Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )

Ynt: Toplulaştırma Yapılan Yerler ( İl - İlçe - Köy )

kardeş konyalı değilim ama cevap verme ihtiyacı duydum bizim tarlanın içinde tarla evi ağaç vardı toplulaştırma aynı maliklerine verdi toprağın degerini ölçüyorlar senin sürdüğün tarlanın mesela 70 derece olan yerde var 60 derece olan yerde var mesala bizim bir tarla var 31300 metre tarlanın alt tarafında 5-6 dönüm iyi yer vardı tarla biraz ileri kayınca tarla 33000 m oldu birde sen benim tarlamın yerini değiştirmeyin dedinmi tarlayın yerini değiştirmiyorlar sadece biraz sağa sola kayıyor şekli için

Ereğliye gelinde görün ne çekiyoruz toplulaştırma ve işgüzar muhtarlar elinden. 1km uzaklıkta tarlamı ruhsatlı kuyumun olduğu tarlamın yanına alın diye elli dilekçe verdim anca aldırdım. 60 yaşına kadar ayda bir şehire giden adamı muhtar seçtiler oda gitti yapılan işi tüm bozdu geldi ankaradan. Ölün mü öldürün mü

omeryucel link=topic=72825.msg1027130#msg1027130 date=1444895130' Alıntı:
Ereğliye gelinde görün ne çekiyoruz toplulaştırma ve işgüzar muhtarlar elinden. 1km uzaklıkta tarlamı ruhsatlı kuyumun olduğu tarlamın yanına alın diye elli dilekçe verdim anca aldırdım. 60 yaşına kadar ayda bir şehire giden adamı muhtar seçtiler oda gitti yapılan işi tüm bozdu geldi ankaradan. Ölün mü öldürün mü
Muhtar cidden çok önemli bir faktör köyde
büyükşehire bağlanmadan önce iş bilen girişken muhtarların olduğu köyler köye gelir getiren malları köy tarlalarını köye dernek kurup derneğe devretmişler dediğin gibi iş bilmeyen muhtarlarda köy sandığındaki parayı bile belediyeye teslim etmişler

Merhaba,

Konuyu hortlaşmış gibi olacağım ancak Çakmak Barajı Sulama Sahası I. Kısım A.T. ve T.İ.G.H. Projesi kapsamında yer alan 16 köy ile birlikte bizim köyümüzde de toplulaştırma çalışması yapılacak. Köyde olamadığım için detaylı bilgiye ulaşamadım ancak babamla yaptığım görüşmeye göre tarlaların toplanmasını istediğimiz alanlar için talep toplanmaya başlanmış.

Toplulaştırma işleminde süreç nasıl ilerliyor, nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Özellikle Edirne civarında yakın zamanda köyünde toplulaştırma yapılan arkadaşlardan bilgi rica ederim.

toplulaştırma işini devlet yapmayıp özel şirketlere ihale etmesi, insanın burnuna pis kokular geliyor. bir nevi devlet zoruyla, adalet hakkaniyet gözetmeden şekil vermeye çalışıyorlar....

böyle zorla, haksız, adaletsiz, üçkağıt-rüşvetin döndüğü, insanları bir birine düşüren işlere hiç gerek yoktu.
yapılacak olan şey çok basit ve kolaydı.
1 önlisans (adalet myo), 2 lisans (iktisat & hukuk) diplomam var, bildiklerime göre yazıyorum:

1- bir arazi satılacağı zaman, o araziye komşu arazilere 1. derecede ön alım (şüfa) hakkı tanınacaktı. ancak komşular almak istemezse başkaları alabilecekti. Hatta komşuya komşu olan arazilere de 2. derece ön alım (şüfa) hakkı tanınacaktı.
böylece : araziler komşu arazilerler birleşecek ve tarlalar büyüyecekti. veya yakın yakın tarlalar olacaktı.
2- her arazi birleşmesinde yeni tapu çıkartılacaktı.
böylece : 2-3 veya daha fazla arazi birleştirildiğinde tek tapuya dönüştürelecekti.
3- miras yoluyla bölünmenin önüne geçilmek için belli arazi büyüklüklerinden daha küçüğüne bölünmesi engellenebilirdi. buna benzer 20 dekar, 5 dekar, 2 dekar gibi sınırlamalar getirildi. Fakat birleşen arazileri tek tapuya dönüştürme işi olmadan bu iş biraz eksik kalıyor. küçük tarlalar küçük kalmaya devam etçek....
------ Eğer böyle bir kanun çıkarılsaydı ve düzenleme yapılsaydı 10-15 sene içinde herşey normal yoldan düzelecek, tarlalar büyüyecekti-------

ama böyle yapılmadı,
kuru araziler için 20 dekar, sulu araziler için 5 dekar, seralar için 2 dekar ' dan daha küçük parçalara bölünemez (istisnası var) diye düzenleme yapıldı. ve paydaşlara 2 sene içinde anlaşmazlığı giderilmesi için süre verildi.
bu düzenlemede ard niyet var. Şöyle ki;
paydaşlarin 2 hakkı var.
1- araziyi paylaşmayıp, ortak işletebilirler. bir şirket gibi. masraflar ortak, kazanç ortak. (hisseleri oranında)
2- araziyi paylaşmak için anlaşabilirler (20 dönüm, 5 dönüm, 2 dönüm) sınırlamala dikkat etmek üzere...
eğer bu şekilde bölünemezse paydaşlardan birisi diğerlerinin hakkını almak zorunda (daha küçük parçalara bölünemeyeceği için)
bu şekilde de anlaşamadılar o zaman 2 sene içinde elbirliği (müşterek) mülkiyet sahipleri anlaşamazsa izale-i şuyu (paydaşlığın giderilemesi) davası açıp paydaşlığın giderilmesi gerekiyor. bu da zaten anlaşamamış olan maliklerin arazisinin satılması demek... yani en kötü ihtimalle başkasının araziyi alması. ordaki ihalede nasıl olur belli değil. çok ucuza da gidebilir... en iyi ihtimalle ise paydaşlardan birisi ihalede alır.
buraya kadar normal.

ancak; 2 sene içinde anlaşılamazsa ve dava da açılmazsa, artık devlet de bu davayı re ' sen açabilecek...
yani 2 sene içinde anlaştın anlaştın anlaşamazsan ben açarım davayı ve satışa çıkar diyor.
piyasada aç kurt gibi bekleyen büyük tarım şirketleri var. (son zamanlarda Edirne ' deki sulanabilir tarım arazilerinin satışlarının tamamına yakınını büyük tarım şirketleri aldı, icra ve hukuk satışlarını) onlar parayı bastırıp alacaklar. fiyatları yükseltiyorlar başkaları almasın diye. çiftçinin bunlarla rekabet etmesi imkansız.

Yani bu düzenlemeyi şöyle anlayabiliriz:
2 sene içinde anlaşırsan anlaş, anlaşamazsan ben devlet olarak davayı açarım, araziyi sattırırım. büyük şirketler de gelip bu arazileri toplarlar.... at-*-*

ben bu düzenlemeden sadece bunu anlıyorum.... uyy-*s

kolayı ve basiti varken, 10-15 sene içinde hiç problemsiz tarlalar büyüyebilecekken, bunu zorla yapmak ve büyük şirketlerin lehine düzenleme getirmek kesinlikle vatanseverlik, milliyetperverlik değil. adalete, hakkaniyete uygun değil.... şyt-*-sa
Merhaba iletişime geçebilir miyiz