Ziraat bankasının traktor kredisini kullanmak mantiklimi

Bu belirsizlik ortamında borçla yatırım yapmak büyük risk bence. Zaten bankalar değerinin %70 ini veriyor galiba. Sigorta falan derken masraflar büyüyor. Acil bir durum yoksa 3, 4 aya kalmaz ikinci elde 200 saatte yarı fiyatına bulmak mümkün olabilir diye düşünüyorum. Elindeki nakiti sağlama almak kaydıyla tabi.

Krediden mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var. Bankaların amacı kesinlikle destek olmak değil. Aksine kendilerine bağlayıp modern köle haline getirmek. Dikkat ettiyseniz borca girip de kurtulan sayısı çok azdır. Genelde krediyi başka bir kredi ile kapatmaya çalışırız. Bu da sonu gelmeyen, batağa zorlayan bir sistem.

Borçlanmak zenginler ve büyük holdingler için karlıdır. Çünkü borç gösterip daha az vergi ödemek amacıyla krediye başvururlar. Bu tarz bir borçlanmanın yapılabilmesi için alınacak kredi bedelinin en az 2-3 katı sermayenizin olması gerekir. Sadece borcun kendisi değil, aynı zamanda faizi de ödersiniz. Zaten bankalar öncelikle faiz ödemelerini alır, bu bittikten sonra borcun kendisini ödemeye başlarsınız.

Sadece kendi sermayenize ek olarak devletin karşılıksız destekleri mantıklı olabilir. Belki daha düşük model bir traktör kullanırsınız ama çocuklarınıza, torunlarınıza kadar gidecek bir bataklık bırakmamış olursunuz.

Benim düşüncelerim bu yönde. Umarım yanlış anlaşılmamışımdır.

İş şirket olarak yapılıyorsa kredi mantıklı. Bugün gidip traktöre 100 bin lira peşin para vermek yerine kredi ile alıp 4 yılda 130-40 bin lira ödenir, faiz gider olarak gösterilip vergiden düşülür ayrıca traktöre peşin verilecek 100 bin lira farklı şekilde, en basitinden faize yatırılarak değerlendirilir. Yani olay şu ki traktöre vereceğin para veya en az %75'i elinde nakit varsa kredi ile almak daha mantıklı olabilir.

Bu arada Ziraat'in 50 bin liraya kadar olan traktörlerde %25 özkaynak aramadığı bilgisi doğru mudur?

• Beğen
Tepkiler: barbarian

Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır. BAKARA 257

Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır. BAKARA 257
Günümüz şartlarında bircok cami imamının dahi kredi cekerek ev ,araba vs aldıgına bizzat şahit oldum . yani bi noktada hiç kimse yanlış anlamasında şartlar neyi gerektiriyorsa o oluyor.

ALKIŞLIYORUM

Günümüz şartlarında bircok cami imamının dahi kredi cekerek ev ,araba vs aldıgına bizzat şahit oldum . yani bi noktada hiç kimse yanlış anlamasında şartlar neyi gerektiriyorsa o oluyor.

herkes kendinden sorumludur yol soran arkadaşa yol göstermek içinde kayasevket kardeşim fikrini yazmış
sizin gördükleriniz veyahut yaptıklarınız veyahut 3.şahısların yaptıkları ALLAh c.c nün emrini değiştirmez

eklemek istediğim birşey daha var yanlış anlamayın polemige filanda girmek istemiyorum ama faiz günahtır ve rabbiyle kulun arasında hallolacak bir mevzudur ama zaman bunu gerektiriyor deyip haram olanı yani faiz gibi şeyleri normal göstermeye kalkmak ALLAh korusun adamı dinden çıkartır bu konuyu bir araştırın tövbe edin derim
tekrar yanlış anlamayın kırmak yada kırıcı olmak istemiyorum sadece sizin için söyledim

Sizlerde kusura bakmayın ama burası Diyanet'in fetva forumu değil. Arkadaş krediler konusunda bilgi istemiş, kredi haram mıdır değil midir diye sormamış. Birde önce bu işler Allah ile kul arasındadır diyip sonra aba altından sopa gösterir gibi dinden çıkarsınız demek tezat olmuyor mu?
Ben sizin gibi düşünmüyorum, arkadaş faizle traktör almanın dini yönünden sakıncasını belirtmiş. İster bunu dikkate alır ister almaz.

ALKIŞLIYORUM

herkes kendinden sorumludur yol soran arkadaşa yol göstermek içinde kayasevket kardeşim fikrini yazmış
sizin gördükleriniz veyahut yaptıklarınız veyahut 3.şahısların yaptıkları ALLAh c.c nün emrini değiştirmez

eklemek istediğim birşey daha var yanlış anlamayın polemige filanda girmek istemiyorum ama faiz günahtır ve rabbiyle kulun arasında hallolacak bir mevzudur ama zaman bunu gerektiriyor deyip haram olanı yani faiz gibi şeyleri normal göstermeye kalkmak ALLAh korusun adamı dinden çıkartır bu konuyu bir araştırın tövbe edin derim
tekrar yanlış anlamayın kırmak yada kırıcı olmak istemiyorum sadece sizin için söyledim
Benim yazdıklarımdan nasıl oluyorda beni inançsız biriymiş gibi yargılamaya kalktıgınızı sorabilirmiyim .ALLAH'a şükürler olsunki haramı ,helali neyin dogru neyin yanlış oldugunu bilinen biriyim.
Ben yaşayıp şahit oldugum durumu örnek verdim siz olayı neye baglayıp ne sonuç cıkardınız.
Bende sizden şahsıma yapmış oldugunuz hakaretten dolayı özür dilemenizi istiyorum .
Siteye üye oldugumdan bu güne kadar kimseye karşı yanlış bir davranışım oldugunu zannetmiyorum az cok bilen biliyor benim nasıl bir kişilikte insan oldugumu .
Daha fazla bişey yazmadan bende sizi mevlam bildigi gibi yapsın diyorum.

kredi haram boşver traktörü fani şeyler bunlar...Bu ziraatin faiz indirimi ve kredi olanakları olmasa sizce bu kadar traktör yenileme durumu olabilir mi traktör değiştirmeyi cazip hale getiriyor keza ekipman olayları da öyle demekki hepimiz yanacağız...Olaya hangi açdan bakacağımı şaşırdım sakal bıyık oldu resmen :)