Gümüş/Pancar Motor - Yerli Motorun Hikayesi

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

1960'lardan bu yana yarım asırlık hikaye/hayal Yerli motor..

pancar/patpat motorun başak 12'lerin hikayesi..

unnamed.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
sene 1951.. ıstanbul belediyesi cek'lerden otobüs almayı düşünüyor.. erbakan itu de makine bölümünde hoca.. rapor istiyorlar ve aynen "o paraya otobüs fabrikası kurarız" diyo..

milli-yerli oto ile ilgili sürekli gündemde ve en önde..

"bütün mesele turkiye'nin şeftali yerine motor uretmeye kalkismasiydi" aynen dediği gibi..

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Şaka bi yana 40 yaşına gelirken bildiğimizi sandığımız şeyleri bile aslında bilmediğimiz fark ettim.. özellikle tarih-din konusunda basta kendime ve milletime esenlikler diliyorum..

buna sanayi/makine/Teknoloji/tarim makineleri tarihimiz dahil..

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
meşhur bi filozof vardı neydi adı..

galiba ömrünün sonunda "bildigim bise varsa o da bise bilmedigimdir" demiş çok büyük adam olmuş..

son zamanlar hep bu ayarda kafam abi şaka yapmıyorum..:)

Bu söz Yunan filozof Sokrates'e aittir. Fakat İslam alimleri bu konuyu derslerinde anlatırlar.

-İnsan küçükken "Çok az biliyorum" der,
-Gençliğnde "Ben biliyorum" der,
-Orta yaşlarda "Ben ne kadar çok şey biliyorum" der,
-İlim tahsil edip yaşı kemale erdiğinde ve bilim adamı olduğunda ise "Ben aslında hiç bir şey bilmiyormuşum" der.

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
1951+65=2016'dayiz:)

Matematik zehir.

Şaka bi yana 40 yaşına gelirken bildiğimizi sandığımız şeyleri bile aslında bilmediğimiz fark ettim.. özellikle tarih-din konusunda basta kendime ve milletime esenlikler diliyorum..

buna sanayi/makine/Teknoloji/tarim makineleri tarihimiz dahil..

Katılıyorum. Sistematik olarak din, tarih, hayat felsefesi vb öğretiliyoruz. Eğitimimizin milli oluşu belki sadece isminde mevcut. Tarihi yabancılardan, dini kulaktan dolma, yaşam felsefesini kısa yoldan zengin olanlardan öğrenmeyi yeğlediğimizden bir arpa boyu yol alamıyoruz.

Cem Yılmaz'ın hayatında ettiği belki de en ciddi laf, eğitim şart. Eğitimden kasıt (sadece) öğretim değil yerine gire öğretim eğitimden çok daha kıymetli ve önemli. Ama asıl olan ikisininde ehil kişiler tarafından dengeli ve doğru verilmesi.

Ülkenin en büyük problemi ( çok net ) bu!

Fakat gel gelelim bu sistem sürekli değişken bir yapıda. Sürekli çağ atlatan yeni bir sistem ile yeni yollara giriyoruz. Çok sevdiğimiz, ornek (!) aldığımız Osmanlı da bu durum nasil dı?

Hasetinden çatlayan AB bu işi nasıl çözmüş?

Cumhuriyet kurulduğunda bizden geri olan Japonya neden şimdi bizden fersah fersah uzakta?

Savaştan çıkan Almanya neden kısa sürede toparladı?

Bu sorulara cevap bulmadan, bulmaya gayret göstermeden bizden ( doğruya doğru ) bir cacık olmaz, olamaz.

Fatih Sultan Mehmet kim, Adolf Hitler kim?

Bugün Fatih' torunları nerede, Hitler'inkiler nerede?

Demek ki dedelerinizin beceri ve kahramanlıkları bizi kurtarmıyormuş.

Ama bunu anlamak için önce öğrenmeye gayret, taş üzerine taş koymaya niyet, güçlü kalmak için kardeş kalmayı ön şart yapmak gerek. Bölmeyi ve öyle yönlendirmeyi strateji zannedenlere yazıklar olsun.

Bizim mevcut halimiz umut vadedmesede ben hala umutluyum.

Evet bizlere rağmen üstelik.

[MENTION=46769]ENES4422[/MENTION] o evrimin konsantre halı, " Öğrendikçe cahilliğimin farkına varıyorum."

Son düzenleme:
sene 1951.. ıstanbul belediyesi cek'lerden otobüs almayı düşünüyor.. erbakan itu de makine bölümünde hoca.. rapor istiyorlar ve aynen "o paraya otobüs fabrikası kurarız" diyo..

milli-yerli oto ile ilgili sürekli gündemde ve en önde..

"bütün mesele turkiye'nin şeftali yerine motor uretmeye kalkismasiydi" aynen dediği gibi..

Konuyu dağıtmadan sadece bir fotoğraf ile özetlemek istiyorum. Ülkemiz için çok büyük oyunlar oynandı ve SEVR-LOZAN antlaşmalarında bu ülkenin eli kolu bağlandı.

Fotoğrafa dikkat et! Amerikan halkı 1940 yılında en kaliteli arabalara binip ARAÇ TELEFONU kullanıyordu. Bizim her olanağımız var iken neden üretemedik? Hem dışardan hem içerden nasıl engellendik.?

Neyse daha fazla yazmayacağım, sen anladın benim derdimi.:)

Resimler ve ekler

• 11ab9b95d2.jpg
    11ab9b95d2.jpg
    74.1 KB · Görüntüleme: 77
  • Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
Egitim sart diyince..

Egitimli kediler-kopekler geliyo bi de aklima..

Nette bi suru ilan var "tuvalet egitimi verilmis yavru kedi ucretsiz yuvalandirilacak"

Kopegin bile egitimlisi makbul..

Anladikta biz insaniz bizi niye egitiyolar.. egitmeseler "altimiza mi yapariz" yada atilan topu geri getirmez miyiz..:)

Egitime hayir diyom bende yerim c.yilmaz'i:)

Egitim sart diyince..

Egitimli kediler-kopekler geliyo bi de aklima..

Nette bi suru ilan var "tuvalet egitimi verilmis yavru kedi ucretsiz yuvalandirilacak"

Kopegin bile egitimlisi makbul..

Anladikta biz insaniz bizi niye egitiyolar.. egitmeseler "altimiza mi yapariz" yada atilan topu geri getirmez miyiz..:)

Egitime hayir diyom bende yerim c.yilmaz'i:)

Köpekte bile eğitim bir fark oluşturuyorsa insandakini siz düşünün yada gayret edin.

Herkes istediğini rol model alabilir. Mesela eğitim ile ilgili önemli bir kaç pusula yazayim.

Örneğin, Efendimiz (sav) savaş esirlerini 10 kişiye okuma-yazma öğretmek kaydi ile serbest bırakmış.

Mesela Hz Ali "İlim Çin de bile olsa onu alın" demiş.

Yavuz Sultan Selim sefer esnasında hocasının bindiği atın ayagindan sıçrayan camuru bir anlamda onur saymış.

Atatürk ha keza.

R. T. Erdoğan Fatih projesini uygulamaya sokmuş.

Belki sizin referans aldıklarınız bu kisiler değildir. Yada bu konuda aynı düşünmüyor da olabilirsiniz. Bu sizin hakkınız elbette.

Bu kişiler eğitime önem vermişler, hizmet etmişler.

İyi de niye?

Konuya girerken iyi bir öğretim ve eğitim almış birini överken, konunun ortalarında geldiğinde köpeğe verilen tuvalet eğitimi ile makine mühendisliğindeki eğitimi bir tutmasın arasindaki farkı anlayabilsin diye.

“"insanlar bilgisiz doğar, aptal değil; eğitimle aptal olurlar."” bertrand russell

Galiba sizin eğitim konusundaki idolünüz ;).

insan bu ülkede değerli ise öldüğü gün anlaşılıyor.

Değeri bu dünyada bilinen(!) kişilerde durum nasıl acaba?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: 43harun26
Konya 2017 fuarının En güzel haberlerinden biri..

Gümüş motor standı oldu:)

Istanbul da bi firma kapanan pancar motoru bikac yıl önce komple alıp..

Gümüş motor adıyla tekrar üretiyor..

biraz iyileşmiş ama ana yapı aynı..

üretime aynen devam..

• Beğen
Tepkiler: isyankar1985