taş toplama aleti yapmak

arkadaşlar onluk veya biraz daha kalın bir kutu profile traktör trmığı gibi tek sıra beş veya yedi santim aralıklı bir tırmık yapsak .toprağa beş cm girecek kadar ayarlasak eğimide arkaya doğru yapsak. 45 derecelik te koşeler yapsak başarılı olabilirmiyim.otların tıkanmasıyla one toprakmı birikir.bu şekil bir atacman yapmayı planlıyorum. fikirlerinizle bana yardımcı olursanız sevinirim.

yok o kadar değil bir tanburla taşı bir haznede toplamak onu pistonla kaldırıp dökmek o beni aşar. benim yapmak istediğim gayet basit bir şey fazla maliyeti olmayan .yani kültivatör kazayağı benzeri onde ayakları olmayan arka ayakları 7cm aralıklı olarak yapılırsa toprağa fazla saplamazsak tırmık gibi taşları belirli noktalara toplama yapamazmıyız düşüncem bu baharda toprağın kabardığı zamanlarda iş gorurmu onu soruyorum.

fatih bey teşekkür ederim kafamdaki son resimdeki nazmidemirdoger aynısı onu kendim biraz değiştirip yaparım düşüncesindeyim internette aradığımda hep otomatik makinalar çıkıyordu sağol benim endişem iş görmezse çalışmam boşa gider diye sormuştum tekrar teşekkurler

fatih bey teşekkür ederim kafamdaki son resimdeki nazmidemirdoger aynısı onu kendim biraz değiştirip yaparım düşüncesindeyim internette aradığımda hep otomatik makinalar çıkıyordu sağol benim endişem iş görmezse çalışmam boşa gider diye sormuştum tekrar teşekkurler

rica ederim abi bunun arka kavisinin biraz daha fazla olduğu bir tane daha görmüştüm ama şimdi bulamadım o şekilde yaparsanız birde pistonla dökmeden tarlanın kenarına çıkarır kepçeye yükletebilirsininiz

• Beğen
Tepkiler: sakirkolsuz
benim amacımda o tarlanın kenarına kadar çekip kepçeyle römorka yükleyip götürmek . oto makinalar cok pahalı dışarı iş yapmayan biri için gereksiz. yeni aldığım tarlanın yarısı taşlı elle temizlemek gozumde buyuyor o yüzden böyle bir çalışmaya gireceğim.

benim amacımda o tarlanın kenarına kadar çekip kepçeyle römorka yükleyip götürmek . oto makinalar cok pahalı dışarı iş yapmayan biri için gereksiz. yeni aldığım tarlanın yarısı taşlı elle temizlemek gozumde buyuyor o yüzden böyle bir çalışmaya gireceğim.

saat hesabı çalışan yok mu abi direk römörklarla gidersiniz kaç saat tutarsa çok daha iyi iş çıkarır

yok bizim orda hic taş toplayan makine görmedim araziler cok taşlı değil birde çiftçilik hep ek iş olarak yapıldığı için fazla ekipmana harcama yapan yok kendine yetimlik sebze ekerler gerisi buğday fiğ gorunga birazda mısır eken var hayvanlar için. fabrikalarda asgari ücretten çalışır millet rahat hepsi.

Resimler ve ekler

• 600x800_userfiles!images!p17kg8q7q28641hprqmv1tco613.jpg
    600x800_userfiles!images!p17kg8q7q28641hprqmv1tco613.jpg
    90 KB · Görüntüleme: 602
  • Beğen
Tepkiler: 1966nadir19
Abi nazmi demirdöğerinkini ben kullanıyorum ayak araları benim 13 cm ama bana göre en az 16 cm olması gerekiyor yoksa kaba toprakta tıkanıyor.Diğer ikinci bi konu arkadaşında dediği gibi ayakların geriye doğru az daha kavisli olması gerek.
20151010_142653.jpg

• Beğen
Tepkiler: sakirkolsuz
bu kadar basit bir alet neden yaygın değil anlamıyorum ben kendim yapmayı planladığım bir alet. ramazan bey 13cm dar olduğunu ifade etmiş .ara mesafe 20cm olbilir .yukarı kaldırıp indirilen bir ızgara daha olursa .buyuk taşlar toparlandıktan sonra ikinci ızgara indirilip daha kucuk taşlarda ayıklanabilir.duşuncesindeyim .fiyatta uygunmuş kazayağı fiyatı.ramazan bey aletin kullanım yönünden olması gerekenleri yazarsa bizede yol gösterici olur.

bu kadar basit bir alet neden yaygın değil anlamıyorum ben kendim yapmayı planladığım bir alet. ramazan bey 13cm dar olduğunu ifade etmiş .ara mesafe 20cm olbilir .yukarı kaldırıp indirilen bir ızgara daha olursa .buyuk taşlar toparlandıktan sonra ikinci ızgara indirilip daha kucuk taşlarda ayıklanabilir.duşuncesindeyim .fiyatta uygunmuş kazayağı fiyatı.ramazan bey aletin kullanım yönünden olması gerekenleri yazarsa bizede yol gösterici olur.

Aralar 16 cm ile 20 cm arası yeterli diye tahmin ediyorum.diğer bi en önemli konu ayakların kavisleri baya bi fazla olması gerekli ki daha fazla miktarda taş toplaya bilmeli.genel olarak ben memnunum makinadan tek eksiği pullukla yeni sürülmüş arazide toprak kaba olduğu için tıkanma yapabiliyor buda ayak aralarının biraz dar olmasından kaynaklanıyor dediğim gibi 16 ile 20 cm arası bi mesafe ayarlanırsa bu sorunda ortadan kalkar.