55 - 46 marş / volant problemi?

merhaba.

90 model traktörümüzün, 3 yıl önce önce eski marş motoru takılı kalarak MAKO ile değişti. ( sıfır marş motoru takıldı )
2 yıl problem yokken marşta tık sesi gelmeye başladı takılı kaldı, selenoid değişti.
2-3 ay içinde yine tık sesi gelmeye ve marş basmamaya başladı, başka bir tamirci yeni bir selenoid taktı.
ve tekrar 2 aylık süreçte yine tık sesi gelince marş motoruna yardımcı röle bağlandı.
yardımcı rölede kar etmeyip, bugün tekrar bozulmuş. ( tık sesi geliyor çalışmıyor )

yani yaklaşık 1 yıllık süreçte 3 kez selenoid arızası oluştu. tamir ücretiyle yeni marş motoru alınabilirdi :)

akü ve kontak anahtarı yeni. Volant dişlisinden şüpheleniyorum. Traktör alındığından beri değişmedi.
bölgedeki motor ve elektrik ustaları sınırlı ve problemi çözemiyorlar..

önerisi olan var mı?

marş motorundan gelen ses, röle sesi değil.

Dediğiniz gibi volant dişlisinei kontrol ettirseniz iyi olur. Arıza bazen hiç umulmayacak yerlerden de çıkıyor ne yazsak yalan olur..

3 hafta önce işyerindeki forkliftte benzer bir şey oldu. Marşa basınca tıkırtı sesi geliyor, marş almıyordu. Benden daha bilgili bir abi ile gittik, kontrol etti. '-dinamo(marş motoru) takılmış' dedi. Vitese takıp yerinde ileri-geri biraz hatta bir müddet oynattık, çalıştı.

• Beğen
Tepkiler: mustafayilmaz
Dediğiniz gibi volant dişlisinei kontrol ettirseniz iyi olur. Arıza bazen hiç umulmayacak yerlerden de çıkıyor ne yazsak yalan olur..

3 hafta önce işyerindeki forkliftte benzer bir şey oldu. Marşa basınca tıkırtı sesi geliyor, marş almıyordu. Benden daha bilgili bir abi ile gittik, kontrol etti. '-dinamo(marş motoru) takılmış' dedi. Vitese takıp yerinde ileri-geri biraz hatta bir müddet oynattık, çalıştı.

teşekkürler.

belki bizim traktörde çalışır, fakat çalıştıktan sonra takılma olabiliyor. bu daha büyük problem..

tamirciler; parçalar kötü, çin malı, volanttan kaynaklanmaz diyor. mutlaka bir sebep olmalı, tek değişmeyen parça volant.
daha önce bozulan marş motorunda benzer problemler yaşanmıştı.

açıkcası bu traktör 10 yıl kadar önce, hiç çalışmadan 1-2 sene boşta yattı. daha sonra akü zayıflamış, bir süre vurdurmayla çalıştı. büyük ihtimalle o zamanlar dişli hasar gördü.

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Tek sıkıntı tecrübeli bir usta orjinal denilen parçalara bile farklı olabiliyor marş dişlisinde biz yaşadık bu sorunu aynı marş dişlisi marka değişik kumpas ile ölçtü tecrübeli usta boyutları farklı

gerekirse sök dinamoyu götür araba ile tecrübeli yaptır tak yerine.

Volant dişlisi aşına bilir o zaman kaçırır , çapak yapar o zaman takılı kalır

• Beğen
Tepkiler: mustafayilmaz
Tek sıkıntı tecrübeli bir usta orjinal denilen parçalara bile farklı olabiliyor marş dişlisinde biz yaşadık bu sorunu aynı marş dişlisi marka değişik kumpas ile ölçtü tecrübeli usta boyutları farklı

gerekirse sök dinamoyu götür araba ile tecrübeli yaptır tak yerine.

Volant dişlisi aşına bilir o zaman kaçırır , çapak yapar o zaman takılı kalır

maalesef, ben traktörün her zaman yanında olamıyorum. ( genelde yaz ayları kullanıyorum )

dişli için hangi marka tavsiye edersiniz? bu işin dişliden kaynaklı olduğuna emin olabilir miyiz?

veya dişli değişimi dışında başka bir tavsiyeniz var mı?

Volan marsi sıkıstiriyor yenisi asininca yine ses yapiyor bi sorum daha olacak buda yuksek vitesle kalkarken gajjj sesi varmi traktorde varsa prizdirek bilyasi donmustur buda volani marsi skstiriyor o bilya yuzunden traktor adam akilli cekmez bile

çekmede ve yüksek viteste problem hissetmiyorum.
fakat dediğiniz bilya motor bölündüğünde kolay bir şekilde değişiyorsa, volanla birlikte değiştirilir.
dişli-volan-bilya vs. hepsi değişmeli mi?

volant dişlisi problemi olduğunu sanmıyorum..
dinamo problemi kısa bir video olsaydı hemen cevap verirdik..
geçmiş olsun.

teşekkürler, video maalesef yok.

olay şöyle; marşa basınca tık sesi geliyor ve araç çalışmıyor. otomatik(selenoid) yenisi ile değiştiriliyor, marş basıyor araç çalışıyor.
araç çok kullanılmasa bile 1 - 2 ay içinde tekrar marş basmamaya başlıyor, sadece tık sesi geliyor araç çalışmıyor.

3-4 defa selenoid değişti, farklı markalar denendi problem giderilemiyor...

Fiatlarda normal denilen arkadan geldigi sanilan bi gajtttt sesi olur yuksek viteste depraji sert cekince o ses o bilyadan geliyor aslinda sokulmesi basit benim 6066 baski balata degisirken marsta ufak bi otme oluyordu usta bu bilyadan dolayi dedi bilya donuyor donmuyor baski balata ile bir halde calisiyor bu haldede volani skstiriyor volati mars dislisi bi sure sonra kilitliyor yada otme yaptiriyor volanda kolay kolay problem olmaz

Fiatlarda normal denilen arkadan geldigi sanilan bi gajtttt sesi olur yuksek viteste depraji sert cekince o ses o bilyadan geliyor aslinda sokulmesi basit benim 6066 baski balata degisirken marsta ufak bi otme oluyordu usta bu bilyadan dolayi dedi bilya donuyor donmuyor baski balata ile bir halde calisiyor bu haldede volani skstiriyor volati mars dislisi bi sure sonra kilitliyor yada otme yaptiriyor volanda kolay kolay problem olmaz

Peki bu durum çekiyi düşürür mü? Bizim L95 te vites boşta debriyajı bırakınca ses geliyor alttan.

bugüne kadar hiçbir tamirciler baştan savma yapmış..

marşta içerisinde paslanmalar mevcutmuş. (kışın örtü altında durduğu için)
dişli uyumsuzluğu varmış.
volanda küçük deformeler varmış. selenoid tekrar değişti; şimdilik durum bu, gelişme olursa yazarım. umarım tekrarlamaz.

debriyaj sesine gelince, bunu 55 serileri yapar. 480, 54C lerde karşılaşmadım. benim bildiğim debriyaj zorlanırsa bu ses çıkar.
yokuş aşağı iniyorsunuz, seri geri vitese taktınız. önce bu sesi duyarsınız.

• Beğen
Tepkiler: MUSTAFA361
Iste fiatin 66s dede her modelindede var bu ses o bilya denen zimbirtidan mustafa 361 kardesim ilk takildiginda sifir ses geliyo sanzumandan o gajttt sesi ebedi kesiliyo fakat ileri zamanlarda bi iki hafta sonta levyeden bosa almayinca langirti sesi az da olsa geliyo cekisi ve depriyaji etkiliyor o bilya deprajin zorlanmasiyla alakasi yok tamamen bilyadan kaynakli vites gecisindeki ziplamalar atmalar o bilyadan degistimi sanki taksi gibi oldu ne atlatma var nede ileri sekletme var milin kafasinda bosluk yaptiriyo zamanla

• Beğen
Tepkiler: MUSTAFA361