yeni ahır için abonelik

merhaba arkadaslar köyden yeni arsa alacağım bahcemi ayıracagım için yeni yere yeniden düzen kuracağım(ev, garaj ahır) bu bahcemde daha önce bir ev yoktu sadece boş arsaydı simdi yeni abonelikler için elektrik kablo, su borusu biz mi alacağız? bunların maliyeti nedir? birde ahır için ruhsata gerek varmı ?

saygılarımla

mrb. alacağın yeni arsa köy yerleşim yeri içerisindemi?. Bunu öğrenmek için bulunduğun yerin özel idare yapı işleri bölümüne git. onlar sana detaylı bilgi verirler. Ama genelde su yu sen çekersin ama elektrik hattını elektrik şirketi çeker bunu öğrenmek içinde elektrik şirketine müracaat et. önce sana olumsuz yanıt verebilirler dilekçe ile sor yazılı cevap istediğini söyle eğer evin ruhsatlıysa hattı çekerler. hayırlı olsun. mnasıl hallettiğini de burada paylaşki birileri istifade etsin.

köy yerleşim yeri içerisinde. su için ve elektrik için firmalarla görüşeceğim. evin daha ruhsatı yok tapu yu aldıktan sonra ev yapacağım
prefabrik ev ve sandiviç panelli ahır yapacağım (400 m2 kapalı) öğrendikten sonra sizlerle paylasagım ama bilen varsa cevaplarmı diye sormak istedim.

iyi çalışmalar

bulunduğun yer belediye sınırları içindeyse biraz sıkıntılı ama köy ise daha kolay. köy ise il özel idareden halledebilirsin fakat mahalle ve belediyeye bağlıysa biraz daha zor. bir mimara proje çizdiriyosun mimar aplikasyon yapıp projeyi çizince gidip il özel idareye başvurup ruhsat kısmını hallediyosun. bu şekilde elektriği çektirebilirsin. ilk etapta ruhsatı alınca şantiye elektriğide bağlatabilirsin. ahır için ruhsatı ise bağlı oldugun belediye yada il özel idareye sormanda fayda var kırsalda kolay fakat ankara da nasıldır bilmem.

elektrik çektirmenin bir diğer yoluda yapının 2004 ten önce yapıldıgını muhtara onaylatırsın ve tedasa basvurursun. yada arsada eski bi abnelik varsa ondan devam edersin. sıfırdan almak masraflı.

bizim arsa köyün icindeydi kardeşim biz 2 katlı bir bina diktik bu arsanın icine arsa imar planlıydı yani bizim köyün belediyesine fen işleri müdürüne 2 bucuk milyar para yatırdık suyun malzemesini aldık belediyenin ikiplerine biraz ısrar ettik saolsunlar onlar geldi kepceyle kazdı felan döşediler hattı zaten evinde su hattı hazırdı girişi bagladılar su işini onlara hallettirdik yani elektirigede obonelik icin müraacat ettik onaylanınca evin elektrik hattıda döşenmişti zaten bir ana direkten baglantı yapıldı o kadar onuda elektirikcimiz halletti saolsun ruhsatıda zaten belediye vermişti biz bu şekilde yaptırmıştık ama her sene yeni kanun cıkar bilirsin prosedür geregi şimdi nasıldır bilmem benım bu bahsettigim olay 2012 de oldu

bulunduğun yer belediye sınırları içindeyse biraz sıkıntılı ama köy ise daha kolay. köy ise il özel idareden halledebilirsin fakat mahalle ve belediyeye bağlıysa biraz daha zor. bir mimara proje çizdiriyosun mimar aplikasyon yapıp projeyi çizince gidip il özel idareye başvurup ruhsat kısmını hallediyosun. bu şekilde elektriği çektirebilirsin. ilk etapta ruhsatı alınca şantiye elektriğide bağlatabilirsin. ahır için ruhsatı ise bağlı oldugun belediye yada il özel idareye sormanda fayda var kırsalda kolay fakat ankara da nasıldır bilmem.

elektrik çektirmenin bir diğer yoluda yapının 2004 ten önce yapıldıgını muhtara onaylatırsın ve tedasa basvurursun. yada arsada eski bi abnelik varsa ondan devam edersin. sıfırdan almak masraflı.

3 ay oldu özel idareye başvuralı daha ruhsat veren olmadı :)

köy yerleşim yeri içerisinde. su için ve elektrik için firmalarla görüşeceğim. evin daha ruhsatı yok tapu yu aldıktan sonra ev yapacağım
prefabrik ev ve sandiviç panelli ahır yapacağım (400 m2 kapalı) öğrendikten sonra sizlerle paylasagım ama bilen varsa cevaplarmı diye sormak istedim.

iyi çalışmalar
evin ruhsatlı olduktan sonra zaten sorun yok. köy içindeise elektrikte suda kolay . ancak ruhsat için önce özel idareye git. onlarla konuş zannedersem senden plan proje isteyecekler.

benim köy içinde ilçe tarıma kayıtlı buyukbas ahırım görünüyor eski bahcemde onu buraya taşıdım deyip ilçe tarima tekrar kayıt yaptırabilir miyim aklıma bu geldi daha kolay çözüm olabilir mi?

• Beğen
Tepkiler: atayyy
Abi Herkes hayvancılığın değerli olduğunu anlayınca girişiyor bu işe bizde fazla geç kalmasak mı.. Hayırlı olsun şimdiden bağlı bulunduğunuz belediyeden elektrik ve su ruhsatı talep etmeniz gerekiyor sanırım. 2016 la birlikte büyük ihtimal bu harçlara zam gelmiştir. Allah kolaylık versin. Devlet yine bu iş için biraz prim veriyor girişimciye diye biliyorum..

başvuruda hangi evrakları istediler peki ? bende ahır için başvurucam. arazinin aplikasyon krokisini istediler tapu ve kimlik yeter dediler. sanırım ondan sonrada bir mimara proje çizdirmem gerekiyomuş. bakalım nisan ayında başlamayı düşünüyorum bende.

aynen öyle başlangıçta lihkab a gidip aplikasyon belgesi alacan tapu ve kimlik fotokopisi ile İl özel idaresi evrak kayita veriyorsun. 10 gün sonra yol kotu almaya geldiler. tabi sen bu evrakları verir vermez hemen bi mühendise gibi zemin etütü yaptır 1 ay içinde anca geliyor sonuçlar oda aradan çıkmış olur :)

Bu konu gerçekten çok faydalı olacak. Çok kişinin aradığı soruya çözüm olacak. Bende besi ahırı yapmak için özel idareye sözlü danıştım. Almak üzere olduğum bir arazi vardı. Ben buraya besi ahırı yapabilir miyim gibisinden sordum . Bana köy yerleşiminden 750 metre uzakta olacak dediler, birde köyün son evinin 100 metre sonrası köy yerleşimi kabul ediliyor dediler. Bende o araziyi almaktan vazgeçtim.Yani köyün son evinden kuş uçuşu 850 metre uzak olacak. Diğer köyden de 850 hesap ederseniz . Neredeyse ahır yapmaya müsait yer yok. Ben düzce ovasında bir köy düşünüyordum zaten oralarda iki köy arası bir kilometre yok. Özel idarenin 750 metre şartının 500 metreye düştüğünü söylediler ne derece doğrudur onu da bilmiyorum.Bilgisi olan aydınlatsın bizleri. Birde imar konusu var mesela 2 bin metrekare kapalı alan yapmayı planlıyorum ahır yapacağım arazi kaç dönüm olmalı. Özel idare yüzde 5 imarı var diyor bu konuyu nasıl aşabiliyorsunuz. bayağı uzun oldu ama bilgisi olan açıklama yaparsa çok faydalı olur saygılarımla.

arkadaslar benim köy içinde eski bahçemde ilçe tarıma kayıtlı buyukbas ahırım var onu buraya taşıdım deyip ilçe tarima tekrar kayıt yaptırabilir miyim aklıma bu geldi daha kolay çözüm olabilir mi?

eee köyün 750 metre dısı olacaksa koy içinde kalanlar ne olacak?

Su sondajla halledilirde asıl sorun elektrik. Köyden 750mt-1km uzak olan cifliğe köyden elektrik hattı vereceklermi?, verirlerse bunun maliyeti ne olacak(1km hat+direk+proje+işçilik+ruhsat) veya en yakın yüksek gerilim hattından elektrik alınabilecekmi? benim araştırmalarıma göre elektrik hattı maliyeti baya fazla tutuyor birde trafo almak zorunda kalırsan iş dahada karışıyor eskisi gibi özel elektrik şirketleri bu trafoyu devralıp takibini ve bakımınıda yapmıyor biliyorum...

Besi ahırı için trafo şart mı? Tanıdığım birinin 200 başlık ahırı var orada gördüm trafo koydurmuşlar. Sordum sadece kuyudan su çektiğini ve günde iki kez yem karma yaptığını söyledi. Bu kadar kullanım için trafo şart mı. Bilemediğimiz bir şey varsa bilen abiler açıklama yaparlarsa bilgilenmiş oluruz. saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: atayyy

1km elektrik hattı çekmeniz 60-70 bin lirayı bulur. Süt satışı yapmayacaksanız ahıra ruhsat şart değil sanırım. Ev düşünmeseniz jeneratörle işi halledin derdim ama ev olacaksa jeneratör yetmez.