Chandler ceviz

Selamun aleykum
Manisanin mutevelli koyunde 6,7 donumluk %10 15 megilli arazimd ceviz dikmeyi dusunuyorum.
Don riski cok az cunku ovada degil arazim.
Sondaj suyu ile damlama yapcam.
Ama fidan alirken bikac sey duydum
Fidanlar yanlis cikabiliyomus.
Bandirmada bi firma buldum chandleri mavi sertifikali olarak satiyolar. Sizce guvenli mi?

Toprak tahlili yaptircam toprak kumsal falan degil manisa ovasinin rakimi 75 80m.
Bizim buralari 200m 220 daha yuksek yani zaten kır diyolar burda bilen bilir.
Egimi guzel toprak kara toprak.
Derinligi tabiki var.
Bide ekmeden tavuk gunresi dokturmeyi planliyorum

O rakıma Howard da olur, Pedro da Chandler de olur. Bu konuda Yaşar Akça, İbrahim Balkal, Selami Bayrak, gibi cevizcilere güveniyorum ben. Bir eskavatörle arazinin birkaç yerinden 2m kazdırın. Buna toprak profiline bakma diyoruz. Taban taşı var mı kirst var mı bunu görmüş olursunuz. ona göre başka bir meyveye dönüş yaparsınız. toprak uygunsa dediğinize göre diğer şeyler uyuyor. Toprak tahlili yaptıracağım diyorsunuz. Ceviz dikeceğinizi söylerseniz onlar gübre programı da çıkartır. Tavuk gübresini hiç tavsiye etmem. Topraktaki tuz dengesini en çok bozan gübredir o. Çok dikkatli kullanılmalı. Arazi yorgun değilse illa da tavuk gübresi kullanacaksanız, gübrelemeyi sonra da yapabilirsiniz.
Size tavsiyem, 8 x 4 pikaj oluşturup, çukurları yine derin ve geniş en az 1 x1 m kepçeyle açtırın. Burgu kullanmayın. çıkan toprağı bulabilirseniz at, sığır gübresi gibi gübrelerle karıştırın, tekrar çukura doldurun. yok bulamazsanız DAP ya da diğer taban gübreleri yada leonardit menşeli gübreler kullanın. taban gübrelerini çok derine atın demiyorum. dikerken köke yakın atın ama köke değmesin. bu çukurlar dolunca tencere kapağı gibi hafif tümsek olsun. Fidanı dikerken, çok derin dikmeyin. Yani aşı yerine kadar gömmeyin. Ceviz enteresan bir bitkidir. Önceki yıllar yüzeye yakın köklerden beslenir. yaş ilerledikçe, havuç gibi derin kök oluşturup, derinlerden beslenir. İlk yıllardaki sulamalar çok önemlidir. kılcal kökler 24 saat balçık gibi toprakta kalırsa ölür. Susuz kalırsa da ölür. fidana yakın toprağı özellikle ilk yıllar sakın derin işlemeyin. buralardaki işleme 5cm derinliği geçmesin. Dikim hatası yaparsak daha kötüsü, 8 yıl sonra ölür. Birçok orman mühendisi bile orman arazilerine anlaşmalı kurdukları bahçelerde, bu yanlışlarla hüsrana uğradı. Dikim yerini tava gibi çukur değilde bu tümbek yapmamız işte buna yarayacak. herek mutlaka olsun ama fidanlar kabuk oluştururken rüzgardan bu hereklere sürtünmesin, gerekirse çift herek dikin. bağlarken de buna göre bağlarsınız. Bunlar püf noktalar. Başarılar.

O rakıma Howard da olur, Pedro da Chandler de olur. Bu konuda Yaşar Akça, İbrahim Balkal, Selami Bayrak, gibi cevizcilere güveniyorum ben. Bir eskavatörle arazinin birkaç yerinden 2m kazdırın. Buna toprak profiline bakma diyoruz. Taban taşı var mı kirst var mı bunu görmüş olursunuz. ona göre başka bir meyveye dönüş yaparsınız. toprak uygunsa dediğinize göre diğer şeyler uyuyor. Toprak tahlili yaptıracağım diyorsunuz. Ceviz dikeceğinizi söylerseniz onlar gübre programı da çıkartır. Tavuk gübresini hiç tavsiye etmem. Topraktaki tuz dengesini en çok bozan gübredir o. Çok dikkatli kullanılmalı. Arazi yorgun değilse illa da tavuk gübresi kullanacaksanız, gübrelemeyi sonra da yapabilirsiniz.
Size tavsiyem, 8 x 4 pikaj oluşturup, çukurları yine derin ve geniş en az 1 x1 m kepçeyle açtırın. Burgu kullanmayın. çıkan toprağı bulabilirseniz at, sığır gübresi gibi gübrelerle karıştırın, tekrar çukura doldurun. yok bulamazsanız DAP ya da diğer taban gübreleri yada leonardit menşeli gübreler kullanın. taban gübrelerini çok derine atın demiyorum. dikerken köke yakın atın ama köke değmesin. bu çukurlar dolunca tencere kapağı gibi hafif tümsek olsun. Fidanı dikerken, çok derin dikmeyin. Yani aşı yerine kadar gömmeyin. Ceviz enteresan bir bitkidir. Önceki yıllar yüzeye yakın köklerden beslenir. yaş ilerledikçe, havuç gibi derin kök oluşturup, derinlerden beslenir. İlk yıllardaki sulamalar çok önemlidir. kılcal kökler 24 saat balçık gibi toprakta kalırsa ölür. Susuz kalırsa da ölür. fidana yakın toprağı özellikle ilk yıllar sakın derin işlemeyin. buralardaki işleme 5cm derinliği geçmesin. Dikim hatası yaparsak daha kötüsü, 8 yıl sonra ölür. Birçok orman mühendisi bile orman arazilerine anlaşmalı kurdukları bahçelerde, bu yanlışlarla hüsrana uğradı. Dikim yerini tava gibi çukur değilde bu tümbek yapmamız işte buna yarayacak. herek mutlaka olsun ama fidanlar kabuk oluştururken rüzgardan bu hereklere sürtünmesin, gerekirse çift herek dikin. bağlarken de buna göre bağlarsınız. Bunlar püf noktalar. Başarılar.

Tebrikler...Verdiğin bilgiler bir ziraat mühendisinin dahi veremiyeceği bilgilerdi.Cevizci memleketin çocuğu olduğun belli..Yukarıda saydığın hocalara ulaşamam fakat Zamanı gelince Yakana leke gibi yapışacağım haberin olsun...İSMET

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
7×5 e ekebiliriz ilerisini dusunursek 4 te cok kapanir arasi hava almayabilir 10 agac az olsun sorun degil.
Yer alti damlasi ilk seneden yapmam da ileride durumumuz musait olursa yapabiliriz o yuzden su da sıkıntı olmaz. Ekerken kepçe ile kazmak masrafli olmaz mi ben elle kazilir diye dusunuyodum. Bu fidanlarin boyu ne kadar olcak ki 1×1 m ye gomulcek? Onu anlamadim ama verdiğiniz bilgiler cok yararli olcagina eminim elimden geldigince bunlari uygularim. Cok tesekkur ederim.

Yer altı damlamasını kast etmedim damlamayı toprak üstüne serin. o çok masraflı olur. fidan dibini tava gibi değilde tümbek yapmamızın sebebi de bu. yağmurdan ya da sulamadan su birikip kılcal kökleri çürütmeyecek. bura püf noktalardan biriydi.
Püf noktaları kaçırıyorsunuz. 1x1 m gömülecek demedim. Fidanı ise aşı noktasına kadar bile derin gömmeyin dedim. hatta yapabiliyorsanız 1,5 x 1,5 m olsun. buradaki toprağı çıkartıp tekrar çukura koyacağız.bu arada hem fidan diktiğimiz yerin tabanını görmüş oluyoruz hem de toprağı kabartmış oluyoruz. sığır gübresi veya leonardit de kattığımız için, bu kabarma artmış oluyor. Böylece toprak hem daha geçirgen hale geliyor, hem de yakın derinlikte kaya ya da sert killi kireçli tabaka var mı onu görüyoruz. toprak uygunsa daha da uygun hale getiriyoruz. Evet dediğiniz gibi biraz masraflı siz bilirsiniz.
Püf nokta neydi suyun köklerde beklememesi. Şimdi siz bunu başka yerde anlatsanız size şunu diyecekler. Sen boşver onları ne bilirmiş. benim dedemin dere kenarında 300 yıllık ceviz ağacı vardı hem de suyun dibinde. Evet bu ağaçlar bizim oralarda da var. su kenarında.
Sebep şu. kılcal köklerin yaşamak için oksijen istemesi. akan suda oksijen var, durgun suda oksijen kısa sürede bitiyor. tarlada biriken su bu yüzden ağacı kurutuyor. Bizim oralarda kiraz ağaçları kıraçtadır. bu yüzden endereze (idris ya da mahlep diyorlar) aşılanır. işte bu enderez de ceviz gibi durgun suyu sevmez. geçen sene aşırı yağmur oldu kış da iyiydi. taban yerlerdeki birçok kiraz ağacı bu geçirimsiz toraktan dolayı kurudu.
Bu masraflı ama Ağaç hızlı büyüyecek, 5. yılında verim almaya başlıyoruz. 3 yıl kazanmış oluyoruz. İbrahim bey de Selami Bey de kumsal gevşek olmayan yerlerde bu şekilde yaptırıyor.

Cok tesekkur ederim.
Ibrahim bakkalin videolarini izledim cok yarari oldu budamasina kadar.
Numarasini da aldim internet sitesinde adam resmen ülkesi icin cok onemli bi yazi yazmis. Cok da hakli. fidanlari da ondan alicam nasipse. Siz hayvan gubresi yazmissiniz ama ben koklere değmeyecek sekilde ibrahim bakkalin dedigi fosfordan atarim cunku hayvan gubresi bence cok veya az gelebilir. Verdiginiz bilgiler cok yararli tekrardan tesekkur ederim. Ibrahim beyle de diger puf noktalari alirim. Sağolun.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
Arkadaşlar bu gün çok yoğundu.sabah erkenden küçükkarıştıran köyünde amerikan chandler ceviz fidanı ektık. 5 x5 metre ara ile 55 adet küçük çaplı bahçe yi hazırladık.arkadaşa yardım ettim.

Resimler ve ekler

• 20160530_104512.jpg
    20160530_104512.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 161
Hayırlı olsun...

Yalnız cevize tamamen bel bağlamayın. İmkanınız varsa ve ikliminiz, toprağınız uygun ise başka fideler de dikin. Badem olabilir mesela. Ülkemizde son 5 yılda inanılmaz derecede ceviz işine giren oldu. Hepsi şuan meyve almayı bekliyor. Bir kaç sene sonra ceviz üretiminde ciddi bir patlama olacak. Sektöre girenlerin çoğu işi bildiği veya sevdiği için değil, para olduğunu düşündüğü için girdi. Bizim köyde bile 1500 ceviz fidanı dikildi ve her sene 200-300 fide daha diken oluyor. Bu ağaçlar meyve vermeye başlayınca piyasa ne olur bilemiyorum. İhtiyaç fazlası üretim söz konusu olur mu? Türkiye'de ceviz ihtiyacı nedir? Bu soruların cevaplarını açıkçası tam bilmiyorum. Ancak bu işe girenlerin çoğu da bunu araştırmamış, bunu bizzat görüyorum. Bu sebeple adımları sağlam atmakta fayda var. Şimdi dikseniz 5 sene sonra bir şeyler almaya başlarsınız. 5 sene sonra piyasa ne olur? Zaten 3-4 senedir bekleyenler var. Siz geç bile kalmış olabilirsiniz. Bu sebeple sadece ceviz dikerseniz, belki hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir.

Bu sadece uyarı. Moralinizi bozmak istemem. Yani sadece cevizin verimi veya fiyatına değil de, sektörün gelecekte ne olacağına da bakarsanız daha iyi olur.

Arkadaşlar bahçemizde yerli cevizimiz var boyu 10 metreyi geçkin ama doğru düzgün ürün alamıyoruz gübresi ve suyu bol ama 3-5 kğ ancak ceviz veriyor kalıbının adamı değil:)Korkutma dahil denedik ama değişen bir şey yok çok genişlediği için hem yanındaki ağaçları etkiliyor hem de gölgesindeki bahçede bir şey yetişmiyor.Bu aşama da yapılabilecek bir şey var mı aksi takdirde bahçeyi kurtarmak için kesmemiz gerekiyor.

Arkadaşlar bahçemizde yerli cevizimiz var boyu 10 metreyi geçkin ama doğru düzgün ürün alamıyoruz gübresi ve suyu bol ama 3-5 kğ ancak ceviz veriyor kalıbının adamı değil:)Korkutma dahil denedik ama değişen bir şey yok çok genişlediği için hem yanındaki ağaçları etkiliyor hem de gölgesindeki bahçede bir şey yetişmiyor.Bu aşama da yapılabilecek bir şey var mı aksi takdirde bahçeyi kurtarmak için kesmemiz gerekiyor.

Lütfen kesmeyin. Var aşılama. Bu konuda bir sürü video var internette. izleyebilirsiniz bir fikir oluşur.
Döl vermeme sebebine gelince, genellikle bu cevizler Kargaların gömmesiyle veya tohum düşmesiyle çıkıp büyür. Ceviz Enteresan bir bitkidir. Tohumdan çıkan hemen hemen hiçbir ceviz, ağacı ile aynı ceviz değildir. Bu döllenme biyolojisi ile ilgili bir durumdur. Medine Hurması da böyle bildiğim kadarıyla. Her melez ceviz meyvesi genetik yapısı değişmiş başka bir cevizdir. Örneğin Cisco, Franquette, Chandler cevizin dölleyicileridir. Cisco ile döllenen bir ağaçtan aldığımız ceviz ile Franquette ile döllenen aldığımız cevizi toprağa dikersek, bunlar aynı ağacın cevizi bile olsalar, ikisi de farklı bir tür ceviz olacaktır.
Bahçenizde çıkan cevizin türünü bilmediğimiz için bu ceviz sümbül çıkarıyorsa büyük ihtimalle kendine kısır bi cevizdir, Ceviz kiraz gibi meyvelerde bu çok normaldir. Sizin bahçenizdeki cevizin döl vermeme sebebi de büyük ihtimalle bundandır. Yani etrafta rüzgarla o cevizi tozlayabilecek uygun bir tür de yoktur.
Bu durumda yapılması gereken Cevizin dallarına Rakıma uygun Chandler, Fernor gibi bir aşı yapmak, bir de etrafta başka ceviz var ise o ağacımıza bir dölleyici tür aşılamaktır. Ceviz yoksa yine aynı ağacın bir dalına dölleyici aşılamaktır. Bu durumda dölleyici oranı fazla gelebilir. Ya da bu cevize yakın düzenli verim veren bir ağaç var ise o türünü bilmediğimiz ağaçtan kalem alıp aşı yapmaktır.

Tebrikler...Verdiğin bilgiler bir ziraat mühendisinin dahi veremiyeceği bilgilerdi.Cevizci memleketin çocuğu olduğun belli..Yukarıda saydığın hocalara ulaşamam fakat Zamanı gelince Yakana leke gibi yapışacağım haberin olsun...İSMET

Benimkisi sadece merak ben cevizci değilim, Bağcıyım. Elimden ne yardım gelebiliyorsa yapmaya çalışırım kardeşim.

1400 rakım için hangi cinsi önerirsiniz