Donda Gübre (üre) Kullanımı?

ölüm değil ama dinlenme(uyku)dönemindedir. bu dönemde de kök faliyetleri bitki besin maddesi alımı yönünden durma noktasına yakındır. uyuyan bir kişinin başucuna iskender kebap getirmek gibi. bence çok yanlış bi uygulama. bunun yerine uygulayacağın gübreyi hava şartlarını takip ederek bitki gelişiminin başladığı ve hızlandığı dönemlerde olmak üzere iki parçada uygulamak çok daha isabetli olur.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Benim fikrim bu iş zamana ve bölgeye göre değişiyor yazılanlardan anladığım bu esas faydalı bilgi üre uzun süreli nitratsa kısa sürede bitkinin aldığı bilgileri bu paylaşan arkadaşlara çok teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: unsal
arkadaşlar herkes kendi tarlasını ve ürününü en iyi bilir.tarla sulantılık batak bir tarla ise buzda gübre atılabilir.bu sene ekim zamanı bir tarlamıza gübre atamadık.üzerine elde kalan 15 15 15 gübre ve 2ocakta 15kg üre attık ama buğday hala kendini toplayamıyor.özellikle tohum yatağına gübreyi atmayan veya yetersiz atanlar beslemede bence çok geç kaldılar.artı bu sene iklimden dolayı buğdaylar çok kardeş yaptı ve gelişimleri gayet iyi.benim düşüncem azot takviyesini trakya bölgesinde öne çekenler bu sene kazanır,sebebi evde 3 kişi varken 3 tabak konuyordu sofraya ama şuan evde kişi sayısı bayağı arttı :)

arkadaşlar herkes kendi tarlasını ve ürününü en iyi bilir.tarla sulantılık batak bir tarla ise buzda gübre atılabilir.bu sene ekim zamanı bir tarlamıza gübre atamadık.üzerine elde kalan 15 15 15 gübre ve 2ocakta 15kg üre attık ama buğday hala kendini toplayamıyor.özellikle tohum yatağına gübreyi atmayan veya yetersiz atanlar beslemede bence çok geç kaldılar.artı bu sene iklimden dolayı buğdaylar çok kardeş yaptı ve gelişimleri gayet iyi.benim düşüncem azot takviyesini trakya bölgesinde öne çekenler bu sene kazanır,sebebi evde 3 kişi varken 3 tabak konuyordu sofraya ama şuan evde kişi sayısı bayağı arttı :)
Umut abi. Evet bu sene buğdayların gelişimi çok güzel dediğin gibi. Bu yıl buğdaylar gübreyi erken istiyorlar. Bizim tarla komşumuz 20 gün önce 12 kg üre attı . Dün adamla beraber dolaştık tarlaları ve bizim daha gübre atmadığımız buğdaylar diğer yan tarladaki gübre atılmış buğdaya göre çok soluk ,baygın duruyorlar. Ve bizimkilerde sararma var. Üre atılanlar ise çok diri ve kuvvetli duruyorlar. Bende şubatın başında atmayı düşünüyorum 15 kg. Hata etmiş olurmuyum acaba ?

• Beğen
Tepkiler: umit.durak.35

Massallah milletin ekini cikmista gubre dusunuyor ALLAH emeginizi bosa cikarmasin kalbinize gore versin bizimkisi daha toprakta cikarsa artik mart icinde 18 kg gubreyi atariz bi sefer atma sansimiz olacak galiba her yil subat ayinin sonunda 1 kere 10 kg yakin bikerede martin icinde atardik

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Cevap: buzda üre atmak

4 sene önce -13 derecede üre uygulaması yapmıştık ocak sonunda. Yerler taş gibi olduğu için traktör iz bile batmadı bu en büyük güzellik, birkaç gün sonra buz çözülünce toprak yumuşadığı için yağmura gerek kalmadan çamurun nemiyle eridi gitti gübreler. Abi Edirne'de oluşan soğuk en fazla 1 hafta gidiyor son yıllarda, buzda atınca hem traktör toprağı yarmamış olur hem de zamanında atmış olursun, uçma gitme de olmaz diye düşünüyorum. Denedik oldu.

Örnek ciftci [emoji106][emoji6] bu sekil hicbi zarari olmaz ama kar kalinken uzerine atarsaniz eger kar gubreyi eritir ve kar icinde kalir aniden sicak basarsa akarak kayip meydana gelebilir

arkadaşlar karda gübre gübre atımı gayet başarılı %10 kayıp olacagını düşünsek 10kg de 1kg kayıp olur buda dekarda 1 tl kayıp normal havada adam tutup attırsak dekar maliyeti 5 tl ayrıca havaların düzelmesiyle birlikte bitkilere hazır azot oluyor geçen yıl deneyen arkdaşlar gayet memnun trakya da baya kişi gubresini attı şu anda kar fazla bende uygun zamanı bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: Ethem ertürk
Trakyada bizim iç anadoluya göre cok daha ılıman ve nemli bi yapı var orada cok faydalı olabilir ama ben 2016 yılında yani gecen sene donda üre attım hatta kinu da acmistım öglene don kalktı ve tarla üstündeki ince kar tabakasıyla beraber gübre de eridi ama olay şu karnı tok olana yada uyuyan adama bal kaymak versen yemez don kalktıktan sonra 1 hafta yagmur yagdı sonrasında güzel bi günes actı millet gübreye çıktı ben rahatım tabi gübreyi attım diye benim tarladan geride olan yerler gübreyi yiyince bi canlandı baktım iş kötüye gidiyor hemen 7 8 kg %33 attım üstüne pesinden ilaçla beraber hümik asit ve üre,çinko takviyesiyle 250kg arpa alabildik 300 ü bulan yerlerde oldu

• Beğen
Tepkiler: sabri201986
Trakyada bizim iç anadoluya göre cok daha ılıman ve nemli bi yapı var orada cok faydalı olabilir ama ben 2016 yılında yani gecen sene donda üre attım hatta kinu da acmistım öglene don kalktı ve tarla üstündeki ince kar tabakasıyla beraber gübre de eridi ama olay şu karnı tok olana yada uyuyan adama bal kaymak versen yemez don kalktıktan sonra 1 hafta yagmur yagdı sonrasında güzel bi günes actı millet gübreye çıktı ben rahatım tabi gübreyi attım diye benim tarladan geride olan yerler gübreyi yiyince bi canlandı baktım iş kötüye gidiyor hemen 7 8 kg %33 attım üstüne pesinden ilaçla beraber hümik asit ve üre,çinko takviyesiyle 250kg arpa alabildik 300 ü bulan yerlerde oldu

komşu parsellerniz de verim nasıldı buğday tarlasındaki verim nasıldı

Don da gübre atmak bizimde kullandığımız bir yöntemdir sabah 5 gibi başlayıp hava yumuşayana kadar ne sallarsam sallıyorum geçen sene 24 ocakta atmışım bu sene beklemedeyiz şu an 15 kilo 15 kilo 2 turda atıcaz kısmetse
ed4700df8fd77b2febad4142f0704014.jpg

Fatih abi protein- gluten karsilastirdin mi bolerek atmayla bir sefer atmayi ben 2 kerede attim gayet iyi oldu
2 kerede atıyorum 3 4 yıldır bu arada yapraktan da takviye yapıyorum artık 2 ye bölmeden mi yaprak takviyesinden mi bilemem bi 50kg kadar verim artışı yasadım 4 yıldır herg ekmiyordum anızdı tarlalar bu yıl 280 dekar herg ektim asıl rekolteyi bu yıl bekliyorum bakalım umudum cok

2 kerede atıyorum 3 4 yıldır bu arada yapraktan da takviye yapıyorum artık 2 ye bölmeden mi yaprak takviyesinden mi bilemem bi 50kg kadar verim artışı yasadım 4 yıldır herg ekmiyordum anızdı tarlalar bu yıl 280 dekar herg ektim asıl rekolteyi bu yıl bekliyorum bakalım umudum cok
Bnde yillardir yaprakdan sivi gubre atiom ama bu sene 2 kerede attik gubreyi yilda guzel gidince verimde guzelde protein de iyi cikiyor