Big Bag Paketlerde Gübre Alımı

İyi akşamlar arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi aldığımız kimyevi gübreler 50 kilogramlık çuvallar halinde geliyor. Tekil olarak bakınca 50 kg çok büyük rakam değil ama tonlarca gübre için yüzlerce çuval alıyoruz, bunların kamyondan indirmesi, yerden alıp römorka koyması, römorktan alıp gübre makinesine boşaltması ayrı ayrı meziyet oluyor. Her ne kadar bu işleri yaparken kendimize dikkat etsek de, bi süre sonra insanın beli ağrıyor. Bir senede baya bi gübre geçiyor elimizden, o yüzden piyasada 500 kglık veya 1000kglık paketler halinde satılan gübreleri araştırmaya başladım. Bununla ilgili Toros Tarım, Gübreataş, İgsaş, Bagfaş gübre fabrikalarına mail attım. Aralarından sadece Toros Tarım döndü, diğerleri iplemiyor bile bizleri sağolsunlar. Her sene bizden dünyanın parasını kazanan bu insanlar bir soruya cevap veremeyecek kadar ilginç olabiliyorlar. Neyse, Toros tarım da "bu konuda yasal prosedürlere uymakla yükümlüyüz. Şu an 50 kglık ve çay bahçeleri için 25 kglık paketler halinde satış yapıyoruz " diyor.

[video=youtube;CoWGm0rh6X8]https://www.youtube.com/watch?v=CoWGm0rh6X8[/video]

[video=youtube;3Ylgu1IBFfI]https://www.youtube.com/watch?v=3Ylgu1IBFfI[/video]

Yukarıdaki örnek videoları izleyebilirsiniz.

Acaba aranızdan daha önce bu konuyu araştıran var mıdır. Yükleme konusunda da caraskal veya ön yükleyici kullanmayı düşünüyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Paylaşım için teşekkürler ve özellikle peşine düşüp araştırdığın içinde ayrıca tebrik ederim.

Benim düşüncem biz küçük çiftçilere göre big bag çuvallar 50 kg çuvallara nazaran daha kullanışsız kalır. Benim hesabıma göre 50 kg lık bir çuvalın römorktan gübre fıçısına yüklenmesi ortalama 10 saniye sürüyor 1200 litrelik bir gübre fıçısının ortalama 18 tane üre çuvalı aldığını düşünürsek bir fıçıyı doldurmak 3 dakika sürüyor Römorkta 2 kişiysek bu süre yarı yarıya iniyor. AYnı şekilde big bag çuvaldan 1 kişiye göre saniyede 5 kg lık, 2 kişiye göre saniyede 10 kg lık akış geçmesi gerekmektedir ve 1000 kg lık çuval olmalıdır. Eğer 500 kg lık bir çuvalla bu işi yaparsak 2 tane kullanacağımız için çuval değişim esnasında kaybedeceğimiz zamanıda hesaba katmak gerekir. Neticede biz çiftçiler gün içinde zamanla yarışıyoruz ve traktörümüz pite girdiğinde fazla vakit kaybetmeden tekrar tarlaya dönmesi gerekir.

50 kg lık çuvallar biraz ağır evet fakat bu konuda kendimize mana bulmalıyız. Sporumuza dikkat ediyormuyuz, vücudumuza iyi bakıyormuyuz yoksa hiç ısınmamış vücutlarımızla sezondan sezona gübre çuvallarıylamı uğraşıyoruz :) Bence bu konuda kabahat bizde onu söyleyeyim.

Big bag benim görüşüme göre bize zaman kazandırmaktan çok zaman kaybettirecek bir seçimdir bence. 50 kg lık çuvalları fıçılarımıza sayıyla koyuyoruz çünkü nekadar attığımızı bir tarlaya nekadar gübre düştüğünü kontrl etmemiz ve not etmemiz gerekiyor malesefki big bag te bunu kontrol etmemiz mümkün değil. Ancak gelişmiş sistem kullanan gübre fıçılarıyla bunu kontrol etmemiz mümkün ülke olarak okadar ekonomiyede sahip değiliz.

Gübre çuvallarının 40 kg olması gündeme gelebilir fakat daha azının kesinlikle yine zaman kaybettireceği görüşündeyim.

Tüm düşünürlere saygılarımı sunarım..

Güzel bir konu olmuş Berk.Bende merak etmiştim hep ülkemizde böyle büyük çuvallarda gübre satılıyor mu diye.Araştırma imkanım olmamıştı.Bir konuda [MENTION=4065]manas[/MENTION] abimiz kullandığını söylemişti diye kalmış aklımda.O bu konuda yardımcı olabilir.Bence big bag denen büyük çuval gübre firmalar üretmeliler.Zamandan ziyade bence 50kg çuvalda insan gücü harcanıyor bunda ise makine gücüyle yükleme yapılıyor.Belki şimdi belimiz o anlık ağrıyor ama ilerde acısının çıkacağını düşünüyorum.Örneğin bel fıtığı gibi...Büyük işletmeler için böyle çuvalları firmaların üretmeleri şart bizlerinde talep etmeleri tabikide lakin sen yazılı ortamda geri dönmeye tenezzül bile etmediler diyorsan bu firmalara ne diyeceğimi bilemiyorum.Yurt dışındaki çiftliklerin çoğunda ön yükleyicili traktör yada telehander var.Adamların durumuna gelmemiz epey vakit alır benden söylemesi.
Saygılar.

Bu konu acilmis iyi olmus. Bizde bu sene bugday tohumlarini 30-35 kiloluk cuvallara koydurduk cokta rahat ettik. 50 kg gercekten agir geliyor zamanla sonucta bir iki gunluk is degil. Saticilarinda isine geliyor maliyeti oldukca dusurmus oluyorlar. Zaten bu gubrelerin hepsi ithal geliyor geminin ambarinda dokme vaziyette. Daha sonradan cuvalliyorlar o asamada big bag te olur 40 kiloluk cuvalda. Aslinda ben dokme olarak almayi arastiriyorum yurtdisinda big bag in yaninda boyle yapanlarda var. Onlarin gubreleri bizimkilerden farkli sanirim rutubet yapmiyor hemen.

Yine dön dolas tarlalar parcali bizim ulkemizde kucuk tarlalarimiz. 50 kiloluk sistem verimli olarak calisiyor buralarda. Tarlalari buyutmek bir araya toplamak icin bir caba da yok. Surekli bolunuyor miras yoluyla vs. Tarim arazisinin bolunmesi yanlis bir kere sirf parcali tarim yaptigimizdan verim kaybi yasaniyor. Maliyette yukseliyor yolda gezmekten isi zamaninda yapamiyoruz. Yanlis cok ama dogruyu soyleyenide dokuz koyden kovuyorlar bizim guzel ulkemizde [emoji4]

Paylaşım için teşekkürler ve özellikle peşine düşüp araştırdığın içinde ayrıca tebrik ederim.

Benim düşüncem biz küçük çiftçilere göre big bag çuvallar 50 kg çuvallara nazaran daha kullanışsız kalır. Benim hesabıma göre 50 kg lık bir çuvalın römorktan gübre fıçısına yüklenmesi ortalama 10 saniye sürüyor 1200 litrelik bir gübre fıçısının ortalama 18 tane üre çuvalı aldığını düşünürsek bir fıçıyı doldurmak 3 dakika sürüyor Römorkta 2 kişiysek bu süre yarı yarıya iniyor. AYnı şekilde big bag çuvaldan 1 kişiye göre saniyede 5 kg lık, 2 kişiye göre saniyede 10 kg lık akış geçmesi gerekmektedir ve 1000 kg lık çuval olmalıdır. Eğer 500 kg lık bir çuvalla bu işi yaparsak 2 tane kullanacağımız için çuval değişim esnasında kaybedeceğimiz zamanıda hesaba katmak gerekir. Neticede biz çiftçiler gün içinde zamanla yarışıyoruz ve traktörümüz pite girdiğinde fazla vakit kaybetmeden tekrar tarlaya dönmesi gerekir.

50 kg lık çuvallar biraz ağır evet fakat bu konuda kendimize mana bulmalıyız. Sporumuza dikkat ediyormuyuz, vücudumuza iyi bakıyormuyuz yoksa hiç ısınmamış vücutlarımızla sezondan sezona gübre çuvallarıylamı uğraşıyoruz :) Bence bu konuda kabahat bizde onu söyleyeyim.

Big bag benim görüşüme göre bize zaman kazandırmaktan çok zaman kaybettirecek bir seçimdir bence. 50 kg lık çuvalları fıçılarımıza sayıyla koyuyoruz çünkü nekadar attığımızı bir tarlaya nekadar gübre düştüğünü kontrl etmemiz ve not etmemiz gerekiyor malesefki big bag te bunu kontrol etmemiz mümkün değil. Ancak gelişmiş sistem kullanan gübre fıçılarıyla bunu kontrol etmemiz mümkün ülke olarak okadar ekonomiyede sahip değiliz.

Gübre çuvallarının 40 kg olması gündeme gelebilir fakat daha azının kesinlikle yine zaman kaybettireceği görüşündeyim.

Tüm düşünürlere saygılarımı sunarım..

Süleyman çok fazla analiz bilimsel olmuş Türk çiftçisini aşmışsın sen :)

Anadolu çiftçisi bunları öğrendiği gün memleket kurtulur, sırf Trakya Ege çiftçisi kurtaramaz da o bakımdan :)

Zaten böyle giderse BigPack' e geçmek kaçınılmaz olacak. Artık çuval yüklemeye hamal bulmak bile dert olmaya başladı. Hadi biz kendimiz yapıyoruz ediyoruz da. Tek başına olanlar ve çok arazi işleyenler nasıl yapacak. Adamın şoförü bile elini sürmüyor. Bekliyor patron hamal bulsun getirsin diye. Artık o noktalara geldi. Bu tarz işlerde çalışacak insan bulmak zorlaşıyor. O yüzden de BigPack veya dökme gübreye geçmek kaçınılmaz olacak gibi gözüküyor. BigPack denildiği gibi belki tam anlamıyla verimli kullanılmaya uygun olmayabilir. Çünkü ekipmanlarımız henüz verimli elektronik sistemlere sahip değiller. Çuval hesabı ne attığımızı hesap ediyoruz. Belki yerli firmalarda bir atılım yapar da elektronik takipli gübre serpme makinaları görürüz. Dökme olarak da hesaplamak sıkıntı olabilir ne yazık ki. Her halükarda önce gübre serpme makinalarının gelişmesi gerek diye düşünüyorum. Başka bir alternatifte şöyle olabilir. Yine 50 Kg veya daha az hacimli çuvallar olur. Bunlar paletli olur. Ön yükleyici ile römorktan alır gübre serpmenin üstüne getirir keser keser içine atarsın istediğin kadar. Yada gübre serpme makinasına caraskal monteli olur. Caraskalda atıyorum 5 adet yuvarlak çembere dizli kanca olur. Bunlara birer tane çuval taktırırsın üst kısmından. Kaldırır gübre serpmenin üstüne getirirsin altından keserekte açarsın. Şu şartlar da anca bu tarz olur diye düşünüyorum.

Bigbag'in genel kullanilanlari 600 kg sanirim, bir yabanci gubre ureticisinde gormustum, bunu indirip kaldirmak icin ise konya sanayi mali ucuz, basit ve kullanisli vincler var arka kollara takilan. Diger taraftan insan gucu ile bu isleri yapmaya calismak gercekten yorucu, ornegin 200 dekar yere toplam 20 kg/dk ureyi iki defada atacaginizi dusunun:
4ton gubre 80 cuval bayiden gidilir alinir, kasaya yuklenir depoya getirilir, 40 cuval kasadan indirilir istiflenir, birinci parti 40 cuval kasadan makinaya yuklenir atilir, beklenir, ikinci parti 40 cuval yuklenir, kasadan firfira, 4 ton gubre iki tur indir kaldir. Kasanin ustunde biraksan makaslara yuk biner, kasayi sigdiracak depo yeri acilir, kasa baska ise lazim olur vs vs. (gubre bayiinde de hamal bulunur bulunmaz beklenir)
hal boyleyken bunun pancari var misiri var, ikinci ust gubresi var, hepsini tek seferde getirtseniz olmaz, ikide bir gidip bayiden almak vakit kaybi...
bence tarim ile halter sporu farkli isler olmali :)

• Beğen
Tepkiler: b.ozyurt
Bu konudan sonra madem onlar bigbag yapmiyor, biz bigbucket mi yapsak diye aklimdan gecti, ornegin 500lt lik vinc ile kaldirabilecegimiz bir konteyner yapsak altinda boru cikisi olan, bir de basit vana. Bunu bir vinc ile kaldirip en azindan gubre atma makinasina veya mibzere yuklerken biraz kolaylik saglayabilir miyiz ki diye dusunmeye basladim. Diger bir alternatif de kucuk bir helezon olabilir belki. Helezon ile gubre aktarma konusunda bir deneyimi olan var mi acaba ? Ufalayip toz hale getirir mi ?