taban gübresi serpme mi yoksa ekimde mibzerle mi verilmeli ?

geçen yıl çiftçiliğine güvendiğim bir arkadaşıma sormuştum bu konuyu .ayçiçeği için serpme atılmasının iyi olacağını söylüyordu .nedeni ise ekim makinasıyla atılan gübre toğuma yakın kaldığı için ayçiçei kökleri gübreyi bulup kalıyor yani yüzeye dağılmıyor.serpme ekimde yüzeye dağa fazla yayıldığı için toprakta ne varsa emiyor dağa iyi gelişiyor demişti..bana mantıklı geldi bende serpme atıp karıştırıyorum ve 1 hafta sonrada ekiyorum ..çıkışı bana göre dağa iyi oluyor...

• Beğen
Tepkiler: rahimavci
Tohumun çimlenme işini halledebilirsek gübrenin banta verilmesi daha iyi gibi görünüyor. Bize yakın bir köyde sılajlık mısır eken arkadaşı da aradım gübre uygulamalarını banta yapıyorlar. Zorluk olarak makinanın günlük olarak temizlenmesi gerektiğini söyledi onun dışında serpmeye göre daha iyi olduğunu söyledi ama verim konusunda bir tecrübesi yok Beraber çalıştıkları ziraat mühendisleri falan var muhtemelen onların tavsiyesidir.

Bu zamana kadar özellikle buğday ekiminde Serpme ve Mibzerle ekim yöntemlerinin ikisinide yaptık. Mibzerle ektiğimiz zaman gübreyide mibzerle attık, Serpme ektiğimiz zaman doğal olarak gübreyide serpme olarak attık. Ben şahsen mibzerle ektiğim tarlaların daha iyi ve verimli olduğu kanaatini getirdiğim için genelde gübreyide tohumuda mibzer ile atarım. Civarda önceden gübreyi serpme olarak atıp üstüne mibzerle buğday ekenlerde oluyor.

Yazlık imkan varsa makine ile gübre vermek verimde azda olsa fark ediyor buğdayda bi abi serpme yapıyor oda iyi ürün alıyor galiba bugday sık olduğu için kökler gübreye çabuk ulaşıyor gerçi kuraklık yılında bi komşu önce mibzer ile dap ve sülfat attı arkasından havalı hububat makinesi ile sade bugday ektiler sonuç verimleri kötüydü

O sene bizde sülfatı serpme mibzer ilede dap ve bugday ektik sonuç biz onlardan 80 kilo fazla aldık normal ekim yapar kişilerden 20 kilo fazla almıştık yAnlız serpme işi çok vakit aldığı için bi daha yapmadık klasik sistemden devam ediyoz

Serpme işi tembel işidir.kolay geldiği için tercih edilir.serpmenin dezavantajları 1-daha fazla miktarda gübre kullanmak zorunda kalırsınız
2-yabancı ot probleminiz çok daha fazla olur

Abiler Silajlık Mısır Ekicem De Yorumları okudum şimdi kararsız kaldım acaba serpmemmi yapsak yoksa havalı mibzerle ekerken mibzerlemi atsak daha iyi acaba biz bu yıl ilk defa mısır ekicez ekecek olan arkadaşa danıştım sen serpme olarak at ondan sonra benş cagır ekerim dedi serpme daha iyi dedi belkide onun işine öyle geldigi icin dedi siz nedersiniz bu konuda

bu konuda çok tecrübem yok açıkçası; daha önce ilkel ama gübreli makina ile mısır ekimi yaptım, gübreyi banta verdik hatta evde ne gübre kalmışsa an, can, as, 20.20 v.s. :) sonuç güzel oldu.
Geçtiğimiz sezon önce gübreyi serptim ve diskaro ile hazırlayıp gübresiz havalı makina ektim, hatta attığım gübre banta verdiğimin 2 katıydı, banta verilen kadar fayda etmedi, üst gübreleme ile açığı kapatmak zorunda kaldık, daha önce ektiğimde üst gübleme yapmadık hiç,
burda iklim şartları etkili olsada; banta verilen ve serpilen arasında ki fark daha belirgindi.
Gübreli makinam yok, mecburiyetten serpme yapıyorum.

Soruna gelirsek; tercih senin,
100 kg DAP atacam diyorum ki 50 sini önceden mibzer le 50 de ekerken tohumla atiyim :) nasıl olur ortayı bulmuş olurmuyuz :)

Geçen sene mısırı bizde başkasına ektirdik serpme yaptık bu yıl kendimiz ekcez gübre ile 40 kilo 15-15-15-20 atcaz başkası ekiyorsa gübrelik dolu olduğu Zaman motoru kasıyor adamlar serpme ektiriyor öylede yap tek çeker motorsa sıralar düz olmaz

Bazen çiftçinin taban gübresini tabana atacak ekipmanı olmaz:eek: ben gibi. Daha traktörüm de yok:( Hafta sonu köydeydim. Bağlarım 2. yaşında. geçen sene bağlar açarken 25 nisanda kırağı vurdu. Fazla gelişemedi sebebini tam bilmiyorum. ben de bu sene taban gübresini elimle attım. Tarım kredinin. DAP 96 liraydı. 72 liraya. 13-24-12 +10 +ME böyle isim mi olur:p Fakat bizim çiftçiler çok güzel bir isim bulmuş Aşure diyorlar. Çiftçinin bu pratik zekasına hayranım:D

[MENTION=21067]sebazios[/MENTION] Yılmaz daha iyisini bilir ama bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki bitkiye ihtiyacı olan gübrelerin tabana değil de, her çapa da ya da sonrasında ne şekilde werilmesi uygun ise, suyla, çapayla, serpmeyle w.s.s azar azar werilmesinin werime etkisinin daha büyük olduğu ispatlanmıştır, bunu bilir buna inanırım, makine şuna atıyor buna atıyor bilmem bilimin dediğini derim...

Mantıken her canlı çocukken küçükken daha az besine ihtiyaç duyar....

[MENTION=21067]sebazios[/MENTION] Yılmaz daha iyisini bilir ama bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki bitkiye ihtiyacı olan gübrelerin tabana değil de, her çapa da ya da sonrasında ne şekilde werilmesi uygun ise, suyla, çapayla, serpmeyle w.s.s azar azar werilmesinin werime etkisinin daha büyük olduğu ispatlanmıştır, bunu bilir buna inanırım, makine şuna atıyor buna atıyor bilmem bilimin dediğini derim...

Mantıken her canlı çocukken küçükken daha az besine ihtiyaç duyar....

Abi her maddeyinin verileceği yer başka başka çıkıyo. Benim de kafam karıştı anasını satayım. Azotu biraz uzağa, fosforu yatağa, çinkoyu koynuna, potasyumu koltuk altına, manganı torbasına, boru ...

Fazla zorladık, kayış yandı galiba.