Tecrübeliler yardım

Evet etkilenir. Meyvelerde güneş gören yerler yanar, su ihtiyacı artar ve yeterli su bulamazsa uç yanıklığı olur. Arkadaşım bizim burda yıllardır kapya biber yetiştirilir 5-10 yılda sadece 1 defa iyi fiyattan satılır, onda da diğer yıllardan kalan borçlarını kapatırsun :) bence hiç bulaşma tabi karar senin ;)

Evet etkilenir. Meyvelerde güneş gören yerler yanar, su ihtiyacı artar ve yeterli su bulamazsa uç yanıklığı olur. Arkadaşım bizim burda yıllardır kapya biber yetiştirilir 5-10 yılda sadece 1 defa iyi fiyattan satılır, onda da diğer yıllardan kalan borçlarını kapatırsun :) bence hiç bulaşma tabi karar senin ;)
Abi bi 10 dekar ekmeyi planlıyorum Malatya'da ekecem burda pek yetiştirmezler üretim daha çok kayısıda ondan dolayı biraz para eder diye düşünüyorum sizin ordan tüccarlar kaçtan alırsa alsın ben 20 krş fazlasına havada Satarım burda sence ben 10 dekardan ne kadar kar ederim ve Nelere dikkat etmem lazım

Dekara kaç ton aldığın önemli. 4 ton alsan yekün 40 ton yapar. Pazarda satacaksan 1 tl den sattığını düşünsek 40000 tl. Tarlan traktörün sulama için sistemin varmı? Fideyi kendin mi yetiştireceksin viyol mü alacaksın? Tohum da önemli. İş gücünü nasıl karşılayacaksın? 40 ton biberi sadece toplamak için 50 yevmiye vereceksin 70 tl den 3500 tl sadece toplamak için vereceğin para. Dikimi çapası var bunun. Tahmini 10000 tl bırakır

1 isci 1 gunde ne kadar biber toplar onemli olan o biber isinde iscilik cok en buyuk gider diyebilirim.Masallah sende buyil her seyi ekiyon allah utandirmasin.Cilekle beraber zor olur haberin olsun. Biberde her hafta hasat yapman lazim.Kapya yerine mazamort yani (koy biberi) tavsiye ederim.cok iyi bakarsan 4 ton alirsin normal bakim sartlarinda verim 3 ton

Kapya biber sıcaktan etkilenir mi bide hafif taşlı bi tarlaya ekecem Nasıl olur
selam kardeşim ben biber ekiyorum 2015 yani geçen yazda elli dönüm ektiğm tarlanın hemen hemen on dönüm yeri aşırı kumlu idi biber kumlu tarlada daha çabuk kızarıyor fark oluyor yalnız anlamadığım beş dönüm de kapya biber ektim salçalık ama kızarması diğer türe göre 17 gün fark etti dediğim gibi kumlu toprakta biber çabuk kızarıyor yalnız çabuk susuyor ben bu elli dönüm olan tarlayı kuyudan suladım elektirik işin içine girince masraf anlıycan

Abilerim öncelikle hepinize teşekkür ederim benim yaş oldu 21 Cafede falan çalışıyorum 4 seneden beri köyde bağ bahçe çok kayısı ve elma var artık bıktım bu cafe işlerinden ne yapsam diye düşündüm araştırdım babama danışdım babam dedi bahçelere bakabilsen dana 20 dekar yer verim bakarsın da sen artık yapamassın Cafeye alışmışssın deri alay etti olan birikmişinide batırırsın dedi baya zoruma gitti yaş ilerledi sonuçta ben çiftçiliğe kesin karar verdim ve bu sene babama kendimi ispatlamam lazım allahtan trakkülübü buldum sizin gibi iyi insanlar bana yardımcı oluyor durum bundam ibaret abilerim inşallah biber işi tutar biraz daha bilgim olsa bu işin içinden çıkarım ben

Arkadaşım dediğim gibi ben tavsiye etmiyorum kapya biber işini. Burda uzun yıllardan beri yetiştirilir çevremiz biberi işleyen fabrikalar dolu. İşi bilmeden girip hata yaparak zarar eden çok oldu. Memnun olan daha görmedim desem yalan olmaz :) iklim faktöründen ötürü belki erken çıkarır yüksek fiyata satarsın fakat biber hassas bir bitki. Çürür, kurur, hastalığı çok, besin madde eksikliklerine karşı hassas, işçiliği fazla vs.. ben ziraat mühensiyim ailem kapya yetiştiriyordu bıraktırdım sadece haycancılık yapıyoruz. Karar senin fakat dediklerim aklında bulunsun. İnşallah istediğin gibi olur

Arkadaşım dediğim gibi ben tavsiye etmiyorum kapya biber işini. Burda uzun yıllardan beri yetiştirilir çevremiz biberi işleyen fabrikalar dolu. İşi bilmeden girip hata yaparak zarar eden çok oldu. Memnun olan daha görmedim desem yalan olmaz :) iklim faktöründen ötürü belki erken çıkarır yüksek fiyata satarsın fakat biber hassas bir bitki. Çürür, kurur, hastalığı çok, besin madde eksikliklerine karşı hassas, işçiliği fazla vs.. ben ziraat mühensiyim ailem kapya yetiştiriyordu bıraktırdım sadece haycancılık yapıyoruz. Karar senin fakat dediklerim aklında bulunsun. İnşallah istediğin gibi olur
Teşekkür ederim abi başka önerebileceğin bişey var mı bana

Kardesim bn senin yerinde olsam 8/5 bi is bulurum fazla yorulmadan calisabilecegin.Ssk ordan yatar bir miktar sabit gelirin olur.Bunun yaninda aklina yatan takip edebilecegin bi tarim urunu secer onu eker oyle baslarim.Zarar etsende kardan zarar edersin.Bn 8/5 calisiyorum.Bu sekilde bos zamanlarimi degerlendiriyorum iscilik maliyetlerini cok iyi hesaplaman lazim.Bana gore sebze isinde en buyuk maliyet iscilik.Bn iscilik ucretleri nedeni ile maydanoz ekiminden vaz gectim.Yerinde olsam 2 donum biber ekerim cesitli( dolma koy biberi sivri biber gibi) bu urunleri aracisiz son tuketiciye satarim.2 donum biber eksen 6 ton urun alsan perakende 1.5 tl den satsan 9000 para yapar yari yariya masraf cik 4-5 bin para kalir eline ama isci calistirirsan 1 donum biber icin 1 isci 1 sezonda 24 gun calismak zorunda dikiminden son hasatina kadar 24 gun *50 tl=1200 tl sadece iscilik yapar.yani kazandiginin 3 te birini isciye vermek zorunda kalirsin hesabini cok iyi yap .Hastalik gelmeden koruyucu ilaclarini yap ekmek artik aslanin midesinde tuketicinin altarnatifi cok.Secenegini cok bizde ay ni sekildeyiz.Traktor alirken 1 2 marka yok bir suru secenek var kaliteli urun elinde kalmaz.basarilar...

Başka derken farklı bir bitki mi? Sizin oraların iklimi hakkında fikir sahibi değilim toprağın yapısını bilmiyorum ilkbahar geç donları, sonbahar erken donları zamanlarını bilmiyorum o yüzden tavsiyede bulunmam doğru olmaz. İstersen karpuz veya çileği bi araştır uygun mu diye. Karpuz daha az zahmetli. İşçiliği az bakımı kolay.

Başka derken farklı bir bitki mi? Sizin oraların iklimi hakkında fikir sahibi değilim toprağın yapısını bilmiyorum ilkbahar geç donları, sonbahar erken donları zamanlarını bilmiyorum o yüzden tavsiyede bulunmam doğru olmaz. İstersen karpuz veya çileği bi araştır uygun mu diye. Karpuz daha az zahmetli. İşçiliği az bakımı kolay.

Abi yer Malatya ilk bahar donu 23 nisan gibi tarla sulu sıkıntı yok herşey hazır ne ekecegime karar veremedim çok kar etmek gibi niyetim yok koyduğum parayı çıkarsın yeter bana maksat bişeyleri başarmak bi yerden başlamak