New Holland TD75B Hakkında Yardım

Öncelikle Forumda emeği geçenlere teşekkürler . Tüm trakkulüp ailesinin yeni yılını kutlarım .

Arkadaşlar ben başlıkta da belirttiğim motoru aldım . Bu motorla ilgili sizlere birkaç sorum var .

1- Motoru aldığım kişi mekik kolunun bazen geri vitese girmediğini söyledi bu sorunun Onarım maliyeti ve ne kadar sürebileceği konusunda bilgisi olan var mı ?

2- Motor öğrendiğim kadarı ile frene basınca 4x4 moduna giriyormuş . Frene basınca göstergede 4x4 göstergesi yanması gerekiyor mu yoksa göstergedeki ışık sadece düğmeden 4x4 moduna geçince mi yanar .

3- Motorun kuyruk milinin çalışması nasıl oluyor . Ben debriyaja basıp kuyruk mili kavramasını yukarı konuma alıp seçici kolu öne aldığımda direk çalışıyor bu normal mı yoksa kavrama kolunu aşağı konuma alınca mı çalışması lazım .

Öncelikle motorunuz hayırlı olsun güle güle kullanın...

Mekik kolunu önemseyin ve en yakın zamanda servise götürüp baktırın senkromeç yada halat vs ile ilgili olabilir...

Frene basılınca 4*4 moduna giriyor ve panelde ışık yanması lazım büyük ihtimal müşür bozuktur kaputu açın fren pedalının arkasında müşürleri göreceksiniz...

Kuyruk mili ise şöyle seçici kolu(alttaki) ayarladıktan sonra onunla işiniz kalmaz kavrama kolu(çamurluk yanında) ile çalışırsınız debriyaja gerek yoktur kavramayı çalıştırırken

Bu arada motor kaç model?

• Beğen
Tepkiler: mahmut001
Kubilay bey teşekkürler .

Mekik kolu için aldığım yer önemli bir şeyi yok dedi o kadar denememize rağmen sorunda çıkarmadı ama aldığım yerde ustaya göstermemi tavsiye etti. Umarım tamiri çok masraflı değildir .

Fren müşürlerini en kısa zaman kontrol edeceğim .

Kuyruk mili konusunda ise alttaki seçici kolu ayarladıktan sonra kuyruk mili kavramasını (çamurluğun yanındaki) indirmeden kuyruk mili dönemeye başlıyor . Bu normal olan mı yoksa kuyruk mili kavrama kolunu ( çamurluğun yanındaki ) aşağı konuma alınca mı dönmesi lazım . Şunu da belirtim bunu herhangi bir ekipman bağlı değil iken denedim ve göstergede kuyruk mili dönerken herhangi bir uyarı ışığı yanmıyor .

Birde kuyruk mili kavrama kolunu kuyruk milini kullanmıyor iken hangi konumda tutmalıyım ?

Tekrardan ilginiz için teşekkürler .

Kubilay bey teşekkürler .

Mekik kolu için aldığım yer önemli bir şeyi yok dedi o kadar denememize rağmen sorunda çıkarmadı ama aldığım yerde ustaya göstermemi tavsiye etti. Umarım tamiri çok masraflı değildir .

Fren müşürlerini en kısa zaman kontrol edeceğim .

Kuyruk mili konusunda ise alttaki seçici kolu ayarladıktan sonra kuyruk mili kavramasını (çamurluğun yanındaki) indirmeden kuyruk mili dönemeye başlıyor . Bu normal olan mı yoksa kuyruk mili kavrama kolunu ( çamurluğun yanındaki ) aşağı konuma alınca mı dönmesi lazım . Şunu da belirtim bunu herhangi bir ekipman bağlı değil iken denedim ve göstergede kuyruk mili dönerken herhangi bir uyarı ışığı yanmıyor .

Birde kuyruk mili kavrama kolunu kuyruk milini kullanmıyor iken hangi konumda tutmalıyım ?

Tekrardan ilginiz için teşekkürler .

Şimdi anlaşıldı sizin motordaki pto sistemi farklı kavrama kolu daima kapalı yani aşağı konumda olmalı(sizin motorda farklı olabilir)
Gösterge ışığı yanmıyor iken pto dönüyormu? o zaman pto müşürüde bozuk

• Beğen
Herkese selamlar .

Kubilay beye tekrardan teşekkürler .

Sorunların çözümleri :

1 . Geri vites sorunu senkromeç dişlisindenmiş . İleri geri senkromeç değişti ve sorun çözüldü .
2 . Frene basınca 4x4 e girmemesinin sebebi müşürün fişi çekiliydi fakat kablosunu taktıktan sonrada bazen giriyordu bazen girmiyordu çiftçeker beyni değiştirilerek buda çözüldü.
3 . Kuyruk milinin debriyaj halatın da sorun vardı komple kol ve halat değiştirilerek oda çözüldü .

Belki daha sonra birilerine yardımcı olur diye paylaşmak istedim .

Birde arkadaşlar bu aralar iş olmadığından yakıtını ölçemiyeceğim . Bu motorun yakıtı nasıldır benim önceki motorum 240 lık massey .240 lık ile arasında muazzam bir fark olur mu ?

• Beğen
Tepkiler: historyman
Herkese selamlar .

Kubilay beye tekrardan teşekkürler .

Sorunların çözümleri :

1 . Geri vites sorunu senkromeç dişlisindenmiş . İleri geri senkromeç değişti ve sorun çözüldü .
2 . Frene basınca 4x4 e girmemesinin sebebi müşürün fişi çekiliydi fakat kablosunu taktıktan sonrada bazen giriyordu bazen girmiyordu çiftçeker beyni değiştirilerek buda çözüldü.
3 . Kuyruk milinin debriyaj halatın da sorun vardı komple kol ve halat değiştirilerek oda çözüldü .

Belki daha sonra birilerine yardımcı olur diye paylaşmak istedim .

Birde arkadaşlar bu aralar iş olmadığından yakıtını ölçemiyeceğim . Bu motorun yakıtı nasıldır benim önceki motorum 240 lık massey .240 lık ile arasında muazzam bir fark olur mu ?

Rica ederim
Halat kronik bunlarda bizimkide yapıldı defalarca şimdi sıkıntısız

Yakıt 260 Gold'dan çok az düşüktür rotovatör de denedim 1.8-2 litre civarı yakıyor(I-1 vites 540pto 22-24 gaz)rotovatör 2.10 mt

• Beğen
Rica ederim

Yakıt 260 Gold'dan çok az düşüktür rotovatör de denedim 1.8-2 litre civarı yakıyor(I-1 vites 540pto 22-24 gaz)rotovatör 2.10 mt

Kubilay bey tekrardan teşekkürler . Yakıt 260 gold'dan az ise çok güzel . Ben ondan fazla yakar diye düşünüyordum . Motoru hiç aklımda yok iken aldım aslında 240 lık yetiyordu ama hafif çamurda bile iş yapamıyorduk niyetimiz 55-60 bg çift çeker bir motordu ama bu makinenin fiyatı uygun olunca bunu aldık . Hayırlısı olsun .

Kubilay bey tekrardan teşekkürler . Yakıt 260 gold'dan az ise çok güzel . Ben ondan fazla yakar diye düşünüyordum . Motoru hiç aklımda yok iken aldım aslında 240 lık yetiyordu ama hafif çamurda bile iş yapamıyorduk niyetimiz 55-60 bg çift çeker bir motordu ama bu makinenin fiyatı uygun olunca bunu aldık . Hayırlısı olsun .

Size yakıt konusunda tek tavsiyem motoru uygun devirde kullanın çok baymayın ve yakıtı hesaplarken 75hp olduğunu göz önünde bulundurun
Yoksa yakıyor dersiniz sakın köy ahalisine inanıp 55-60 bg motorun ilaç atarken yaktığı yakıtla bire bir kıyaslamayın :)

• Beğen
Size yakıt konusunda tek tavsiyem motoru uygun devirde kullanın çok baymayın ve yakıtı hesaplarken 75hp olduğunu göz önünde bulundurun
Yoksa yakıyor dersiniz sakın köy ahalisine inanıp 55-60 bg motorun ilaç atarken yaktığı yakıtla bire bir kıyaslamayın :)

Kubilay bey yakıt konusunda çok korkum yok tabiki 240 lıktan fazla yakacaktır sonuçta 49 bg bir makine ile 75 bg bir makinanın yakıtı aynı olmayacaktır . Burada biri 80 lik landini rex kullanıyor makinesi 80 bg olduğundan ona sordum ne yakıyor diye bana söylediği ilaç da tüm gün çalıştığında 240 liktan 4-5 lt fazla yaktığı . New holland landiniden az mı yakar fazla mı bir bilgim yok ama arada uçurum olacağını sanmıyorum .

Kubilay bey yakıt konusunda çok korkum yok tabiki 240 lıktan fazla yakacaktır sonuçta 49 bg bir makine ile 75 bg bir makinanın yakıtı aynı olmayacaktır . Burada biri 80 lik landini rex kullanıyor makinesi 80 bg olduğundan ona sordum ne yakıyor diye bana söylediği ilaç da tüm gün çalıştığında 240 liktan 4-5 lt fazla yaktığı . New holland landiniden az mı yakar fazla mı bir bilgim yok ama arada uçurum olacağını sanmıyorum .

Buda o civarlarda olacaktır açıkçası ilaçta hiç yakıt ölçmedim
Dediğiniz gibi uçurum olmayacaktır..

Rica ederim

bu yakıt konusu kullanıma bağlı biraz ama size çok gelecektir ilk başta
ben aynı pulluğu hem 240a hem 65e takıyorum videolarıma bakabilirsiniz
1 günde 65 240tan iki kat fazla mazot yakıyor
ama sürdüğümüz yerlere bakarsakta günde yaklaşık 1,5 kat iş yapıyor diyebiliriz tam olarak 2 kat değil yanlız 1,5dan da biraz fazla
videoda kısa süre çekim yaptık
massey takviye4 ile gidiyordu bazı yerlerde de seri 1 le
td 2-2 ile gidiyordum ağaç altından td ile gittiğim için ama 2-3 de de çok rahat gidiyor
massey 5 li pullukta zorlanırken td hiç zorlanmadı 6 lı takılabilseydik td ile massey yaptıkları işe kıyasla karşılaştırıldığında aynı yada tdnin daha az yakma ihtimali vardı