Traktörlerde Chip Tuning Uygulaması

Merhaba arkadaşlar. Sizlere değişik bir problem ile geldim.

Önce haberi olmayanlar için Chip Tuning ' den bahseeyim. Şimdi, yeni nesil motorlarda, araba olsun,kamyon olsun, dozer olsun, motorun gücü ve torku beyin dediğimiz bilgisayarımsı bir sistemle yönetiliyor. Nasıl işliyor bu sistem. Çift yönlü bir olay aslında, beyin şanzıman, krank mili vb aktarma organlarından aldığı zorlanma durumları gibi bilgileri motora ileterek ona göre bir güç ve tork sağlanmasını sağlar. Bu hem ağır zorlanmalarda ani güç kaybnı önler,hem de boşta giderken motorun gereksiz güç üreterek aktarma organlarına yüksek moment uygulamasını önler. Elektronik devreye sahip tüm araçlarda bu sistem mevcut.
Traktör üreticileri bu olayı nasıl kullanıyor diye düşünürsek, diyelim ki bir seri traktör ürettiniz, mesela Claas Ares 500 serisi diyelim, 547,557,567,577 adında 4 model mevcut. Bunların hepsinin motorları tamamen aynı,silindir hacmi,olsun,ölçüleri olsun, traktörlerin kendisi bile aynı diyebiliriz hatta. Ne yapıyor Claas bunları üretirken, beygir ve tork değerlerini bu bahsettiğimiz beyin yardımıyla sınırlıyor. 547-95 hp,557-105hp,567-116 hp,577-123 hp oluyor. Yani birkaç tuşa basarak traktörün fiyatını 5-10 bin euro değiştirip satıyorlar. Bunu her firma yapıyor diyebiliriz. Kısacası,kullandığımız traktörün motoru aslında susturulmuş bir canavar olabilir. Mesela, bizde Ares 567 var. Fabrika çıkış gücü 116 hp. Az önce İngiltere ' de bir firma ile irtibata geçtim ve chip tuning yardımıyla max gücün 149 hpye kadar çıkabileceğini iddia ettiler. Tabi ben böyle uçuk rakam beklemiyorum ama Türkiye ' deki tuningçiler yardımıyla 130-135 ' e çıkabiliriz diye tahmni ediyorum.

Peki,bu sistemin artıları ve eksilerini de ele alalım. Bu arada belirteyim,bazı otomobil firmalarının kendi yetkili servisleri bile bu olayı yapıyor,öyle merdiven altı diye düşünmeyin sakın :D Olayın artıları

1. En az %15-20 güç ve tork artışı

2.%5 yakıt ekonomisi (2 gündür araştırdığım firmaların hepsinin iddia ettiği ortalama değer)

3.Tarlada bi vites daha hızlı gidebiliriz artık.

Gözlemlediğim artıları bu kadarla sınırlı bende. Zaten ihtiyacımız olan güç artışı ve yakıt ekonomisini sağlıyor. Daha ne isteyelim.

Eksi olarak şunu söyleyebilirim. Bu bahsettiğim Claas modellerinin motor dışındaki demir aksamı,aktarma organları olsun,şanzıman olsun,difransiyeller,akslar,arka kollar hepsi 4 modelde de büyük oranda aynı. Yani bu büyüklükte bir güç değişimi mevcut parçaların dayanıklılık sınırlarını zorlamaz. Ama diğer markaların aynı serilerinin modelleri arasında farklılık olabiliyor. Mesela, geçen gün sitemizden Lüleburgaz Same Deutz Fahr servisi bir abimiz bu olaydan bahsetmişti. Örneği de yine elimizde olan Same Explorer 85 modeli üzerinden vermek istiyorum. Bu güç artırımı uygulamasını bizim Same için düşündüm,ancak şöyle bir problem oldu. Yine bu seri 85-100-110 modellerinden oluşmakta. 100 ve 110 modelleri arasında büyüklük olarak bir farklılık yok. Aktarma organlarının dayanımı aynı. Ancak,bizim 85 ' lik Same bu 100 ve 110 beygirlik Explorer modellerine göre daha küçük, motorun gücüne göre tasarlanmış, yani aktarma organları 85 beygire dayanacak şekilde tasarlanmış. Daha büyük beygir güçlerindeki zorlanmalarda kırılma gibi sorunlar yaşayabiliriz. Kısacası, chip tuning ile güç artırımı uygulaması yapabilmek için traktörünüzün onu kaldıracak sağlamlıkta olması gerekir.

Araştırma sonucu elde ettiğim bilgiler bu kadar. Sitede işi daha iyi bilen,uzman arkadaşlar,abiler varsa katkılarını bekliyorum.Şimdi soruma geleyim. Daha önce böyle bir uygulama yapmış arkadaşlar var mı aramızda.Önerebileceğiniz. Yani şu an resmen elimizdeki gücü kullanamıyoruz :D

• Beğen
Tepkiler: gkhAn
Ynt: Traktörlerde Chip Tuning Uygulaması

farklı bi noktaya değinmişsin ama iyi olmuş berk. kasaları aynı olan traktörlerin farkı beyin, pompa ayarı vs. bu şekilde güç artırımı yaparak mevcut kasanın en yüksek beygirine ulaşmak bana da çok mantıklı geliyor. ama böyle ince ayarların bu işten gerçekten anlayan gerçekten iyi ustalar tarafından yapılması gerektiğini düşünüyorum işin sonunda bi vites yükseltcem derken bi vites düşmesi olmaz..

zamanında arabalar için yapılan chip tuning i araştırmıştım ve zararlı olduğunu biliyorum tabi küçük bir miktar değil baya yapılanlarından 100 bg 150 bg oluyo felan bunlar zararlı 2 sene sonra motoru kucağa alınca şaşırmamak lazım yani

fakat traktörde iş farklı oluyor dediğin gibi aynı seri traktör herşey aynı. örnek vererek anlatayım ares 567 yi 577 yapmada bir zarar görmüyorum ama ares 567 116 bg motoru 140-150 bg çıkartırsan zararlı olacağını düşünüyorum..

konuyu takip ediyorum umarım güzel şeyler çıkar..

Biz 6460 a yaptık bu chip olayını common rail değil ama bizimki fakat elektronik sistem ve beyni olduğundan chip destekliyor. Takmaya gelen kişi direk çıkardı poşetinden pompanın ordan kabloyu söktü tamam dedi,basit bir işlem :)
Performans olarak fark tabiki var bur kere traktörü ile yolda giderken hissediyorsun tepkiyi,yakıt olarak aysan da 50-60 gram pulluk da 100gram dan fazla tasarrufum var. Örneğin pulluk ile ben 2C 2D ile 17-18 gaz veriyordum 3A da zorluyordu 1,5 1,6 yakardım şimdi 3A 15 gaz ile çok rahat gidiyor ve yakıtı 1,3 1,4 civarına kadar düştü Berk.
Motor üzerinde motor no özelliklerı yazan yerde 106kw diye yazmış adam yani üzerinde ki motor 140 bg civarı güç üretebilir ama senin de yazdığın gibi kısık olarak kullanıyoruz. Fabrika maliyetı düşürme açısından her modele farklı motor çıkaracak değil tabi :) yanlış hatırlamıyorsam bizim modelde 6455 6460 6470 motorları aynı şanzımanda da fark yok sonuçta dyna 6-4 çok ufak teknik değişiklıkler olabilir tabi,modeller arasında.
Yanlız benim de araştırmalarıma göre chip in herhangi bir zararı yok deniliyor fakat soğutma elemanları güçlü olması gerekiyormuş diyorlar.Sen bana sorarsan şimdi hararet nasıl fark varmı diye, hararet de herhangi bir artış yok ama bir tık kadar daha yani çok az fark var sıcaklıkta.
Benim daha fazla performans için şimdi cleanfix olayına gözümu diktim bereket tv de de reklamlar da çıkıyor :) eğer anlattıkları gibiyse çok güzel birşey bu alet,fiyatı biraz tuzlu 2000 euro civarlarında fiyatları var :)

• Beğen
Tepkiler: abici

Ben john deere 5105m traktore yaptırdım. Su anki beygiri 135 hp oldu. Herhangi bir sorun ve sıkıntı ile karsılasmadım. Gayet memnunum eger dusunen olursa yapan firmayı isteyenlere yonlendirebilirim

Beyinli motorlarda tuning yapmak kolay. ya yazılım yüklenir yada harici bir aparatla işlem çözülür.

yerli birçok seride de durum aynı. Örneğin erkunt 90-100-110 serisi aynı motoru aynı şanzımanı aynı parçaları aynı sistemi kullanıyor.
Beygir gücü; pompa ayarı ve turbo basıncı ile oynanarak sağlanıyordur tahminim.

Servise 110 luğun turbo basıncı ne olmalı dedim. ölçemeyiz, çalışıyordur, bozulunca belli eder zaten dedi. bilmemezlikten geldi.
demem o ki sadece beyinli değil normal pompalı traktörlerde bile tuning yapılabilir. Burda önemli olan motorun üretebileceği maksimum güç.Bu değeri de motorun seri numarası ile nette aratarak rahatça buluruz.

• Beğen
Tepkiler: cevo

Traktörlerde belirli serilerde motor şanzıman vs birebir aynı oluyor.Bunların common rail yakıt sistemine sahip olanlarında chip tunning işlemi ufak bir yazılımla yapılabiliyor. Mekanik sistemlerde ise yakıt-hava karışım miktarları turbo basınçları vs mekanik aksamlar ayarlanarak güç artırımı yapılabiliyor.

Burada önemli nokta ise şanzıman, baskı balata radyatör ve intercooler peteğinin boyutları. Motorda yeterli soğutma sağlandığı sürece araştırılması gereken sadece şanzıman aktarma organları ve baskı balata kalıyor. X marka traktörün 75-85-95 ve 105 hp lik serisinde hangi modelde hangi baskı balata kullanıldığını bildiğimiz sürece kendi traktörümüzün üzerindeki baskı balata ve aktarma organlarına göre güç arttırımı yapılabilir.

Kendi traktörümüzden örnek veriyim bizde Kubota M8540 var ve 85hp bir büyük modeli M9540 ise 95 HP aralarındaki tek fark yakıt pompasından kaynaklanıyor. Şanzıman baskı balata soğutma sistemi vs herşey birebir aynı hatta M8540 ın şanzıman ve ön aks üzerinde M9540 yazıyor.

• Beğen
Tepkiler: abici ve cevo

Bütün motor yürüyen hidrolik vs aksamlarının aynı olduğuna emin isek bi yazılım bizim onumuzu kesmiş demektir . Bunuda kaldırmakta hiç bir engel görmüyorum ben. Şayet farklar var ise ozaman oturup bi düşünmek lazım

<<B.Özyurt>> link=topic=83169.msg992215#msg992215 date=1428688968' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Sizlere değişik bir problem ile geldim.

Önce haberi olmayanlar için Chip Tuning ' den bahseeyim. Şimdi, yeni nesil motorlarda, araba olsun,kamyon olsun, dozer olsun, motorun gücü ve torku beyin dediğimiz bilgisayarımsı bir sistemle yönetiliyor. Nasıl işliyor bu sistem. Çift yönlü bir olay aslında, beyin şanzıman, krank mili vb aktarma organlarından aldığı zorlanma durumları gibi bilgileri motora ileterek ona göre bir güç ve tork sağlanmasını sağlar. Bu hem ağır zorlanmalarda ani güç kaybnı önler,hem de boşta giderken motorun gereksiz güç üreterek aktarma organlarına yüksek moment uygulamasını önler. Elektronik devreye sahip tüm araçlarda bu sistem mevcut.
Traktör üreticileri bu olayı nasıl kullanıyor diye düşünürsek, diyelim ki bir seri traktör ürettiniz, mesela Claas Ares 500 serisi diyelim, 547,557,567,577 adında 4 model mevcut. Bunların hepsinin motorları tamamen aynı,silindir hacmi,olsun,ölçüleri olsun, traktörlerin kendisi bile aynı diyebiliriz hatta. Ne yapıyor Claas bunları üretirken, beygir ve tork değerlerini bu bahsettiğimiz beyin yardımıyla sınırlıyor. 547-95 hp,557-105hp,567-116 hp,577-123 hp oluyor. Yani birkaç tuşa basarak traktörün fiyatını 5-10 bin euro değiştirip satıyorlar. Bunu her firma yapıyor diyebiliriz. Kısacası,kullandığımız traktörün motoru aslında susturulmuş bir canavar olabilir. Mesela, bizde Ares 567 var. Fabrika çıkış gücü 116 hp. Az önce İngiltere ' de bir firma ile irtibata geçtim ve chip tuning yardımıyla max gücün 149 hpye kadar çıkabileceğini iddia ettiler. Tabi ben böyle uçuk rakam beklemiyorum ama Türkiye ' deki tuningçiler yardımıyla 130-135 ' e çıkabiliriz diye tahmni ediyorum.

Peki,bu sistemin artıları ve eksilerini de ele alalım. Bu arada belirteyim,bazı otomobil firmalarının kendi yetkili servisleri bile bu olayı yapıyor,öyle merdiven altı diye düşünmeyin sakın :D Olayın artıları

1. En az %15-20 güç ve tork artışı

2.%5 yakıt ekonomisi (2 gündür araştırdığım firmaların hepsinin iddia ettiği ortalama değer)

3.Tarlada bi vites daha hızlı gidebiliriz artık.

Gözlemlediğim artıları bu kadarla sınırlı bende. Zaten ihtiyacımız olan güç artışı ve yakıt ekonomisini sağlıyor. Daha ne isteyelim.

Eksi olarak şunu söyleyebilirim. Bu bahsettiğim Claas modellerinin motor dışındaki demir aksamı,aktarma organları olsun,şanzıman olsun,difransiyeller,akslar,arka kollar hepsi 4 modelde de büyük oranda aynı. Yani bu büyüklükte bir güç değişimi mevcut parçaların dayanıklılık sınırlarını zorlamaz. Ama diğer markaların aynı serilerinin modelleri arasında farklılık olabiliyor. Mesela, geçen gün sitemizden Lüleburgaz Same Deutz Fahr servisi bir abimiz bu olaydan bahsetmişti. Örneği de yine elimizde olan Same Explorer 85 modeli üzerinden vermek istiyorum. Bu güç artırımı uygulamasını bizim Same için düşündüm,ancak şöyle bir problem oldu. Yine bu seri 85-100-110 modellerinden oluşmakta. 100 ve 110 modelleri arasında büyüklük olarak bir farklılık yok. Aktarma organlarının dayanımı aynı. Ancak,bizim 85 ' lik Same bu 100 ve 110 beygirlik Explorer modellerine göre daha küçük, motorun gücüne göre tasarlanmış, yani aktarma organları 85 beygire dayanacak şekilde tasarlanmış. Daha büyük beygir güçlerindeki zorlanmalarda kırılma gibi sorunlar yaşayabiliriz. Kısacası, chip tuning ile güç artırımı uygulaması yapabilmek için traktörünüzün onu kaldıracak sağlamlıkta olması gerekir.

Araştırma sonucu elde ettiğim bilgiler bu kadar. Sitede işi daha iyi bilen,uzman arkadaşlar,abiler varsa katkılarını bekliyorum.Şimdi soruma geleyim. Daha önce böyle bir uygulama yapmış arkadaşlar var mı aramızda.Önerebileceğiniz. Yani şu an resmen elimizdeki gücü kullanamıyoruz :D

ls traktör plus 70 e olurmu bu ?

turhan furkan link=topic=83169.msg992294#msg992294 date=1428699537' Alıntı:
ls traktör plus 70 e olurmu bu ?

LS 70 plus ta ECU olmadığı için yazılımsal bişey olmuyor ama pompa üzerindeki LDA vakumunun içinde cırcırlı bir sistem var onu tam sıkıp 1 tur gevşeltirsen traktörün 80 hp olur, birde plus90 daki intercooler ı koyarsan 90 hp olur

madeth link=topic=83169.msg992314#msg992314 date=1428701756' Alıntı:
LS 70 plus ta ECU olmadığı için yazılımsal bişey olmuyor ama pompa üzerindeki LDA vakumunun içinde cırcırlı bir sistem var onu tam sıkıp 1 tur gevşeltirsen traktörün 80 hp olur, birde plus90 daki intercooler ı koyarsan 90 hp olur
Acaba LDA bizim Kubota da varmi ? Eğer var ise ayarı nasil yapilir biraz detay verirmisiniz ?

madeth link=topic=83169.msg992314#msg992314 date=1428701756' Alıntı:
İntercooler 10 hp fark edermiymiş ya

• Beğen

Berk yakıt ayarlaması ve anlık güç arttırımı sadece Common rail pompalarda oluyor. Her elektronik yakıt sistemi için bu geçerli değil. Mesela benim biçerdöverimde...

Şimdi şöyle birşeyde var her markanın bir üst modeline geçtiğinizde sistem tamamıyla aynı olmuyor. İkiside Common Rail olsada yada düz pompa olsada en basitinden alt modelde intercooler varken üst modelde daha iyi bir soğutma sistem olan aftercooler yer alabiliyor. Alt model ile üst model arasında turbo wastegate ve turbo vgt farklılıklarıda olabiliyor.

En iyi yöntem kataloğundan motor kodunu elinizdeki ve daha yüksek aynı motor kod modelleriyle kıyaslamak. 100 hp civarında bir traktör için 30 hp üst modele kadar aynı sisteme sahipseniz aktarma organlarının yapısı ve oranı aynıysa sorunsuzca motoru yazılım yoluyla upgrade yapabilirsiniz. Box için hala tereddütlerim var benim. Fazla sıkıştırmada box tuning araçta arıza ışığı yaktığına çok şahit oldum. İngilteredekilere güvenebilirsiniz lakin traktör ağırlığı 150 hp ekipmanlarını karşılarmı bilemiyorum gereksiz bir güç artışı ve piston yıpranması olabilir. Bence 135 hp gibi daha soft bir yazılım yapılabilir.

• Beğen

Eğer böyle bir sistem var ve biz bunu kullanamıyorsk yazık bize. Peki sizinkiler elektronik ya peki biz tdlerde ne yapabiliriz. Mesela td90 ile 100 ün arasinda pek fazla fark yok. Bizde bu şekilde yükseltme yapabilir miyiz?

ben elektronikle ilgili olduğum için bu olayı elektronikte çok gördüm
örneğin bir samsung tv aldım ama benim tv usb girişinden sadece müzik ve fotograf dosyalarını gösteriyordu
bir üst modelinde ise videoda oynatıyordu
yaptığım araştırma sonucunda aslında üzerinde aynı kartların olduğunu farkedince bir yazılım değişikliği yaparak artık videoda oynatıyorum
bu olay elektronikte çok karşılaşılan bir durum
yine mesela bir yazıcı olayı var buna benzer
bilirsiniz yazıcı aldığınızda üzerinde kaç adet baskı yapacağı yazar ve o baskı adetinden sonra yazıcınız asla kagıt basmaz
bunuda bir rus hacker farketmiş
aslında bu olayda yazılımla sınırlandırılmış bir durummuş
yani yeni yazılımı yazıcıya yüklediğinizde hiç tamir etme gereği duymadan çıktı almaya devam edebiliyoruz
bu örneklere bizzat sahit olduktan sonra aynı klasmandaki farklı alternatiflerinde satış politikası olmadığını hiç bir firma inandıramaz bana

güzel konu ama kullanıcı ve traktörün destekleme faktörleri parçaların yüklediğin tork ve hp ye cevap verebilmesi ısı hararet dengesi her bişeyi bayağı araştırmak bilmek gerek yapan firma zararı var dermi para alacak sonucda mutlaka bnce motorun ömründen yer yada aktarma organlarını erken eskitir iyi hakim olmak gerek olaya

Berk kardesim takipteyim.
bilal týraþçý link=topic=83169.msg992371#msg992371 date=1428746070' Alıntı:
Eðer böyle bir sistem var ve biz bunu kullanamýyorsk yazýk bize. Peki sizinkiler elektronik ya peki biz tdlerde ne yapabiliriz. Mesela td90 ile 100 ün arasinda pek fazla fark yok. Bizde bu þekilde yükseltme yapabilir miyiz?
Bilalim senin traktoru 100 luk yapmak kolay pompa ayar ile bu mumkun. Sadece 100 luk Tdd nin pompa yuvalari ve debrayaj balatasi farkli diger butun organlar ayni ceride unutmayalim tabi

Bizim 1978 model JD 1120 ' ye yaptırma niyetim vardı. Tuning Servise götürdüm. Elektronik akşamının çok karmaşık olduğunu, bu yüzden uygun box bulabilmenizin neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

'Software ' de durum ne,' diye sordum. Onda da güvenlik protokolünü aşamıyorlarmış.

Şu anlık beklemedeyiz ama açıkçası pek umudum yok.

Bi noktadan sonra çok gelişmiş traktör de başa bela..

• Beğen