Motor Yağındaki Tortu. ( Az Acil Yardım )

04.04.2010
1,705
653
Eskişehir

Arkadaşlar, Bmc Tm 30 kamyonetimizde yağda tortu oluşuyor. Sorularım bu yönde. Yardımcı olursanız sevineceğim. Ustayı aradım. İlaç var atalım temizleyip yağını değiştirelim dediler. Bu durum çekişte düşüşe sebep olurmuş.

- Bu işlemi kendim evde yapabilir miyim? Bu işlem için ne tür birşey almalıyım?

- ustanın dediği gibi performans kaybım hissedilecek kadar mıdır? ( Motor 2 yıl önce revizyon oldu.)

-Sizce bu su içinde kalmış ssbun gibi oluşan tortunun nedeni nedir?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Tm30 gerçekten hassas motora sahip sık sık yağını değiştirmek gerek, ilaç olayını tam bilmiyorum ama double up gibi yağ katkısıdır muhtemelen onu da kendin uygulayabilirsin diye düşünüyorum. Oluşan tortunun ne gibi bi zararı var acaba ?

• Beğen
Tepkiler: ofas
Motor içi temizleyici ürünler var.Onlardan kullanabilirsin.Yağ değişimi öncesi motor temizleyici katkıyı motora dökün 10 dakika kadar çalıştırın.Sonra motorun yağını ve yağ filtresini değiştirin kaliteli motor yağı kullanın.motorun içinde tortu varsa bilinki motorunuzun yağını geç değiştiriyorsunuz.5000 km veya senede 1 kez yağ ve yağ filtresini ayrıca hava filtresini değiştirin.Motorun platin ve avans ayarı düzgün olsun.Bujileri 10000 km de değiştirin.Yağ katkısı kullanmanızı tavsiye etmiyorum.İyi geceler

• Beğen
Arkadaşlar, Bmc Tm 30 kamyonetimizde yağda tortu oluşuyor. Sorularım bu yönde. Yardımcı olursanız sevineceğim. Ustayı aradım. İlaç var atalım temizleyip yağını değiştirelim dediler. Bu durum çekişte düşüşe sebep olurmuş.

- Bu işlemi kendim evde yapabilir miyim? Bu işlem için ne tür birşey almalıyım?

- ustanın dediği gibi performans kaybım hissedilecek kadar mıdır? ( Motor 2 yıl önce revizyon oldu.)

-Sizce bu su içinde kalmış ssbun gibi oluşan tortunun nedeni nedir?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
:) kötü durum, motor yağına su karışırsa sabun gibi tortu oluşur, genelde<, motora su indir di gibi bahsedilir olaydan, sulu gömlek araçlar gömlek çatlatırsa, devirdaimin arkasından zamanlama kapağından yağ soğutmalı olan motorlarda genellikle zamanlama kapağından su geçer yağa, araçta yağ filtresi üzerinde yağ soğutucu varsa o delindiği zaman hem yağa su karışır hem suya yağ karışır,

• Beğen
Tm30 gerçekten hassas motora sahip sık sık yağını değiştirmek gerek, ilaç olayını tam bilmiyorum ama double up gibi yağ katkısıdır muhtemelen onu da kendin uygulayabilirsin diye düşünüyorum. Oluşan tortunun ne gibi bi zararı var acaba ?

Evet, kızım bazen Tm her daim nazlı :). Tortu gorselde kötü moral bozup ( masraf açısından ) ürkütüyor. Aldığım sene içinde Tm ye verdiğinden az fazlasını harcadim. Bana mısın demiyor.

Motor içi temizleyici ürünler var.Onlardan kullanabilirsin.Yağ değişimi öncesi motor temizleyici katkıyı motora dökün 10 dakika kadar çalıştırın.Sonra motorun yağını ve yağ filtresini değiştirin kaliteli motor yağı kullanın.motorun içinde tortu varsa bilinki motorunuzun yağını geç değiştiriyorsunuz.5000 km veya senede 1 kez yağ ve yağ filtresini ayrıca hava filtresini değiştirin.Motorun platin ve avans ayarı düzgün olsun.Bujileri 10000 km de değiştirin.Yağ katkısı kullanmanızı tavsiye etmiyorum.İyi geceler
Teşekkürler. Alttaki mesaj bu işi kendim yapabilsemde ustaya bir göstersem iyi olacak gibi dusunceme sebep oldu. Avans bilemeyecegim ama platin ve buji sanki yok. Enjektör mu kastettiniz acaba?

:) kötü durum, motor yağına su karışırsa sabun gibi tortu oluşur, genelde<, motora su indir di gibi bahsedilir olaydan, sulu gömlek araçlar gömlek çatlatırsa, devirdaimin arkasından zamanlama kapağından yağ soğutmalı olan motorlarda genellikle zamanlama kapağından su geçer yağa, araçta yağ filtresi üzerinde yağ soğutucu varsa o delindiği zaman hem yağa su karışır hem suya yağ karışır,

Kulağa hiç hoş gelmiyor. Yağ soğutucu vardı galiba. Ama suda yağ hissetmedim.

Yanlış meslek secmisiz. Az daha okuyup Tm ustası olmak varmış. Kendimi kurbanlık gibi hissetmeye başladım. Satsam alan soracak nasıl diye...

Eyy Tm çok masraf açarsan bil ki bu dünya ikimize dar. Ya ben ya sen..!!

Evet, kızım bazen Tm her daim nazlı :). Tortu gorselde kötü moral bozup ( masraf açısından ) ürkütüyor. Aldığım sene içinde Tm ye verdiğinden az fazlasını harcadim. Bana mısın demiyor.
Bence hiç oynatmayın yağını degistirin devam edin, son 3 yılda elimden 2 tane tm30 geçti kötüsü bakımsız hor kullanılmışı gerçekten insanı masraf açısından üzüyor parça sıkıntısı da var haliyle sonuncuda aradığım aracı buldum gibi şükür, yakıt tüketimi olarak çok ekonomik her işimi de görüyor nazik binip dilinden anlamak lazım :)
Buda benim emektar 👍
3e0e2cf2c1ac0dd10baaf56a1d82170b.jpg

Eyvallah Yakup abi. İlk fırsatta götüreyim. Bizim Tm ile vardiyalı demek ki. Eğer Tm kışın sabahtan, yazın öğleden sonra çalışmaya kalkarsa ustaya gitmesi gerekiyor. Demek bu yüzden usta öyle söylüyor.

Bu arada Tm arada bir nakliye yapayım, yaz tatilinde ek gelir olsun diyen bir öğretmenden aldım. Çekme belgeli ve şehrin ortasındaydi. Ustaya baktiralim dedim. Trafik başımızı yakabilir. Araç düzgün, bana güven dedi. (İnsanlara güvenme tarafindayim.) Onada aynen söyledim. Gözünün içine baktım. Belki yemin etmesi ama etmiş kadar oldu. Bir iki teyid ettirince peki deyip aldım. Sanayiye zor vardık. Yola sığmıyor. Direksiyon kutusu, revizyon, yakıt deposu, frenler, 4 lastik ( ucuz diye doblo lastiği takmış bir gariplik var ama ne diyordum ), hız göstergesi vs aklıma gelenler bunlar. 5.350 adama verdik sanayi 6.000gecti bir yılda. Nasip dedik mecburen. Ama bence alınacak araç değil. Serinde max 500kg yük ile sakin sakin gidecekse belki.

yağa su inse motor sarar kalır yav uzun süreli çalıştıramazsınız ki
yağ ölmüştür değiştirin bi kontrol ettirin yeni yağda olacak mı bakın yağın içinde su varsa zaten yağdan ayrışır tortu yapmaz

Kafamı kurcalayan kışın öğleye kadar yazın öğleden sonra çalışır cümlesi oldu siz kesinlikle kötü araçlara denk gelmişsiniz sabahtan aksama kadar balya naklettiğim de oldu yeri geldi 50 60 torba gübre yükledim normal rampalı 25 30km yolda en ufak sıkıntı çıkarmadı. Bana göre pikap sınıfındaki rn ekonomik araçların başında gelir tm30.

Servis kisin ogleye kadar calisir cunku sogukta calismayanlara bakarlar. Yazinda ogleden sonra hararet yapanlara bakarlar aslinda sogukta calismadigini harareti cok sevdigini gosteren esprili bir anlatimdi. Bakimli olmasi bu durumu degistirebilir tabii.