Traktör Seçimine Bilimsel Yaklaşım - OECD Tarım Traktörleri Kodları

İyi akşamlar sevgili arkadaşlar,

Öncelikle, günümüzde yaptığımız çiftçilik faaliyetlerinin en az %95'inin dolaylı veya direkt yoldan traktörler tarafından yapıldığının hepimiz farkındayız. Traktörler, icat edildiğinden beri hem iş gücünden ve zamandan tasarruf, hem de verimin ve işlenebilir arazi miktarının artmasında en büyük etmenlerdir. Bir Bereket TV programında [MENTION=6784]Gökhan Özkan[/MENTION] abimizin dediği gibi traktörler bizim ofisimizdir. Hayatımızın önemli bir kısmını beraber geçirdiğimiz bu araçları alırken de hepimiz seçici ve zaman zaman tutucu davranıyoruz, genelde traktörleri alırken beygir gücü, kaldırma kapasitesi, yakıt değerleri, fiyat gibi kriterleri ele alıyoruz.

Bu gibi kriterlerdeki sayısal verileri bayinin veya üreticinin internet sitesindeki broşürlerden öğreniyoruz. Mesela broşürde traktörün beygir gücünde 110 yazıyor, "ooo diyoruz bu 110 beygir benim işimi yapar". Üreticinin bize sunduğu değerler fabrikalarında kendi aletleri ile, kendi mühendisleri ile ölçtükleri değerlerdir. Ama görüyoruz ki zaman zaman üreticilerinin ölçtüğü beygir güçleri aynı olan iki farklı marka traktörün çekişlerinin pratikte farklı olduğunu görüyoruz. Bu sorun, fabrikadaki ölçümlerin farklı olmasından dolayı kaynaklanması muhtemel bir sorun. Ayrıca bazen, sanayide güç ölçüm cihazına bağlanan traktörlerin verdiği güç değerlerinin üzerinde yazandan daha fazla veya az olduğu gözlemlenmektedir. Bu, biz çiftçiler için zaman zaman oldukça kafa karıştırıcı bir sorun oluşturmakta ve traktör seçiminde bizi zor durumda bırakmaktadır.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için, tarafsız ölçüm merkezlerinde ölçülen değerler bizim için daha yol gösterici olabilir. Bunun için de, geçtiğimiz günlerde katıldığım 5. Dünya Tarım Makinaları Zirvesi'nde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Teknolojileri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Silleli'nin sunumu sırasında bahsettiği, ve kendisinin de Türkiye Başkanı olduğu OECD kuruluşunun Traktör Standartları yönetmeliklerinin test sonuçlarını inceleyebiliriz.

Öncelikle OECD'den bahsedeyim biraz. OECD yaklaşık 40 ülkenin ilgili bakanlıklarının üye olduğu , türkçesi Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü olan, uluslararası bir ekonomi örgütüdür. Asıl amacı dünyanın ekonomik kalkınması olan bu kuruluşun bizi ilgilendiren tarafı, Dünya çapındaki tüm traktörlerin değerlendirilebilidiği bir traktör kod sistemi geliştirmesidir, çeşitli üye ülkelerinde bulunan test merkezlerinde, o ülkede veya civar ülkelerde üretilen tarım ve orman traktörlerinin performans ve güvenlik analizlerini yaparak, çeşitli grafik ve tablolarla bilimsel veriler sunar. 1959'da kurulan bu kuruluşta bugüne kadar 3000 farklı traktör modeli performans testine, 11000 tanesi de güvenlik testine girmiştir. İlk test ettikleri traktör de Mccormick İnternational B-450 modelidir. Traktörleri değerlendirmek için 9 tane kod geliştirmişlerdir.

Bu kodları şöyle adlandırabiliriz.

1. Kod 2 : Traktör performansları (beygir, tork, kaldırma kapasitesi, yakıt tüketimi) Bizim ele alacağımız kısım

2.Kod 3 : Traktörlerin koruma unsurlarının, kabin, devrilme demiri vb. Dinamik yükle Kontrolü

3.Kod 4 : Aynı şekilde koruma unsurlarının statik yükle kontrolü

4.Kod 5 : Şoförün pozisyonundan ses ve gürültü kontrolü

5.Kod 6: Dar tip tarla ve orman traktörlerinin öne takılan koruyucu unsurlarının dayanımı

6.Kod 7 : Dar tip tarla ve orman traktörlerinin bu sefer arkaya takılan koruyucu unsurlarının dayanımı

7.Kod 8 : Paletli traktörlerin koruyucu unsurlarının dayanımı

8. Kod 9 : Ön Yükleyicilerin koruyucu unsurlarının dayanımı

9.Kod 10 : Tarım ve Orman traktörlerini düşen cisimlere ( kaya kütlesi vb.) karşı koruma sağlayan unsurlarının dayanımı

Şimdi bu kodlar biraz anlamsız gelmiş olabilir, bunları nasıl değerlendiririz. Mesela, çok fantastik bir örnek olacak ama, ön yükleyicili, ormanda kullanım için üzerinde koruyucu barları da olan, aynı zamanda paletli bir traktör almak istiyorsunuz. Bu traktörlerde olması gereken kodlar Kod 3,4,5,8,9,10 , yukarıda yazdığım testlerden başarı ile geçen traktörler ilgili kodu almış oluyor. Bu şekilde bir sistem. Tabii Türkiye'de gidip bayiye, abi bu traktörde kabin için Kod 4 mevcut mu diye sorarsak bize öylece bakarlar. Neyse, kişisel yorumumu sona saklamak istiyorum.

Konuya dönersek, bizi ilgilendiren konu Kod 2. OECD'nin internet sitesinde 97 yılından bugüne test edilen traktörlerin test sonuçlarının bir veritabanı mevcut. Bunu araştırırken tesadüfen gördüm. Traktör alırken tam anlamıyla bilgi sahibi olmamız açısından mükemmel bir veritabanı. Bunu nasıl kullanacağız ona bakalım şimdi.

Öncelikle şu siteye giriyoruz.

http://www2.oecd.org/agr-coddb/index_en.asp

Karşımızda şöyle bir sayfa olacak. Önce 1 kısmında çıkan listeden bakmak istediğimiz markayı seçiyoruz. Sonra da 2'de Submit'e basıp o markanın test edilen traktörlerinin listesini çıkarıyoruz.

Ben, hem Türkiye'de test edildiği, hem de çoğumuzun kullandığı veya elinden geçtiği, aşina olduğu bir traktör olan 2010 kasa TD95D modelinin test sonuçlarını incelemek istiyorum.

Marka olarak tek L ile yanlış yazılmış New Holand'a tıklıyoruz, sonra 2 kısmından Submit diyoruz. Aşağıda çıkan listede tek traktör var zaten, New Holland'ı tek l ile Türklerden başkası yazamazdı :D Son olarak, tüm test değerleri için 3 numaradan English PDF'yi indiriyoruz. Adobe Reader veya herhangi bir tarayıcıda dosya açılabilir.

İndirdiğimiz dosyada önce karşımıza traktörün genel bilgileri çıkıyor.

Ardından aşağı iniyoruz.

Burda 2 farklı grafik ve okuyabileceğimiz 4 farklı değer var. En altta 1000'den 2800'e kadar giden değerler motor devir değerleri.

Önce,beygir gücünü rahat anlayabilmek için kw-beygir dönüştürücüsü linki vermek istiyorum.

Grafikteki mavi çizgi kw cinsinden gücü gösteriyor. Değerleri soldan okuyabiliriz (0'dan 60'a) Gördüğümüz gibi devir arttıkça güç artıyor ama 2500 den sonra güçten düşüyor traktör.

Grafikteki kırmızı çizgi bize traktörün tork değerini veriyor. Değerleri sağdan okuyabiliriz ( 0'dan 385'e ) Görüldüğü üzere tork değeri devir arttıkça düşüyor

Bir aşağı indik , yeşil çizgi, motorun saatte tükettiği yakıt miktarı. Gördüğümüz gibi yakıt, devir arttıkça artan bir unsur, beygir gücü ile de orantılı tabi.

Mor çizgi ise bize özgül yakıt tüketimini veriyor. Özgül yakıt tüketimi demek, motorun bir kilowattlık gücünü bir saat kullanınca harcanan yakıt miktarı demektir.

http://www.convertunits.com/from/kW/to/hp bu siteden kw değerini üste yazıp "convert"e basıtığınızda beygir gücünü bulabilirsiniz.

Bu ilk sayfadaki 4 grafik bize, sayısal değerlerden çok traktörü nasıl kullanmamız gerektiğini anlatacak. Yani grafikte maksimum beygir, maksimum tork ve minimum özgül yakıt tüketimi değerlerini sağlayan en iyi devir sayısını bulmalıyız. Yaklaşık olarak bir çizgi çizersek.

Bu şekilde bir çizgi olur ve buna göre en uygun devir 1600-1650 devir dakikadır. Bu değerde beygir gücü maksimum diye endişelenemeyin, traktör, her hangi bir çekme işin yaparken bize lazım olan en önemli değer torktur. Bu tabii ki tarla çalışması için bir değerdir. Kuyruk mili için 2000 devire çıkmak Allah'ın emri zaten :)

Bu yaklaşımla herkes kendi traktörünü en uygun devirde daha ekonomik şekilde kullanabilir diye düşünüyorum arkadaşlar.

Gelelim, traktör seçerken bize yarayacak olan sayısal verilere. İndirdiğimiz dosyada ikinci sayfada bu değerleri bulabiliriz:

Bu değerlerin Türkçelerini teker teker açıkladım.

Şimdi bu değerleri daha basit bir şekilde buraya yazalım.

Motordan alınan maksümum güç 58 KW yaklaşık 78 HP. E hani bu motor 95 beygirdi noldu? :D

Motordan alınan maksimum tork 305 Nm

Kaldırma Kapasitesi: Dosyada yazan ilk değer direk bağlantı noktalarından dinamometreye bağlanıp ölçülen değer, ikincisi de arkaya bir ağırlık bağlanarak ölçülen değer.Buradaki 23.9 kN değeri birim olarak biraz yabancı gelebilir. Bunu çevirirsek 23.9 kN =23900 N. Bu değeri de yerçekimi ivmesine bölersek, ki yaklaşık 10 oluyor. 2390 kg bir kaldırma kapasitesi alıyoruz. Üreticinin açıkladığınından yüzde 20 daha düşük bir değer.

Evet arkadaşlar, umarım açıklayabilmişimdir. Veritabanında ülkemizde kullanılan bir sürü traktör mevcut, örneğin;

New Holland T, TL, TM , TD110 serileri

John Deere, 6030, 6R,6M serileri

Massey Ferguson: 5400,6400,6600,7600 vb, ayrıca 240 ve 285s

Claas: Celtis Ares ve Arionlar

Case: JX,Farmall vs.

gibi birçok markayı listeden bulabilirsiniz. Bu listeler ve değerler hem traktörleri ile birbirini kıyaslama açısından hem de traktör alırken dikkat ettiğimiz sayısal verileri daha bilimsel yönden inceleme açısından oldukça yararlı olur diye düşünüyorum.

Ayrıca, az önceki test ettiğimiz TD95'in 78 beygir çıkması biraz kafanızda soru işareti bırakabilir. Bunun nedeni, test sonuçlarının fabrika değerlerinden %20 az çıkmasıdır. Bunun sebebini öğrenmeye çalışıyorum hala, ama mesela 78'e yüzde 20sini eklediğmizde 94 beygir ediyor, bu da TD95'in bildiğimiz gücüne eşdeğer, aynı şekilde tork ve kaldırma kapasitesi de yüzde 20 ekleyince bildiğimiz değerleri buluyoruz. Ankara'daki test merkezine geçen sene babam gittiğinde, oradaki yetkililer değerlerin yüzde 20 az ölçüldüğünü söylemişlerdi, bunun sebebini dediğim gibi öğrenmeye çalışacağım.

Umarım herkes kendi traktörünü veya almak istediği traktörünü burdan inceleyerek, kendi traktörünü performanslı kullanım açısından, alacağı traktörü de bilgi sahibi olmak için bilgi sahibi olabilir. Geçtiğimiz yıllarda birçok defa çiftçilerin bayiler tarafından kandırıldığını, " çok çeker az yakar" , "bunda bi tork var oooov", "köpek gibi çekiyor" gibi sözlerle eline kontak anahtarının verildiğine sahip olduk. Bunları yaşamamak için daha bilinçli olmalıyız. Bu konu da, bilinçli olmak için büyük bir adım. Tabii ki herkes kendi traktörünü az çok artık anlamıştır ama, daha doğru kullanım için önce teorik bilgi her zaman faydalı olur arkadaşlar.

Son olarak, herkes baktığı traktörün değerlerinin fotoğrafını yorum olarak buraya atarsa herkes fayda görebilir. Birazdan ben de TD110D'nin değerlerini atıyorum. Hoşçakalın :)

Berk eline koluna sağlık süper bir paylaşım. Ben hep internette arardım tek tek burda ise hepsi bir araya getirilmiş. Tork güç eğrisi iyi olan firmalar zaten paylaşıyor da motor verileri kötü olanlar gizleniyor. Artık gizleyemecekler :D . Zaten traktör alırken yukarıda saydığın seyler çok önemli. Bende bu faktörleri göz önünde bulundurarak traktör yada herhangi bir makina alırken kendi içimde karşılaştırmada bulunurum. Tekrar çok sağol...

• Beğen
Tepkiler: b.ozyurt
Benim 6460 100 bg çıktı. Hatta 100 de değil 98 yani,vay anasını ya. Bende diyorum bu motur niye çekmiyo :)
Bunu gidip bayilere göstersen kavga çıkar. Zaten bizde adetten herhalde 10bg fazla olur her traktör :) hatta bazıları o kadar çömert ki 15-20bg daha güçlü olabiliyor. Manevi yönden sanırım :)

Bu tork güç işinde sisu motorlar oldukça başarılı. Bizim Valtra 6400 ün oldukça tatminkar bir performansı var. Kendi sınıfında günümüzde üretilen bir çok modelden halen üstün...

1000 dev/dak da 360Nm tork ile oldukça düşük devirden başlayan tork, 1550 dev/dak da 390 Nm tork ile zirveye ulaşıyor. Beraberinde 1550 dev/dak da 87hp oldukça yeterli zaten tarlada 1600 devri geçmiyoruz pek. Yakıt tüketimide 1550 dev/dak civarında 210 gr/kw tın bir miktar altında. Durum böyle herşey teknik detaylarda saklı.

Bu veriler OECD de yoktu ama valtranın kendi kataloğunda mevcut buyrun:
c12d79c5a3d3429b0be8564035194220.jpg

bu site beni tanıdı bişey göstermiyor..
claas axoos 330 a bakın daaa beyler :)

Yusuf abi OECD axos 330 modelini daha test etmemiş. Fakat Claas sitesinde axos 340 modeli için bir grafik paylaşmış. Öncelikle senin 330 un motorunun katalog teknik verileri şöyle:
Motor Perkins 1104D-44 TA
2300 rpm devirde 90hp maksimum güç üretiyor. 1400 rpm de 393Nm torka sahip

Axos 340'ın grafiğine bakarsak ve ortalama motor devrinide 1600 varsayarsak, bu traktör 90 beygir güç beraberinde de 380Nm torka sahip olacaktır.

Senin 330'un performansı 340'ın grafik verisinin bir tık altında olacaktır. Yakıt tüketimi hakkında grafikte bişey paylaşılmamış o yüzden yakıta bişey diyemicem.

Axos 340'ın grafiği şöyle:

Resimler ve ekler

• 13ClaasAxosTehot.jpg
    13ClaasAxosTehot.jpg
    39.5 KB · Görüntüleme: 710
  • Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Aslında bu tarz veriler traktör seçiminde çok önemli. Traktörün neyi yapabileceği neyi yapamacağı kabak gibi belli oluyor. Birde bu motor kodları çok önemli her harfin bir anlamı var. Geçenlerde deutzcular neymiş efendim fendlerle motorları aynıymış. Alakası yok. Satıcılar yalan söyler ama motorun üzerindeki etiket asla :D

Berk [MENTION=47]b.ozyurt[/MENTION] paylasim icin tesekkurler, ne zamandir bizim makinalari optimum nasil kullaniriz diye dusunuyor ancak dusunmekle kaliyordum. Belki harekete gecebilirim. Bizim motorlardan hic biri OECD listesinde yer almiyor, artik ilgili degerleri bir yerlerden temin etmeye calisacagim.Anladigim kadari ile bu abiler ilgili degerleri PTO kullanimi uzerinden hesaplamis, zira pulluk tarafindan yapilan isi hesaplamak muhtemelen eni konu zordur. Sanirim bu sekilde fabrika motor verileri ile hesaplanan degerler arasindaki fark ortaya cikiyor. Bazi firmalar PTO dan alinabilecek guc degerlerini ayrica yayinliyorlar. Ornegin JD 6150 icin verilen grafiklerde max guc 1850 rpm de 97 nin biraz uzerinde gorunuyor. Uretici verilerinde 102.26 @ 1850 per SAE kW olarak verilmis bu deger.

• Beğen
Güzel paylaşım. Ancak burada ki değerler pek ayrıntılı verilmemiş örneğin kaçıncı viteste maksimum ne kadar güç veriyor, kaç km hızla gidiyor, tekerleklerde kaç kN luk çekiş oluşturuyor vs. bu tip bilgiler ilginizi çekiyor ise size Amerika'nın Nebraska traktör test laboratuvarının raporlarını öneririm.

Bu arada TD95 (td100 ikisede aynıdır zaten) yüksüz olarak inç sistemine göre 78 hp, metrik sisteme göre 79 hp dir ancak işin içine tam yüklenme girdiği zaman gücü yaklaşık 68 hp ye kadar düşer ve yakıtta kW başına 340 g/kWs kadar yükselir.
Benim uzun zamandır millete anlattığım ama milletin anlamadığı olay budur, üstüne 100 hp yazma ile 100 hp olunmaz.

Benden size uyarı bu söyleyeceğim tebrübe ile sabittir burdaki bilgileri bayide çalışan veya traktör sahibi birine söylediğiniz zaman ''evet öyledir, zaten sen biliyorsun fabrikadakiler bilmiyor'' vari laflara muhattap olmaya hazır olun size nacisane tavsiyem bu tip şeyleri anlatya çalışmayın bizim milletin geneli anlamaz.

• Beğen
Konu için Berk'e teşekkürler :) Lakin bana fazlasıyla karışık geldi. Traktörlerdeki güç farklılıkları farklı normlarda ölçüm yapmalarından kaynaklanıyor buna dikkat ederek değerlendirmek gerekir. Misal John Deere markası 97/68/EC normunu kullanıyor bu normda motor gücü değeri atıyorum 100 hp iken dyno makinasında yada başka bir marka traktörle kıyasladığınızda kağıt üstündeki 100 hp lik gücü veremiyor.

Sebebi şudur 97/68/EC normu motor çıplakken yapılmış testtir yani üstünde motoru yoracak hiçbir kayış, dinamo ve hava filtresi tertibatı yoktur. Bu şekilde 100 hp güç elde edilen motor dinamo, kayış ve filtre sistemi giydirilmeye başlandığında güç düşüklüğü oluyor yani 100 hp gücü veremiyor. Traktörde klimayı çalıştırdığımızda ufacık klima motorunun traktör motorunda sebep olduğu ses değişimini hepimiz farketmişizdir. Otomobillerde bilhassa düşük güçteki otomobil motorlarında klima çalıştırıldığında bariz güç düşüşü çekiş kaybı hissedilmektedir. Traktördede aynı kayıp meydana gelmektedir buyüzden dinamo ve kayış tertibatlı hava filtreli giydirilmiş motor normunu baz almak gerekir kıyas yaparken buna dikkat etmek gerekir.

Sadece aklımda en basit bildiğim bir örneği vereyim Kubota M130x olarak 140 hp diye bilinen traktör aslında 130 hp dir çıplak halde 140 hp güç sergilemektedir. Ama hiçbirimiz tarlaya hava filtresiz ve fan kayışsız gitmiyoruz bu yüzden 140 hp gücü baz almak yanlış olur.

Diyceğim şu ki Berk yanlış anlamasın emeğine saygı duyuyorum fakat OECD hangi normu kullanıyor bu hiçbir şekilde belirtilmemiş ???? Kişisel tercihim bunu baz almak yerine traktör firmasının açıkladığı değeri baz almak daha doğru olur. Neden diyceksiniz şöyle açıklayım üretici firmalar motorları banttan indirirken hangi norma göre güç değeri elde ettiklerini belirtmek zorundadır belirttiği normda farklı bir değer çıkması mümkün değildir adamın ocağına incir ağacı dikerler oyüzden güvenilirdirler. Biz kullanıcılar olarak dikkat etmemiz gereken sadece motorun hangi normda banttan indirildiği olacaktır.

• Beğen
Paylaşım ve emek için teşekkürler Berk [MENTION=47]b.ozyurt[/MENTION]. Traktör almayı düşünen renginden ziyade detaylı teknik verilerine önem veren kişiler için güzel bir makale olmuş. Böyle etkinliklere de katılmak gerek demek ki. Böyle faydalı şeylerde çıkabiliyor....

• Beğen

Konu için Berk'e teşekkürler :) Lakin bana fazlasıyla karışık geldi. Traktörlerdeki güç farklılıkları farklı normlarda ölçüm yapmalarından kaynaklanıyor buna dikkat ederek değerlendirmek gerekir. Misal John Deere markası 97/68/EC normunu kullanıyor bu normda motor gücü değeri atıyorum 100 hp iken dyno makinasında yada başka bir marka traktörle kıyasladığınızda kağıt üstündeki 100 hp lik gücü veremiyor.

Sebebi şudur 97/68/EC normu motor çıplakken yapılmış testtir yani üstünde motoru yoracak hiçbir kayış, dinamo ve hava filtresi tertibatı yoktur. Bu şekilde 100 hp güç elde edilen motor dinamo, kayış ve filtre sistemi giydirilmeye başlandığında güç düşüklüğü oluyor yani 100 hp gücü veremiyor. Traktörde klimayı çalıştırdığımızda ufacık klima motorunun traktör motorunda sebep olduğu ses değişimini hepimiz farketmişizdir. Otomobillerde bilhassa düşük güçteki otomobil motorlarında klima çalıştırıldığında bariz güç düşüşü çekiş kaybı hissedilmektedir. Traktördede aynı kayıp meydana gelmektedir buyüzden dinamo ve kayış tertibatlı hava filtreli giydirilmiş motor normunu baz almak gerekir kıyas yaparken buna dikkat etmek gerekir.

Sadece aklımda en basit bildiğim bir örneği vereyim Kubota M130x olarak 140 hp diye bilinen traktör aslında 130 hp dir çıplak halde 140 hp güç sergilemektedir. Ama hiçbirimiz tarlaya hava filtresiz ve fan kayışsız gitmiyoruz bu yüzden 140 hp gücü baz almak yanlış olur.

Diyceğim şu ki Berk yanlış anlamasın emeğine saygı duyuyorum fakat OECD hangi normu kullanıyor bu hiçbir şekilde belirtilmemiş ???? Kişisel tercihim bunu baz almak yerine traktör firmasının açıkladığı değeri baz almak daha doğru olur. Neden diyceksiniz şöyle açıklayım üretici firmalar motorları banttan indirirken hangi norma göre güç değeri elde ettiklerini belirtmek zorundadır belirttiği normda farklı bir değer çıkması mümkün değildir adamın ocağına incir ağacı dikerler oyüzden güvenilirdirler. Biz kullanıcılar olarak dikkat etmemiz gereken sadece motorun hangi normda banttan indirildiği olacaktır.

Süleyman abi o konuda haklısın,

Ancak , OECD'nin Ankara'daki test merkezinde geçen sene bulunan babamın anlattığına göre, traktörler üreticiden çıktığı halde, yani her şeyi üzerinde iken teste sokuluyorlar, Test sonuçlarındaki fotoğraflardan ve OECD'nin kendi sitesinde bulunan ölçüm fotoğrafları ve bilgilerinden bunu görebiliyoruz.

Bu da abi senin dediğin normlar,

Dedidiğin gibi 97/68 normunda klima ve havalı fren kompresörü, yağ soğutucuları, fan ve radyatör yokken ölçüm yapılıyor.

ECE R24'te ise hepsi takılmış durumda.

Şu durumda OECD R24 normlarını kullanıyor gibi duruyor, kesin bilgi almak için Hasan Hoca'ya mesaj atacağım bu akşam, o bizi aydınlatır :)

Güzel paylaşım. Ancak burada ki değerler pek ayrıntılı verilmemiş örneğin kaçıncı viteste maksimum ne kadar güç veriyor, kaç km hızla gidiyor, tekerleklerde kaç kN luk çekiş oluşturuyor vs. bu tip bilgiler ilginizi çekiyor ise size Amerika'nın Nebraska traktör test laboratuvarının raporlarını öneririm.

Bu arada TD95 (td100 ikisede aynıdır zaten) yüksüz olarak inç sistemine göre 78 hp, metrik sisteme göre 79 hp dir ancak işin içine tam yüklenme girdiği zaman gücü yaklaşık 68 hp ye kadar düşer ve yakıtta kW başına 340 g/kWs kadar yükselir.
Benim uzun zamandır millete anlattığım ama milletin anlamadığı olay budur, üstüne 100 hp yazma ile 100 hp olunmaz.

Benden size uyarı bu söyleyeceğim tebrübe ile sabittir burdaki bilgileri bayide çalışan veya traktör sahibi birine söylediğiniz zaman ''evet öyledir, zaten sen biliyorsun fabrikadakiler bilmiyor'' vari laflara muhattap olmaya hazır olun size nacisane tavsiyem bu tip şeyleri anlatya çalışmayın bizim milletin geneli anlamaz.

Teşekkürler abi yorumun için öncelikle,

Maksimum çekme kuvvetindeki hız değeri veriliyor abi doysada, "maximum drawball pull at a speed of" kısmında bulabilirsin, burda mesela 3,81 km/sa olarak okunmuş, her traktörün vites seçenekleri farklı olduğu için, ve hatta cvt şanzımanlarda vites bile olmadığı için hız değerini ölçmek daha belirleyici olur diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: EROL AKGÜN