hayallerde yatar.

Arcanda bulursanız deneme için ekin. Eğer iki farklı yere ekme imkanı olursa birini erken diğerini geç ekin. Zira sert kıştan etkilenip etkilenmeyecegini görerek daha net bir fikriniz olur.

İnce 04, aynı şartlarda tarm92'den ( bence ) +50kg ve üzeri verim kapasiteli bir çeşit.

İş daha karmaşık hale gelsin :) . Seymen cesidinede bir bakın isterseniz ama seymen soğuğadaha hassas olabilir.

Deneme benim işim derseniz Emon u da deneye bilirsiniz. ( sanki ) Arcanda sınıfı bir çeşit
Peki ofas 40 dekar arcanda ekecem. Deneyip gorelim bakalim ne olacak. En azindan 250 kilonun altina heralde inmeyi allahtan bi zarar ziyan olmazsa. Dedigin gibi tarim92 en kuvvetli kirac taban arazilerimide 450 kilo goruyor. Ama ortalama 350 kilo aliyoruz. Bakalim arcanda nasil olacak

Peki ortalama şartlarda Seymen tohum kaç günde topraktan çıkar . Yeşerir.

Sivas’ta çiftçilik yapıyorum. Herkes Tarm-92 eker tigem dahil. Ben bu yıl değişiklik yapıp Arcanda ektim. Tigem bile bu bölgede 300-400 arası alırken Tarm-92 ile bence bu cins için fazlasını hayal kurmayalım. Yazın yaptığım uygulama ve verimi paylaşıcam.

Arcanda verimli bir çeşit ancak güz yağışını alıp kış öncesi sağlam çıkış yaparak kışa girmeli Yoksa kış ve ayaz şartlarından etkilenebiliyor güzün ektin yağmur yağdı çıktı güzelce korkma kış sert geçsede toparlıyor ancak yarım yumalak çıktı yada sadece iğneledi öyle kışa girdi böyle durumda strese giriyor ve bağışıklığı düşüyor 4-5 yıldır bu çeşidi Eskişehir’de eken biri olarak tecrübelerim bu yönde Verim aralığım 370-750 kg Kıraç ve yarı taban arazilerde